EOS iTR AF

EOS iTR AF a jeho fungování

S vlajkovou zrcadlovkou Canon EOS 1D X (rok 2012) přišel i systém EOS iTR AF. Jedná se o zkratku angl. slov Intelligent Tracking and Recognition Auto Focus. Klasický autofokus (automatické ostření) dokáže sledovat pohybující se objekt a jeho vzdálenost předávat ostřícím motorkům v objektivu. Systém EOS iTR AF jde ale ještě dál. Kromě uvedeného dokáže ještě rozpoznat barvu sledovaného objektu a jeho světlost. Ten pak může být lépe sledován, než by tomu bylo bez systému EOS iTR AF. Díky tomu je sledování spolehlivější a přesnější. Dokonce ani nevadí, když objekt sledování na chvíli zmizí ze scény. To se stává třeba v situaci, kdy kolem cyklisty projede rychle auto. V takovém případě systém EOS iTR AF odhaduje, kde by se cyklista mohl nacházet a jakmile se objeví, tak ho opět zaměří.

Navíc z toho plyne ještě jedna výhoda a to, že lze takto ostřit přímo na obličej. Ne všechny fotoaparáty tuto možnost automaticky nabízí. I některých musíte ostření na obličej povolit v nastavení, resp. menu fotoaparátu.

EOS iTR AF

Jak měřící / sledovací / zaostřovací systém EOS iTR AF funguje, vysvětluji v úvodním odstavci. Bez tohoto systému se lehce stane, že když se sledovaný objekt setká s jiným objektem ve stejné vzdálenosti, ostření jednoduše přeskočí na jiný objekt. Jinak řečeno, předávání objektu mezi zaostřovacími body není u starších systémů Canon zrovna ideální. S tímto systémem se vše o dost zlepšilo.

Systém je přítomný ve všech profesionálních modelech fotoaparátů od Canonu. Kromě nich pak ještě v modelu Canon EOS 7D Mark II. Konkrétně jej najdete jak v uvedených zrcadlovkách, tak i v těchto modelech:

  • EOS 90D,
  • EOS 5Ds,
  • EOS 5Ds R,
  • EOS 5D Mark IV,
  • EOS 1D X Mark II,
  • EOS 1D X Mark III,
  • EOS R5,
  • EOS R6,
  • EOS R3,
  • do budoucna jistě přibydou další modely, příp. ještě lepší systémy.
Systém EOS iTR AF | moje Tajemno
Automatická volba AF bodu pro systém EOS iTR AF

Citlivost automatického zaostřování lze přizpůsobit pomocí menu fotoaparátu, kde je možné upravit některé charakteristiky systému. Odkaz vede na konkrétní část menu ve fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. V ostatních fotoaparátech může být tato položka nastavení trošičku jinde.

Rád bych dodal, že systém EOS iTR AF lze aktivovat v režimu ostření AI SERVO se zvoleným AF bodem i AF zónou.

Vývoj systému

Systém automatického zaostřování EOS iTR AF se postupně vyvíjí. Ve fotoaparátu EOS R5 byl naprogramovaný pomocí umělé inteligence s hloubkovým učením. Stejný systém má i skvělá zrcadlovka EOS 1D X Mark III. Systém v režimu detekce obličeje / očí přesně rozpozná tváře. Pokud se osoba na chvíli otočí, bude systém její hlavu i nadále sledovat, aby tvář byla ostrá, až se otočí zpět směrem k fotoaparátu. Umělá inteligence s hloubkovým učením fotoaparátu EOS R5 dokáže navíc sledovat kočky, psy a ptáky. Dokáže sledovat jak jejich tělo, tak tvář nebo oči. Fotografování divoké zvěře je tak snazší než kdykoli předtím, zejména u objektů, jako jsou letící ptáci.

Díky moderním technologiím se dnešní takzvaná umělá inteligence neustále vyvíjí. Strojové učení a neuronové sítě se trénují na ohromném množstvím dat. Je zde tedy předpoklad, že moderní bezzrcadlovky Canon v budoucnu zvládnou ostřit ještě rychleji, přesněji a to nejen na osoby, ale též na rozličná zvířata.

Limity systému

Systém EOS iTR AF má i nějaká ta negativa. Pokud je aktivní, je možné, že se rychlost kontinuálního snímání trochu zpomalí. U modelu Canon EOS 7D Mark II je toto zpomalení 0,5 sn./s (tedy z 10 na cca 9,5 sn./s). Je to sice zanedbatelná hodnota, ale když se to spojí s jinými funkcemi (např. potlačení mihotání), může být zpomalení výraznější.

Osobní zkušenost

S tímto systémem mám vlastně jen samé dobré zkušenosti. Režim ostření AI SERVO jsem v minulých fotoaparátech nepoužíval pro jeho nepředvídatelnost. Ne vždy se mi totiž dařilo udržet focený objekt ostrý. Bylo tedy snadnější čekat na správný čas i místo s režimem ONE SHOOT.

Se systémem EOS iTR AF se toto postupně začalo měnit. Systém totiž dobře funguje i na teleobjektivech a to včetně telekonvertorů. Systém dobře funguje nejenom na lidech, ale i na zvířatech. Třeba takový běžící pes nebo letící husa – s nimi jsem měl u starých objektivů problém. Nyní je focení pohybujících se objektů o dost snazší. K tomu všemi mě velmi těší možnosti nastavení různého způsobu ostření. To se hodí nejenom při fotografování, ale i při pořizování videa se zapnutým autofokusem.

Závěrem

Ne všechny nové technologie dnešní doby jsou dobré a užitečné. O tomto ostřícím a sledovacím systému to však neplatí. Možná jen škoda, že se začíná ve fotoaparátech Canon rozšiřovat teprve nyní. Kupříkladu u konkurenčního Nikonu obdobná technologie funguje již vcelku dlouho. Nicméně ani ta není automaticky přítomna ve všech fotoaparátech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *