Vydané články

Články v přípravě a ty již vydané

Na této stránce najdete zejména vydané články. Ty jsou rozděleny do odpovídajících kategorií. Řadím je hlavně podle data vydání. Nejnovější články najdete vždy na konci seznamu v dané kategorii. Kromě nich se zde občasně objeví i připravované články (prozatím jako text, který ještě nikam neodkazuje). Tento dlouhý seznam budu ještě více rozšiřovat o nejnovější články a celou stránku průběžně aktualizovat.

Samozřejmě se může stát, že tu nenajdete ty „správné články“, které hledáte. Nejprve zkuste Fotoporadnu. Je ale klidně možné, že jsem ještě ty správné články jednoduše nesepsal. V takovém případě mne neváhejte kontaktovat. Rád odpovím na vaše dotazy. Již několikrát se stalo, že dotazy byly tak zajímavé, že na jejich základě vznikl nejeden nový článek.

Nově vydané články a připravované články

Jak jste si mohli přečíst v sekci O stránce, články pravidelně vychází každé druhé a čtvrté třetí úterý v měsíci (od roku 2022). Vřele doporučuji se přihlásit k odběru ve formuláři, který se nachází v pravé části stránky (na počítači). V mobilních zařízeních to bude konec stránky. Po přihlášení k odběru (a ověření e-mailu) vám jednou měsíčně přijde e-mail s upoutávkou na nový článek a náležitým odkazem na něj.

Je tu jen jedna výjimka. Měsíce říjen a listopad zpravidla věnuji odpovědím na nejčastější otázky z již zmiňované Fotoporadny. V tu dobu vychází nové články každé úterý v měsíci a tudíž chodí i větší množství e-mailů. Od roku 2022 tuto tradici nejspíše pozastavím na dobu neurčitou. Poslední dobou není oněch dotazů ohledně fotografování tolik, protože se podařilo ty největší problémy vyřešit v samostatných článcích.

Fotoaparáty Canon

Není tajemstvím, že fotografuji fotoaparáty Canon. Konkrétně jsem si oblíbil pokročilý fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Proto zde najdete především funkce a popisky právě k tomuto fotoaparátu. Není vyloučeno, že v budoucnu přejdu na novější a pokročilejší fotoaparát, ale prozatím si bohatě vystačím s tímto. V případě přechodu na novější fotoaparát budou starší články náležitě aktualizovány.

Snažím se jít s dobou a proto pomalu připravuji jisté aktualizace ohledně bezzrcadlovek, které aktuálně začínají ovládat trh. Je to ale běh na dlouhou trať. Přeci jen, článků jsem publikoval přes 200. Některé stačí lehce aktualizovat, některé je třeba (s ohledem na jejich stáří) kompletně přepracovat. Vše je ale postupně v řešení.

Pokud nemáte fotoaparát Canon, nic se neděje. Výrobci ostatní fotografické techniky totiž často používají jen lehce jiné názvy pro stejné funkce a vylepšení. Takže to, co tu rozepisuji pro své Canony velmi často platí i pro ostatní výrobce fotografické techniky.

Rejstřík článků

Základní pojmy

Recenze

Fotoaparát a jeho části

Funkce fotoaparátu, objektivu i jejich příslušenství

Příslušenství k fotoaparátu, objektivu, atd.

Fotografování a natáčení

V budoucnu nejspíše vznikne samostatná sekce – rozcestník v podobě „Jak fotit…“. Do ní bude přesunuta většina níže uvedených článků.

Objektivy

Blesky

Úpravy snímků, formáty souborů, aplikace

Akce, události, aktuality

Ostatní články

Úvahy a blábolení

Výroční zpráva

Fotoporadna

Jednotlivé články z Fotoporadny mají vyhrazené vlastní místo na stránce. Oproti ostatním článkům vychází převážně každé úterý v říjnu a listopadu. Jejich seznam uvidíte po kliknutí na odkaz. Články mají vedle odkazu i malý komentář, aby bylo jasnější, jakého problému se článek týká.