Závěrka

Závěrka ve fotoaparátu

Závěrka fotoaparátu je zařízení umožňující vstup světla na senzor nebo film po určitou dobu (expoziční čas). Závěrku fotoaparátu můžeme rozdělit na tři nejčastější typy: centrální, štěrbinovou a elektronickou.

závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D
Štěrbinová závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D

Na fotografii můžete vidět štěrbinovou závěrku fotoaparátu, která ve své levé části jeví jistí známky opotřebení. Závěrka je velice jemný mechanizmus a vřele nedoporučuji se ji jakkoliv dotýkat.

Centrální závěrka

Centrální závěrka a její mechanizmus jsou obvykle umístěny v objektivu poblíž clony. Proto se obvykle montuje do fotoaparátů, které neumožňují výměnu objektivu (zejména kompakty). Centrální závěrka je složena ze tří i více tenkých kovových lamel zavěšených na vodícím prstenci.

Centrální závěrka
Centrální závěrka

Přístroje s centrálními závěrkami dosahují nejkratších časů kolem 1/750 sekundy (obvykle 1/500 s). Její velkou výhodou jsou, ve srovnání se štěrbinovými závěrkami, kratší synchronizační časy s blesky. Nevýhodou naopak relativně malý rozsah expozičních časů.

Štěrbinová závěrka

Štěrbinová závěrka je složená ze dvou lamel a nachází se v těle přístroje za objektivem. Jedna lamela odkrývá okénko se senzorem či filmem, druhá je zavírá. Doba osvitu je určena šířkou mezery (štěrbiny) mezi lamelami.

Fotografii štěrbinové závěrky můžete vidět v úvodní části tohoto článku. Pokud chcete vidět, jak funguje, doporučuji navštívit WikipediiExterní odkaz.

Výhodou štěrbinové závěrky je, že dosahuje oproti centrální úctyhodných expozičních časů až 1/12000 sekundy (u fotoaparátu Minolta Dynax 9). Nevýhodou je, že synchronizační časy s blesky jsou omezeny na časy mezi cca 1/500 a 1/200 sekundy. Druhou vadou může být pohybové zkreslení, které vzniká ve chvíli, kdy se objekt na fotografii rychle pohybuje.

Elektronická závěrka

U některých digitálních fotoaparátů se používá závěrka elektronická. Obrazová data se načítají z trvale osvětleného senzoru pouze po určitou dobu.

Její velkou výhodou je naprostá bezhlučnost. Nedochází zde k mechanickému pohybu uvnitř těla zrcadlovky či objektivu. Při použití štěrbinové závěrky může, vlivem provozu první lamely, vzniknout nepatrné chvění a tím se i rozmazat snímek. To zde samozřejmě odpadá. S elektronickou závěrkou lze rovněž dosáhnout velice krátkých expozičních času přes 1/10000 sekundy.

Životnost závěrky

Typická životnost závěrky (mechanické, resp. štěrbinové) se u digitálních zrcadlovek pohybuje v rozmezí kolem 50 tisíc (u levných fotoaparátů). Pro ty profesionální je životnost obvykle 200 až 300 tisíc cyklů.

Ačkoliv můj Canon EOS 350D tvrdil, že závěrka je konstruována na 50 tisíc cyklů, nakonec zvládla cca 70 tisíc. Budiž ji země lehká.

Co dělat, když závěrka přestane pracovat a jak to poznám?

Konec životnosti závěrky se obvykle pozná tak, že při určitém naklonění fotoaparátu nejde pořídit snímek. Popř. se při fotografování často objevuje nějaké chybové hlášení typu „Error“. Někdy se také stává, že při pokusu o exponování fotoaparát zatuhne a pomůže až vyndání baterky. To se zrovna stávalo mě. Všechny tyto ukazatele mohou naznačovat, že životnost závěrky je již u konce.

Pokud se vám začnou stávat výše uvedené věci, doporučuji nečekat a navštívit autorizovaný servis vašeho fotoaparátu. Pro značky Canon, Fuji, Metz, Nissin, Samsung a Sigma je asi nejznámější právě AWH SERVISExterní odkaz.

2 komentáře u „Závěrka

  1. Dobrý den chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za Vaše užitečné rady a návody jsou pro mně velkým přínosem Rob

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *