Problémy s odlesky

Problémy s odlesky v očích u detailního portrétu

Portrétní fotografie je jeden z nejoblíbenějších žánrů fotografie. Bohužel je tento žánr v jistém ohledu velmi náročný. Nejde jen o světlo ve scéně, ale i o pozadí / popředí scény, prostředí, postoj fotografované osoby… I na maličkostech záleží. Kupříkladu takové problémy s odlesky v očích modelů a modelek. Člověk si řekne, že je to drobnost, která nemůže mít na celkovou fotografii vliv. Při fotografování celé postavy tomu tak opravdu bude, ale jakmile fotíte detailní portrét, je to úplně jiné. Při dostatečném rozlišení jsou v očích vidět rozlišitelné detaily. Oko v tu chvíli slouží jako takové malé zrcadlo. Odráží nejen všechny zdroje světla, ale i siluetu fotografa.

Mám problémy s odlesky v očích na portrétních snímcích. Jsou velmi jasné a rušivé. Existuje vůbec nějaký způsob, jak tyto nevzhledné odlesky odstranit?

Při použití softboxů a deštníků se v očích modelky objevují nepěkné odlesky. Díky tvarům těchto světel to nevypadá moc pěkně. Dá se tento problém s odlesky v očích nějak omezit, příp. úplně odstranit?

Jiskra v očích

V první řadě bych chtěl říci, že by byla velká škoda, kdyby na fotografiích živých tvorů chyběly odlesky v očích. Tyto nepatrné bílé tečky tvoří právě ty správné portrétní jiskřičky v očích. Bez nich jsou portrétní fotografie takové neatraktivní. Takže těch bych se rozhodně nezbavoval. Na druhou stranu je vhodné, když se tyto odlesky v očích nachází kolem duhovky a ne na bělmu. To už totiž nepůsobí tak přirozeně. Fotografem špatně umístěný model může snadno způsobit problémy s odlesky v očích. Není to ale nic, s čím by se nedalo pracovat. Je prostě vhodné si to pohlídat.

Problémy s odlesky

Přináší odlesky v očích vážně takové problémy? Velmi záleží na situaci a úhlu pohledu. Když se bude jednat o velmi detailní portrét, nebo velkou zvětšeninu, je to možné. V takové chvíli se v oku může odrážet prakticky jakákoliv plocha. Je to podobné, jako když fotíte například lesklý prstýnek bez vzoru. Pokud se prsten nenachází uprostřed kvalitního světelném stanu, může se v něm zrcadlit ledacos. Kupříkladu může dojít k tomu, že se na předmětu zobrazí silueta fotografa, příp. klidně i odraz objektivu.

Problémy s odlesky v očích - silueta fotoaparátu | moje Tajemno
Problémy s odlesky v očích – zde je vidět softbox a před tím silueta fotoaparátu na stativu. Pro případné zvětšení klikněte.

Způsoby řešení

Existuje několik způsobů, jak s problémy s odlesky zatočit. Jednou z možností je použití CPL filtru – což je zkratka pro cirkulární polarizační filtr. Jeho správným natočením můžete některé odlesky odstranit, nebo alespoň minimalizovat. Není to vždy stoprocentní a je třeba jistá zručnost při otáčením filtru na objektivu. Nicméně díky tomu se může podařit problémy s odlesky úplně eliminovat.

Může nastat situace, kdy skrze optický hledáček není zcela patrné, jestli nějaké problémy s odlesky v očích vůbec existují. V takovém případě obvykle pomůže přepnout na živý náhled. U většiny moderních fotoaparátů potom můžete skrze lupu zvětšit konkrétní část obrazu. Toto zvětšení může být značné (klidně i 10×).

Máte-li možnost, můžete zkusit ještě jeden jednoduchý trik. Jednoduše fotit lesklé předměty z větší dálky a ne tak, jako v případě fotografie výše. Na ní byl fotoaparát umístěn na stativu jen asi 40 cm od oka osoby. Při použití objektivu s velkou ohniskovou vzdáleností bude silueta fotoaparátu minimální.

Retuše obrazu

Další dobrým způsobem, jak vyzrát na problémy s odlesky může být jednoduchá retuše obrazu. K ní můžete přistupovat různými způsoby. V editoru fotografií můžete zpravidla využít klonovacího razítka, příp. retušovacího štětce. Většinou není problém vyfotografovat „problémové oči“ v jiném světle, ve kterém již problémy s odlesky nejsou. Tato fotografie, nebo její část, se pak může do oné problémové části fotografie jednoduše vložit.

Odlesky ze softboxu | moje Tajemno
Zde jsou v očích krásně vidět odlesky improvizovaného softboxu. Pro zvětšení klikněte.
Problémy s odlesky v očích vyřešeny retuší obrazu | moje Tajemno
Problémy s odlesky v očích byly vyřešeny velmi rychlou retuší obrazu. Tu lze provést prakticky v jakémkoliv pokročilém editoru fotografií. Pro případné zvětšení klikněte.

Pokud plánujete zveřejňovat takové upravené fotografie ve vysokém rozlišení, dejte si pozor na kvalitní úpravu. Stejně tak si dejte pozor při tisku fotografií na velké formáty. Oči jsou totiž to, co mnoho lidí upoutá a pokud retuše nebude dobrá, bude snímek působit divně.

Úprava světelných zdrojů

Velice zajímavým způsobem jak řešit nepěkné odlesky může být úprava světelných zdrojů. To se týká především softboxů se čtvercovým a obdélníkovým tvarem. Pomocí černé lepicí pásky, kterou nalepíte na plachtu softboxu, velmi rychle nasimulujete okno domu. Odlesky v očích sice zůstanou, ale fotografovaná osoba vypadá, jako kdyby se nacházela u okna. To je o dost přirozenější, než když se v očích odráží nějaké „divné umělé světlo“.

Problémy s odlesky vyřešeny s pomocí lepící pásky | moje Tajemno
Nevzhledný softbox lze s pomocí černé lepicí pásky rychle proměnit třeba v okno. Pro případné zvětšení klikněte.

Pomoci mohou i různě tvarované odrazné desky. Ty dokážou nasměrovat značné množství světla do scény, ale zároveň nemusí působit tolik rušivě, jako studiová či jiná světla. Existují kupříkladu odrazné panely, které pomáhají k prosvětlováním portrétů zespoda. Jeden takový se prodává na stránkách Photon Europe. Přidává do portrétu příjemné spodní světlo, které se rovněž odráží v očích. Ve většině případů nepůsobí takovéto světlo rušivě a k portrétům se hodí.

Osobní zkušenost

Osobně nemám pocit, že bych s problémy s odlesky v očích někdy extra válčil. Když začínám s focením portrétů, není to ve stylu „tady si stoupni a jdeme rychle fotit“. Nejprve fotografování předchází výběr správného místa a vhodné denní hodiny. Jde mi o to, abych věděl, kde se bude nacházet slunce, příp. zdali bude potřeba nasměrovat světlo pomocí odrazné desky. Pokud nemám možnost se na místo podívat osobně, ale vím, kde se nachází, občas pomohou i aplikace pro fotografy. Např. aplikace Sun Surveyor ukazuje polohu slunce v různých hodinách na různých místech.

Když pak začne samotné focení, neženu se hned za fotoaparát. V klidu umístím modelku na zamýšlené místo. Poté ji požádám o vhodný postoj a sledování mé maličkosti k doladění světla, pozadí, apod. V případě potřeby ještě nastavím odrazné desky, příp. instruuji pomocníky, co kde potřebuji. Až pak si stoupnu k fotoaparátu, kde naposledy zkontroluji scénu a hurá na focení.

Díky tomuto přístupu mi problémy s odlesky vlastně odpadávají, vše už je řešeno v průběhu příprav. Když už se stane, že k podobnému problému dojde, obvykle se na to přijde v průběhu kontroly snímku. Tu provádím průběžně při vyfotografování několika snímků. Díky propojení fotoaparátu s tabletem / notebookem přes Wi-Fi ve fotoaparátu je kontrola o dost snazší. Někdy si snímky takto kontroluje rovnou fotografovaná osoba – zdali je vše v pořádku.

Závěrem

Vím, že zde často píši ve stylu „neřešte blbosti a foťte“, ale někdy je opravdu třeba se na chvíli zastavit a zamyslet. Při focení portrétů je to více než vhodné. Najít to správné světlo, jiskru v oku, ale i pozadí za fotografovanou osobu / zvířetem / předmětem. Jinak řečeno se do toho nehnat střemhlav, ale v klidu si připravit scénu a zamyslet se nad výsledkem. Stačí chvilka a problémy s odlesky jsou ty tam. To však není jediný způsob řešení tohoto problému. Jak je psáno výše, vypořádat se s nimi lze hned několika způsoby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *