Jak fotografovat dřevárny
Dřevárny jsou pojem pro mnohé úplně neznámým. Jedná se o jistý druh her v přírodě, kde jsou hráči oblečeni do fantasy a historických kostýmů. Dřevárny dostaly svůj název mimo jiné díky dřevěným replikám zbraní, se kterými se v těchto hrách bojuje. Setkáte se v nich s římskými bojovníky, příznivci J. R. R. Tolkiena, ale i hráči hry World of Warcraft…
Tak jako se u svatebních fotografů vyžaduje jisté dekorum, i dřevárny mají svá pravidla, která je vhodné dodržovat. Dnešní článek bude o dřevárnách a jak se na nich chovat z pohledu fotografa.
Dřevárny – nutné minimum
Jak již bylo psáno v úvodu, dřevárny jsou určitý druh hry. Existuje větší množství různých „druhů“ dřeváren. Některé se zaměřují na středověk, jiné kopírují dění z knih, další se zaměřují na online hry… Důležité je, že se stále jedná o hru.
Kromě rozdělení dřeváren dle doby a žánru by se mohlo použít ještě jedno rozdělení. Konkrétně na dřevárny bezpečné a nebezpečné (minimálně z pohledu fotografa či jen přihlížející osoby). Najdou se totiž takové akce, kde létají zbraně vzduchem, ale samozřejmě i ty poklidnější. Koneckonců každý jistě ví, co děti při hře dokáží… A co teprve takový dospělý člověk, který je hrou plně pohlcen? Kam se na něj hrabe malé dítě.
Pravidla
Dřevárny mají svá pravidla. Ať již herní, neherní, tak i ta kostýmová. Pokud se rozhodnete dřevárny zúčastnit, je dobré se s pravidly před začátkem akce seznámit. V první řadě by vás mělo zajímat, jestli se dané akce vůbec můžete účastnit i jako neherní postava / návštěvník. Ne všechny dřevárny toto umožňují. V takovém případě musíte být holt „herní fotograf“.
Existují akce, kde se lidé striktně drží dřívějších dobových zvyklostí. Na akci se sice dopravují autem / vlakem / autobusem, ale na místě se již chovají třeba jako ve středověku. Myjí se v potoce, bydlí v dobových stanech, spí na kůžích, jí z dřevěných táců a misek… Na takovýchto akcích bývá jakékoliv moderní vybavení zakázáno a to včetně mobilů a fotoaparátů. Zde není pro fotografy příliš místo.
Naštěstí existuje značné množství akcí, kde se vás takovéto restrikce nebudou týkat. Nicméně určitě se zajímejte o případnou povinnost vlastnit odpovídající kostým. Existují akce, kde jsou účastníci dokonce rozděleni na část v kostýmech a ty ostatní. Pokud chcete fotografovat ve vyhrazené kostýmové části bez kostýmu, můžete se lehce setkat s jistým odporem. Zažil jsem situaci, kdy hráči fotografa popadli, vyvedli za hranici území a brašnu i s foťákem po něm následně hodili. Výjimkou rovněž nebyly i hanlivé pokřiky a různé urážky. Takže s tím počítejte.
Kostým
Kostým je dnes již určitým základem prakticky všech dřeváren. Mnozí účastníci se předhání v tom, kdo bude mít kostým dobovější, funkčnější, zajímavější, krásnější, zkrátka lepší. Možná se to mnohým fotografům zdá zbytečné a nepochopitelné, ale i fotograf by měl nějaký kostým vlastnit. Ideálně takový, aby zapadl mezi ostatní a příliš nerušil. Příliš se nehodí alternativa v podobě pláště přehozeného přes moderní oblečení. Nicméně když je nouze největší… A nyní několik výhod fotografování v odpovídajícím kostýmu.
- Fotograf se v kostýmu dostane k účastníkům akce blíže,
- můžete tak zachytit to, co ostatní mohou pouze stěží,
- není na něj ve většině případů hleděno negativně,
- účastníci se budou chovat přirozeněji i v přítomnosti fotoaparátu,
- většinou vás nebudou čekat urážky a nadávky pro nevhodné oblečení,
- nebudete pro hráče i ostatní fotografy rušivým elementem.
Jaký kostým zvolit
Na tuto otázku nejlépe odpoví pravidla, fotografie z minulých ročníků, příp. sami organizátoři akce. Nejste-li si jisti, klidně jim napište a domluvte se, jak by měl váš kostým vypadat, abyste co nejlépe zapadli.
Registrace / akreditace
Mít přečtená pravidla a vlastnit vhodný kostým je základ, to již víme. Nicméně neméně důležitou součástí je i registrace, příp. akreditace fotografa. Věc se má jednoduše tak… Některé dřevárny mají omezené množství účastníků. Je jedno jestli hráčů, fotografů či „doprovodu“. Včasnou registrací si na akci zajistíte místo.
Někdy se počítá i s akreditací fotografů. Tito akreditovaní fotografové jsou od jiných fotografů obvykle nějakým způsobem odlišeni. Rovněž mají jisté výhody a privilegia. Kupříkladu se mohou účastnit „válečné porady“ vládců s organizátory akce, nebo se libovolně pohybovat po bitevním poli. Záleží však na dané akci, resp. organizátorech, příp. pravidlech dřevárny.
Chování fotografa na dřevárnách
Ačkoliv jsou dřevárny samy o sobě velmi často vcelku akční záležitostí, není úplně dobré, aby byl výrazně akční i fotograf. Na dřevárny lidé jezdí nejenom kvůli hře samotné, ale často také pro jistý druh odreagování se od stávajícího života. Chtějí si hru užít a nechtějí být komandováni a omezováni „bláznivým“ fotografem. Na dřevárny se lidé chtějí prostě a jednoduše bavit. Jako fotograf prosím mějte s hráči pochopení a strpení. Ne všichni vám budou chtít pózovat a rozhodně ne všichni chtějí zrovna vaše perfektní snímky.
Zde je ve zkratce několik doporučení, jak by se fotograf měl na dřevárnách chovat.
V době soubojů a bitev (při probíhající akci)
- Spolupracujte s organizátory,
- nesnažte se obejít nařízení organizátorů, mohli by vás z akce vykázat,
- v žádném případě nezasahujte do děje hry,
- nepomáhejte hráčům (např. dodáním informací, herních předmětů, aj.),
- výjimku tvoří spolupráce s organizátory a upozorňování je na nedostatky,
- snažte se splynout s okolím,
- ideálně vhodným nerušivým kostýmem,
- netvořte zbytečné překážky hráčům a nekažte jim celkový dojem z akce,
- např. tím, že si záměrně stoupnete do palebné trajektorie střelce,
- že sebou a svým vybavením zatarasíte nějaký vchod / východ,
- že svým nevhodným chováním omezujete poklidný průběh hry,
- fotografování bojovníků z druhé řady je sice velmi akční a skvělé, nemělo by se z toho však stát pravidlo,
- počítejte s možným nechtěným útokem na vaší fotografickou techniku,
- čím blíže se nacházíte bitevní vřavě, tím spíše dostane pár ran i fotoaparát,
- nejednejte jako pitomec a nebude z vás otloukánek,
- nechovejte se nadřazeně a povýšeně,
- je pravda, že nebýt vás, tak se o hrdinném činu hráčů můžeme dozvědět leda z vyprávění. Na druhou stranu jste v hierarchii jeden z těch posledních, koho by hráči měli poslouchat.
V době klidu v místech tábořiště
- Dopřejte hráčům trochu klidu,
- plahočili se na místo z velké dálky a nebo bojovali půlku dne,
- neotravujte je proto zbytečným namáhavým pózováním,
- chovejte se jako myšky,
- pohybujte se mezi hráči v tichosti,
- nenarušujte zbytečně jejich prostor,
- nevyrušujte je z jejich činností,
- jednejte s hráči s respektem,
- spousta účastníků si chce hru vychutnat se vším všudy i mimo hlavní dění,
- pokud nechtějí, abyste do jejich tábořiště chodili, jednoduše tam nechoďte,
- nejbezpečnější je se předem zeptat, zdali můžete fotografovat tábor s účastníky,
- ani zde opět nezapomínejte na vhodný kostým.
Vybavení na dřevárny
Kromě fotografické techniky, kostýmu a standardních věcí pro přežití v přírodě, je vhodné nepodcenit počasí. Chraňte proto svojí fotografickou techniku před nepřízní počasí. Vhodné jsou různé pláštěnky, neoprenové obaly, ale i nepromokavé fotografické batohy. Neoprenové obaly hrají velkou roli i při případném střetu fotografické techniky s dřevěnou zbraní. Případný náraz dokáží vcelku solidně utlumit. Výrazně se tím sníží možnost zničení techniky.
Mezi další doporučované vybavení, které je třeba nepodcenit jsou náhradní baterie, resp. akumulátory. Akce často trvají i několik dní a v drtivé většině případů zde není možnost nabít fotografickou techniku. Neexistuje snad akce, kde bych po prvním dni neslyšel: „Nemáš prosím tě nějaké baterky, nebo náhradní akumulátor? Já to včera s tím focením asi přehnal.“
Co se fotoaparátu a objektivů týče, můžete použít opravdu vše, co máte po ruce. Fotoaparáty s APS-C i full-frame senzorem, širokoúhlé objektivy, rybí oka, objektivy s normální ohniskovou vzdáleností i teleobjektivy. Vše najde své uplatnění. Naopak se lépe dívá na různorodé fotografie než na ty pořízené pouze jedním objektivem.
Skvěle se zde uplatní objektivy s rychlým ostřením, příp. fotoaparáty s množností sledování objektu. Rovněž není na škodu rychlé kontinuální snímání. Dřevárny jsou přeci jenom vcelku akční hry a tak není o rychlé děje nouze.
Zajímavé dřevárny
Jistě by se slušelo odkázat na zajímavé dřevárny z pohledu fotografů:
- B5A (Bitva pěti armád na motivy J. R. R. Tolkiena),
- Azeroth (svět Warcraftu),
- Zlenice (fantasy svět),
- Helmáč (bitva o Helmův žleb),
- Blavicon (Con se středověkou a zaklínačskou tematikou – nejedná se přímo o dřevárnu, ale stojí to za to).
Osobní zkušenost
Coby hráč jsem navštívil svojí první dřevárnu v roce 2000. Jednalo se o Zlenice Milénium. Bohužel to byla má poslední dřevárna (z pohledu hráče). V roce 2002 jsem zkusil dřevárny fotit. Tenkrát to bylo filmovou zrcadlovkou. Po této zkušenosti jsem u focení akcí zůstal.
Musím potvrdit, že za ty roky se dřevárny neuvěřitelným způsobem posunuly kupředu. Ať již kostýmově, příběhově, propracovaností hry, tak i herním zázemím. Dřívější kostým znamenal triko v barvě rodu. V lepším případě i kalhoty v téže barvě. Dnes jsou kostýmy opravdu značně propracované a vydrží i drsnější zacházení.
Přibližně do roku 2008 nebylo vůbec běžné, že se akcí aktivně účastní i nějací fotografové. Většina fotografů do té doby stála mimo hlavní dění (s kompakty v rukou), fotilo se hlavně z dálky. Ti, jako já, kteří se odvážili do bitvy s foťákem, pravidelně schytávali značné množství ran. Kostýmy v té době příliš nefungovaly a tak stačilo mít triko v barvě jednoho z klanů a byl „problém“.
S příchodem levnější digitální techniky se ve velkém rozrostla i komunita fotografů. Nyní je situace taková, že každá větší fantasy či jiná skupina, má vlastního fotografa. Někdy i více fotografů. Dřevárny se dnes fotí kompakty, zrcadlovkami, ale i mobily… zkrátka čímkoliv to jde. Nechybí ani akční GoPro kamery a létající droni. Nastane-li v herním dění něco důležitého, je celé místo rázem obklopeno fotografy. Někteří se drží vzadu, jiní se vrhají do předních řad, aby měli lepší snímek. A právě proto jsou dnes ony kostýmy tak důležité. Nikdo nechce koukat na týpka v červeném triku a modrých džínách, který stojí před bandou rozzuřených skřetů.
Jak jezdím na dřevárny
V první řadě si vytipuji dřevárny, které se mi z nějakého důvodu líbí. Jsou-li na stránkách akce veřejná pravidla, pustím se do jejich studování. Pokud nejsou veřejně dostupná, nebo v nich nenajdu informaci o fotografech, posílám dotaz organizátorům. Zajímá mě především pravidla a povinnosti pro fotografy a jejich případná omezení. Na základě toho se buď registruji či nikoliv (někdy stačí místo registrace pouze ohlásit účast). Dále se zajímám o možnost akreditovat se + povinnosti a výhody z toho plynoucí.
Na samotnou akci si následně připravuji všechny potřebné věci typu:
- stan,
- spacák,
- karimatka,
- dostatek jídla a vody,
- ochranné prostředky proti komárům a silnému slunci,
- dle místa a počasí klidně i impregnaci na stan či oblečení,
- lékárnička,
- + věci uvedené výše v textu (tedy zejména vhodný kostým).
Než však vyjedu na místo, důkladně si zkontroluji fotoaparát i všechno příslušenství. V podstatě to znamená, že si klidně nafotím i několik testovacích snímků. Je mi jasné, že na místě můžu být i několik dní. Budu zde odkázán sám na sebe a nikdo mi s rozbitým fotoaparátem pravděpodobně nepomůže. Lepší je zjistit závadu v klidu domova, než na místě po vybalení věcí. Nezapomínám na dostatečné množství akumulátorů a paměťových karet.
Závěrem
Pokud vás článek trochu inspiroval a nebo jste v minulosti chtěli podobnou akci navštívit, nebojte se a akce se zúčastněte. Nezapomeňte se však řídit pravidly a zbytečně nenarušujte průběh dění. Respektujte ostatní hráče i fotografy a nehádejte se zbytečně s organizátory. Nehroťte za každou cenu maximální kvalitu fotografií. Nechte se dřevárnou pohltit tak, jako kdybyste byli její součástí. Díky tomu můžete získat unikátní fotografie, které „otravní a přemoudřelí fotografové“ jen tak nezískají.