Test Canon EOS 50D

Recenze Canon EOS 50D

Druhým testovaným fotoaparátem na mých stránkách je tento kousek – Canon EOS 50D. Na trh se dostal koncem roku 2008. Má poloprofesionální hořčíkové tělo, které je rovněž utěsněno před prachem a stříkající vodou. Jeho cena se nyní na aukcích pohybuje kolem krásných 7.000,- Kč (již se neprodává). Ačkoliv se od svého předchůdce EOS 40D vzhledové téměř vůbec neliší, od minule testovaného Canon EOS 350D se však liší o něco více. Proto nyní rozeberu nejvýraznější změny obou modelů. Důvodem této recenze je především fakt, že lidé v mém okolí vyřazují tyto skvělé modely za novější fotoaparáty a tak se jimi pomalu plní bazary a internetové aukce. A kdo by nechtěl poloprofesionální tělo za hubičku, že?

Canon EOS 50D s battery gripem
Canon EOS 50D s nasazeným battery gripem

Tělo fotoaparátu EOS 50D

Design i mechanické provedení je vzhledem k dříve testovanému modelu na první pohled velice podobné. Nicméně několik odlišností tu je. V první řadě to jsou rozměry Canon EOS 50D, které jsou značně větší než u titěrného EOS 350D. Tato změna je patrná hned na první pohled. Výhodou větších rozměrů je však nepopiratelně to, že díky tomu fotoaparát sedí jak v drobných, tak i větších rukou.

Informace Model Canon EOS 350D má titěrné rozměry 127 × 94 × 64 mm a váží pouhých 540 gramů. Zatímco model Canon EOS 50D má rozměry 146 × 108 × 74 mm a váží úctyhodných 730 gramů (a to už je znát).

Druhou výraznou změnou u EOS 50D je především přítomnost velkého kruhového voliče v zadní části fotoaparátu, který nahradil volič křížový. Uprostřed něj je pak potvrzovací tlačítko (SET). Dle mého názoru je tento koncept velice povedený. To rovněž potvrzují i moji kolegové fotografové, kteří si na něj rychle zvykli a jsou s ním spokojení.

Zadní strana Canon EOS 50D s ovládacími prvky
Zadní strana Canon EOS 50D s ovládacími prvky

Třetí změnou, které si jistě velice brzy všimnete je fakt, že EOS 50D nemá otočný přepínač expozičních režimů umístěn v pravé horní části fotoaparátu, ale v jeho levé části. Vzhledem k rozměrům fotoaparátu je pravá horní část fotoaparátu dobře využita stavovým displejem spolu s několika tlačítky. Tlačítka nemají pouze jednu funkci, ale kromě tlačítka pro rozsvícení displeje mají funkce vždy dvě:

Další ovládací prvky Canon EOS 50D

Kromě otočného přepínače expozičních režimů se přestěhovalo také zapínání fotoaparátu. A to na zadní část pod kruhový otočný volič (viz fotografie výše).

Horní část Canon EOS 50D s voličem režimů a ovládacími tlačítky
Horní část Canon EOS 50D s voličem režimů a ovládacími tlačítky

Majitelé staršího bratříčka EOS 350D si jistě rychle povšimnou velkého monitoru, kterým disponuje EOS 50D. Díky větší úhlopříčce a mnohem většímu rozlišení není takovým problémem hledání mezi snímky a zobrazované detaily jsou u EOS 50D mnohem lepší.

Informace Canon EOS 350D disponuje monitorem o velikosti 1,8″ a rozlišením 115k pixelů. Canon EOS 50D má monitor o dostačující úhlopříčce 3″ s rozlišením 920k pixelů.

Canon EOS 50D má ještě dvě vychytávky, které jistě potěší. První je možnost fotit přes Live View, tedy přímo přes monitor. To se hodí především pro kontrolu toho, jak snímek bude nakonec vypadat, příp. při práci se starými manuálními objektivy. Druhé vylepšení spočívá v automatickém čistícím systému EOS, který je umístěn před senzorem a stará se o to, aby se na senzor nedostal žádný prach.

Blesk u EOS 50D

Co však zůstalo stejné s Canon EOS 350D je interní blesk. Ten se i nadále nachází na stejném místě a jeho směrné číslo dosahuje hodnoty 13. Což je trošku škoda.

Rozšíření těla a další příslušenství

Stejně jako předchozí testovaný model od firmy CanonExterní odkaz, i poloprofesionální EOS 50D disponuje rozsáhlým arzenálem vylepšení a rozšíření samotného těla. K fotoaparátu lze připojit bateriový grip BG-E2N s dvojicí baterií BP-511A. Mimochodem výdrž takového spojení dvou baterií v gripu se pohybuje kolem 1500 fotografií. Při použití živého náhledu se však výdrž zkracuje na cca 350 snímků. Vše při normálních teplotách. Dále si můžete dokoupit úhlový hledáček, matnici, ale i dálkovou spoušť s časovačem i bez či bezdrátovou dálkovou spoušť. Fotoaparát Canon EOS 50D je rovněž kompatibilní s dálkovým přenašečem dat WFT-E3. Dále je možné připojit fotoaparát skrze HDMI kabelu HTC-100 či videokabelu VC-100 přímo do televize a zde přehrát nafocení snímky. Fotoaparát rovněž podporuje objektivy s bajonetem Canon EFEF-S, blesky Canon Speedlite EX.

Senzor a čip fotoaparátu EOS 50D

Model Canon EOS 50D řídí rovněž digitální senzor CMOS formátu APS-C o rozměrech 22,3 × 14,9 mm. Nyní s rozlišením 15 Mpix (velikost snímků 4752 × 3168 obrazových bodů). Poměr stran je stálých 3:2. Crop faktor ohniska je ×1,6.

O vše se stará čip DIGIC IV
O vše se stará čip DIGIC IV

Obraz zpracovává o 2 generace novější čip DIGIC IV, který je možné najít i u zrcadlovek Canon profesionální řady EOS 5D Mark II. Kromě tohoto modelu však DIGIC IV najdete i u EOS 60D, EOS 600D i EOS 1100D. V Canon EOS 50D dokáže zpracovat něco málo přes 6 snímků za sekundu. Takto v jednom sledu pořídí až 16 snímků ve formátu RAW nebo cca 90 snímků ve formátu JPEG. Citlivost ISO dosahuje v základu hodnoty až 3200. Po zapnutí rozšíření až 12800. Osobně však doporučuji fotit do citlivosti ISO max. 800.

Test citlivosti ISO u Canon EOS 50D, TAO čajovna
Scéna pro test citlivosti ISO u Canon EOS 50D, Canon EF-S 18-200 mm, f/9, ISO 100, ostřeno na prostřední čajový šálek
Test citlivosti ISO u Canon EOS 50D, výřez čajových šálků v poměru 1:1 z Tao čajovny v České Lípě
Test citlivosti ISO u Canon EOS 50D, výřez čajových šálků v poměru 1:1 z Tao čajovny v České Lípě

Funkce EOS 50D

Fotoaparát disponuje řadou kreativních režimů včetně výborného černobílého režimu, který můžete znát z předchozích modelů, včetně předchozího testovaného EOS 350D. Tyto funkce jsou v podstatě shodné a proto není třeba dalšího popisu. V případě zájmu klikněte na odkaz výše. Snad jen jednu funkci bych u EOS 50D zmínil a to automatickou optimalizaci jasu. Tato funkce dokáže v některých případech úspěšně zabránit přepalům na fotografiích.

Ostření

Zde uživatele čeká příjemné překvapení. Ostřících bodů je celkem 9 a všechny jsou křížové. Jejich rozložení je na obrázku níže.

Ostřící body Canon EOS 50D
Ostřící body Canon EOS 50D

Hledáček EOS 50D je rovněž větší a světlejší než u dříve testovaného modelu. Obsahuje všechny důležité informace. Kromě nich však navíc i upozornění na zapnutí automatické optimalizace jasu či aktivaci černobílého režimu.

Pohled do hledáčku Canon EOS 50D
Pohled do hledáčku Canon EOS 50D

Měření expozice

Canon EOS 50D disponuje čtveřicí měřením expozice:

  • Poměrovým měřením (35 zón), které je vázané s libovolným bodem AF,
  • částečným měřením,
  • bodovým měřením
  • a celoplošným měřením se zdůrazněným středem.

V případě nevhodného měření expozice je možné provést její korekci a to v rozsahu ±2 expozičních stupňů. Tuto korekci lze provádět v krocích po 1/3 nebo po 1/2. Stejný rozsah i kroky najdete u kompenzace zábleskové expozice.

Osobní zkušenost

Fotoaparát Canon EOS 50D jsem v posledních dvou letech používal jako záložní tělo při fotografování tanečního souboru Black ShadowExterní odkaz. Fotoaparát fungoval bezchybně. Rozhodně jsem přivítal rozšířenou hodnotu citlivosti ISO, díky které nevznikaly rozmazané snímky. Jedna věc mě však u EOS 50D neustále rozčilovala. Při rychlé práci s fotoaparátem se mi často stávalo, že levý otočný přepínač expozičních režimů se mi nějakým nedopatřením přepnul na jiný než zvolený režim. Není zde totiž žádná pojistka a manipulací lze přepínačem lehce pohnout.

Tabulkové shrnutí Canon EOS 50D

Zde uvádím několik tabulkových hodnot.

Výrobce Canon
Název Canon EOS 50D
Typ DSLR (fotoaparát s výměnnými objektivy)
Typ snímače CMOS
Velikost snímače 22,3 × 14,9 mm (crop faktor 1,6×)
Rozlišení 15,1 Mpix (4752 × 3168 px)
Živý náhled ano
Počet ostřících bodů 9, z toho všechny křížové
Rozsah expozice 1/8000 – 30 s
Rozsah ISO 100 – 12800
Expoziční bracketing +/-2 EV, s krokem 1/2 nebo 1/3
Antiprachový filtr ano
Bajonet Canon EF / EF-S
Formát snímků RAW, JPEG, RAW + JPEG
Výklopný displej ne
Materiál těla hořčík + plast
Rozměry 146 × 108 × 74 mm
Hmotnost 730 g

Klady a zápory

Několik osobních postřehů z dvouletého používání tohoto fotoaparátu.

KLADY ZÁPORY
živý náhled vyšší váha přístroje
mnohem lepší obrazová kvalita přisvětlení AF stroboskopickými záblesky
rychlé ostření relativně malá korekce expozice
automatické čištění senzoru nemožnost pořizovat video záběry
rychlé sériové snímání občasné nechtěné pootočení přepínačem expozičních režimů, chybí jakákoliv pojistka
široká nabídka objektivů a příslušenství

Závěr

Na Canon EOS 50D jsem přešel z Canon EOS 350D, což byla má první digitální zrcadlovka. EOS 50D je ale mnohem robustnějšíodolnější fotoaparát. Má dokonalejší a citlivější senzor a mnohem rychlejší procesor. Hodí se jak do rychlejší akce, tak i pro focení v ateliéru. Díky rozsahu expozice 1/8000 – 30 sekund zachytíte dobře i ty nejrychlejší pohyby stejně tak dobře jako ty pomalé. Díky ochraně proti stříkající vodě a nečistotám je předurčen pro fotografování ve venkovním prostředí a to za každého počasí. Rozhodně mohu vřele doporučit jako startovací model pro fotografy, kteří chtějí kvalitu, ale nemohou si hned dovolit zaplatit desetitisíce či statisíce korun za nový model fotoaparátu včetně objektivu.

Ukázkové snímky z EOS 50D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *