Jak na hvězdičky v obraze
Letošní Fotoporadnu odstartují dotazy na tzv. hvězdičky v obraze. Ty, o kterých bude dnes psáno, vznikají dvěma způsoby.
Pořídil jsem si nový objektiv, který dělá údajně krásné hvězdičky v obraze. Ani přes různé nastavení se mi nedaří tohoto efektu docílit. Co dělám špatně?
Mám ráda noční fotky Prahy a upoutaly mne hvězdičky ve světlech. Vydala jsem se tedy do večerní Prahy, ale mé hvězdičky v obraze jsou takové nevýrazné. Dá se s tím něco dělat? Dají se ještě nějak zvýraznit?
Na toto téma přišlo ještě několik podobných dotazů. Některé se týkají nastavení expozice pro tvorbu hvězdiček v obraze, jiné zase úvah nad používáním různých filtrů. Protože se nakonec podobných dotazů sešlo docela dost, bylo by dobré „problém hvězdiček“ trochu rozvést.
Co jsou ony hvězdičky v obraze
Ony hvězdičky se za určitých okolností tvoří na fotografiích kolem intenzivních zdrojů světla. Těmito zdroji je myšleno např. svítící veřejné osvětlení, nebo různé silnější odlesky. Z každého takového světla vychází větší či menší počet paprsků. Paprsky mohou být dokonce i různě dlouhé. Každopádně jsou důsledkem interference světla ohnutého difrakcí (viz Wikipedia) na ne zcela kruhové cloně.
Počet těchto paprsků přímo závisí na počtu lamel clony v objektivu. Při sudém počtu lamel clony je počet paprsků v obraze stejný jako počet lamel. Při lichém počtu bude paprsků dvojnásobně, než kolik je lamel v objektivu. V závislosti na použitém objektivu, resp. konstrukci jeho lamel, můžete získat různé hvězdičky v obraze.
Jak na hvězdičky v obraze
Jak dlouhé a výrazné paprsky na fotce budou, ovlivňuje míra zaclonění objektivu. Při maximálním odclonění (nejnižší / nejmenší cloně) nebudou paprsky téměř viditelné. Naopak čím vyšší zaclonění (čím vyšší clona), tím výraznější paprsky vzniknou. Dále platí, že čím silnější zdroj světla, tím větší a výraznější budou i výsledné hvězdičky v obraze.
Druhou variantou je použití speciálních fotografických filtrů. Těmto filtrům se nejčastěji říká anglickým názvem „star“, česky „hvězda / hvězdička“. I tyto filtry využívají difrakci obrazu. Jsou totiž rýhované a dopadající světlo se v těchto rýhách jaksi „láme“. Nejčastěji se setkáte s filtry, které vytváří 4, 6, nebo 8 paprsků. Abych byl konkrétnější, zmíním např. filtr COKIN P056 star 8×, nebo filtr B+W 686 star 6×. Existují i filtry, které tvoří 2 paprsky, ale i 16 paprsků. Takové lze sehnat třeba opět u společnosti COKIN, konkrétně: COKIN P058 star 2× a COKIN P055 star 16×.
Jakou variantu zvolit
Hvězdiček v obraze lze dosáhnout dvěma způsoby. Zdarma – s pomocí zaclonění objektivu a pak s pomocí filtrů s cenou kolem 500 až 2000 Kč. Mohlo by se zdát, že je odpověď jasná, ale existují situace, kdy není výhodné maximálně clonit. Při zaclonění totiž na senzor fotoaparátu neprochází příliš světla. Pro dobrou expozici je tedy nutné buď prodloužit expoziční čas, nebo zvýšit citlivost ISO, příp. oboje. Navíc s prodlužujícím se časem by bylo více než vhodné umístit fotoaparát na nějaký kvalitní stativ. To ale ne vždy můžeme a tak je výhodnější využít nějaký star filtr.
Osobní zkušenost
Zdá se vám to všechno až příliš snadné? Ale ono to tak opravdu je. Stačí buď zaclonit, nebo namontovat speciální star filtr. Hvězdičky se následně objevují například na vodní hladině, svíčkách narozeninového dortu, světlech vozidel, atd. Zde by již někteří z vás mohli vidět problém. Fotit vodní hladinu, od které se kupříkladu odráží světlo veřejného osvětlení na maximální clonu? To pravděpodobně bude chtít docela dlouhý expoziční čas. Jenže v průběhu exponování scény se voda do značné míry pohne. Z jinak pěkných hvězdiček tak zůstane spíše nevýrazné místo. V tu chvíli se vyplatí ony star filtry. Na druhou stranu, pokud bude ono veřejné osvětlení též v záběru, může to bez filtru vytvořit zajímavý snímek.
Rád bych ještě dodal, že hvězdičky v obraze jsou výraznější, pokud je za nimi tmavé pozadí.
Závěrem
Dosáhnout hvězdiček v obraze není zas až tak těžké, jak by se mohlo zdát. Navíc tento efekt vypadá na fotografiích často velmi líbivě. Pokud navíc vyloženě nepotřebujete krátké expoziční časy, obejdete se i bez dražšího vybavení v podobě filtru.
ve skutečnosti existuje ještě třetí varianta a tou je softwarový Star filter (plugin), který stejně jako sklíčko pokryté vyrytými čarami vytvoří hvězdičky kolem světelných zdrojů. Výhoda tohoto SW filtru je v tom že si můžete zvolit počet paprsků hvězdiček a omezit jejich výskyt pouze na místa kde je chceme mít a hlavně, máte k dispozici i obrázek kde tyto hvězdičky nejsou. Pokud použijete velkou clonu nebo skleněný Starfilter, jsou hvězdičky, byť nepovedené, natvrdo součástí obrázku ať se nám tam později líbí nebo ne.