Archiv rubriky: Fotoaparát

V rubrice fotoaparát najdete články, které se týkají fotoaparátů, nebo do značné míry jejich částí. Dále zde narazíte na informace a některé pojmy, které se fotoaparátů přímo týkají. Co zde naopak nenajdete jsou recenze. Ty se nachází ve vlastní rubrice (stačí kliknout na přiložený odkaz).

V rubrice fotoaparát přirozeně najdete největší množství příspěvků těchto stránek. Tato stránka přeci jen cílí na začínající fotografy a proto se s pojmem fotoaparát váže mnoho příspěvků. Každopádně nenajdete tu samozřejmě úplně všechno. Většinu článků se nachází ve speciální části stránek. Nicméně pokud chcete svůj fotoaparát lépe poznat, doporučuji tuto rubriku více prozkoumat.

Co tedy čekat, resp. co zde najdete? Popis všech obvyklých tlačítek a ovládání fotoaparátů. Konkrétně jsem k tomuto úkolu použil pokročilý fotoaparát Canon EOS 7D Mark II, který se různými tlačítky jen hemží. Nejedná se sice o profesionální model zrcadlovky, ale mnoho z profesionálních modelů si vypůjčil. Do budoucna se zde objeví též nástupce zmíněného fotoaparátu – bezzrcadlovka Canon EOS R7.

Kromě popisu tlačítek jsem samozřejmě přidal i funkce, které s tlačítky souvisí. V článcích tak najdete obrázky přímo z menu fotoaparátu a co jednotlivá tlačítka, resp. jednotlivé funkce dělají. Takže se ničeho nebojte a s chutí se prohlížení titulků / čtení článků.

Jak jsem již zmínil, níže najdete články, které spadají pod rubriku fotoaparát. Nachází se zde opravdu velké množství článků. Nicméně může se stát, že nenajdete zrovna ty, které hledáte. V takovém případě navštivte sekci „Vydané články“ a pokud ani zde nepochodíte, zkuste mne kontaktovat přes sekci „Kontakty“. Ideálně s pomocí e-mailu, děkuji.

Test Canon EOS R7

Recenze Canon EOS R7

Bezzrcadlovka Canon EOS R7 je nástupcem povedeného poloprofesionálního fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Původně měla přijít ještě zrcadlovka Canon EOS 7D Mark III. Tedy alespoň dle zpráv z roku 2019. Tu se ale společnost Canon nakonec rozhodla nevydat. Místo toho se soustředila na nástupce tehdejších full-frame bezzrcadlovek Canon EOS R a Canon EOS RP. Výsledkem toho jsou skvělé nové bezzrcadlovky. Na jednu z nich se dnes podívám. Tento článek je tedy též malé srovnání s předchůdkyní – výše jmenovanou zrcadlovkou.

Pokračování textu Test Canon EOS R7

Astrofotografie

Jak se fotí astrofotografie

Astrofotografie neboli astronomická fotografie je speciální typ fotografie, který se zaměřuje na tvorbu fotografií astronomických objektů na noční obloze. Se správnou technikou a dostatkem znalostí se jedná o velmi krásný druh fotografie. Astrofotografie se zaměřuje na fotografování měsíců, planet, hvězd, ale i různých galaxií, nebo jen na pohyb noční oblohy. V dnešním článku najdete informace, které se hodí, pokud s astrofotografií teprve začínáte. Článek tedy není zaměřen na profesionální astrofotografii, ale právě na tu amatérskou.

Pokračování textu Astrofotografie

Tlačítko s více funkcemi

Tlačítko fotoaparátu s více funkcemi

Dnešní článek doplňuje dlouhodobý projekt „Ovládněte svojí zrcadlovku“. V tomto projektu popisuji jednotlivá tlačítka a další části fotoaparátu – digitální zrcadlovky Canon EOS 7D Mark II. Tento kousíček zrcadlovky je to poslední, co zbývá k doplnění celého projektu. Tak hurá na toto tlačítko fotoaparátu s více funkcemi.

Pokračování textu Tlačítko s více funkcemi

Front a back focus

Jak otestovat objektiv na front a back focus a jak se jej zbavit

Co je to „front a back focus“? Do češtiny tyto dva anglické výrazy překládáme jako přední a zadní zaostření. Častěji se v tomto případě setkáte s uvedenými anglickými výrazy. Jedná se vlastně o vadu ostření u zrcadlovek. Front či back focus snadno poznáte tak, že objektiv ostří na jiné místo než chcete. Pokud ostří před toto místo, jedná se o front focus, pokud za toto místo, jde o back focus.

Na problém front a back focus nejčastěji narazíte při focení s nízkou clonou a také při delších ohniskových vzdálenostech. V dnešním článku zjistíte, jestli se problém týká i vašeho objektivu a také, jak ho úspěšně eliminovat.

Pokračování textu Front a back focus

Multiovladač a rychloovladač

Multiovladač s páčkou a rychloovladač

Až na výjimky je moderní fotografická technika plná různých ovladačů a „hejblátek“. Popravdě tu jde hlavně o rychlost a do jisté míry i pohodlnost. Moderní fotoaparáty Canon disponují různými ovladači, které velmi urychlí práci se samotným fotoaparátem. Typicky se jedná o multiovladač, příp. o rychloovladač (společně s dotykovým ovladačem a potvrzovacím tlačítkem).

K sepsání tohoto článku mne donutily některé hádky čtenářů, které se týkaly především pohodlnosti ovládání fotoaparátů. Pravdou však je, že většina moderních pokročilých fotoaparátů nějaký z těchto ovladačů vlastní. Není výjimkou, že na jednom fotoaparátu najdete jak multiovladač, tak i rychloovladač.

Pokračování textu Multiovladač a rychloovladač

Varovný symbol

Varovný symbol ve fotoaparátu

Při nastavování menu fotoaparátu se občas povedou nastavit takové hodnoty, že fotoaparát trvale zobrazuje tzv. varovný symbol. Většinou se jedná o nějaký vykřičník v kruhu či trojúhelníku. Dobrá zpráva je, že to automaticky neznamená, že je něco vyloženě špatně. Od toho koneckonců slouží tzv. chybové kódy. Tento varovný symbol vás má upozornit, že máte nastaveno něco řekněme nestandardního.

Pokračování textu Varovný symbol

Tlačítko M-Fn

K čemu slouží tlačítko M-Fn

Pokročilé fotoaparáty Canon mají na svém těle nenápadné tlačítko M-Fn. Po stisknutí tohoto tlačítka se ovšem nic nestane. K čemu je toto tlačítko, které zdánlivě nefunguje? Proč jsou jim vybavené zejména pokročilejší modely zrcadlovek a bezzrcadlovek, ale levnější modely nikoliv?

Dnešní článek doplňuje tzv. projekt (bez)zrcadlovka. Tento projekt popisuje fotoaparát Canon EOS 7D Mark II – jednotlivá tlačítka a funkce fotoaparátu. Mimochodem, projekt je aktuálně rozšířený ještě o bezzrcadlovku Canon EOS R7. Nyní ovšem zpět k tlačítku M-Fn na zrcadlovce Canon EOS 7D Mark II.

Pokračování textu Tlačítko M-Fn