Synchronizace blesku

Synchronizace blesku

Synchronizace bleskusynchronizační čas blesku / závěrky, jsou pojmy, které se pro mnohé fotografy tváří záhadně až tajemně. První pojem má něco společného s lamelami závěrky. Ve druhém případě, jak již samotný název napovídá, jde o nějaký čas. Tento čas souvisí rovněž se závěrkou fotoaparátu, nicméně přeci jen trochu jinak.

V článku se rovněž dozvíte, čemu se říká X-sync speed a k čemu slouží vysokorychlostní synchronizace blesku. Pokud vám tyto pojmy nic neříkají, pohodlně se usaďte a hurá do toho.

Synchronizace blesku

Když máte ve / na fotoaparátu blesk, případně máte na fotoaparátu sáňky externího blesku, pravděpodobně na pojem „synchronizace blesku“ narazíte v manuálu fotoaparátu. Tedy určitě ve fotoaparátech s mechanickou štěrbinovou závěrkou. Rovněž by se zde měla objevit zmínka o synchronizačním čase (blesku). Protože je toho kolem synchronizace blesku hodně, vezmu to vše hezky postupně.

Synchronizace na 1. a 2. lamelu

U fotoaparátů s mechanickou štěrbinovou závěrkou lze nastavit tzv. synchronizaci blesku. Ten lze synchronizovat na 1., nebo 2. lamelu závěrky fotoaparátu. Některé moderní bezzrcadlovky však mechanickou závěrku nepoužívají – nahradila ji závěrka elektronická. Proto u nich toto nastavení nenajdete. Nyní malé odskočení k tomu, jak fungují lamely závěrky při fotografování.

Synchronizace blesku na 2. lamelu | moje Tajemno
Synchronizace blesku na 2. lamelu, resp. synchronizace závěrky
Funkce lamel a závěrky fotoaparátu

Štěrbinová mechanická závěrka fotoaparátu má dvě lamely. Za normálních okolností jsou tyto lamely neaktivní („stáhnuté“). Jinak řečeno „překáží“ před senzorem fotoaparátu a nepropouští na něj žádné světlo, které přichází skrz objektiv.

Závěrka fotoaparátu Canon | moje Tajemno
Závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D. Lamely před senzorem mimo jiné brání vnikání prachu na senzor.

Po stisku spouště fotoaparátu se první lamela vysune a odhalí senzor fotoaparátu. Po jisté době (expoziční čas) pak druhá lamela tento otevřený prostor opět uzavře. Takto to zní jednoduše, ale věřte, že mechanizmus závěrky je vcelku složitá a hlavně precizní záležitost.

Funkce lamel názorně

Chtěl jsem problematiku závěrky ještě více přiblížit nějakým obrázkem, ale YouTube je přeci jen názornější. V první části videa vidíte, jak se chovají lamely závěrky fotoaparátu při expozičním čase 1/200 sekundy. V druhé části videa se jedná o rychlost 1/1000 sekundy.

Mechanická závěrka fotoaparátu ve zpomaleném záběru.

V první části videa je krásně vidět, jak se lamely závěrky chovají při relativně dlouhém čase. Takto se chovají až do času včetně, který se označuje jako X-sync. Jedná se též o tzv. synchronizační čas. Pokud je expoziční čas stejný jako tento čas, popř. je expozice delší, lamely clony se chovají přesně takto. Tedy, že první lamela odhalí celý senzor fotoaparátu a druhá ho poté opět zakryje. Pokud je expoziční čas rychlejší, resp. kratší, a chcete používat blesk, uplatní se tzv. vysokorychlostní synchronizace blesku (v článku níže).

Nyní však zpět k synchronizaci blesku / závěrky.

Synchronizace blesku na první lamelu

Synchronizace blesku na 1. či 2. lamelu můžete provést v menu fotoaparátu. U novějších fotoaparátů společnosti Canon se jedná o základní (hlavní) červené menu. Toto nastavení najdete pod položkou Ovládání blesku. Některé starší modely fotoaparátu mají toto nastavení až dále v oranžovém menu (jako je to např. u Canon EOS 50D).

Ovládání blesku - menu | moje Tajemno
Menu pro ovládání blesku (interního i externího)

A nyní již samotná ukázka synchronizace blesku na první lamelu závěrky.

Synchronizace blesku na 1. lamelu | moje Tajemno
Synchronizace blesku na 1. lamelu – skoro to vypadá, že chytám odražený míček. Pravdou je, že ho naopak pouštím.

Fotografie výše nám říká, že jakmile první lamela odkryje senzor fotoaparátu, dojde k záblesku. Poté běží jistý čas (šmouha po míčku) a poté je senzor opět zakrytý druhou lamelou.

Synchronizace blesku na druhou lamelu

Obdobné to je u druhé fotky níže. Zde jsem synchronizaci blesku nastavil na druhou lamelu. To znamená, že po odkrytí senzoru první lamelou se chvíli čeká a až teprve pak dojde k záblesku. Ihned poté druhá lamela senzor fotoaparátu zakryje.

Synchronizace blesku na 2. lamelu | moje Tajemno
Zde už je synchronizace blesku nastavená na 2. lamelu

Na jakou lamelu synchronizovat blesk?

Toť otázka… Záleží na časech, dění ve scéně, způsobu pohybu objektů i na tom, co chce fotograf snímkem ukázat. Jen to jen a jen na vás, jak se k tomu „problému“ postavíte a čeho chcete na snímku docílit. Pokud si nejste jistí, zkuste nejprve první a poté druhé nastavení.

Synchronizační čas X-sync speed

Na videu výše jste viděli, jak se chovají lamely závěrky při synchronizačním čase, příp. čase delším než synchronizačním. Tento čas není u všech fotoaparátů stejný. U těch, se zmiňovanou mechanickou štěrbinovou závěrkou, se pohybuje kolem 1/125 sekundy až po krátkou 1/500 sekundy. Dá se říci, že čím kratší je tento čas, tím lépe pro vás, resp. pro fotografování s bleskem. Proč tomu tak je?

Představte si situaci… V letním dni se rozhodnete vyfotografovat venkovní portrét. Slunce modelce dělá nepěkné stíny v obličeji a tak se rozhodnete otočit ji tak, aby měla obličej ve stínu. Co se tím stane? Pokud expozici nastavíte na sluncem osvětlené pozadí, bude mít modelka dost tmavý obličej. Nastavíte-li expozici na obličej, vznikne příšerně přepálené pozadí. „Něco mezi“ obvykle také nelze použít kvůli malému dynamickému rozsahu senzoru. A tak se rozhodnete využít blesk na osvětlení obličeje modelky.

Problém je však v tom, že světla ze slunce může být v obraze nadbytek. Jinak řečeno, expoziční čas může vycházet klidně na 1/4000 sekundy. Samozřejmě za předpokladů, že další položky expozice nebudete chtít dále měnit. V takovém případě již nelze použít synchronizační čas X-sync, ale pro správnou expozici je potřeba čas kratší. Nicméně z příkladu výše vyplývá, že rychlá synchronizace blesku, tedy kratší synchronizační čas blesku, je častěji použitelnější.

Problémy s krátkými časy při použití blesku

Jakmile se dostanete na kratší časy než synchronizační čas X-sync, lamely závěrky se začnou chovat trochu jinak. Chovají se přesně tak, jako v druhé polovině videa výše. Krátce po tom, co začne první lamela odkrývat senzor, se aktivuje i druhá lamela. Výsledkem je, že senzor není odhalen celý najednou, ale mezi pohybujícími se lamelami se vytvoří malá štěrbina. Výsledek toho může vypadat podobně jako obrázek níže.

Vypnutá vysokorychlostní synchronizace blesku | moje Tajemno
Vypnutá vysokorychlostní synchronizace blesku a zaclonění části scény lamelou

Na snímku výše můžete vidět, jak lamely clony cloní část obrazu při čase lehce kratším než X-sync. Při ještě kratším čase je v obraze vidět pouze malý proužek ze scény.

Vysokorychlostní synchronizace blesku

Problému výše se dá však elegantně vyhnout. Stačí „jen“ vlastnit pokročilý blesk a aktivovat v něm položku vysokorychlostní synchronizace blesku.

Vysokorychlostní synchronizace blesku | moje Tajemno
Vysokorychlostní synchronizace blesku (označení na blesku)

Vysokorychlostní synchronizace HSS (z angl. High-Speed Sync), je funkce, kdy blesk pořídí za určitou dobu sérii menších záblesků. Záblesky mají stejný výkon a trvají po celou dobu expozice snímku. Jinak řečeno blesk „bliká“ velmi rychle po celou dobu expozice. Bohužel to také znamená, že jeho výkon nebude závratný. Bude tím menší, čím rychleji bude takto „blikat“. Na druhou stranu lze takto používat blesk i za časů výrazně kratších, než je synchronizační čas X-sync. HSS se používá u fotoaparátů s mechanickou štěrbinovou závěrkou.

Osobní zkušenost

Synchronizace blesku a čas X-sync nejsou žádná velká věda. Tedy minimálně do doby, než se vám v obraze začnou objevovat podivné černé čáry. Přesně to se mi před léty stalo. Samozřejmě v tu nejpitomější chvíli (jak už to tak bývá).

Synchronizace blesku je v podstatě snadná věc. Hodně zde záleží na časech a rychlostech pohybu objektů ve scéně. Pokud se po dobu expozičního času ve scéně něco znatelně nemění, je vcelku jedno, jak je synchronizace blesku nastavená. Jakmile se scéna mění výrazněji, můžete za pomoci synchronizace blesku docílit trochu jiných výsledků (viz fotografie výše s tenisákem).

Co se synchronizačního času X-sync týče, zde je situace závislá od toho, jaké vybavení používáte. Rovněž záleží na míře světla ve scéně a nastavení expozice fotoaparátu. V první řadě je třeba si uvědomit, že tento synchronizační čas není pro všechny fotoaparáty stejný. Pokud máte obyčejný levný blesk, snažte se expozičně držet času X-sync nebo delšího. Máte-li pokročilejší blesk, můžete zkusit experimentovat a aktivovat vysokorychlostní synchronizaci blesku. V tu chvíli již není čas X-sync limitující a můžete fotit i za mnohem kratších časů. Pamatujte však, že výkon blesku při HSS výrazně klesá. Tím více, čím rychleji musí blikat.

Závěrem

Nebojte se, synchronizace blesku i synchronizační čas se vám velmi rychle dostane takříkajíc „pod kůži“. Máte-li více fotoaparátů, nezapomínejte na to, že synchronizační čas může být u každého typu fotoaparátu přeci jen trochu jiný. Tam, kde je někde 1/250 sekundy, tam je jinde 1/160. Velmi staré fotoaparáty měly tyto časy dokonce ještě delší.

Pokud stále nejste rozhodnuti, jaký typ synchronizace blesku bude pro vaše fotografie tím pravým, jednoduše si vyzkoušejte obě. Samozřejmě v klidu před samotným „velkým“ focením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *