Výroční zpráva 2022

Výroční zpráva 2022

Výroční zpráva 2022 navazuje na loňský článek. V duchu tohoto článku informuji, co se v roce 2022 na těchto stránkách povedlo a co naopak nikoliv. Nečekejte novinky ze světa fotografické techniky, ale shrnutí událostí okolo těchto internetových stránek. Na závěr si dovolím několik vět k budoucnosti těchto stránek.

Úvod a shrnutí roku – výroční zpráva 2022

I minulý rok cílily stránky „moje Tajemno“ na začínající fotografy. Rok 2022 přinesl stále solidní zájem o stránky jako takové. Nicméně, ani tento rok jsme nepodnikli žádné vyloženě fotografické výpravy. Pouze proběhlo několik příjemných posezení s fotografy a to v čajovnách v České Lípě, Liberci a Praze. Součástí těchto setkání byla i prezentace fotografií a pomoc s jejich úpravami do požadovaného stavu.

V souvislosti s oznámením na začátku roku 2022 jsem v tomto roce vydal celkem 13 příspěvků. Od založení stránek je to 235 článků. Frekvence vydávání nových příspěvků (hlavních) tedy poprvé od založení stránek klesla na 1 příspěvek měsíčně. Důvody, proč tomu tak je, se najdete ve výroční zprávě z roků 2020 a 2021. Tentokrát jsem nevydal ani žádný článek v sekci Fotoporadna. Důvod byl ten, že všechny dotazy, které jsem dostal, jsou již nějakým způsobem zodpovězeny a nebylo třeba vytvářet články nové.

Vše stále píši ve svém volném čase. Články vznikají jako reakce na různé dotazy z mého okolí, ale i dotazy z komentářů na těchto stránkách, příp. z e-mailové korespondence. Tímto děkuji za váš stálý zájem a tím i inspiraci pro další články.

Stránky „moje Tajemno“

Stránky moje Tajemno mají za cíl pomáhat fotografům. Na tom se od jejich vzniku nic nezměnilo a nemění. V loňském roce se nicméně změnila témata těchto článků. Prioritou se stalo doplnění článků o dříve „slibované“. Například o fotografování s pomocí blesků, nebo úvod do problematiky maskování, tedy úpravy některých fotografií.

Fotoporadna v roce 2022 obdržela pouhých 8 dotazů. Na druhou stranu to ve většině případů vyústilo v celku čilou e-mailovou komunikaci o klidně 6 e-mailech na dané téma, či s rozborem dalších témat. Takže šlo o rozhodně zajímavou zkušenost než obvyklé: „Jaký objektiv si mám koupit k fotoaparátu Nikon Z6.

Statistiky návštěvnosti

Výroční zpráva 2022 | návštěvnost stránek za rok 2022 | moje Tajemno
Výroční zpráva 2022: návštěvnost stránek za rok 2022

Jak je z grafů výše patrné, návštěvnost stránek se stále drží na velice solidní úrovni. To je pro mne vlastně velmi milé překvapení. Tímto děkuji za návštěvu a samozřejmě i případné sdílení a rozšiřování stránek mezi další potenciální čtenáře.

Statistiky výše jsem převzal z hostingu stránek skrze „počítadlo“ AWStats.

V loňské výroční zprávě najdete i jeden nepovzbudivý graf, který se týká SPAMu v komentářích. Jeho počet za roky 2019 až 2021 dosáhl dohromady bez jednotek kusů téměř 1600 otravných komentářů. V roce 2022 bylo toto číslo hravě překonáno. Nejabsurdnější z nich jsou nabídky na zvětšení poprsí zázračným práškem, to stránky a já, jako jejich autor, určitě „využijeme“.

Vyhledávání na stránkách

Pětice nejvyhledávanějších článků na stránce včetně odkazů na ně:

 1. barevná hloubka,
 2. EXIF metadata,
 3. aplikace pro fotografy,
 4. natáčení videa fotoaparátem,
 5. velikost fotografií.

