Archiv štítku: fotografické filtry

Fotografické filtry jsou příslušenství objektivu fotoaparátu. Jedná se optický člen, který nějakým způsobem mění to, co ve výsledku prochází na senzor fotoaparátu.

Fotografické filtry se ve fotografii používají velmi dlouhou dobu. Vlastně již do doby černobílých filmů. Tehdy byly k vidění a běžněji k dostání hlavně různě barevné filtry. Stačilo zvolit správnou barvu filtru pro danou scénu a filtr našroubovat na objektiv fotoaparátu (nebo jakkoliv umístit před něj). Dnes tyto různobarevné fotografické filtry nahradily filtry softwarové, které je dokáží vcelku solidně nahradit.

Nicméně stále je tu řada fotografických filtrů, které nahradit nejde. Řeč je o například o filtrech polarizačních. Stejně tak jsou v jistých ohledech nenahraditelné ND filtry, které ztmavují scénu. Též bych rád zmínil přechodové filtry, které v některých případech opět nahrazují softwarové filtry, ale opět mohou nastat situace, kdy toto nahrazení není možné.

Další zajímavé filtry jsou ty, které vytváří u bodových zdrojů světla různé hvězdičky. Těch můžete dosáhnout i vyšší clonou objektivu, ale ne vždy chcete takto vysoké hodnoty clony používat. Nicméně i tento filtr dobře nahrazují programy jako Adobe Photoshop. Dále tu jsou různé zvětšovací filtry, které fungují jako lupa.

Jak vidíte, fotografických filtrů je celá řada. Mám-li doporučit nějaké, které využívám častěji, byly by to tyto tři, resp. čtyři:

  • ochranný filtr, příp. ochranný UV filtr,
  • polarizační filtr,
  • ND filtr.

Tyto fotografické filtry používám asi nejčastěji s tím, že ochranný filtr z objektivu prakticky nesundávám.

Pod tímto štítkem najdete články, které s fotografickými filtry do značné míry souvisí. V případě, že nenajdete ten, který hledáte, zkuste využít vyhledávání na stránce.

Jak fotografovat produkty

Produktová fotografie aneb jak fotografovat produkty

Reaguji na četné dotazy, které jste mi zaslali. Dnešní článek bude o tom, jak fotografovat produkty a co je k tomu potřeba. Každopádně mějte na paměti, že produktová fotografie nepatří k nejsnadnějším. Celá produktová fotografie by klidně vydala na solidně obsáhlou publikaci. Ono totiž nejde jen o co nejvěrnější a nejpřesnější vyobrazení daného produktu. Jde také o to, aby snímek působil tak atraktivně, že si onen produkt taky někdo koupí. Dnešní článek proto berte jako takové vstupní okénko do produktové fotografie.

Pokračování textu Jak fotografovat produkty

Focení duchů

Focení duchů a energetických koulí

Dlouhá léta jsem na téma „focení duchů a energetických koulí“ nic nečetl. V minulosti vyšlo na internetu hned několik článků, které zobrazovaly jakési energetické koule na tajuplných místech. Možná právě na tyto články narazili někteří čtenáři těchto stránek, kteří se neváhali obrátit na Fotoporadnu.

Vím, že jste z Českolipska, nebojíte se urbexu a nevyhýbáte se ani různým strašidelným místům. Byl jste někdy na Ortelu? Někde jsem četl, že zde v minulosti docházelo při focení k zachycení jakýchsi duchů a energetických koulí. Zažil jste něco takového? Je to vůbec možné? Jak se k tomu stavíte? Co si o tom myslíte? Zažil jste při svém průzkumu jakoukoliv nadpřirozenou aktivitu?

Narazil jsem na fotky jakýchsi energetických koulí v okolí svatých míst a hřbitovů. Když jsem v zimě absolvoval focení v okolí hřbitova, na snímku bylo i pár „duchů“. Vyfotil jsem vážně něco úžasného, nebo je to trochu jinak?

Pokračování textu Focení duchů

Problémy s odlesky

Problémy s odlesky v očích u detailního portrétu

Portrétní fotografie je jeden z nejoblíbenějších žánrů fotografie. Bohužel je tento žánr v jistém ohledu velmi náročný. Nejde jen o světlo ve scéně, ale i o pozadí / popředí scény, prostředí, postoj fotografované osoby… I na maličkostech záleží. Kupříkladu takové problémy s odlesky v očích modelů a modelek. Člověk si řekne, že je to drobnost, která nemůže mít na celkovou fotografii vliv. Při fotografování celé postavy tomu tak opravdu bude, ale jakmile fotíte detailní portrét, je to úplně jiné. Při dostatečném rozlišení jsou v očích vidět rozlišitelné detaily. Oko v tu chvíli slouží jako takové malé zrcadlo. Odráží nejen všechny zdroje světla, ale i siluetu fotografa.

Mám problémy s odlesky v očích na portrétních snímcích. Jsou velmi jasné a rušivé. Existuje vůbec nějaký způsob, jak tyto nevzhledné odlesky odstranit?

Při použití softboxů a deštníků se v očích modelky objevují nepěkné odlesky. Díky tvarům těchto světel to nevypadá moc pěkně. Dá se tento problém s odlesky v očích nějak omezit, příp. úplně odstranit?

Pokračování textu Problémy s odlesky

Hvězdičky v obraze

Jak na hvězdičky v obraze

Letošní Fotoporadnu odstartují dotazy na tzv. hvězdičky v obraze. Ty, o kterých bude dnes psáno, vznikají dvěma způsoby.

Pořídil jsem si nový objektiv, který dělá údajně krásné hvězdičky v obraze. Ani přes různé nastavení se mi nedaří tohoto efektu docílit. Co dělám špatně?

Mám ráda noční fotky Prahy a upoutaly mne hvězdičky ve světlech. Vydala jsem se tedy do večerní Prahy, ale mé hvězdičky v obraze jsou takové nevýrazné. Dá se s tím něco dělat? Dají se ještě nějak zvýraznit?

Na toto téma přišlo ještě několik podobných dotazů. Některé se týkají nastavení expozice pro tvorbu hvězdiček v obraze, jiné zase úvah nad používáním různých filtrů. Protože se nakonec podobných dotazů sešlo docela dost, bylo by dobré „problém hvězdiček“ trochu rozvést.

Pokračování textu Hvězdičky v obraze

IR filtr

IR filtr a IR fotografie

Patříte-li mezi kreativní fotografy nebo jen chcete zkusit něco nového, můžete vyzkoušet infračervenou fotografii. Infračervená fotografie je dosti speciální obor fotografie. Pro infračervenou fotografii se dříve využíval speciální film, dnes toto řeší speciální obrazový senzor. Abychom i my mohli se svými (bez)zrcadlovkami pořizovat tyto netradiční snímky, budeme potřebovat fotografický filtr. Konkrétně se jedná o tzv. IR filtr. IR filtr totiž blokuje většinu viditelného světla a na senzor fotoaparátu propustí převážně to infračervené.

IR filtry se vyrábí v různých variantách. Některé propouští viditelné světlo více, jiné prakticky vůbec. To má velký vliv na výsledný snímek. Navíc ne každý fotografický senzor fotoaparátu je na infračervené světlo citlivý. Pokusím se tedy tuto problematiku na několika málo řádcích shrnout.

Pokračování textu IR filtr

Jak fotografovat krajiny

Jak fotografovat krajiny

Fotografování krajin se vždy řadilo mezi nejpopulárnější fotografické žánry a to jak mezi profesionálními fotografy, tak i těmi amatérskými. Krajiny jsou totiž vcelku vhodným tématem i pro úplné začátečníky, kteří s focením teprve začínají.

Nějaké ty krajinky jsou všude kolem nás (tedy pokud nebydlíte uprostřed nevzhledné betonové džungle). Fotografování krajin vás může naučit kompozici, vnímání okolního světla, co to znamená expozice, hloubka ostrosti a další pojmy i dovednosti.

V dnešním článku shrnu několik nejdůležitějších pravidel, které vám pomohou s fotografováním krajin. Rovněž přidám několik doporučení na fotografické filtry a vhodné příslušenství, které se pro fotografování krajin hodí.

Pokračování textu Jak fotografovat krajiny