Příslušenství blesků

Příslušenství fotografických blesků

Fotoaparáty a objektivy mají svá četná příslušenství. Nicméně zajímavá jsou i příslušenství blesků. V tomto článku jde tedy hlavně o externí blesky. Koneckonců o příslušenství pro záblesková zařízenítrvalá světla tu články již vznikly.

Proč článek o příslušenství blesků?

Váže se k tomu jistá zkušenost. Není to tak dávno, co jsem v Liberci fotografoval společenskou akci v jednom sklepě (nyní soukromý bar). Místo mělo krásnou atmosféru a s objektivem Canon EF 35 mm f/1,4 L II USM jsem většinou fotografoval i bez použití externího blesku. Nicméně osvětlení nebylo ideální a světlo se jednoduše nedostalo na všechny účastníky. Použil jsem proto externí blesk, který jsem namířil tak, aby se jeho světlo odráželo o strop tohoto sklepa. Ten ovšem neměl zrovna bílou barvu. Proto hlavní aktéři akce hráli nejenom na své nástroje, ale také různými barvami. Fotograf pak může nastavovat teplotu bílé barvy jak chce, ale výsledek nemusí být ideální.

Chvíli jsem na prvotní snímky nadával. Poté jsem si ale vzpomněl na příslušenství blesků, které nosím ve velké fotografické brašně. Tím jsou různé barevné filtry, které se umístí před blesk, a tím se změní barva vyzařovaného světla. Po chvíli zkoušení se podařilo najít tu správnou barvu a nastavení a snímky dopadly moc pěkně. Když jsem poté ukazoval snímky majitelům, říkali: „My víme, že je tu na focení fakt blbý strop, ale nám se to takhle líbí. Navíc jsme věděli, že si určitě nějak poradíš.“ Jsou to prostě srandisti.

Věc má menší dohru. Na místě se nacházelo fotografů více. Část z nich používala též externí blesky namířené na strop. Někdy dokonce tzv. napřímo. Když bylo po akci trochu času, sedli jsme si s některými z nich k baru a probírali výsledné snímky. Výsledkem toho byla asi hodina povídání na téma příslušenství blesků, a kde se dají pořídit barevné filtry na ně.

Základní příslušenství fotografických blesků

Takže jaká příslušenství blesků běžně v obchodech koupíte? V první řadě to jsou právě ony různě barevné filtry. Ty dokáží zachránit, ale i „rozbít“ celkovou barevnou atmosféru snímku. Jedná se o různé barevné fólie, nebo kus plastu, který se nacvakne na blesk. Bez základu práce s barvami může být jejich použití trochu ve stylu „pokus-omyl“. Nicméně po pár pokusech sami vidíte, jestli jste se trefili, nebo je snímek příšerný.

Barevné filtry - příslušenství blesků | moje Tajemno
Nejlevnější příslušenství blesků jsou různě barevné fólie.
Barevný filtr na externí blesk | moje Tajemno
Další alternativa k barevným destičkám. Takový barevný filtr přímo nacvakne na blesk.

Další příslušenství blesků je obdobné – jedná se o matně bílý filtr (nebo destičku), který je podobný výše uvedeným barevným filtrům. S největší pravděpodobností se jedná o difúzní filtr. Destička i onen filtr jsou průsvitné a buď mají bílý povrch, nebo jsou průhledné s malými hrbolky / výstupky. Díky tomuto příslušenství blesk osvítí širší prostor ve svém okolí.

Difúzní filtr pro externí blesk | moje Tajemno
Difúzní filtry pomáhají s rozptylem záblesků do nejbližšího okolí (na úkor celkového dosahu).

Daní a širší pokrytí prostoru je nižší dosah zábleskového světla. Obdobné je to i v případě barevných filtrů, které snižují výkon blesku, na kterém se nacházejí. Některé externí blesky s nižším výkonem proto podobná příslušenství blesků vůbec nepodporují.

Difúzní filtry, odrazné desky a softboxy na blesky

Další zajímavá příslušenství blesků jsou různé odrazné desky. Často jsou lesklé bílé plastové, příp. z obdobných materiálů jako stříbrné odrazné desky. Jde o různě tvarované materiály, které pomáhají usměrnit, příp. rozptýlit světlo. Když se podíváte na snímek níže, jedná se zleva o čtvrté a páté příslušenství blesků.

Různé příslušenství blesků | moje Tajemno
Zleva – softbox, voština, barevný filtr, odrazná deska, komínek, držák externího blesku pro jeho umístění na stativ. Pro zvětšení klikněte.

Ona rovná odrazná deska krásně rozptyluje světlo do okolí. Část světla jde vzhůru a může se odrazit od stropu, část se odrazí dopředu hned u blesku. To se hodí pro lepší osvětlení nejbližšího popředí rozptýleným světlem. Na druhou stranu tzv. „komínek“ světlo z blesku krásně směruje na konkrétní místo..

Další často používaná příslušenství blesků jsou menší softboxy. Ty se používají při focení s bleskem tzv. napřímo. Též poskytují rozptýlené světlo, i když na relativně blízkém prostoru. Na softboxy pro blesky lze někdy umístit i menší voštinu. Ta lépe zacílí vyzařované světlo na konkrétní místo. Samozřejmě pak opět klesne dosah blesku. Voštiny se připínají podobně, jako barevné filtry pro externí blesky – hned před daný blesk (viz fotografie výše).

Další příslušenství fotografických blesků

Zmíním ještě několik „neznámých“ příslušenství blesků. Jedním z nich se netýká ani tak externích blesků, jako těch výklopných vestavěných. Jedná se o jakousi lupu, která pomáhá prodloužit dosah záblesku interního blesku (který má jinak nízké směrné číslo). Příslušenství blesků na fotografii níže světlo záblesku dostane do větší vzdálenosti (na úkor světla v blízkém okolí).

Příslušenství blesků ROGUE Safari Pop-up Booster | moje Tajemno
Zajímavé příslušenství interních výklopných blesků na prodloužení jejich dosahu v podobě produktu ROGUE Safari Pop-up Booster.

Dále bych zmínil tzv. „trojsáňky“ na fotografii níže. Slouží k umístění externího blesku, příp. dalšího příslušenství, do trojice těchto sáněk. Díky tomu můžete umístit blesk(y) mimo osu fotoaparátu – objektivu. To pomáhá vytvořit líbivější snímky, které mají větší hloubku. Musím ale upozornit na potřebu trochu vyvážit tento systém. Může se totiž stát, že při neopatrném zacházení si poškodíte sáňky blesku na fotoaparátu.

Příslušenství blesků - trojsáňky | moje Tajemno
Tzv. trojsáňky Caruba. Ideální jak na umístění blesku / blesků, tak např. mikrofonu nebo malého monitoru.

Kdybyste chtěli takto použít klidně všechny 3 blesky, jde to udělat různými způsoby:

  • použít synchronizační kabel (rozdvojky a roztrojky jsou zpravidla čínské výroby),
  • přes trojici kostek se synchronizačními kabely a hot shoe sáňkami blesku,
  • příp. přes dálkový odpalovač (pokud s ním blesky dokážou pracovat).

Vzhledem ke špatné manipulaci s těmito „trojsáňkami“ doporučuji použít onen odpalovač blesků. Ten umístíte do sáněk pro externí blesk na fotoaparátu a propojíte s fotoaparátem. Na stativ poté připevníte tyto trojsáňky (s klidně třemi blesky). Nyní už jen stačí ony blesky nastavit pro příjem signálu z odpalovače a je hotovo.

Běžná příslušenství fotografických blesků

Když už jsem to nakousl v sekci výše, mezi běžná příslušenství fotografických blesků řadím:

  • synchronizační kabely (příp. drátové synchrokostky),
  • optické synchrokostky (viz fotografie níže, kostka reaguje na záblesk ve scéně),
  • optické i rádiové odpalovače blesků,
  • externí napájecí zdroj (akumulátor pro rychlejší nabíjení – u pokročilých modelů),
  • stojánky s / bez možnosti instalaci na stativ,
  • ochranné obaly s kapsičkami / bez nich (na blesk + náhradní akumulátory).
Dálkové odpalování blesků - synchrokostka | moje Tajemno
Synchrokostka s optickým senzorem. Dobrý pomocník pro dálkové odpalování blesků.

Osobní zkušenost

S příslušenstvím fotografických blesků jsem se příliš nesetkal. Ano, mám několik barevných filtrů a jednu rozptylovou odraznou desku. Nicméně já hned ze začátku focení se záblesky začínal na studiových světlech od společnosti Fomei. Oproti těmto velkým světlům jsou příslušenství blesků spíše takové miniatury. Malé softboxy, malé voštiny, malé odrazné desky.

Stojánek na externí blesk | moje Tajemno
Stojánek na externí blesk (někdy s možností našroubovat na studiový stativ).

Na druhou stranu přiznávám, že doma vlastním několik stojánků na externí blesky. Člověk nikdy neví, kdy na ně přijde řada. Někdy je prostě fajn položit externí blesk na zem a následně jej odpalovat dálkově. Případně jej umístit do výšky na strom s pomocí stativu Joby GorillaPod. Se zábleskovými světly bych asi moc daleko nedošel. Nejsou totiž ani skladná a rozhodně nejsou tak lehká.

Závěrem

Jak vidíte, příslušenství blesků může být vícero. Některé jsou draží a pomohou více (např. různé dálkové odpalovače), jiné jsou za pár stokorun, ale vytvoří „pavučinu“ synchronizačních kabelů. Pokud už nějaké to příslušenství blesků chcete koupit, vybírejte dle způsobu vaší práce, nebo zamýšleného způsobu práce. Někdy i ty kabely jsou to nejlepší a nejlevnější, co si lze koupit. Stejně tak různé softboxy a odrazné desky. Někdy tato malá příslušenství blesků úplně stačí a není potřeba pořizovat různá studiová světla.

Voděodolný obal na externí blesk | moje Tajemno
Voděodolný obal na externí blesk.

Každopádně pokud už fotíte venku v exteriéru za horšího počasí, pořiďte si voděodolný obal. Blesk i jeho akumulátor díky tomu nepřekvapí průtrž mračen. Snížíte i možnost rozbití po silnějším nárazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *