Obnovení smazaných souborů z paměťové karty a disku počítače
Docela snadno se může stát, že o svá data náhodně, nedopatřením či úmyslně přijdete. Pokud se k nim poté chcete vrátit, je zapotřebí přejít k obnovení smazaných souborů. Je vcelku jedno, jestli se jedná o obnovu fotografií z SD karty, nebo obnovu smazaného videa z disku počítače. Stále jde o nějaké soubory – nějaká data.
Článek ne zaměřen na problematiku obnovy „ztracených“ souborů. Dozvíte se kdy je a kdy není obnovení smazaných souborů možné. Rovněž zde najdete tipy na užitečné programy, které vám s obnovou souborů pomohou.
Prevence především
Nejideálnější by bylo, kdyby k obnovení smazaných souborů vůbec nemuselo docházet. Tedy typicky vše nejlépe několikrát zálohovat a dávat si obrovský pozor na to, co a odkud mažete. V souvislosti se zálohou dat by bylo super, kdyby ukládání fotografií probíhalo rovnou na dvě paměťové karty zároveň. To však umí jen některé pokročilejší fotoaparáty. Kupříkladu často zmiňovaný fotoaparát Canon EOS 7D Mark II toto umí. Pokud by v tomto fotoaparátu odešla např. SD karta, je k dispozici ještě CF karta.
Bohužel ne každý fotoaparát ukládání na více než jednu kartu umí. Pokud se pak karta nějakým způsobem „odporoučí“, je třeba se připravit na obnovu ztracených dat. S tím souvisí ještě jedna věc. Není úplně od věci vlastnit vícero paměťových karet s menší kapacitou. Sice je musíte ve fotoaparátu častěji vyměňovat, ale je lepší přijít o např. 32 GB dat, než o 256 GB. Nyní koukám na aktuální maximální kapacity SD karet a vyrábí se i karty o velikosti 1 TB. Zaplnit tuto kartu úplně do posledního bajtu a pak o data přijít, bych tedy vážně nechtěl.
Ztráta dat
Zprvu je třeba zmínit, že není zaručeno, že se vaše soubory podaří pokaždé perfektně obnovit bez nějakých chyb. Ano, není to vyloučeno a může se to povést, ale ne vždy je to možné. Dost záleží na tom, odkud se data ztratila a jakým způsobem došlo k jejich ztrátě.
Dalo by se říci, že neideálnější je, když jsou soubory někým ručně vymazány. V tom případě existuje solidní šance, že budou data úspěšně obnovena. Horší je to v případě, kdy dojde ke ztrátě dat vlivem nějaké chyby či degradací materiálu. V tom případě je šance na obnovení dat o dost nižší.
Šance na úspěšné obnovení smazaných souborů
Nejlepší šance na obnovení smazaných souborů je, pokud se soubory po svém smazání nacházejí ještě v tzv. koši. To se však týká především interních / externích disků počítače. V případě smazání dat z flešky či paměťové karty dojde rovnou k „odstranění dat“ bez přesunu do koše. Každopádně v případě „smazání souborů“ do koše vlastně doopravdy nedojde k jejich reálnému smazání. Pouze jsou přesunuty do speciální složky zvané Koš. Z koše je lze následně jednoduše obnovit kamkoliv bude potřeba.
V případě, že soubory v koši již nejsou a nebo byly rovnou odstraněny, je situace vážnější. V takovou chvíli přijdou na řadu programy specializované na obnovení smazaných souborů. Jejich šance na úspěšné obnovení smazaných souborů je tím vyšší, čím méně se mezitím s médiem pracovalo. Nyní rovnou několik možných scénářů.
Různé scénáře vedoucí ke ztrátě dat
Paměťová karta je v pořádku, pouze na ni došlo k nechtěnému smazání dat fotografem. Ihned po jejich vymazání to majiteli došlo a chce se pustit do obnovy. V takovém případě pomohou programy pro obnovu smazaných dat. Šance na bezproblémovou obnovu takto ztracených souborů je velmi vysoká. Takto smazaná data lze často obnovit do původního stavu. Obdobně by to dopadlo v případě tzv. flešky i externího pevného disku. Samozřejmě za předpokladu, že se do obnovy nebude se zařízením pracovat a zařízení je jinak v pořádku. To jsou totiž dost podstatné věci, které výrazně ovlivňují šanci obnovit data.
Došlo k nechtěnému smazání dat na systémovém disku počítače, který jinak nevykazuje chyby. I zde je vysoká pravděpodobnost úspěchu obnovení dat. Problém však spočívá v tom, že systémový disk vlastně neustále pracuje. Je na něm systém, jsou na něm nainstalovány programy. Systém počítače pak na tento disk v průběhu času odkládá různá pomocná data. Tato data mohou původní smazaný obsah přepsat. Proto je dobré, když již při instalaci systému počítáte s možnou ztrátou dat a nainstalujete program na obnovení smazaných souborů. Čím déle se spuštěním programu pro obnovu dat otálíte, tím spíše nepůjdou data obnovit. I tak je vcelku vysoká pravděpodobnost, že data budou alespoň z větší části bezproblémově obnovena.
Horší scénáře
Jak jste již pochopili z výše uvedeného – dojde-li k přemazání původních dat, velmi často již soubory neobnovíte. Tedy obnovíte, ale již nemusí být stoprocentně shodné s těmi předchozími. V některých případech to tolik vadit nemusí, jindy to celý soubor neuvěřitelně degraduje.
Známému se povedlo smazat 128 GB dat z paměťové karty. Zapomněl na to a na tuto stejnou kartu následně nafotil dalších 128 GB fotografií. Poté zkusil několik programů na obnovu dat, ale žádný už mu nedokázal pomoci. Původní data byla totálně přepsána novým obsahem. Nebylo tedy co obnovovat, bohužel.
Další problém vznikne ve chvíli, kdy karta, disk či jiné médium již předtím vykazuje chyby. Obvykle se to pozná tak, že se přes fotografie najednou začnou objevovat pruhy. Systém občas nahlásí, že ze zdrojového média nelze číst, popř. že je soubor poškozen. Také se může stát, že soubory z karty ve větší či menší míře samovolně mizí. V takovém případě také můžete zkusit použít program na obnovení smazaných souborů. Ne vždy však dosáhne kýžených úspěchů. V tomto případě bych se spíše obrátil na specializovanou firmu, která se obnovou poškozených dat zabývá. Stejně tak bych se na ni obrátil v případě, že došlo k fyzickému poškození média. Tedy požár, povodeň, rozdupnutí, apod.
Nepříjemné chyby karet
Když už jsem nakousl ony chyby, existují další nepříjemné scénáře, kde hrozí ztráta dat. Kupříkladu když paměťová karta funguje jen ve fotoaparátu, ale už ne ve čtečce karet. V takovém případě přeneste data ze zařízení, kde karta funguje – v tomto případě z fotoaparátu. Po přesunu souborů je vhodné kartu ve fotoaparátu zformátovat. Po úspěšném přenesení dat by rovněž nebylo na škodu očistit kontakty karty i čtečky od nečistot a mastnoty. K tomu se výtečně hodí isopropylalkohol.
V případě, že se karta vůbec nikde „nehlásí“, je jisté riziko, že došlo k poškození některých sektorů. Zde by program na obnovené smazaných souborů mohl klidně i uškodit. V tomto případě je lepší varianta obrátit se na firmu specializovanou na obnovu dat. I při úspěšném obnovení souborů bych poté kartu raději vůbec nepoužíval.
Někdy se stane, že se na vaší kartě najednou místo souborů objeví podivné znaky. V takovém případě rovněž neotálejte se zálohou dat. Pravděpodobně opět došlo k porušení nějakých sektorů a další práce s médiem by vše jen zhoršovala. Ideální je tedy záloha ještě funkčních dat, příp. obrátit se na specializovanou firmu. Dále bych toto médium již vůbec nepoužíval.
Karta se načte, ale nejsou v ní žádné soubory? V tu chvíli je nejlepší provést obnovení smazaných souborů pomocí programu. Poté by mělo stačit kartu zformátovat.
Zásady obnovy smazaných souborů
Jak již bylo psáno výše – s diskem / kartou / fleškou, kde došlo ke ztrátě dat, již dále nijak nemanipulujte. Výjimkou je připojení takového zařízení do počítače kvůli následnému obnovené smazaných souborů.
Při obnovení smazaných souborů se vás bude program ptát, kam chcete data uložit. Vždy musíte data uložit na jiné místo, než to, kde se snažíte o obnovení smazaných souborů. To proto, že některá (již obnovená) data by mohla přepsat ta ještě neobnovená. Po jakémkoliv vymazání dat je tedy třeba dbát na to, aby na onom zařízení již další zápis dat neprobíhal.
Programy na obnovení smazaných souborů
Programů sloužících k obnovení smazaných souborů je samozřejmě více. Osobně mám velmi kladné zkušenosti s touto dvojicí:
- Recuva pro obnovu nejenom fotografií na paměťové kartě,
- RescuePRO® Deluxe pro obnovu dat zejména z paměťových karet.
Kromě výše uvedených jsem dostal dobré reference na tyto programy:
Osobní zkušenost
Je to již řada let, co mě potrápila ztráta dat a bylo třeba přistoupit k obnovení smazaných souborů. Byla to nepozornost a místo „kopírovat“ jsem klikl na „odstranit“. Netušil jsem, jak rychlé může být odstranění 128 GB dat na kartě (prakticky ihned). Naštěstí jsem s podobnou věcí počítal a program RescuePRO® zafungoval velice dobře. Všechna data se podařilo bez problému obnovit.
Od té doby, co využívám SD i CF karty SanDisk Extreme PRO® výpadky dat netrpím. S těmito kartami se mi prakticky nestalo, že by došlo ke ztrátě dat. Fotím totiž na oba dva typy těchto karet zároveň. Po zaplnění karet automaticky vkládám karty nové, fotky poté zálohuji, karty ve fotoaparátu zformátuji a tak stále dokola. Jinak řešeno točím neustále dvojici SD karet a dvojici CF karet. Když je kartám 5 až 7 let, pouštím je dál a kupuji nové.
Závěrem
Přijdete-li jakýmkoliv způsobem o svá data, nemusí to hned znamenat tragédii. Jak vidíte, existují programy, který slouží k obnovení smazaných souborů a které pomohou. Pamatujte však, že je třeba dodržet několik základních pravidel, jinak se obnova nemusí podařit. V každém případě fungují společnosti, které se na obnovení dat specializují. Nicméně ceny jejich služeb mohou být v některých případech dosti vysoké. Proto radím zálohovat, zálohovat a zase zálohovat.