Archiv rubriky: Fotoaparát

Rubrika fotoaparát

Rubrika fotoaparát je určená pro články týkající se fotoaparátů, nebo jejich částí. Dále zde najdete informace a pojmy, které se fotoaparátů přímo týkají. Co zde naopak nenajdete jsou recenze. Těm je vyhrazena vlastní rubrika.

V rubrice fotoaparát přirozeně najdete největší množství příspěvků těchto stránek. Nenajdete tu však všechno. K tomu je určena speciální část stránek. Nicméně pokud chcete svůj fotoaparát lépe poznat, doporučuji tuto rubriku více prozkoumat.

Pomocné světlo AF

Pomocné světlo AF

Pomocné světlo AF umožňuje pokročilým fotoaparátům osvítit scénu tak, aby bylo možné zaostřit. Toto pomocné světlo se tedy využívá za značně zhoršených světelných podmínek. Při dobrém světle se toto světlo nepoužívá. Nicméně (jako vždy) i zde mohou nastat některé nestandardní situace, díky kterým pomocné světlo AF funguje tak nějak „divně“. Navíc ne ve všech fotoaparátech toto pomocné světlo funguje stejně…

„AF“ v tomto případě znamená zkratku pro „Auto Focus“, resp. počeštěně autofokus. To znamená automatické ostření.

Pokračování textu Pomocné světlo AF

Sáňky blesku

Sáňky blesku – hot shoe konektor

Řada fotoaparátů nemá vestavěný blesk. Místo toho u nich najdete sáňky externího blesku. Dnes se jedná výhradně o tzv. hot shoe konektor (tedy „horké sáňky“ se středovým synchrokontaktem). Existují ale i jiné sáňky blesku, které tento kontakt nemají nebo nedisponují jinými přídavnými kontakty. To může mít několik nevýhod a přináší to určité omezení.

Pokračování textu Sáňky blesku

Dual Pixel RAW

Dual Pixel RAW

V roce 2016 přinesla profesionální zrcadlovka Canon EOS 5D Mark IV velmi zajímavou funkci Dual Pixel RAW. Dual Pixel RAW vychází ze systému Dual Pixel CMOS AF, který je o cca 3 roky mladší.

Moderní pokročilé zrcadlovky Canon obsahují snímač se systémem nesoucím název Dual Pixel. Pixely snímače Dual Pixel jsou konstruovány jako dvojice fotodiod. Světlo ze scény, které dopadá na tento snímač, se rozdělí mezi tyto diody. Senzor s pomocí čipu fotoaparátu pak následně vyhodnotí fázový posun mezi první a druhou fotodiodou. Tyto informace se předávají do systému Dual Pixel CMOS AF, který je tak schopen přesně zaostřit scénu. Tato technologie umožňuje použít stejný snímač k zaostřování i pořizování snímků.

Systém Dual Pixel RAW je ale malinko něco jiného. Zatímco se systém Dual Pixel CMOS AF nachází snad v každém moderním pokročilým fotoaparátem od Canonu, tzv. „duální RAW“ tak obvyklý rozhodně není. Jak tento systém funguje a jak s ním pracovat odhaluje dnešní článek.

Pokračování textu Dual Pixel RAW

Potlačení šumu

Potlačení šumu na fotografiích

Stejně tak, jako měl filmový materiál na snímcích charakteristické zrno, tak mají digitální fotoaparáty na snímcích šum. Někdy je vidět více, jindy méně a někdy není vidět takřka vůbec (to ani při velkém zvětšení fotografie). Na některých snímcích může být šum dokonce vhodný a krásně dokreslovat fotografie. Nicméně věřím, že se shodneme na tom, že čím méně šumu v obraze je, tím lépe (alespoň ve většině případů). Dnešní digitální fotoaparáty mají naštěstí hned několik mechanizmů, jak se šumu zbavit. V jednoduchých fotoaparátech je funkce potlačení šumu automatická. V pokročilejších fotoaparátech je možné funkci potlačení šumu různými způsoby nastavit a ovlivnit.

Pro otestování této funkce jsem využil letitý fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Ten funkci potlačení šumu obsahuje, navíc je dobře zdokumentovaná.

Pokračování textu Potlačení šumu

EOS iTR AF

EOS iTR AF a jeho fungování

S vlajkovou zrcadlovkou Canon EOS 1D X (rok 2012) přišel i systém EOS iTR AF. Jedná se o zkratku angl. slov Intelligent Tracking and Recognition Auto Focus. Klasický autofokus (automatické ostření) dokáže sledovat pohybující se objekt a jeho vzdálenost předávat ostřícím motorkům v objektivu. Systém EOS iTR AF jde ale ještě dál. Kromě uvedeného dokáže ještě rozpoznat barvu sledovaného objektu a jeho světlost. Ten pak může být lépe sledován, než by tomu bylo bez systému EOS iTR AF. Díky tomu je sledování spolehlivější a přesnější. Dokonce ani nevadí, když objekt sledování na chvíli zmizí ze scény. To se stává třeba v situaci, kdy kolem cyklisty projede rychle auto. V takovém případě systém EOS iTR AF odhaduje, kde by se cyklista mohl nacházet a jakmile se objeví, tak ho opět zaměří.

Navíc z toho plyne ještě jedna výhoda a to, že lze takto ostřit přímo na obličej. Tuto volbu je však obvykle třeba zapnout v menu fotoaparátu.

Pokračování textu EOS iTR AF