Archiv štítku: závěrka

Závěrka fotoaparátu může být různá. Může se jednat o centrální závěrku, štěrbinovou závěrku a nebo elektronickou závěrku. Právě tou elektronickou jsou vybaveny dnešní tablety, mobilní telefony s fotoaparátem a některé fotoaparáty.

Hlasité zrcátko fotoaparátu

Hlasité zrcátko a závěrka fotoaparátu

Hlasité zrcátko fotoaparátu a vlastně celý mechanizmus závěrky je něco, co obvykle majitele své první zrcadlovky vcelku překvapí. Velká část fotografů přechází na zrcadlovky právě z tichých kompaktů nebo z fotografování za pomocí mobilu.

Fotila jsem malým kompaktem. Na doporučení jsem si poté pořídila zrcadlovku. Zdá se mi však, že má příliš hlasité zrcátko. Je to normální?

Nejde nějak ztlumit hlasité zrcátko a celkově závěrku ve fotoaparátu? Oboje je velmi hlučné a ruší to při focení.

Má předchozí bezzrcadlovka nevydávala prakticky téměř žádné zvuky. Koupil jsem si však zrcadlovku a nestačím se divit, jak hlasité zrcátko má. Dá se to nějak ztlumit nebo dá se s tím vůbec něco dělat?

Pokračování textu Hlasité zrcátko fotoaparátu

Závěrka

Závěrka ve fotoaparátu

Závěrka fotoaparátu je zařízení umožňující vstup světla na senzor, příp. film, po určitou dobu (expoziční čas). Závěrku fotoaparátu můžeme rozdělit na tři nejčastější typy – centrální, štěrbinovou a elektronickou.

závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D
Štěrbinová závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D, pro případné zvětšení klikněte

Na fotografii výše vidíte štěrbinovou závěrku fotoaparátu, která ve své levé části jeví jisté známky opotřebení. Závěrka je velice jemný a křehký mechanizmus. Proto nedoporučuji se ji jakkoliv dotýkat.

Pokračování textu Závěrka

Expoziční čas

Expoziční čas

Expoziční čas, rychlost závěrky nebo doba expozice jsou stejné výrazy pro jednu věc. Je to doba, po kterou je závěrka fotoaparátu otevřená a umožňuje tak světlu dopadat na obrazový senzor ve fotoaparátu. Rovněž se jedná o jeden z parametrů pro nastavení správné expozice.

Čím delší čas, tím více světla se na snímač dostane, fotografie bude tedy světlejší.

Nejčastěji se používají expoziční časy: …, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, … sekundy. Obvykle od dlouhých 30 sekund po kratičkou 1/8000 sekundy.

Pokračování textu Expoziční čas