Archiv rubriky: Fotoaparát

Rubrika fotoaparát

Rubrika fotoaparát je určená pro články týkající se fotoaparátů, nebo jejich částí. Dále zde najdete informace a pojmy, které se fotoaparátů přímo týkají. Co zde naopak nenajdete jsou recenze. Těm je vyhrazena vlastní rubrika.

V rubrice fotoaparát přirozeně najdete největší množství příspěvků těchto stránek. Nenajdete tu však všechno. K tomu je určena speciální část stránek. Nicméně pokud chcete svůj fotoaparát lépe poznat, doporučuji tuto rubriku více prozkoumat.

Indikace přepalů

Indikace přepalů ve fotoaparátu

Na téma přepaly jsem toho napsal již docela dost. Nicméně jednu věc jsem nezmínil. Tou je indikace přepalů – možnost zobrazovat přepaly ve fotografii. Po zapnutí indikace přepalů dokážou pokročilé fotoaparáty zobrazit přepaly v již nafoceném snímku. Ty ještě pokročilejší to umí i v živém náhledu před vyfocením. Mimochodem stejnou funkci mají pokročilé LCD panely, které používají hlavně kameramani. Tyto panely o velikosti běžně kolem 5″, 7″ a více se připevňují k fotoaparátům i kamerám. S pomocí funkce „zebra“ na nich můžete v reálném čase kontrolovat expozici i přepaly a to jak celkově, tak pro každý barevný kanál zvlášť.

Indikace přepalů je každopádně velmi užitečná funkce, kterou využije nejeden fotograf. Stejná funkce ale dokáže některé začínající fotografy potrápit. Hlavně kvůli samotné indikaci přepalů. Koneckonců, uvidíte sami dále v článku.

Pokračování textu Indikace přepalů

Ochrana snímků

V pokročilých fotoaparátech se nachází zajímavá funkce, která funguje jako ochrana snímků před smazáním. Konkrétně by se mělo jednat o takové to náhodné smazání při průběžném promazávání snímků z paměťové karty. Funkce ale není všespásná a nedokáže snímky vymazat například při formátování paměťové karty. Jak funkce ochrana snímků funguje, kde ji najdete a jak ji aktivovat?

Pokračování textu Ochrana snímků

Korekce objektivu

Korekce objektivu

Pokročilé fotoaparáty, ale i řada těch levných, často obsahují skvělou funkci, která se jmenuje korekce objektivu. Po její aktivaci dokáže váš fotoaparát zmírnit a někdy i úplně potlačit některé neduhy objektivu. Jedná se například o problémy s vinětací, barevnou odchylkou na hranách objektů, difrakcí, nebo zkreslení objektivem – distorze.

Tyto odchylky a vinětaci lze vcelku obstojně potlačovat hned několika způsoby. Nejenom přímo ve fotoaparátu, ale i v některých programech pro úpravu fotografií. Ačkoliv je aktivace funkce korekce objektivu snadná, ne vždy se to obejde bez dalších problémů. O těchto problémech více v dnešním článku.

Pokračování textu Korekce objektivu

Automatická optimalizace jasu

Automatická optimalizace jasu

Automatická optimalizace jasu je další funkcí, která má pomoci fotografům při focení. Pokud snímek vychází příliš tmavý, příp. má nízký kontrast, funkce automaticky upraví jas a kontrast snímku. Klidně by se mohla jmenovat automatická korekce jasu a kontrastu, protože to je přesně to, co tato funkce dělá. Funkce automatická optimalizace jasu se v některých fotoaparátech označuje i angl. výrazem Auto Lighting Optimizer.

Tuto funkci dnes opět otestuji na fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Vyzkouším její nastavení a nakolik se projeví na výsledném snímku.

Pokračování textu Automatická optimalizace jasu

Priorita zvýraznění tónu

Priorita zvýraznění tónu

Výrobci fotografické techniky vybavují své fotoaparáty mnoha funkcemi, které fotografům mohou pomoci s focením. Jednou takovou funkcí je priorita zvýraznění tónu. Jedná se o vylepšení, díky kterému lze za určitých okolností vyzrát na nepěkné přepaly ve scéně.

V dnešním článku se soustředím na prioritu zvýraznění tónu ve fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Předvedu jak funguje a zmíním jisté menší omezení, které přináší.

Pokračování textu Priorita zvýraznění tónu