Archiv rubriky: Fotoaparát

Rubrika fotoaparát

Rubrika fotoaparát je určená pro články týkající se fotoaparátů, nebo jejich částí. Dále zde najdete informace a pojmy, které se fotoaparátů přímo týkají. Co zde naopak nenajdete jsou recenze. Těm je vyhrazena vlastní rubrika.

V rubrice fotoaparát přirozeně najdete největší množství příspěvků těchto stránek. Nenajdete tu však všechno. K tomu je určena speciální část stránek. Nicméně pokud chcete svůj fotoaparát lépe poznat, doporučuji tuto rubriku více prozkoumat.

Tlačítko M-Fn

K čemu slouží tlačítko M-Fn

Pokročilé fotoaparáty Canon mají na svém těle nenápadné tlačítko M-Fn. Po stisknutí tohoto tlačítka se ovšem nic nestane. K čemu je toto tlačítko, které zdánlivě nefunguje? Proč jsou jím vybavení zejména pokročilejší modely zrcadlovek a bezzrcadlovek, ale levnější modely nikoliv?

Dnešní článek doplňuje tzv. projekt zrcadlovka. Tento projekt popisuje fotoaparát Canon EOS 7D Mark II – jednotlivá tlačítka a funkce fotoaparátu.

Pokračování textu Tlačítko M-Fn

Jak se fotí Svatojakubská cesta

Svatojakubská cesta

Už jste někdy slyšeli o Svatojakubské cestě? Divil bych se, kdyby ne. Každoročně ji absolvuje statisíce lidí z celého světa. Svatojakubská cesta je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího. Tento hrob se nachází v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.

Dnešní článek nechci pojmout jako zápisky či deník ze Svatojakubské cesty. Chci upozornit na některé úskalí této cesty v souvislosti s fotografováním. Též chci zmínit některé další informace, které se začínajícím „poutníkům“ mohou hodit.

Pokračování textu Jak se fotí Svatojakubská cesta

Vyplatí se investovat

Vyplatí se investovat do nové techniky?

Vyplatí se investovat do nového fotoaparátu? Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Velmi záleží na prioritách daného fotografa, a co tedy od nové techniky požaduje. Nicméně tyto dotazy chodí do Fotoporadny vcelku pravidelně.

V roce 2014 se ke mně dostala zrcadlovka Canon EOS 1200D v setu se základními objektivy. Na lepší objektivy nemám peníze. Chci se ale posunout někam dál. Vyplatí se mi investovat do fotoaparátu Canon EOS 850D? Mohu ho získat za trochu lepší cenu než v obchodě.

Vlastním skvělé tělo Canon EOS 5D Mark IV. Jak se ale dívám po internetu, spousta lidí přechází na bezzrcadlovky. Myslíte, že se mi vyplatí investovat do fotoaparátu Canon EOS R5?

Pokračování textu Vyplatí se investovat

Indikace přepalů

Indikace přepalů ve fotoaparátu

Na téma přepaly jsem toho napsal již docela dost. Nicméně jednu věc jsem nezmínil. Tou je indikace přepalů – možnost zobrazovat přepaly ve fotografii. Po zapnutí indikace přepalů dokážou pokročilé fotoaparáty zobrazit přepaly v již nafoceném snímku. Ty ještě pokročilejší to umí i v živém náhledu před vyfocením. Mimochodem stejnou funkci mají pokročilé LCD panely, které používají hlavně kameramani. Tyto panely o velikosti běžně kolem 5″, 7″ a více se připevňují k fotoaparátům i kamerám. S pomocí funkce „zebra“ na nich můžete v reálném čase kontrolovat expozici i přepaly a to jak celkově, tak pro každý barevný kanál zvlášť.

Indikace přepalů je každopádně velmi užitečná funkce, kterou využije nejeden fotograf. Stejná funkce ale dokáže některé začínající fotografy potrápit. Hlavně kvůli samotné indikaci přepalů. Koneckonců, uvidíte sami dále v článku.

Pokračování textu Indikace přepalů

Ochrana snímků

V pokročilých fotoaparátech se nachází zajímavá funkce, která funguje jako ochrana snímků před smazáním. Konkrétně by se mělo jednat o takové to náhodné smazání při průběžném promazávání snímků z paměťové karty. Funkce ale není všespásná a nedokáže snímky vymazat například při formátování paměťové karty. Jak funkce ochrana snímků funguje, kde ji najdete a jak ji aktivovat?

Pokračování textu Ochrana snímků