Aplikace pro fotografy
V dnešní době existují aplikace prakticky na všechno. Proto se dnes zaměřím na některé aplikace pro fotografy. I těch je velké množství a vybrat ty zajímavější je občas složité. Pokusím se proto z onoho nepřeberného množství různých aplikací pro fotografy vypíchnout několik pro systémy Android a iOS.
Aplikace pro fotografy
Jak jsem psal v úvodu, existuje velké množství různých aplikací a to samozřejmě platí i pro aplikace pro fotografy. Ačkoliv již delší dobu žádné „chytré“ zařízení nevlastním, dnes v tom nebudu sám. Pomohou mi kolegové a já přetlumočím jejich doporučení. Tento článek tak bude vlastně takové kratší povídání o některých aplikacích, které by se mohly fotografovi hodit. Žádné velké povídání kolem, jen konkrétní aplikace.
Dále bych rád uvedl, že zde zmiňované aplikace mají často i několik podobných alternativ, které lze nainstalovat zdarma. Tyto aplikace pro fotografy zdarma mohou být oproti někdy placeným verzím v některých funkcích lehce okleštěné. Jindy dle názorů přináší stejnou, možná i lepší funkcionalitu. Bohužel je těchto aplikací opravdu spousta. Některé vznikají, jiné zase rychle zanikají.
Bezpečnost chytrých zařízení
Než se pustím do samotného odkazování na aplikace pro fotografy, rád bych upozornil na jednu věc. Tou je bezpečnost vašich zařízení. Nevím, jak to má iOS, ale moderní zařízení s Androidem se vás obvykle ptají, když aplikace potřebuje nějaký ten přístup. Ať už to jsou kontakty, přístupy k souborům, fotoaparátu, apod. Zvažte tedy, jestli aplikace, která má měřit například expozici, opravu potřebuje znát vaší polohu a mít přístup ke kontaktům. Jasně, že ne! Na druhou stranu taková aplikace bude potřebovat váš fotoaparát… Pokud při hledání narazíte na aplikaci, která se bude chovat zvláštně, raději ji dále nepoužívejte a odstraňte.
myLightMeter PRO
Jako první aplikace pro fotografy mi byla doporučena appka myLightMeter PRO ve verzi pro Android i iOS. Aplikace není zdarma (březen 2020). Stojí 55 Kč ve verzi pro Android a kolem 100 Kč ve verzi pro iOS.
Jak již název napovídá, aplikace myLightMeter PRO slouží k určení expozičních hodnot pro aktuální scénu. Moderní digitální fotoaparáty mají v sobě expozimetr zabudovaný. Díky tomu fotoaparát pozná, kolik je ve scéně světla a dokáže nabídnout vhodnou expozici. Najde se ale ještě řada fotografů, která fotí výhradně na filmové fotoaparáty. Ne všechny tyto fotoaparáty mají vestavěný expozimetr. Proto je třeba si jej pořídit, expozici odhadnout, nebo se poohlédnout po aplikaci do chytrého telefonu.
Další výhodou této aplikace je, že umí vypočítávat hyperfokální vzdálenost. To se při fotografování krajin i architektury může hodit.
Sun Surveyor (Sun & Moon)
Druhá zajímavá aplikace pro fotografy cílí na fotografy krajin a dramatických portrétů. Vyskytuje se opět ve dvou variantách pro Android i iOS . V obou variantách aplikace cenově vychází kolem 250 Kč.
Za vcelku vysokou částku získáte šikovnou aplikaci, která vám ukáže polohu slunce i měsíce. Neomezuje se jen na aktuální místo a čas. Můžete tedy zjistit, kde bude slunce v kterýkoliv datum a čas a to kdekoliv na světě.
Simple DoF Calculator
Aplikace pro fotografy Simple DoF Calculator se mi podařila dohledat pouze pro iOS. Zde vychází na velmi přijatelných 50 Kč. Obdobných verzí pro Android (i těch zdarma) je větší množství. Několik jich vyzkoušejte a nechte si tu, která vám bude lépe vyhovovat.
Jak asi tušíte z názvu, aplikace je určena pro práci s hloubkou ostrosti, resp. na určování hyperfokální vzdálenosti. Hodí se proto především krajinářům. Funguje velice jednoduše (jako mnoho podobných aplikací). Do aplikace zadáte váš fotoaparát, ohniskovou vzdálenost objektivu a další údaje. Aplikace vám pak prozradí, odkud kam bude vaše fotografie ostrá při určitém nastavení clony a vzdálenosti scény od fotografa.
VFFOTO ND Filtr Kalkulátor
Společnost VFFOTO přišla s velmi prospěšnou aplikací pro fotografy využívající ND filtry. Je zcela zdarma a najdete ji jak pro systém Android, tak i pro iOS.
Aplikace od VFFOTO je velmi jednoduchá. Zadáváte do ní totiž jen dvě věci. V první části zadáváte ND filtr, který chcete použít. Do druhé kolonky pak čas, který vám fotoaparát při měření expozice ukazuje bez filtru. Aplikace se pak sama postará o zobrazení hodnoty expozičního času, při použití vámi vybraného ND filtru. Aby vás večer aplikace tolik neoslňovala, zapněte si tzv. noční mód. Ten změní pozadí na černou barvu. Ostatní prvky pak budou mít šedou a červenou barvu.
Další aplikace pro fotografy
Nyní vezmu aplikace pro fotografy z trochu jiné strany. Zaměřím se na ty aplikace, ve kterých můžete již vyfocené snímky nějakým způsobem upravit, vylepšit. Těchto aplikací je opět velké množství. Dle názorů ostatních však existuje trojice aplikací, které nad ostatními vynikají.
Polarr Photo Editor
Aplikace pro fotografy Polarr je velmi oblíbená. Google momentálně udává přes 5 miliónů stažení. Základní verze je k dispozici zdarma a to jak pro Android, tak i pro iOS.
Polarr obsahuje mnoho možností úprav snímků. Umí kupříkladu měnit celkové barevné podání snímku. To však umí většina podobných mobilních editorů. Kromě toho dále umí:
- zobrazit RGB histogram snímku,
- vkládat text do fotografie (včetně různých fontů, filtrů, stínů, barev…),
- provádět tzv. zkapalnění (např. zvětšení rtů),
- ořezy fotografie, včetně přesné rotace snímku,
- vkládání různých barevných „přelivů“ přes snímek,
- automatické vylepšení snímku (úprava kontrastu, jasu…),
- vkládat vlastní filtry (gradient, radiální filtr),
- práce se štětcem,
- označit podobné části snímku jedním kliknutím + následné úpravy,
- změnit kontrast, jas, rozmazání, teplotu barev, saturaci, živost, aj.,
- s pomocí tlačítka rychle zobrazit původní fotografii a snímek s úpravami,
- tlačítko zpět s možností zobrazení celé historie úprav…
Jinak řečeno je zde mnoho možností úprav, které dokážou učiněná kouzla s fotografií.
Adobe Photoshop Express
Další zajímavou aplikací je tato od světoznámé společnosti Adobe. Opět lze pořídit ve verzi pro Android i systém iOS od Apple. Aplikace je k dispozici zdarma.
Aplikace pro fotografy Adobe Photoshop Express disponuje opět mnoha různými barevnými filtry, kterým můžete snímek vylepšit. Pro mnohé může být plus to, že na rozdíl od předchozí aplikace je tato kompletně v češtině. To se však může postupem času změnit a třeba přidají českou lokalizaci i pro aplikaci Polarr.
Aplikace je vcelku svižná, možnosti úprav fotografií jsou podobné, jako u Polarru. Zde navíc můžete do fotografií vkládat různé „nálepky“ v podobě srdíček, zvířat, domů, stromů… Též se může hodit větší počet orámování fotky (světlá / tmavá viněta, kruhové orámování, imitace filmu, aj.). Milovníky sociálních sítí potěší možnost ořezu fotografie. Ořezy lze totiž vybírat z možností typu: Facebook (reklama, titulní stránka, událost, profil), Instagram, Twitter (příspěvek, záhlaví) a další a další podobné třídění.
Snapseed
Asi nejznámější aplikací pro fotografy je Snapseed. Dokazují to i počty stažení, které se na Androidu pohybují přes vysoké číslo 100 miliónů. Verze pro Android i iOS jsou zdarma.
Snapseed disponuje opět řadou různých filtrů a funkcí pro úpravu obrazu. Asi nejlépe pochopíte při fotografie výše v plném rozlišení – z pohledu na pravou část snímku. Možností úprav je opravdu hodně. Koneckonců vám nic nebrání si vše zdarma vyzkoušet na svých vyfotografovaných snímcích.
Srandička na závěr
Nevyhovují-li vám předchozí aplikace a chcete-li něco netradičního, zkuste aplikaci Psychedelic camera pro systém Android.
Osobní zkušenost
Bez mučení se přiznávám, že jsem dlouhá léta odmítal veškeré aplikace pro fotografy. Ať už to byly fotografie z mobilu, tabletu či fotoaparátu, vždy před zveřejněním prošly nějakým editorem v počítači. Zde jsem nastavoval vše potřebné – kontrast, jas, lokální úpravy, aj. Ale jak se říká: „Pokrok nezastavíš!“ Od té doby se situace značně změnila. Zvýšil se výkon na všech frontách – fotoaparáty v mobilech, procesory i samotné aplikace jsou rychlejší a výkonnější.
Dnešní chytrá zařízení dosahují v oblasti fotografie velmi dobrých výsledků. Navíc priority většiny lidí se též do značné míry změnily. Co tím chci říci? V nedávné minulosti se za fotografa považoval ten, kdo vlastnil „analogovou“ zrcadlovku na film. Takový člověk si fotografie doma sám vyvolával a ideálně zvětšoval na světlocitlivý fotografický papír. Ideálně své výtvory též ukazoval světu. O několik let později jím byl prakticky každý majitel digitální zrcadlovky. Takový fotograf publikoval své snímky na sociální sítě určené k hodnocení a komentování fotografií. Ideálně měl vlastní webové stránky sloužící jako prezentace svého fotografického umění. Dnes je fotografem každý, kdo jednoduše fotí čímkoliv a někam ty fotky nahrává. Většinou jsou tyto snímky na Facebooku a Instagramu. Samozřejmě nyní trochu bagatelizuji, ale nejsem zase tak daleko od pravdy.
Malá statistika
Zrcadlovky i bezzrcadlovky jsou dnes zanedbatelné položky (co do počtu prodaných kusů). Co naplat… smartfouny prostě frčí. Nevěříte? Podívejte se na statistiky CIPA z let 1933 až 2016. Není co dodávat… Vím, není to moc čitelné, ale věřte, že to oranžové jsou právě ona chytrá zařízení. Ten zbytek jsou nějaké „nepodstatné“ kompakty a (bez)zrcadlovky.
Pro řadu lidí to možná bude šokující zjištění, ale dnes už to prostě není o tom, jak kdo ovládá fotoaparát. Prakticky každý dnes pořizuje nějaké fotky. Obyčejnému člověku je úplně jedno, jestli to dělá nějakým drahým středoformátem za milion, nebo mobilem. Když je fotka líbivá, tak ji prostě dá „lajk“ a za pár sekund už kouká na fotku jinou…
Závěrem
Co říci závěrem…? Aplikace pro fotografy může být pro mnohé velmi rychlá alternativa, jak rychle a efektivně zkvalitnit právě vyfocený snímek. Tyto aplikace podávají velmi dobré výkony v různých úpravách snímků a při tvorbě koláží. Jsou vcelku jednoduché na ovládání a tedy do značné míry intuitivní. Na druhou stranu buďme upřímní, na malém mobilu toho úplně moc neupravíte. Možnosti úprav, tedy zejména přesnost a viditelnost detailů, může být u některých chytrých zařízení značně omezená. Někdy je prostě stále lepší nahrát si své fotografie do počítače a zde si je v klidu upravit.