Chybové kódy

Chybové kódy fotoaparátu

Chybové kódy fotografické techniky (zejména pak fotoaparátu) je vlastně skvělá věc, která upozorňuje na nějaký problém. Dle typu chyby lze poznat, s čím má váš fotoaparát problém. Protože je krátce po Vánocích, kdy se rozdávají (bez)zrcadlovky „jak na běžícím páse“, přicházím s chybovými kódy.

Chybové kódy ve fotoaparátu

Většina pokročilejších elektronických zařízení obsahuje jednu skvělou věc. Tou jsou kontroly správné funkčnosti. Je-li něco v nepořádku, přijdou na řadu tzv. chybové kódy. Tyto chybové kódy pak pomáhají nasměrovat fotografa na nějaký konkrétní problém.

Pamětníci si možná vzpomenou na tzv. „beep kód“, který pomocí zvukového znamení signalizoval problém v počítači. Pomocí krátkého či dlouhého přerušovaného tónu jste například zjistili, že je problém s operační pamětí.

U fotoaparátu je to velice podobné. Ten však obvykle nevydává žádné tóny, ale na stavovém displeji, nebo LCD displeji ukáže číslo chyby. Někdy dokonce na obou místech zároveň.

Uzamknutá karta SD | moje Tajemno
Takto například může vypadat chybový kód na stavovém displeji. V tomto případě se jedná o uzamčenou SD kartu ve druhém slovu.

Chyby ve fotoaparátu

Jakmile se začnou ve fotoaparátu objevovat nějaké chybové kódy, určitě zbystřete. Může se jednat o předzvěst něčeho horšího. Každopádně situace se má tak, že každý výrobce fotografické techniky používá své specifické chybové kódy. Nemusí ani platit, že všechny fotoaparáty Canon budou používat stejné chybové kódy. Pokud se tedy nějaká chyba objeví, je třeba zapátrat v manuálu pro konkrétní fotoaparát. Nemáte-li manuál, využijte kontakt na výrobce a zeptejte se přímo jeho.

Chybové kódy na stavovém displeji | moje Tajemno
Chybové kódy na stavovém displeji. V tomto případě u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Jedná se o informaci, že nelze vysunout interní blesk.
Chybové kódy na displeji | moje Tajemno
Chybové kódy na velkém LCD displeji. Kromě informace o chybě na stavovém displeji se chyba objeví rovněž na velkém LCD displeji.

Chyby se ve fotoaparátech Canon nejčastěji značí počátečními písmeny Err. Hned po nich následuje číslice. V některých přístrojích je rovněž na velkém LCD displeji napsáno, o jakou chybu se jedná. Někdy je pak doplněna informace – co je třeba udělat, aby chyba zmizela. Tedy vlastně byla vyřešena – opravena.

Konkrétní příklad

Když už se tyto stránky zmiňují o fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II, je škoda neprobrat jeho chybové kódy. Sestavil jsem k tomu malou tabulku.

Číslo chybyChybová zpráva a způsob řešení
01Chyba komunikace mezi fotoaparátem a objektivem. Vyčistěte kontakty objektivu.
02Karta není přístupná. Kartu znovu vložte / vyměňte, nebo naformátujte ve fotoaparátu.
04Snímky nelze uložit, karta je plná. Vyměňte paměťovou kartu.
05Vestavěný blesk nelze vyklopit. Fotoaparát vypněte a znovu zapněte.
06Nelze provést čištění snímače. Fotoaparát vypněte a znovu zapněte.
10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 99Chyba zabránila snímání. Fotoaparát vypněte a znovu zapněte nebo vyjměte a zpět vložte akumulátor. Komentář: zde se jedná o „nejpitomější chybu“, protože nevíte nic konkrétního a můžete jen odhadovat, co fotoaparátu „přelétlo přes nos“.
Číslo chyby doplněný o její význam a způsob řešení – chybové kódy Canon EOS 7D Mark II

Společnost Canon dále dodává: „Pokud chyba přetrvává, zapište si číslo chyby a obraťte se na nejbližší servisní středisko Canon.

Chybové kódy a co s nimi

Jak vidíte, chyb může být větší množství. Některé vyřešíte snadno, s jinými je trochu potíž. Nyní narážím na chyby 10, 20… 80 a chybu 99. Tyto chybové kódy vám vlastně nic neřeknou. Manuál pouze doporučuje vypnout a zapnout fotoaparát, popřípadě vyndat baterii. Sám jsem se s prvním firmwarem setkal s tzv. chybou 70, která „terorizovala“ fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. V jednu chvíli jste najednou nemohli fotografovat. Na stavovém displeji při tom svítilo Err 70. Někdy chyba přetrvávala i po vypnutí fotoaparátu. Následně bylo opravdu třeba vyndat baterii a znovu ji zandat. Naštěstí se tento stav nevyskytoval příliš často. Co ho však způsobovalo, nevím. Novější firmware tuto chybu minimalizoval. Několikrát se mi objevila, ale po opravdu hodně dlouhé době.

Chybový kód na stavovém displeji | moje Tajemno
Chybový kód na stavovém displeji signalizující plnou kartu ve slotu 2. V tomto případě se jedná o SD kartu.
Chybové kódy na LCD displeji | moje Tajemno
Chybový kód na LCD displeji. SD karta je plná.
Plná karta - chybové kódy | moje Tajemno
Další ze způsobů zobrazení chybových kódů. Tentokrát při zapnutým živým náhledem Live View.

Zbylé chybové kódy dávají už větší smysl, tedy snadněji z nich odhalíte, v čem je problém. V drtivé většině případů pak stačí fotoaparát vypnout a znovu zapnout. Mimochodem u Canon EOS 7D Mark II jsem jinou chybu než onen Err 70 nikdy neviděl. U stařičkého Canon EOS 350D jsem měl všeho všudy (za 10 let používání) pouze dvě chyby. Jednalo se o Err 04, když se mi zaplnila karta a Err 99, kdy závěrka fotoaparátu přesáhla svojí životnost.

Osobní zkušenost

Chybové kódy jsou něco, s čím vlastně mnoho zkušeností nemám. Kromě výše uvedeného jsem nic jiného řešit nikdy nemusel. Mám však známé, kteří kupují bazarové věci a podezřele levné zboží z eBay a dalších podobných serverů. Ti mi často pokládají dotazy začínající: „Ahoj, prosím tě… Fotoaparát háže nějakou chybu, co s tím?

Obvykle to pak končí tím, že na internetu hledám manuály a z nich se snažím vyčíst nějaké chybové kódy. Bohužel ne všichni výrobci techniky dávají tyto informace volně k dispozici. To má bohužel za následek to, že zakoupené zařízení končí v kontejneru na elektroodpad. Oprava v servisu totiž často přesahuje cenu výrobku zakoupeného ze zahraničních serverů.

Závěrem

Chybové kódy nejsou něco, čeho byste se měli hned bát. Jsou to vlastně takoví pomocníci. Upozorňují vás na možné problémy s konkrétními částmi fotoaparátu. Pokud se však chybové kódy objevují podezřele často, zvažte návštěvu servisu.

11 komentářů u „Chybové kódy

 1. Dobrý deň po aktualizácii objektívu na tele omd em1ll objektív ostal úplne nečinny jedna sa o objektív Panasonic Leica 8-18 dá sa stým niečo spraviť? Aktualizoval som aj ďalšie objektívy a všetko prebehlo ok

  1. Dobrý den. Tý jo! Jestli se pokazil firmware, nebo tedy něco v průběhu jeho nahrávání, tak se klidně může stát, že se z objektivu stalo „těžítko“. Pokud by to šlo, zkusil bych to zkusit nahrát znovu. Jinak některé servisy prý umí vrátit základní firmware do vestavěného čipu a tím zařízení opět oživit. Pravděpodobně bych to tedy zkusil u nich, jestli nemají zkušenost. Někdy poradí i nějaký fígl a fotograf u nich nemusí nechávat techniku.

 2. Mám fotoaparát Canon a vykazuje mi chybu objektivu. Píše mi to, že se přístroj automaticky vypne , znovu zapněte fotoaparát, ale chyba je stále- objektiv se nevysune.

  1. Dobrý den,
   nevím, jestli by to mohlo pomoci, ale podobný problém mívají některé fotoaparáty, které mají okolí objektivu něčím blokované (většinou nečistotami). Fotoaparát se po zapnutí pokusí vysunout objektiv, narazí na překážku a proto se zase vypne. Každopádně bych doporučil navštívit servis.

 3. Mam Canon powershot SX50HS – stale mi to ukazuje a to i  s dalsimi pametovimi kartami chyba pametove karty prezto ze na jinem pristroji funguji po  vytazeni logicky ukazuje ze neni vlozena pametova karta – dale opet po vlozeni – chyba pametove karty- muzete mi poradit? Dekuji

  1. V tomto případě to vypadá na chybu nějaké části fotoaparátu (špatné kontakty, elektrická závada, kdo ví…). V tomto případě bych se obrátil na servis.

 4. Dobrý den. Mám canon 200d, který umožňuje přetahování fotek přes aplikaci přímo do mobilu. Teď mi poprvé za 3 roky vyskočilo err 11. Nevím co s tím, nejdou mi přetahovat fotky. Zkousela jsem už i vytahovat kartu i akumulátor ale stále nic

  1. Dobrý den,
   obávám se, že tady je každá rada drahá. Díval jsem se do manuálu, kde se ukázalo, že se jedná o jednu z mnoha blíže nepopsaných chyb. Zkoušel jsem trochu pátrat na internetu, ale také žádné jasné konkrétní vysvětlení a řešení. Takže otázkou je, co za to může. Napadá mě:

   • nekompatibilní aplikace v telefonu (používáte Canon Camera Connect?),
   • 3 roky je dlouhá doba a jistě mezitím vzniklo několik aktualizací aplikace, máte aktuální verzi, nebo nějakou starou?
   • starší firmware ve fotoaparátu (aktuální je momentálně 1.1.0),

   Více mě toho bohužel prozatím nenapadá. Kromě chybové hlášky Error 11 to vypisuje ještě něco, nebo jen tento kód?

 5. Mne chybu s kódom 70 na canon 2000d spôsoboval zoner photo štúdio 17 keď som dával importovať z foťáku do PC a najme keď som dával presúvať a robilo to pri MOV CR2 pri Adobe photoshop ok hádam som pomohol

 6. Dobry den mame fotoaparat canon eos 1300D a po par fotkách nam to hodi chyba komunikace mezi fotoaparátem a objektivem,vycistete kontakty objektivu a i přes cisteni udelame dve fotky a opet nevim jak resit .Dekuji za info Novakova Marcela

  1. Dobrý den,
   v tomto případě nejspíše moc možností nemáte. Předpokládám, že máte kompatibilní objektiv, který dokáže s fotoaparátem přes kontakty za normálních okolností bez problémů komunikovat. Samozřejmě můžete zkusit ještě důkladněji vyčistit kontakty v bajonetu fotoaparátu včetně vodivých plošek na objektivu. Nicméně z textu předpokládám, že problém nejspíše nepřestane. V takovém případě Vám nejspíše nezbude nic jiného než vzít objektiv společně s tělem fotoaparátu do servisu, aby zjistili skutečnou příčinu problému.

   Známá měla podobný problém při fotografování se základním setovým objektivem Canon. Konkrétně šlo o Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS. Nevím jestli tento objektiv nedostával od fotoaparátu dostatek elektrické energie, nebo o co šlo…, ale stávalo se, že po vyfocení 1 až 3 fotek už nebylo možné vyfotit nic. Žádná chybová hláška, prostě nic. Objektiv neostřil, fotoaparát odmítl dále fotit. Pokud jsem objektiv zkusil na jiném fotoaparátu, fungoval. Když jsem připojil k fotoaparátu kamarádky jiný objektiv, také fungoval. Nicméně slečna se rozhodla neposílat fotoaparát ani objektiv do servisu a místo toho si pořídila objektiv nový, lepší. Takže jsme se již nedozvěděli, co vyvolalo tento problém.

   Co jsem tak pročítal internetová fóra, tak u některých objektivů to může být uvolněný kontakt v řídící elektronice objektivu. Toto je však problém, se kterým zde neporadím a spíše bych opět doporučil návštěvu servisu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *