Život s Canon EOS 350D

Canon EOS 350D – má první digitální zrcadlovka

Na přelomu let 2005 a 2006 jsem dostal možnost pořídit si opravdovou digitální zrcadlovku. Tehdy jsem vlastnil filmový fotoaparát Praktica (rovněž zrcadlovka). Jenže už nebylo možné s ním nadále fotit tak, jako dříve – ekonomické důvody. Cena filmů se držela na rozumné úrovni za film o 36 políčkách. Bohužel cena za vyvolání a zhotovení barevných fotografií byla rok od roku vyšší.

V té době byl trh ovládán téměř výhradně kompaktními digitálními fotoaparáty se senzory kolem 2 – 4 Mpix. Také jsem jeden takový vlastnil. Byl to nějaký Olympus. Pamatuji si spoustu nadávek na cenu a poruchovost jeho xD karet. Každopádně rozdíly mezi fotografií zhotovenou z negativu a stejnou fotografií z těchto digitálů byly propastné. Až tak moc, že další mrhání časem s digitálními kompakty nepřicházelo v úvahu. Najednou se naskytla příležitost. Na trhu se objevila novinka od firmy Canon. Jednalo se o fotoaparát s označením EOS 350D. Oproti jeho předchůdci Canon EOS 300D to bylo úplné dělo (alespoň na tu dobu).

Oficiální fotografie zrcadlovky Canon EOS 350D
Oficiální fotografie zrcadlovky Canon EOS 350D

Proč právě Canon?

To je vcelku prosté:

  1. nedávno uvedl revoluční novinku v podobě EOS 350D,
  2. snad na všech sportovních utkáních nebyly k vidění jiná než bílá světelná „L-ka“, tedy kvalitní světelné objektivy od Canonu,
  3. reklamní kampaň běžela na plné obrátky (Canon byl prostě všude),
  4. díky tomu byly značky jako Nikon, Pentax, aj. dosti upozaděny.
V roce 2005 revoluční digitální zrcadlovka dostupná a vhodné i pro úplné začátečníky či pokročilé fotografy.
V roce 2005 revoluční digitální zrcadlovka dostupná a vhodné i pro úplné začátečníky či pokročilé fotografy.

Reklamní kampaň firmy Canon byla tenkrát na každém rohu. Tedy na každé internetové stránce zabývající se fotografií, resp. prodávající fotografické vybavení. Ano, byly na trhu i jiné značky jako je třeba Nikon… Ale kdo by si pořizoval Nikona, když na něj nebyla žádná pořádná recenze. Byla tu přeci novinka Canon EOS 350D. A tak to tedy všechno začalo…

Představení fotoaparátu

Rozložení ovládacích prvků u Canon EOS 350D
Rozložení ovládacích prvků u Canon EOS 350D

Oproti svému předchůdci EOS 300D byla EOS 350D rozměrově menší, lehčí a hlavně rychlejší. Po zapnutí bylo možné fotografovat prakticky ihned. Nemluvě o rozdílech při samotném fotografování. Pamětníci jistě pamatují dobu, kdy po každé, když se mělo fotit něco v pohybu, bylo třeba fotoaparátem trochu „předběhnout“, aby bylo možné vůbec něco vyfotit. To již nebylo třeba. Canon EOS 350D tedy splňoval všechny moje požadavky. Navíc se jednalo o zrcadlovku dostupnou pro širokou veřejnost. Člověk nepotřeboval desítky tisíc, aby si mohl pořídit fotoaparát a další stovky tisíc na objektivy. Za přijatelné peníze sehnal 8 Mpix zrcadlo se základními objektivy 18-55 mm a 55-200 mm.

Canon EOS 350D měl senzor o rozlišení 8 megapixelů. Díky tehdy novému senzoru a čipu šlo běžně používat i ISO 400 (z maximálních ISO 1600 – to už obraz opravdu šuměl). Měl velký displej a ledacos se dalo nastavit jednoduchým kliknutím. A co teprve další rozšíření, o kterém se mi mohlo s kompaktem jen zdát. Třeba bateriový grip prodlužující výdrž na akumulátory o další tisícovku fotek. Dálková spoušť, kabelová ruční spoušť, externí blesky, filtry před objektivy… bylo toho opravdu hodně.

Život s Canonem

Zprvu byl můj strach o „kanón“ opravdu obrovský. Nakonec jsme se sžili natolik, že mě doprovázel kamkoliv to šlo. Ano, nebyl to sice fotoaparát na žádné momentky. Než ho člověk vyndal z brašny, vybere vhodný objektiv, vše správně upevní, zapne, nastaví a exponuje… „chvilku“ to trvá. Ale člověk se za ta léta naučí mít fotoaparát i s vhodným objektivem stále u sebe a předvídat následující události. Přežil se mnou několikanásobné potopení pod vodu (ano stydím se za to), i nespočet ran zbraní na dřevárnách. Dobře fungoval při teplotách klesajících ke -20 °C, ale i přesahujících 35 °C. Přežil stejně dobře hodinové focení při sněhové vánici, jako fotografování na pláži a bičování drobným pískem. Nic však netrvá věčně a i tento stroj nakonec podlehl. Osudným mu byla jeho závěrka, která nikdy předtím nezklamala.

Poslední rozloučení s Canonem
Poslední rozloučení s Canonem. Pro případné zvětšení klikněte.

Závěrem

Pokud by se mě někdo nyní zeptal, co si myslím o stovkové řadě fotoaparátů Canon EOS, směle bych ji doporučil. Ačkoliv je tělo celé plastové, je kvalita plastu na velice dobré úrovni. Nikdy jsem neměl v tomto ohledu žádný problém. A pokud člověk není profesionální fotograf a s fotografováním teprve začíná, jsou fotoaparáty Canon stovkové řady velice dobrým sluhou.

Pár rozlučkových fotografií

Na závěr tohoto článku si dovolím ještě několik fotografií. Pokud chcete vidět jejich větší verze, klikněte na vrchní část dané fotografie.

Pro ochránce přírody bych dodal, že fotoaparát byl po nafocení těchto snímků i s ostatními věcmi vyzvednut. Následně přenesen do nejbližšího kontejneru pro elektroodpad, kde byl ponechán jeho dalšímu osudu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *