Vydané články

Články v přípravě a ty již vydané

Na této stránce najdete většinu vydaných článků, které jsem sepsal od roku 2015 a tyto vydané články jsou rozděleny do odpovídajících kategorií. Kromě oněch kategorií je řadím také podle jejich data vydání. Nejnovější články proto najdete vždy na konci seznamu v dané kategorii. Kromě nich se zde občasně objeví i připravované články. Ty poznáte tak, že se jedná pouze o text v seznamu níže, který ještě nikam neodkazuje. Za těch několik málo let je článků již solidní množství. Tento dlouhý seznam budu ještě více rozšiřovat o nejnovější články a celou stránku průběžně aktualizovat.

Samozřejmě se může stát, že tu nenajdete ty „správné články“, které hledáte. Nejprve zkuste Fotoporadnu. Je ale klidně možné, že jsem ještě ty správné články jednoduše nesepsal. V takovém případě mne neváhejte kontaktovat. Bude-li to v mé moci, rád odpovím na vaše dotazy, a pokud se bude jednat o zajímavé téma, rád na něj vydám samostatný článek. Koneckonců, již několikrát se stalo, že některé dotazy byla tak časté, příp. tak zajímavé, že vznikl nejeden článek na dané téma.

Nově vydané články a připravované články

Jak jste si mohli přečíst v sekci O stránce, články od roku 2022 vychází každé třetí úterý v měsíci. Abyste byli neustále v obraze, vřele doporučuji se přihlásit k odběru ve formuláři, který se nachází v pravé části stránky (na počítači). V mobilních zařízeních jej najdete na konci stránky. Po přihlášení se k odběru (a ověření e-mailu) vám jednou měsíčně přijde e-mail s upoutávkou na nový článek a s náležitým odkazem na něj. Pokud nechcete využít tento typ upozornění, využijte nějakou ze sociálních sítí (Facebook / Twitter).

Je tu jen jedna výjimka. Měsíce říjen a listopad zpravidla věnuji odpovědím na nejčastější otázky z již zmiňované Fotoporadny. V tu dobu vychází nové články každé úterý v měsíci a tudíž chodí i větší množství e-mailů. Od roku 2022 tuto tradici nejspíše pozastavím na dobu neurčitou, bohužel. Poslední dobou není oněch dotazů ohledně fotografování tolik, protože se podařilo ty největší problémy již vyřešit v samostatných článcích. Máte-li ale na nějaké nové články tip, sem s nimi.

Fotoaparáty Canon

Není tajemstvím, že fotografuji s fotoaparáty Canon. Konkrétně jsem si oblíbil pokročilý fotoaparát Canon EOS 7D Mark II, ale i jeho nástupce, bezzrcadlovku Canon EOS R7. Proto zde najdete především funkce a popisky právě k těmto fotoaparátům. Není vyloučeno, že v budoucnu přejdu na novější a pokročilejší fotoaparát, ale prozatím si bohatě vystačím s těmito. V případě, že se objeví nějaké vylepšení a změny, které přinese např. nový firmware, nebo prostě jen přejdu na novější a pokročilejší techniku, starší články postupně aktualizuji.

Snažím se jít s dobou a proto pomalu připravuji jisté aktualizace ohledně bezzrcadlovek, které aktuálně začínají ovládat trh. Je to ale běh na dlouhou trať. Přeci jen, článků jsem publikoval přes 200. Některé stačí lehce aktualizovat, některé je třeba, s ohledem na jejich stáří, kompletně přepracovat. Vše je ale postupně v řešení. Chcete-li pomoci, tak jakmile zjistíte něco neaktuálního, klidně mi napište upozornění či prosbu na aktualizaci konkrétních článků.

Pokud nemáte fotoaparát od Canonu, nic se neděje. Výrobci ostatní fotografické techniky totiž často používají jen lehce jiné názvy pro stejné funkce a vylepšení. Takže to, co tu rozepisuji pro své Canony, velmi často platí i pro ostatní výrobce fotografické techniky. Také už by se mohly domluvit…

Rejstřík článků

Základní pojmy

Recenze

Fotoaparát a jeho části

Funkce fotoaparátu, objektivu i jejich příslušenství

Příslušenství k fotoaparátu, objektivu, atd.

Fotografování a natáčení

V budoucnu nejspíše vznikne samostatná sekce – rozcestník v podobě „Jak fotit…“. Do ní bude přesunuta většina níže uvedených článků.

Objektivy

Blesky

Úpravy snímků, formáty souborů, aplikace

Akce, události, aktuality

Ostatní články

Úvahy a blábolení

Výroční zpráva

Fotoporadna

Jednotlivé články z Fotoporadny mají vyhrazené vlastní místo na stránce. Oproti ostatním článkům vychází převážně každé úterý v říjnu a listopadu. Jejich seznam uvidíte po kliknutí na odkaz. Články mají vedle odkazu i malý komentář, aby bylo jasnější, jakého problému se článek týká.