Archiv rubriky: Fotografování

Všeobecná rubrika o fotografování a věcech kolem něj. Jedná se o vcelku objemnou rubriku s mnoha články. V první řadě tu jsou základní články o fotografování, jako různé druhy ostření a ostřících režimů.

Samozřejmě zde najdete i mnoho pojmů, které byste měli znát. Konkrétně jde například o články na téma hyperfokální vzdálenost, hloubka ostrosti, aj. Součástí rubriky je i podsekce „Jak fotografovat…“ V těchto článcích najdete především základy toho, co vás čeká, pokud se rozhodnete pustit do fotografování konkrétních událostí a v konkrétních situacích. Opět pro příklad, aneb fotografování:

  • v zimě,
  • dřeváren,
  • urbexu,
  • v dešti,
  • Černobylu,
  • panoramatických snímků,
  • krajiny,
  • produktů, atd.

Musím ale předem upozornit, že se nejedná o komplexní články, které pojmou každý aspekt těchto vyjmenovaných a dalších způsobů fotografování různých událostí a míst. Pokud byste se konkrétním problémům měli věnovat opravdu do hloubky, vydalo by to jistě na menší či větší publikaci. V článcích proto najdete jakýsi „úvod do problematiky“ a hlavně možná řešení některých konkrétních problémů, které s tím souvisí.

Co je v rubrice dalšího? Například několik článků o ostrosti. Tedy proč někdy vznikají rozmazané snímky a také několik tipů, jak dosáhnout co možná neostřejších snímků. Mimochodem jsou zde i zajímavé aplikace pro fotografy (jak pro Android, tak iOS).

Jak jsem již zmínil, níže najdete články, které spadají do rubriky fotografování. Nachází se zde solidní zásoba článků. Nicméně může se stát, že nenajdete zrovna ten, který hledáte. V takovém případě navštivte sekci „Vydané články“ a pokud ani zde nepochodíte, zkuste mne kontaktovat přes sekci „Kontakty“. Ideálně s pomocí e-mailu, děkuji.

Jak pracovat s bleskem

Jak pracovat s fotografickým bleskem

Mnoho fotografů v mém okolí s pomocí externího a ani interního blesku příliš nefotí. Důvody jsou různé, ale většinou je to neznalost. Blesk vlastní, zkoušeli s ním něco nafotit, za některých okolností s ním i trochu fotí, ale stále to není ono. Prostě a jednoduše stále tápají v tom, jak s bleskem vlastně pracovat. Dnešní článek nemá za cíl obsáhnout všechny různé aspekty fotografování s bleskem. To by bylo na solidně velkou publikaci (tip na jednu takovou najdete dále v článku). Jde mi o to, abyste se nebáli vestavěný či externí blesk používat. Jak tedy pracovat s fotografickým bleskem?

Pokračování textu Jak pracovat s bleskem

Astrofotografie

Jak se fotí astrofotografie

Astrofotografie neboli astronomická fotografie je speciální typ fotografie, který se zaměřuje na tvorbu fotografií astronomických objektů na noční obloze. Se správnou technikou a dostatkem znalostí se jedná o velmi krásný druh fotografie. Astrofotografie se zaměřuje na fotografování měsíců, planet, hvězd, ale i různých galaxií, nebo jen na pohyb noční oblohy. V dnešním článku najdete informace, které se hodí, pokud s astrofotografií teprve začínáte. Článek tedy není zaměřen na profesionální astrofotografii, ale právě na tu amatérskou.

Pokračování textu Astrofotografie

Jak fotografovat sport

Jak fotografovat sport

Jak a čím fotografovat sport? To jsou otázky, na které se ptal nejeden čtenář těchto stránek. Čtenáře, resp. tazatele, spojuje jedna věc. Jednalo se o začínající fotografy, kteří získali možnost fotografovat nějaký sport. Jednalo se o basketbal, fotbal, ale i ragby a závody aut. Jak tedy správně fotografovat sport? Jednoduchá odpověď neexistuje. Ale existují různé postupy, kterými rozhodně nic nezkazíte.

Pokračování textu Jak fotografovat sport

Jak fotografovat produkty

Produktová fotografie aneb jak fotografovat produkty

Reaguji na četné dotazy, které jste mi zaslali. Dnešní článek bude o tom, jak fotografovat produkty a co je k tomu potřeba. Každopádně mějte na paměti, že produktová fotografie nepatří k nejsnadnějším. Celá produktová fotografie by klidně vydala na solidně obsáhlou publikaci. Ono totiž nejde jen o co nejvěrnější a nejpřesnější vyobrazení daného produktu. Jde také o to, aby snímek působil tak atraktivně, že si onen produkt taky někdo koupí. Dnešní článek proto berte jako takové vstupní okénko do produktové fotografie.

Pokračování textu Jak fotografovat produkty

Maskování a focus stacking

Maskování – prolínání více fotografií

Co je ono maskování vlastně zač a jak funguje? Jde vlastně o prolínání více fotografií do jedné. Možná jste se také již někdy setkali s anglickým pojmem focus stacking. Jde o metodu, která zvyšuje hloubku ostrosti fotografované scény. Spočívá v tom, že vyfotografujete stejnou scénu různě zaostřenou. Tyto fotografie pak s pomocí maskování spojíte dohromady. Maskování též pomáhá ve chvíli, kdy potřebujete ze scény odstranit některé části. Nicméně i naopak – pokud potřebujete do scény dodat něco, co tam vůbec není. Než se pustím do konkrétních příkladů, je třeba trocha teorie.

Pokračování textu Maskování a focus stacking

Jak se fotí Svatojakubská cesta

Svatojakubská cesta

Už jste někdy slyšeli o Svatojakubské cestě? Divil bych se, kdyby ne. Každoročně ji absolvuje statisíce lidí z celého světa. Svatojakubská cesta je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího. Tento hrob se nachází v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.

Dnešní článek nechci pojmout jako zápisky či deník ze Svatojakubské cesty. Chci upozornit na některé úskalí této cesty v souvislosti s fotografováním. Též chci zmínit některé další informace, které se začínajícím „poutníkům“ mohou hodit.

Pokračování textu Jak se fotí Svatojakubská cesta

Focení duchů

Focení duchů a energetických koulí

Dlouhá léta jsem na téma „focení duchů a energetických koulí“ nic nečetl. V minulosti vyšlo na internetu hned několik článků, které zobrazovaly jakési energetické koule na tajuplných místech. Možná právě na tyto články narazili někteří čtenáři těchto stránek, kteří se neváhali obrátit na Fotoporadnu.

Vím, že jste z Českolipska, nebojíte se urbexu a nevyhýbáte se ani různým strašidelným místům. Byl jste někdy na Ortelu? Někde jsem četl, že zde v minulosti docházelo při focení k zachycení jakýchsi duchů a energetických koulí. Zažil jste něco takového? Je to vůbec možné? Jak se k tomu stavíte? Co si o tom myslíte? Zažil jste při svém průzkumu jakoukoliv nadpřirozenou aktivitu?

Narazil jsem na fotky jakýchsi energetických koulí v okolí svatých míst a hřbitovů. Když jsem v zimě absolvoval focení v okolí hřbitova, na snímku bylo i pár „duchů“. Vyfotil jsem vážně něco úžasného, nebo je to trochu jinak?

Pokračování textu Focení duchů