Trvalá světla nejen do ateliéru
Trvalá světla jsou skvělým pomocníkem jak v ateliérech, tak i v exteriérech. Jedná se o zdroje světla, díky kterým můžete osvítit celou scénu, ale klidně i jen její část. Trvalá světla jsou často vyhledávaná jak amatérskými fotografy, tak i těmi profesionálními. Navíc se velmi dobře uplatní při prakticky jakémkoliv natáčení. Není proto od věci se s těmito zdroji světla blíže seznámit.
Z čeho se trvalá světla skládají
Trvalá světla mají mnoho různých podob a tedy i způsobů použití. Liší se jak samotným zdrojem světla, jeho barvou a výkonem, tak i tvarem a příslušenstvím. Co se samotného zdroje světla týče, využívá se prakticky cokoliv, co vytváří silnější světlo. Žárovky, zářivky, LED panely… V oblasti příslušenství se nejčastěji setkáte s různými softboxy a deštníky, které různě směrují či naopak rozptylují světlo. Důležité je však to, že trvalá světla dodávají světlo do scény neustále. Oproti tomu záblesková světla „probliknou“ až po stisknutí spouště fotoaparátu.
Zdroje světla a jeho barva
Jak již bylo napsáno, trvalá světla se vyrábí prakticky ze všeho, co dokáže konstantně dodávat do scény nějaké světlo. Setkáte se tedy s různými:
- starými typy žárovek,
- halogenovými žárovkami,
- modernějšími úspornými žárovkami,
- zářivkami,
- a LED panely.
Vyjmenované zdroje světla mají sice mnoho pozitivního, bohužel také trpí různými neduhy a ne všechny jsou vhodné na běžné focení.
Staré žárovky
Tento již historický typ žárovek se používal před lety prakticky ve všech domácnostech. Jedná se většinou o wolframové vlákno uvnitř skleněné baňky. Dnes se tyto žárovky prodávají pod názvem „průmyslová žárovka“. Ne vždy jsou v kdejakém elektru k dostání.
Jejich výhodou je, že fungují i při nízkých teplotách a mají rychlý náběh. Rovněž vcelku zvládají častější zapínání a vypínání. Bohužel mají hodně negativ:
- životnost je velmi nízká (kolem 1000 hod. svícení),
- nejsou vůbec úsporné (značná část energie se přemění na teplo),
- mají nižší efektivitu, resp. svítivost – kolem 13 lumenů na watt.
Právě z důvodů výše se tento typ žárovek, jako zdroj trvalého světla, již nepoužívá. Věřte, že čtveřice 200W žárovek pěkně topila. V ateliéru bylo nutné často větrat.
Klasické žárovky vydávají dost specifické „teplé“ světlo. Je velmi podobné slunci při východu či západu. Proto se rovněž nehodí pro obvyklé osvětlování scény.
Halogenové světlo
Alternativou ke klasickým žárovkám jsou žárovky halogenové. Ty mají barevnou teplotu kolem cca 3200 až 3600 K (rovněž vcelku teplé barvy). Jenže podobně jako žárovky výše nejsou příliš úsporné, značně „topí“ a nejsou příliš efektivní. Jejich životnost je rovněž nízká, i když cca 2× delší než životnost klasických žárovek.
Samozřejmě, že i tato halogenová trvalá světla najdou ve fotografii své uplatnění. Na klasické snímání se však příliš nepoužívají.
Úsporné žárovky / zářivky
Již mnohem zajímavější a koneckonců nejčastější variantou trvalých světel jsou úsporné žárovky. Ty již dosahují vyšší efektivity, resp. svítivosti kolem 50 lm/W. Jedná se tak o opravdu úspornější variantu než v případě výše uvedených žárovek. Životnost se pohybuje kolem 8000 hodin. Barevná teplota se blíží bílému světlu kolem 5000 K.
Tato trvalá světla však bohužel trpí jistými neduhy. Kupříkladu nejsou vhodná pro časté zapínání. Doba náběhu z plného vypnutí po maximální svítivost může být dost dlouhá. Nefungují dobře při nízkých teplotách. Často obsahují nebezpečné látky či těžké kovy (např. rtuť), které škodí životnímu prostředí. A ačkoliv se to nezdá, tak i výkonné úsporné žárovky vcelku topí.
LED trvalá světla
Jistým hitem dnešní doby jsou LED trvalá světla. Ta se vyrábí v podobě velké LED plochy, popř. formou desítek či stovek menších LED diod v jednom panelu.
LED trvalá světla mají vysokou životnost kolem 50.000 hodin svícení. Svítivost mnohdy přesahuje 80 lm/W. Fungují za nízkých teplot, nabíhají prakticky okamžitě, nevadí jim časté zapínání a neobsahují těžké kovy. Rovněž se vyrábí v různých barevných provedeních (obvykle teplá bílá, neutrální bílá a studená bílá). Jedinou nevýhodou může být snad jen vyšší cena oproti ostatním uvedeným zdrojům trvalého světla.
Příslušenství trvalých světel
Trvalá světla, resp. zdroje světla, jsou jen jednou částí tohoto všeho. Velkou roli hraje také příslušenství. Především ty části, které toto světlo nějakým způsobem modelují. Nejčastěji se setkáte s tzv. softboxy.
Softbox je vlastně jakýsi box různých tvarů a velikostí, který do scény dodává rozptýlené měkké světlo. Uvnitř tohoto boxu se kromě trvalého / zábleskového světla nachází též reflexní materiál. Ten světlo směřuje ven, resp. do difuzního plátna, které se obvykle na softboxu nachází. Softbox tedy slouží k přesnějšímu směrování světla do scény.
Různé typy softboxů
Pro úplnost dodávám, že existuje několik typů těchto „světelných boxů“. Již zmiňovaný softbox je nejpopulárnější typ, který má obdélníkový tvar. Nachází se ve výbavě značného množství fotografů. Hodí se tedy takřka na jakékoliv osvětlování scény.
Rovněž obdélníkový tvar, nicméně dosti protáhlý, má tzv. stripbox. Ten se často využívá k nasvěcování postav, ale také v produktové fotografii při focení kupříkladu lahví.
Čtvercovému softboxu se říká squarebox. Obvykle se příliš nepoužívá pro fotografování osob, ale najde si své místo v produktové fotografii.
Další typ softboxu je tzv. octabox. Tento typ má rovnou 8 hran. Využívá se jak v produktové, tak i portrétní fotografii. Vcelku obstojně se s ním dá simulovat slunce, resp. odlesky jako od slunce (např. v očích modelky).
Neméně zajímavým zástupcem je hluboký softbox s obvykle mnoha stranami (tedy téměř kruhový) a tím je deepbox. Využívá se především v portrétní fotografii pro svoje specifické světlo.
Posledním zajímavým typem softboxu je balón či baloon softbox. Tento typ trvalého světla se umisťuje za pomoci jeřábového stativu do výšky, kde osvětluje okolí.
Lampy / reflektory
Dalším velice oblíbeným příslušenstvím v ateliéru jsou lampy různých velikostí. Typ zobrazený níže se díky velikosti chová spíše jako bodový zdroj světla, proto se k osvětlení osob (zepředu) příliš nehodí. Dělá v očích ošklivé malé tečky, resp. tečku. Navíc je vycházející světlo dosti ostré (tvoří ostré přechody světlo-stín).
Oblíbenější verzí jsou lampy se stmívacími klapkami zobrazené výše (u halogenových žárovek a LED světla). Ty mají zpravidla čtvercový či obdélníkový tvar. Stmívací klapky dokážou skvěle modelovat vyzařované světlo. Tyto lampy poté osvětlí přesně ta místa, která jsou potřeba. Hodí se tedy jak pro fotografování, tak i pro natáčení. Bez difúzní plochy však tyto lampy dodávají opět vcelku ostré světlo.
Velmi oblíbeným typem „lampy“ je beauty dish. Jedná se o parabolický reflektor, který směřuje světlo do určitého ohniska. Světlo je o něco ostřejší s ne tak jemnými přechody, jako mají softboxy a které můžete dosáhnout s použitím deštníků. Na druhou stranu není tak ostré jako v případě klasických reflektorů. Tato trvalá světla se využívají v módní i portrétní fotografii.
Kruhová „ring“ trvalá světla
Velice zajímavými světly jsou tzv. kruhová trvalá světla, označovaná jako „ring light“ či „flash ring“. Jedná se o větší či menší kruhová světla, která mají uprostřed otvor pro objektiv. Některé menší verze těchto světel se dají dokonce na objektiv nasadit. V takovém případě mohou dobře posloužit při makrofotografii. Větší verze slouží youtuberům, beauty-bloggerům, ale i v portrétní fotografii.
Abyste měli přehled, jak taková fotografie s tímto světlem vypadá, pořídil jsem si „selfíčko“. Žádné velké složité nastavování. Fotoaparát přepnut na expoziční režim Av, ostření nastaveno na obličej. Zapnul jsem kruhové světlo, usadil fotoaparát na stativ a aktivoval dálkovou spoušť. O pár sekund později vznikla v domácím prostředí fotografie níže.
Deštníky
Velmi levné a oblíbené příslušenství k trvalým světlům. Fotografické deštníky se vyrábí v několika velikostech i provedeních. Existují jak transparentní (průsvitné), tak s různobarevnými odraznými plochami.
Transparentní deštníky jsou ideální a levnou volbou pro všechny fotografy, kteří trvalá světla teprve objevují. Tento typ deštníku totiž podává velmi měkké rozptýlené světlo. Přechody mezi světlem a stíny jsou velice jemné. Fotografické deštníky s vnitřní bílou odraznou plochou mají přechody o něco ostřejší. Nejostřejší jsou potom stříbrné, zlaté či zlato-stříbrné odrazné plochy. Čím větší deštníky jsou, tím více místa jsou schopny osvítit a tím plynulejší přechody podávají.
Další oblíbené příslušenství
Kromě výše uvedeného se na trvalá světla často usazuje ještě dvojice příslušenství. První z nich je difuzní plátno. Jedná se o průhledné plátno, které se usazuje před softboxy, beauty dish reflektory, lampy… zkrátka před trvalá světla. Tento kousek průhledného materiálu ještě více zjemňuje vyzařované světlo.
Druhým oblíbeným příslušenstvím je voština. Ta se instaluje až za příp. difuzní plátno (tedy blíže k fotografované osobě / objektu). Ta ještě více usměrňuje světlo vycházející např. ze softboxu.
Voština dosti omezuje světlo dopadající do scény. Na druhou stranu ho do značné míry usměrňuje tam, kde má být a kde je nejvíce potřeba. Nasazuje se jak na trvalá světla, tak i záblesková a setkáte se s ní i na některých externích blescích (jako volitelné příslušenství).
Trvalá světla a jejich výhody
Hledáte důvody, proč si pořídit trvalá světla? Tak např.:
- jsou relativně levná (včetně dalšího příslušenství),
- neustále svítí – máte tedy absolutní přehled nad nasvícením scény,
- skvěle se s nimi osvětlují osoby i předměty při natáčení videa,
- dají se propojit s různými generátory a bateriovými zdroji energie,
- u některých světel lze plynule nastavovat jejich výkon.
Nevýhody trvalých světel
Trvalá světla mají bohužel i několik nevýhod, které je třeba zvážit:
- výkon trvalých světel nemusí být vždy dostatečný,
- pro nasvícení scény silnějším zdrojem světla je zapotřebí více světelných zdrojů či vyšší výkon žárovek / zářivek,
- vyšší výkon zdroje světla v podstatě znamená vyšší teplotu,
- po pár minutách svícení mám problém udržet ruku i na LED žárovce (EMOS LED Classic 20W Warm White),
- horší použití a způsoby uchycení žárovek do různých softboxů a lamp.
U posledního bodu bych se rád ještě krátce zdržel. Trvalá světla trápí jistý neduh a to, že na některé žárovky nejde nasadit vhodné příslušenství. Některé rozměrnější žárovky zabraňují nainstalování např. difuzního plátna před softbox. Někdy je pro změnu problém našroubovat více žárovek vedle sebe. Některé lampy jsou zase příliš krátké, žárovky z nich vykukují a jejich světlo není usměrňováno tam, kde je to potřeba.
Některé softboxy se již předem vyrábí pro určitý typ světla, příp. různé počty světel uvnitř. Není tak výjimkou sehnat softbox pouze pro jednu žárovku. Často ale zjistíte, že jedna je prostě málo a tak si pořídíte nový softbox pro 4 žárovky. To již může být dostatečné. Někdy ani to nestačí a tak jste nucení si pořídit další typ softboxu pro dražší zábleskové zařízení. Celkem tak budete vlastnit trojici softboxů, ale využívat budete nejspíše jen jeden z nich. Mimochodem největší množství žárovek v softboxu jsem viděl u firmy Elementrix, která nabízela platformu se sedmi závity pro max. 35W žárovky.
Oblíbené firmy
Mnoho lidí = mnoho zkušeností. Mnoho mých známých kupovalo trvalá světla + příslušenství od různých firem. Když byl někdo s něčím nespokojen, další trojice osob stejný produkt vychvalovala do nebes. Doporučit pak konkrétní firmu / výrobek je tak trochu problém. Nicméně i přes to bych pár tipů měl:
Kromě výše uvedených společností prodává trvalá světla mnoho dalších firem. Spoustu jich najdete třeba na eBay. Stačí se jen trochu porozhlédnout.
Poslední ze jmenovaných společností, firma Fomei, disponuje velice kvalitními výrobky. Na druhou stranu je třeba podotknout, že jejich nabídka je často mimo cenovou relaci většiny začínajících fotografů.
Osobní zkušenosti
I přes výše uvedené nevýhody trvalých světel se musím přiznat, že trvalá světla rád používám. Hlavně proto, že díky okamžitému přehledu nad světlem ve scéně mi trvalá světla velmi usnadňují samotnou práci s nasvícením. S trvalými světly jednoduše rychleji nastavím světlo tak, jak bych ho chtěl mít.
Nedostatečný výkon trvalých světel řeším dvěma způsoby. První spočívá v používání platformy pro větší množství žárovek (v mém případě 4). Druhým způsobem je pak vyšší příkon, resp. světelný výkon samotných žárovek. Nejčastěji používám 2 typy LED světel pro patici E27 s příkonem 20 W a 40 W. Mimochodem 40W LED žárovka odpovídá cca 200W klasické žárovce s wolframovým vláknem.
Menší výkon trvalých světel se hodí k ještě jedné věci. Lze s ním snadněji fotit při nízké cloně (klidně i f/1,8) a relativně bezpečném času kolem 1/125 sekundy. Pokud světla není úplně málo, klidně můžete fotit při citlivostech ISO 100, nebo 200.
Jediné, proč mě občas trvalá světla rozčilují je záhy vyšší teplota okolí. Ať využívám LED světla či tzv. úsporky, v malých místnostech je brzy dost teplo. Je sice fajn, že si slečny začnou odkládat oblečení (vtip), ale taky se na jejich obličejích začne objevovat pot. Ten lze sice částečně potlačit polarizačním filtrem, ale ne vždy je pot hned odhalen. Vznikne klidně celá řada fotografií, kde se modelka do značné míry nevzhledně „leskne“.
Závěrem
Trvalá světla bych doporučil všem začínajícím fotografům, kteří potřebují do scény dodat nějaké světlo. Díky tomu, že ihned vidíte výsledek nasvícení, se jedná o skvělý doplněk do vašich ateliérů. S externí baterií můžete trvalá světla používat klidně i venku. Trvalá světla můžete prostě a jednoduše používat všude, kdekoliv vás napadne.
S rostoucími zkušenostmi možná později narazíte na problém výkonu těchto trvalých světel. Příliš nedoporučuji kupovat patice pro vícero žárovek a odpovídající příslušenství. Pravděpodobně se vám bude vše hromadit doma či v ateliéru. Spíše si pořiďte rovnou zábleskové světlo a odpovídající příslušenství.
Super článek! Konečně v tom někdo udělal pořádek.