Základní údaje o stránce

Název: moje Tajemno
Sídlo: Česká Lípa
E-mail: aphrael@tajemno.net
Web: https://moje.tajemno.net/
Datum vzniku: 1. 4. 2015
Zakladatel: Petr Honsnejman
Redaktor: Petr Honsnejman

Zpráva o činnosti

Jak jsem zmínil výše, ani v roce 2022 jsem s články nepolevil. Změnila se jen jejich četnost a obvyklý počet. Výsledkem je omezení, kdy každý měsíc vyšel pouze jeden článek a to každé 3. úterý v měsíci. Tyto články vyšly v mém volném čase. Jsou a budou dostupné každému zdarma a bez reklam.

Stránky v průběhu posledního roku prošly hned několika změnami. Postupně jsem měnil obsah článků, které se díky tomu staly čitelnější a možná také trochu zajímavější. Zaměřil jsem se na různé překlepy, přebytečná a opakující se slova. Též došlo k doplnění několika článků o nové informace. Tímto děkuji za vaše postřehy a reakce. Kromě toho došlo k revizi stránky vydané články (dříve připravované články). Ta nyní obsahuje všechny vydané články, tedy kromě těch, které spadají do kategorie Fotoporadna. Každopádně se jedná o trochu větší „projekt“ a takříkajíc běh na dlouhou trať, takže je přede mnou ještě několik desítek článků ke kontrole.

Práce do budoucna

Rád bych napsal, že výroční zpráva stránek pro rok 2022 přinese příslib nějakých pozitivních, revolučních a velkých změn. Věc se má nicméně tak, že v roce 2023 nevzniknou nové články.

V průběhu roku 2023 roku plánuji ještě jistou menší revizi sekce vydané články. Též jsem dostal podněty a postřehy od několika z vás, abych se soustředil na starší články, kde mohou být ještě nějaké problémy obsahem. Konkrétně mne čeká vyřešit odkazy v rámci stránek, ale i aktuálnost odkazů na externí stránky. Po očku při tom kouknu na pravopis a samozřejmě na takové ty věci, které souvisí se sociálními sítěmi.

V průběhu roku opět dojde na přechod stránek na rychlejší a bezpečnější verzi hostingu. V souvislosti s tím zvažuji i změnu designu stránek na takový, který by lépe odpovídal dnešním moderním stránkám. Popravdě jsem sám nečekal, že i přes základní design stránek z roku 2013 bude návštěvnost a interakce návštěvníků taková, jaká za ty roky existence stránek byla.

Důvodem, proč v tomto roce nevyjdou další články, je ten, že se chci věnovat dokončení knihy o putování Svatojakubskou cestou do Santiaga de Compostela. Navíc, námětů na konkrétní články… chtěl bych napsat, že jich moc není, ale vlastně nejsou prakticky žádné. Však již vyšlo přes 230 článků. Každopádně, máte-li nějaké tipy na nové články, nebo co s těmito stránkami do budoucna, napište mi. Aktuálně je ve hře:

 • roční pauza a následně:
  • pokračování v tvorbě článků na témata, která vás zajímají,
  • zakonzervování stránek pro stávající a budoucí návštěvníky,
  • ukončení hostingu a zánik stránek se vším všudy.

Závěrem – výroční zpráva 2022

Stránky pro začínající fotografy „moje Tajemno“ budou i v roce 2023 dostupné zdarma každému. V souvislosti s textem výše ovšem nepočítejte s novými články. Pouze s menšími revizemi těch stávajících. O budoucnosti stánek se definitivně rozhodně v příštím roce, kdy se přiblíží expirace hostingu stránek (květen 2024).

Shrnující finanční údaje

Náklady na údržbu domény a webový hosting: 1597,20 Kč.

Tímto výroční zpráva 2022 končí a basta!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *