Dálkové odpalování blesků

Dálkové odpalování blesků

V mnoha případech dokáže externí blesk na fotoaparátu učiněné divy. Existují ale situace, kdy je takto umístěný blesk spíše na škodu a bylo by lepší ho dát jinam. K tomuto účelu vcelku dobře poslouží propojovací TTL kabely pro externí blesky. Jejich délka se pohybuje obvykle kolem 3 metrů. Díky nim lze odpalovat záblesky z externího blesku stejně, jako kdyby byl blesk připevněn na fotoaparátu. Jenže ani to nemusí stačit, příp. by takovýto kabel překážel. V tu chvíli využijete dálkové odpalování blesků, resp. dálkový odpalovač blesků.

Často se jedná o dvojici zařízení, ale může to být i trochu jinak (více v článku). Jedna část se umisťuje do sáněk externího blesku na fotoaparátu (ta to všechno řídí). Druhá část na kontakty externího blesku (ta přijímá signál k odpálení blesku). Díky tomu lze odpálit blesk na relativně dlouhou vzdálenost (dle použité technologie). V některých případech se tak klidně dostanete i na 100 metrů.

Dnešní článek proto věnuji především příslušenství externích blesků. Ukážu, jak funguje dálkové odpalování blesků a jak se s ním pracuje.

Kdy dálkové odpalování blesků využijete

Dálkové odpalování blesků využijete samozřejmě ve chvíli, kdy potřebujete externí blesk „odpálit“ mimo tělo fotoaparátu. Může to být klidně v exteriéru i interiéru. Dálkové odpalování blesků využijete při focení portrétů, k osvětlení vnitřků budov i na urbex. Je to jen na vás.

Dálkové odpalování blesků v protisvětle | moje Tajemno
Focení v protisvětle má hned několik úskalí. Aby nevznikla jen tmavá silueta osoby, pomůže dálkové odpalování blesků. Zde ve spojení s větším softboxem, který je namířen na modelku. Fotografii propůjčil kolega Karel Vojíř: https://www.facebook.com/karelvojirfotografie

TTL měření zábleskové expozice

Než se společně pustíme na dálkové odpalování blesků, je tu jedno zamyšlení. Chcete, aby fungovalo automatické TTL měření zábleskové expozice, či nikoliv?

Bez automatického měření zábleskové expozice vypadá fotografování přibližně takto… Po domáčknutí spouště fotoaparátu vyjde přes kabel, nebo přes řídící jednotku, signál. Díky němu zableskne jeden / vícero externích blesků. Vy však musíte předem nastavit, jak silně mají tyto blesky „bliknout“, resp. vše na blescích nastavujete sami. Tedy především sílu záblesku, směr a úhel vyzařování světla (tedy zoom, pokud to blesky dokážou). Jak již jistě víte, s blesky se pracuje přeci jen trochu jinak, než se stálými světly. Pokud vše nemáte takříkajíc v oku, snímek klidně následně vzniká na 10×. Při focení v ateliéru a na nafocení interiérů není tento způsob vůbec žádný problém. Horší by to bylo při focení rychlé reportáže.

Pak je tu druhá varianta, kdy chcete, aby docházelo k měření zábleskové expozice skrze objektiv (tedy systém TTL). Díky tomuto systému dochází k jisté komunikaci mezi fotoaparátem a bleskem. Tento systém však vyžaduje o něco složitější a dražší techniku.

Jak na dálkové odpalování blesků

Existuje několik způsobů, jak se k dálkovému odpalování blesků postavit. Můžete využít:

  • kabel,
  • viditelné světlo,
  • infračervené světlo,
  • bezdrát – tedy rádiový signál.

Dálkové odpalování blesků přes kabel

Jedná se o velice jednoduchý způsob, jak zprovoznit dálkové odpalování blesků. Tedy alespoň, pokud nepotřebujete TTL měření expozice. V takovém případě vám stačí obyčejný dvoužilový kabel a tzv. synchrokostka. Tato kostka by měla odpovídat typu použitého blesku. Nutno tedy pohlídat kompatibilitu. Jedna část se umístí do sáněk pro externí blesk fotoaparátu, druhá na kontakty externího blesku. Další možností je synchrokostka vybavená tzv. PC – sync vstupem / výstupem. Bohužel ne všechny fotoaparáty tento konektor obsahují. Každopádně tyto jednoduché kabely mohou být relativně dlouhé – klidně 5 metrů.

TTL zábleskový kabel | moje Tajemno
TTL zábleskový kabel. Jeden konec se umístí do sáněk pro externí blesk na fotoaparátu, druhý pak přímo k externímu blesku.

A pak je tu varianta, kdy chcete využívat TTL měření. V takovém případě je potřeba propojit všechny kontakty z patice pro externí blesk na fotoaparátu (tzv. hot shoe patice) se všemi kontakty blesku. Tyto kabely jsou tedy o dost tlustší. To proto, že obsahují více vodičů. Bohužel ale nejsou příliš dlouhé. Délky originálních kabelů se pohybují kolem jednoho až dvou metrů. U neoriginálních je to o několik málo metrů více. Tyto verze jsou každopádně dražší. Na druhou stranu dovolují používat externí blesk tak, jako kdyby byl umístěn na těle fotoaparátu. Funguje tedy jak TTL režim, tak např. vysokorychlostní synchronizace blesku, aj.

Tak či onak nemusí být tento systém pro dálkové odpalování blesků příliš ideální. Natažený kabel od fotoaparátu k blesku často docela překáží. Když už ne v obraze, tak při manipulaci s fotoaparátem / bleskem. Proto jsou častější jiné typy dálkového odpalování blesků.

Optické dálkové odpalování blesků

Princip je velmi jednoduchý. Externí blesk, příp. další blesky, čekají na světlo z řídícího blesku, který je umístěn na fotoaparátu. Jakmile řídící blesk „blikne“, resp. dojde k prudkému nárůstu světla ve scéně, „odpálí“ tím podřízené blesky. Některé blesky mají tuto funkci vestavěnou. Pro ty „hloupější“ blesky existují kostky s optickým senzorem. Jak je na tom váš blesk, zjistíte u jeho výrobce. V tomto případě nastavujete všechny parametry blesků vy. Nevýhodou však je, že podřízený blesk musí být v dosahu blesku hlavního. Obvykle to je tedy do 10 metrů v závislosti na výkonu hlavního blesku.

Dálkové odpalování blesků - synchrokostka | moje Tajemno
Synchrokostka s optickým senzorem. Dobrý pomocník pro dálkové odpalování blesků.

Existují i speciální pokročilé systému typu Canon E-TTL II, příp. Nikon i-TTL. E-TTL z angl. Evaluative-Through The Lens znamená „hodnotící měření skrz objektiv“. Tyto systémy fungují tak, že k určení správné expozice před samotným fotografováním „odpálí“ předzáblesk. Světlo předzáblesku zachytí senzor fotoaparátu zodpovědný za měření expozice a elektronika nastaví sílu záblesku, která je potřebná k dostatečnému osvětlení scény. Tento předzáblesk bohužel obvykle zaznamenají i podřízené blesky, které tak mohou „odpálit“ záblesk. Předzáblesk má ještě jednu nevýhodou a to, že někteří lidé na něj reagují mrknutím. Při hlavním záblesku tak mohou mít zavřené oči, což se objeví i na výsledné fotografii.

Nicméně existují pokročilé blesky, např. Canon Speedlite 600EX II-RT, které dokážou předzáblesk rozeznat. Tyto blesky jsou schopny se dokonce vzájemně „domluvit“, který bude jak „blikat“. Jedná se však o dosti pokročilé techniky. V případě zájmu se doporučuji obrátit na manuál (uvedený blesk má cca 150 stran), příp. kontaktovat výrobce.

Optické dálkové odpalování blesků a několik doporučení

Pokročilé blesky i fotoaparáty obsahují pokročilé funkce pro optické dálkové odpalování blesků. Kupříkladu Canon EOS 7D Mark II obsahuje funkci, pro dálkové odpalování blesků skrze vestavěný blesk. Zde můžete vybrat ze třech variant. První spočívá v tom, že vestavěný blesk odpálí ten externí a do samotné fotografie světlo interního blesku nezasáhne. Další dvě varianty počítají i se světlem vestavěného blesku. Aby nedocházelo k rušení případnými ostatními fotografy, můžete využít i čtveřici kanálů. Ano, i v případě optického dálkového odpalování blesků lze využívat kanály.

Pamatujte na důležitou věc. Zpravidla se světlo řídícího blesku ve scéně taktéž objeví, stejně jako světlo z podřízených blesků. Pokud se nejedná o opravdu pokročilé systémy, které umí pracovat s předzáblesky. To ale není vždy žádoucí, proto se síla hlavního záblesku většinou výrazně snižuje. Bohužel tím klesá dosah celého systému, protože malý výkon řídícího blesku nemusí dosáhnout k podřízeným bleskům.

Velkou nevýhodou je fakt, že základní optické dálkové odpalování blesků může spustit prakticky kdokoliv s fotoaparátem s aktivním bleskem. Toto jsem zažíval při focení osob na tanečních. K focení tanečníků mi asistovala čtveřice zábleskových zařízení v softboxech. Tato čtveřice blesků čekala na blesknutí z vestavěného blesku na fotoaparátu. Jenže se do toho vložila řada netrpělivých rodičů, kteří si prostě museli udělat svojí fotku a tak tato čtveřice blesků neustále blikala na chudáky tanečníky.

Infračervené dálkové odpalování blesků

Trochu zajímavější metoda pro bezproblémové dálkové odpalování blesků je s využitím infračerveného světla. Toto světlo není člověku viditelné, ale záblesková technika na něj může velmi dobře reagovat. Řada výrobců zábleskové techniky využívá právě infračerveného světla k odpalování blesků a to včetně TTL řízení expozice s předblesky. Tento systém je velmi oblíbený pro absenci rádiových vln, které jsou v některých zemích více či méně zakázané.

Canon Speedlite Transmitter ST-E2 pro dálkové odpalování blesků infračerveným světlem | moje Tajemno
Canon Speedlite Transmitter ST-E2 slouží pro dálkové odpalování blesků s pomocí infračerveného světla. Pro případné zvětšení klikněte.

Systém je to každopádně podobný, jako v předchozím případě. V sáňkách pro externí blesk na fotoaparátu je umístěna řídící jednotka. Na všech ostatních blescích, které chcete použít, musí být umístěno zařízení, které s řídící jednotkou dokáže komunikovat. Toto zařízení se zpravidla u pokročilejších blesků nachází přímo na těle externího blesku. V opačném případě musíte opět dokoupit jednotku podobnou kostce pro optické dálkové odpalování blesků.

Řídící jednotka a jí podřízené spolu při práci vcelku značně komunikují. To má například tu výhodu, že intenzita záblesku podřízených blesků může být rozdělena i nerovnoměrně. Tudíž některá skupina blesků „blikne“ silněji, než skupina jiná.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena tohoto systému pro dálkové odpalování blesků. Druhou nevýhodou je, že zařízení na sebe jednoduše musí vidět. Když jim něco postavíte do cesty, jednotky se poté jednoduše nedomluví. Další nevýhodou je omezený dosah tohoto řešení. Je to podobné, jako u televize, kterou také nelze ovládat z místa desítky metrů daleko. Na druhou stranu obvykle nejsou tyto nevýhody velkým omezením a s těmito systémy lze krásně pracovat.

Rádiové dálkové odpalování blesků

Když pominu zákaz využívat některé rádiové frekvence v různých zemích, jedná se o bezpochyby nejlepší způsob pro dálkové odpalování blesků. Rádiový signál má zpravidla dosah několik desítek metrů. V některých případech se mluví o dosahu 100 až 300 metrů v rádiově nezarušené oblasti. Díky rádiovému přenosu vám nebudou překážet žádné kabely. Navíc jednotky na sebe nemusí vidět. Koneckonců třeba takový Wi-Fi signál dokáže projít i skrz betonovou zeď panelového domu. Moderní bezdrátové systémy navíc plně podporují TTL režim.

Vše funguje obdobně, jako v předchozích případech. Hlavní jednotka se zpravidla nachází v sáňkách pro externí blesk na fotoaparátu. Další jednotky jsou umístěny na kontaktech externích blesků. Opět platí, že pokročilé (a dražší) externí blesky mají tento systém umístěn již od výroby ve svém těle. Tak či onak doporučuji předem zjistit si kompatibilitu blesků s jednotlivými řídícími „krabičkami“. Mohlo by se taky lehce stát, že si sice pořídíte řídící a podřízení jednotky, ale žádné dálkové odpalování blesků neproběhne.

Dálkové odpalování blesků přes rádiový signál | Canon Speedlite Transmitter ST-E3-RT | moje Tajemno
Vylepšená varianta předchozího odpalovače. Zde již dálkové odpalování blesků funguje skrze radiový signál. Pro případné zvětšení klikněte.

Rádiové dálkové odpalování blesků má dvojici nevýhod. První z nich je vyšší pořizovací cena zařízení (oproti předchozím způsobům). V některých tzv. značně „zarušených“ místech, pak nemusí tento způsob dálkového odpalování blesků fungovat bezproblémově na větší vzdálenosti. Hustý Wi-Fi provoz z okolí může rádiové dálkové odpalování blesků jaksi zarušit. Systém pak vyhodí chybu, příp. neproběhne komunikace mezi jednotkami a tím ani záblesk.

Jaký způsob odpalování blesků zvolit?

Jako vždy, opět záleží na finančních možnostech, potřebách, vybavení a schopnostech fotografa / jeho pomocníka. Dálkové odpalování blesků skrze TTL prodlužovací kabel je v tomto ohledu nejjednodušší varianta. Stačí propojit foťák s bleskem s pomocí kabelu. Na druhou stranu ne vždy toto stačí. Optické dálkové odpalování blesků může být velmi zajímavou a levnou alternativou, ale není za každé okolnosti vhodná. Infračervené a hlavně rádiové odpalování blesků jsou rozhodně velmi zajímavé varianty, jak blesk(y) na dálku odpálit. Na druhou stranu vyžadují určité zkušenosti. Tím myslím např. vše správně nastavit, zkontrolovat si kompatibilitu blesků a „krabiček“, které se k bleskům připojují, apod. Na druhou stranu je rádiové odpalování blesků asi to nejlepší, co si můžete v tomto případě přát.

Osobní zkušenost

Zkušeností s dálkovým odpalováním blesků mám vícero. Ale ne všechny jsou dobré. Začnu tedy popořadě. Propojení fotoaparátu a blesku přes kabel je v některých případech sice super, ale… Kabel není nekonečný a hlavně dost překáží. Mohlo by se zdát, že by se tedy mohl hodit třeba do prostorného ateliéru. Vlastně to tak může být, ale můj ateliér je dosti tmavý a černý kabel se v něm jaksi rychle ztratí. Není tedy výjimkou, že mi do něj modelka narazila a následně tím „sejmula“ jak fotoaparát, tak blesk na stativu.

O optickém dálkovém odpalování blesků jsem již příběh psal. Nicméně v ateliéru, při focení interiérů, ale vlastně i kdykoliv jindy, má tento způsob dálkového odpalování blesků velký potenciál. Nesmí se jen v blízkosti objevit někdo, kdo začne „blikat“ vlastním fotoaparátem s bleskem. Případně to chce vlastnit pokročilejší a dražší optický systém, který se nenechá „oklamat“ cizím bleskem. Jednu věc bych ale rád zmínil – dosah tohoto systému. Bohužel není úplně ideální a to obzvlášť, když na senzor svítí silné sluneční světlo. Navíc na sebe jednotky většinou musí vidět. To vždy nejde zařídit. Obzvlášť při focení v interiérech. I tak je to ale velmi dobrá alternativa.

Infračervené dálkové odpalování blesků je na tom obdobně, jako v předchozím případě. Jednotky se musí vidět a nemohou být příliš daleko od sebe. Na druhou stranu vám blesky nespustí nějaký cizí „nešika“ vlastním bleskem. Další výhodou je častější verze s TTL režimem (pro ty, kteří jej využívají). Na druhou stranu, pokud bych fotil v České republice, raději bych volil rádiové dálkové odpalování blesků. To je velmi pokročilé, mnohé z nich umí i třeba vysokorychlostní synchronizaci blesku. Nevýhodou je vysoká cena zařízení. Také (jako já) fotíte ledacos kolem sebe a v různém prostředí? Tak to se vám bude dálkové odpalování blesků skrze rádiový signál určitě hodit.

Závěrem

Ať už si vyberete jakýkoliv způsob dálkového odpalování blesků věřím, že vás to jistě posune zase o kousek dále. Ne vždy je totiž dobré používat přímé světlo blesku. Velmi často je mnohem zajímavější, když jde světlo jaksi z boku, popř. zezadu. Hned je scéna taková plastičtější a zajímavější. Navíc s externími blesky výrazně ušetříte oproti drahým a výkonnějším zábleskovým jednotkám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *