Expoziční režim fotoaparátu
Úplná automatika, priorita času, priorita clony, manuální režim, expoziční režim… Už jste o tom někdy slyšeli? Víte, co tyto a další pojmy znamenají? Vyznáte se v nich a umíte je používat?
Jak často používáte expoziční volič svého fotoaparátu? Málo? Vůbec? Bojíte se tímto „kolečkem“ otočit? Vůbec se nemusíte bát! V tomto článku se dozvíte, jak to s expozičním voličem vlastně je a osvojíte si expoziční režimy.
K čemu jsou expoziční režimy
Voliče s expozičními režimy slouží fotografovi ke správnému nastavení expozice fotografií. To mohou dělat zcela automaticky, poloautomaticky, nebo si správnou expozici nastavíte sami manuálně. Toto všechno se však týká především pokročilé fotografické techniky. U levných kompaktních fotoaparátů často nemůžete nastavit vůbec nic. Snad jen citlivost ISO a místo ostření.
Někteří fotografové teď možná ohrnují nos a říkají si: „Nejlepší je fotit plně manuálně.“ Já bych však oponoval a myslím si, že není ostuda spoléhat se na ten či onen (polo)automatický expoziční režim. Automatika dnešních fotoaparátů je na takové úrovni, že přes 90 % všech pořízených snímků bude dostatečně použitelných. Navíc v některých případech se bez (polo)automatického expozičního režimu neobejdete.
Srovnání expozičních režimů
Při pohledu na expoziční voliče na začátku článku jste si mohli všimnout, že se zde nachází větší množství různých ikonek. Ty reprezentují jednotlivé expoziční režimy a s těmi vás nyní seznámím. Protože vlastním především zrcadlovky Canon, budu používat ikonky z jejich voliče. Nebojte se, Nikon je má velice podobné.
Plně automatické režimy – vhodné pro začátečníky
V těchto režimech zpravidla nemůžete nastavovat vůbec nic. Nicméně můžete fotoaparátu pomoci s určením – co chcete fotit a on pak nastaví ty nejvhodnější parametry expozice.
Plně automatický režim
Zcela automatický režim, kdy nemůžete nastavit či pokazit vůbec nic. Expozice se měří poměrovou metodou a fotoaparát nastaví jak citlivost ISO, tak expoziční čas, tak i clonu. I Nikonu je tento expoziční režim přezdívaný jako „zelené autíčko“.
Režim bez blesku
Fotoaparát nastavuje vše jako v předchozím případě. Pokud se však fotoaparátu zdá, že je málo světla, nevysune blesk.
Portrét
Tímto režimem říkáte fotoaparátu, že chcete fotit portrét. Pokusí se následně nastavit expozici tak, aby osoba v popředí byla ostrá a pozadí pokud možno rozostřené. Fotoaparát se bude snažit nastavovat nízká clonová čísla, aby bylo pozadí více rozostřené. Občas použije blesk.
Krajina
Zde fotoaparát předpokládá, že budete fotit krajinné celky a chcete mít vše ostré. Bude používat vysoká clonová čísla a nebude používat blesk. Stále měří poměrově, jako v předchozím případě, ale i dalších případech.
Makro
Tento režim předpokládá, že chcete fotit detail, makro a velmi blízké objekty. Fotoaparát nejčastěji ostří na střed a předpokládá, že budete ostřit velice blízko objektivu. Občas použije blesk.
Sport
Tento režim je vhodný pro rychle se pohybující objekty. Fotoaparát jeho aktivací předpokládá, že chcete fotografovat např. jedoucí vozidla a bude se snažit používat velice krátké expoziční časy. U fotoaparátů Canon se zároveň aktivuje kontinuální focení snímků (na jedno zmáčknutí spouště nafotíte více snímků). Blesk se nepoužije.
Noční portrét
Zde fotoaparát obvykle osvítí bleskem osobu v popředí a následně má otevřenou závěrku. To tak dlouho, dokud není správně exponované i pozadí za fotografovanou osobou. Doba expozice může být dost dlouhá v závislosti na světelných podmínkách. Není vyloučeno použití času i několik sekund. Proto je dobré používat stativ nebo mít fotoaparát položen na pevné podložce.
Poloautomatické režimy – pro pokročilé fotografy
Po plné automatice asi nejoblíbenější režimy u začínajících fotografů. Stačí totiž nastavit clonu / čas a zbytek fotoaparát dopočítá. Samozřejmostí jsou manuální změny v citlivosti ISO, způsob měření expozice, použití blesku, ale i možnost použití korekce expozice či uzamčení expozice.
Automatické nastavení expozice
Při tomto nastavení automatika nastavuje jak clonu, tak i expoziční čas (někdy i citlivost ISO). Vše ostatní nastavujete ručně: citlivost ISO, způsob měření expozice a použití blesku.
Priorita expozičního času („S“ u Nikonu)
V tomto režimu nastavujete expoziční čas a automatika dopočítá clonu. Ostatní věci opět nastavujete vy: citlivost ISO, způsob měření expozice, blesk. Tento režim se obvykle využívá při fotografování sportu, zvířat, tekoucí vody, aj.
Může se stát, že je světla málo a i po zvýšení citlivosti ISO již nelze clonu fotoaparátu dále snížit. To se děje obzvláště u levných objektivů (méně světelných). V tomto případě fotoaparát buď snímek podexponuje (bude tmavší než by měl být), nebo poruší váš příkaz a prodlouží expoziční čas. Fotoaparát se může chovat analogicky opačně, pokud bude světla nadbytek.
Priorita clony („A“ u Nikonu)
Jedná se o režim, kdy nastavujete clonu a automatika dopočítává expoziční čas. Nastavování clony je pro některé fotografy či některé scény často výhodné, protože clona ovlivňuje hloubku ostrosti. Ostatní věci opět můžete měnit dle vlastních potřeb.
Fotoaparát se však opět může dostat do úzkých, kdy má světla nedostatek / přebytek. Reaguje tedy obdobně jako v předchozím případě u režimu priority času.
Plně manuální režim(y)
Tento režimy, jak název napovídá, ovládáte jen a zcela vy.
Plně manuální režim
Nastavujete: expoziční čas, clonu, citlivost ISO, použití blesku a způsob měření expozice. Blokování expozice ani korekce expozice nemají v tomto režimu smysl. Některé fotoaparáty upozorňují, jak moc se svým nastavením trefujete do „správné“ expozice.
Režim Bulb
Režim, který sice na obrázku otočných expozičních voličů není, ale mnoho pokročilejších fotoaparátů ho obsahuje. K čemu je tedy dobrý?
Nastavujete ve fotoaparátu: vše, co v předchozím případě mimo expozičního času. Ten ovládáte za pomocí spouště fotoaparátu. Expozice bude trvat tak dlouho, dokud budete držet spoušť fotoaparátu. Klidně i několik desítek minut.
Zvláštní režim pro zrcadlovky Canon
U některých zrcadlovek Canon existuje ještě jeden speciální režim. Snaží se zaostřit snímek ve všech zaostřovacích bodech na snímku.
Priorita hloubky ostrosti
Tento režim se obvykle snaží zaostřit obraz ve všech zaostřovacích bodech fotoaparátu. Využívá k tomu hyperfokální vzdálenost a snaží se nastavit takovou clonu, aby bylo na snímku vše zaostřeno. Častokrát je tedy automatikou fotoaparátu nastavena vysoká clona a tudíž i delší snímací časy.
Kdy jaký režim použít
Když zcela pominu plně automatické režimy, u kterých je jejich použití naprosto jasné. Zbude nám jen několik málo režimů: .
Chci fotit architekturu, krajinu či makro
V tom případě bych doporučil používat režim priority hloubky ostrosti . Většinou totiž budete potřebovat vysokou hloubku ostrosti. Pokud tento režim váš fotoaparát nemá, využijte režim a nastavte vysokou clonu. Pozor ale na dlouhé časy. Z preventivních důvodů doporučuji používat stativ. Brzy vám to ani nepřijde a budete ho používat automaticky.
Chci fotit rychlá auta nebo zvířata ve volné přírodě
Zde se ideálně hodí režim priority času . Díky němu si nastavíte potřebný čas pro zachycení požadovaného snímku a už jen lehce dolaďujete clonu, příp. citlivost ISO.
A co dál?
Na více méně všechno ostatní focení si vystačíte s mým oblíbeným režimem priority clony, nebo plně manuálním režimem. Samozřejmě nebráním v použití režimu priority času. Pokud vám jde o focení něčeho, co se hýbe, nebo o konkrétní čas. Nebo režimu automatické nastavení expozice. Ten se zase hodí na jednoduchá focení. Třeba obyčejných domácích oslav, kdy se nechcete zatěžovat nastavováním správné expozice, pouze nastavíte citlivost ISO a fotíte.
Pokud potřebujete fotit fotky v rychlém sledu, doporučuji využívat jeden z poloautomatických režimů společně s korekcí expozice. Pokud máte času na focení dostatek, nebojte se fotit do v plně manuálním režimu a mít tak vše maximálně pod kontrolou.
Je tu ještě jeden režim, o kterém jsem příliš nepsal a to režim Bulb. Ačkoliv se řadí mezi plně manuální režimy, je to vlastně taková fotografická „specialitka“. Používá se zejména při fotografování na dlouhý expoziční čas. A když píši dlouhý, tak myslím opravdu dlouhý. Klidně i několik desítek minut. Pomocí režimu bulb můžete např. fotografovat dlouhé expozice noční oblohy, krajinu za svitu úplňku a podobné scény.
Osobní zkušenost
Ačkoliv je nastavení technicky správné expozice pro každou fotografii jiné, seznámím vás nyní s mým postupem, který se mi osvědčil. Předem upozorňuji, nepoužívám jakékoliv plně automatické režimy.
- Nastavím si co nejmenší citlivost ISO (obvykle ISO 100).
- Volím režim priority clony (je můj oblíbený), či režim priority času.
- Rozmyslím si hloubku ostrosti a nastavuji parametry expozice.
- Namáčknu spoušť.
- Zkontroluji údaje o expozici – jde mi o expoziční čas.
- Je-li čas udržitelný v ruce, fotografuji. Pokračujte bodem 10.
- Je-li čas příliš dlouhý, použiji stativ či nějakou pevnou podpěru.
- Pokud nemám fotoaparát kam položit, zvyšuji citlivost ISO, nebo snižuji clonové číslo. Pak dosáhnu takového expozičního času, který zvládnu udržet v ruce – viz článek o expozičním čase.
- Provedu zkušební fotografii.
- Zběžně zkontroluji histogram, je-li fotografie správně exponovaná.
- Je-li třeba, provedu korekci expozice a pokračuji ve fotografování.
Hotovo!
Věřte nebo ne, tento postup nezabere více než několik sekund. Fotoaparát mám většinou již v režimu priority clony připraven. Nastavit potřebnou clonu netrvá déle než dvě sekundu. Jde přeci jen o pootočení kolečkem. Stejně tak kontrola expozice či sledování histogramu. Samozřejmě, že mi to ze začátku dělalo problémy. Když jsem si tento postup osvojil, ušetřil jsem si spoustu potíží.
Závěrem
Jak jste si mohli při nastavování hodnot expozice v poloautomatických režimech všimnout, změnou jedné hodnoty se ihned změní druhá. Když v režimu Av zvýšíte clonu, ihned se prodlouží čas.
Pokud už byste se rozhodli jít do manuálního režimu, pamatujte na to! Vtip je vždy v tom – správně změnit jednotlivé parametry expozice. Je to vcelku jednoduché. Jakmile snížíte clonu o tři cvaknutí kolečkem (pustíte do fotoaparátu více světla), musíte to vyrovnat obdobným způsobem jinde:
- 3× zkrátit expoziční čas (tím světlo uberete),
- nebo 3× snížit citlivost ISO,
- nebo 2× zkrátit čas a 1× snížit hodnotu ISO,
- a nebo 2× snížit hodnotu ISO a 1× zkrátit čas,
- atd. v závislosti na situaci a nastavení…
Teď už víte o expozici a expozičních režimech prakticky vše. Tedy vše, co potřebujete vědět, ke zdárnému fotografování a k plnému ovládání fotoaparátu.