Zaostřovací body

Jak je to s ostřícími body?

Všechny moderní fotoaparáty mají několik zaostřovacích bodů. Ty lze vidět při pohledu na displej, nebo při pohledu do hledáčku fotoaparátu. Mezi těmito body lze u drtivé většiny fotoaparátů plynule přepínat a tím také nastavit, kam má fotoaparát aktuálně ostřit.

Ostřící body Canon EOS 50D | moje Tajemno
Ostřící body u zrcadlovky Canon EOS 50D

Protože se mobily a kompakty chovají při výběru ostřícího bodu trochu jinak než zrcadlovky, vznikl právě tento článek. Pokusím se shrnout v několika větách hlavní rozdíly a více popsat zaostřovací body.

Jak funguje ostření

Fotoaparát se snaží ve zvolených zaostřovacích bodech najít nějaké hrany (svislé či vodorovné), na které se snaží zaostřit. Posílá do objektivu signály, které otáčí ostřícím kroužkem tak dlouho, dokud není snímek, resp. jeho zvolaná část, ostrá. Více o samotném ostření v připravovaném článku ostření fotoaparátů.

Ostřící body a ostřící senzor u Canon EOS 5D Mark III
Ostřící senzor (Canon)

Ostření podrobněji

Ačkoliv by článek o ostření vydal na celý článek, je nutné napsat alespoň několik málo vět. Jak jsem psal výše – zaostřovací body jsou citlivé na hrany. Pokud fotoaparát v žádném z aktivních zaostřovacím bodu hranu nenajde, nedokáže zaostřit. Jen si zkuste zaostřit na kvalitní světle bílý papír, oblohu bez mraků nebo do úplné tmy. Jak to dopadne? Objektiv se zběsile snaží zaostřit v celém svém rozsahu, ale výsledek žádný. Jestli zaostřovací bod ve vašem fotoaparátu reaguje na vodorovné, svislé, nebo oba dva typy hran se dozvíte na stránkách výrobce. Více se dozvíte po rozkliknutí odkazu výše.

Zaostřovací body kompaktů, mobilů a tabletů

Začnu tím jednodušším. Některé kompaktní fotoaparáty mají, stejně jako zrcadlovky, několik pevně stanovených ostřících bodů, ze kterých můžete vybírat. Většinou však mají aktivní ostřící bod pouze jeden, se kterým lze pomocí šipek a dotykem označit místo, které chcete mít ostré. Nejmodernější mobily a kompakty využívají své dotykové displeje. Prostě ťuknete na to, co má být ostré, a fotoaparát tam zaostří.

Nokia Lumia 920 jako dnešní zástupce chytrých mobilů | moje Tajemno
Nokia Lumia 920 jako zástupce dnešních chytrých mobilů

Zaostřovací body zrcadlovek

Většina moderních fotoaparátů však nabízí více než jen jeden zaostřovací bod. Zrcadlovky jsou tím zdárným příkladem. Chcete-li fotografie níže zvětšit, klikněte na jejich horní část.

Jak vidíte, počet zaostřovacích bodů se u různých typů zrcadlovek mění. Obvykle však platí, že levnější zrcadlovky mají zaostřovacích bodů méně. Tyto zaostřovací body jsou pak blíže ke středu hledáčku. Zatímco dražší a profesionálnější fotoaparáty mají zaostřovacích bodů více a jsou rozprostřené po větší ploše než jen uprostřed.

Jak vybrat zaostřovací bod

U zrcadlovek Canon hledejte na těle fotoaparátu ikonku níže.

Výběr zaostřovacích bodů u zrcadlovek Canon | moje Tajemno
Výběr zaostřovacích bodů u zrcadlovek Canon

U základních fotoaparátů Nikon musíte zabrouzdat do menu. U těch pokročilejších najdete přepínač na těle fotoaparátu (viz fotografie níže). Chcete-li fotografie níže zvětšit, klikněte na jejich horní část.

Jaký zaostřovací bod či skupinu vybrat

Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří vlastní pokročilejší kompakt / zrcadlovku a máte možnost přepínat mezi několika zaostřovacími body nebo skupinou těchto bodů, máte v podstatě dvě možnosti.

Nechat vše na automatice

V tomto případě automatika fotoaparátu ostří dle vlastního uvážení. Má zkušenost je bohužel taková, že toto nastavení je v podstatě nepoužitelné. Někdy totiž automatika ostří na nejbližší objekt, který se nachází nejblíže fotografovi. Jindy ostří úplně jinam.

Vybrat zaostřovací body manuálně

V tomto případě vyberete místo či skupinu bodů, která má být ostrá. Pokud navíc pracujete s malou hloubkou ostrosti, je to v podstatě jediné rozumně možné nastavení jak dosáhnout kýženého efektu.

Osobní zkušenost

Prostřední zaostřovací bod bývá zpravidla vždy nejpřesnější a tedy i nejrychlejší. Abych to uvedl na pravou míru… Jedná se především o starší zrcadlovky, které vlastní pouze jeden křížový zaostřovací bod. Ten je obvykle uprostřed (tento bod reaguje jak na svislé, tak vodorovné hrany). Dnešní zrcadlovky mají mnoho těchto kvalitnějších křížových bodů a tak není velký rozdíl mezi použití středového a jiného křížového bodu.

Zaostřovací body a propracovaný hledáček u Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
65 křížových zaostřovacích bodů u Canon EOS 7D Mark II, středový bod umožňuje dokonce dvojité křížové zaostření při světelnosti f/2,8

Nevýhodou použití prostředního zaostřovacího bodu je, že musíte fotit hlavní objekt tak, aby byl uprostřed fotografie. Pokud tam nebude, je potřeba po namáčknutí spouště (zaostření) vždy změnit kompozici snímku.

Používání více zaostřovacích bodů najednou je otázkou praxe. Obzvlášť, když fotíte při nízkých hodnotách clony. Doporučuji si toto vždy u svého fotoaparátu pořádně vyzkoušet, než se do tohoto typu výběru bodů pustíte takříkajíc „naostro“.

Na co si dát pozor

V první řadě nepoužívat staré objektivy, které ještě nemají automatické zaostřování a kde se ostří ručně. U těchto objektivů totiž autofokus nefunguje. Díky tomu nemá přílišný význam vybírat mezi zaostřovacími body.

V druhé řadě přepnout objektiv do režimu AF. Samozřejmě nic proti manuálnímu ostření, ale brzy poznáte, že přesně ostřit moderními objektivy je někdy pěkná fuška. Pokud se vy nebo fotografovaný objekt ještě ke všemu pohybuje, tak nezbývá než jen popřát: „Hodně štěstí…

V poslední řadě trochu přibrzdit po koupi či půjčení fotoaparátu nejprve si o něm něco přečíst. Například jaké zaostřovací body jsou křížové, které jsou citlivé na vodorovné a svislé hrany a při jaké světelnosti objektivu. Stejně je dobré vědět, jak a co se kde na fotoaparátu nastavuje.

Jak je to s měřením expozice a zaostřovacími body?

Ačkoliv jsem to psal již v předchozím článku na téma měření expozice. Opakování je přeci matka moudrosti, ne? Takže…

Zaostřovací body nemají s měřením expozice nic společného. Zaostřovací body jsou totiž jen a pouze místa na ostřícím senzoru, která slouží k měření kontrastu při ostření.

Jako skoro všude, i zde se najdou výjimky. Některé fotoaparáty berou v potaz při měření expozice i zaostřovací body. Tedy místo, kde je právě zaostřeno. Pokud si nejste jistí, jak funguje měření expozice u vašeho fotoaparátu, doporučuji využít manuál.

Závěrem

Nezáleží ani tak na tom, zda si vyberete ostření pomocí jednoho či více zaostřovacích bodů. Nejdůležitější je, jak se vám s fotoaparátem jako celek, pracuje a za jakých okolností pořizujete lepší snímky. Navíc v dnešní době digitální techniky není problém experimentovat, zkoušet, hrát si.

Záměrně jsem nechtěl rozvádět konkrétní příklady – kdy a na co se hodí jaké zaostřovací body či skupiny bodů. Je to totiž hodně o osobní zkušenosti s konkrétním fotoaparátem a nejde to všechno shrnout do pár vět.

Takže jak ostříte vy? Pomocí středového zaostřovacího bodu, nebo pomocí automatiky či ostřících bodů jinde než uprostřed?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *