Test Canon EOS 7D Mark II

Recenze Canon EOS 7D Mark II

Odkazů na APS-C fotoaparát Canon EOS 7D Mark II najdete na těchto stránkách více než dost. Je tedy na čase vás s tímto strojem také náležitě seznámit. A ano… vím, že je tento model zrcadlovky již nějakou dobu na trhu. Vím, že vyšla řada recenzí a testů právě tohoto fotoaparátu. Nicméně, když zde tak často odkazuji právě na tento fotoaparát, je vhodné se s ním více seznámit.

Canon EOS 7D Mark II a trochu historie

K předvedení fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II došlo koncem roku 2014. Jedná se vlastně o vylepšený model vycházející z (polo) profesionální zrcadlovky Canon EOS 7D. Ta už sama o sobě byla velice zdařilým kouskem (na rok 2009). To, že Mark II vychází ze svého předchůdce je patrné na první pohled. Nicméně přeci jen jsou zde patrné jisté změny. Zejména pak na ovládacích prvcích a funkcích. Nyní k tomu hlavnímu – popis a „rozborka“ fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II.

Canon EOS 7D Mark II s objektivem Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS STM a bateriovým gripem Canon BG-E16
Impozantní tělo APS-C zrcadlovky Canon EOS 7D Mark II s objektivem Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS STM a bateriovým gripem Canon BG-E16. Pro případné zvětšení klikněte.

Tělo Canon EOS 7D Mark II

Kostru fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II tvoří hořčíková slitina. Celý fotoaparát je pak utěsněn proti prachu a vlhkosti. Je tak dobře odolný proti nepříjemným povětrnostním vlivům a vlastně i méně šetrnému zacházení.

Canon EOS 7D Mark II zepředu
Canon EOS 7D Mark II – přední část, pro zvětšení klikněte

Design i mechanické provedení zrcadlovky Canon EOS 7D Mark II vychází se starého dobrého konceptu společnosti Canon. Ten je léty prověřený a ovládací prvky se již v podstatě nemění a já jsem za to rád. Rád proto, že není velký rozdíl mezi Canon EOS 350D, Canon EOS 50D, nebo dnes recenzovaným modelem. Všechny Canony vcelku obstojně padnou do ruky a zorientovat se v ovládacích prvcích je i pro laika hračkou.

Canon EOS 7D Mark II zezadu
Canon EOS 7D Mark II – zadní část, pro zvětšení klikněte

Rozměry fotoaparátu jsou úctyhodných 149 × 112 × 78 mm. Váha pak činí 810 g bez baterie, karet a objektivu. Oproti dříve recenzovanému Canon EOS 50D je tedy malinko větší a o cca 100 gramů těžší. Oproti léta používanému Canon EOS 350D raději ani nemluvit.

Ovládací prvky

Nemá cenu zde popisovat každé tlačítko fotoaparátu. Koneckonců právě k tomuto účelu vznikl projekt Ovládněte svojí zrcadlovku. Nicméně vězte, že rozložení ovládacích prvků na fotoaparátu je velice dobře vyřešené. Jediné, na co si mé středně velké prsty musely zvykat, byla tlačítka na horní straně fotoaparátu.

Canon EOS 7D Mark II ze shora
Canon EOS 7D Mark II – vrchní část, pro zvětšení klikněte

Mé prsty nejsou tak dlouhé a při změně nastavené bílé barvy, popř. měření expozice je třeba prsty trochu natáhnout. Pro mě je to ovšem malá komplikace, kterou jsem přešel během prvních dvou měsíců focení.

Co bych chtěl ještě vypíchnout je veliký displej. Bohužel nedotykový. Ten má úhlopříčku velkých 7,7 cm (tedy cca 3″). Rozlišení displeje je dostatečné.

Paměťové karty pro Canon EOS 7D Mark II

Velké plus je slot na dvojici paměťových karet. Konkrétně pak na jednu kartu typu CompactFlash (CF) a druhou kartu typu SecureDigital (SD). Velikost karet není omezena. Nicméně rychlost SD karty spadá pouze do specifikace UHS-I.

Vestavěný blesk fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Než se pustím do nitra fotoaparátu, je třeba ještě zmínit blesk. Ten je zde, na rozdíl od profesionálních full-frame zrcadlovek Canon, rovněž přítomen. Jeho směrné číslo je přibližně 11 a nabíjí se kolem 3 sekund. Není to tedy žádný rekordman, ale to také nikdo nečekal.

Co však blesk umí je komunikovat s ostatními blesky Canon a to bezdrátově. Konkrétně pak s blesky Canon Speedlite EX. Abych byl úplně přesný, tak vestavěný bleskexterními blesky komunikuje optickou cestou (zábleskem). V podstatě to probíhá tak, že před samotnou expozicí vyšle vestavěný blesk předzáblesk s informacemi pro ostatní blesky.

Rozšíření těla fotoaparátu

Fotoaparát můžete vybavit také dvojicí rozšiřujících modulů.

Bateriový grip Canon BG-E16

Pokud se vám zdá fotoaparát malý a lehký, máte možnost dokoupit si bateriový grip Canon BG-E16. Kromě druhé spouště tak získáte několik funkčních tlačítek, druhý otočný volič a možnost vložit dvě baterie Canon LP-E6N. S tímto gripem se sice zvedne podstatně velikost i hmotnost, nicméně fotoaparát se pak bude lépe držet. Při fotografování „na výšku“ pak budete mít po ruce i všechny potřebné ovládací prvky.

Bateriový grip Canon BG-E16
Bateriový grip Canon BG-E16 pro Canon EOS 7D Mark II, pro zvětšení klikněte
Wi-Fi přenašeč Canon WFT-E7 (2. verze)

Díky tzv. „Wi-Fi přenašeči“ můžete vyfotografované snímky drátově či bezdrátově přenášet na server, popř. do jiného zařízení (nejčastěji počítače). Více o Wi-Fi ve fotoaparátu se dozvíte po kliknutí na odkaz.

Tento přenašeč umí posílat fotografie a video přes:

  • kabel RJ-45,
  • Bluetooth,
  • Wi-Fi standardu IEEE 802.11a/b/g/n (Wi-Fi 1, 2, 3, 4).

Vaše fotografie pak při přímé viditelnosti na router dokáže bezdrátově přenést až na 150 metrů. Tento přenašeč používá stejnou baterii jako dnešní recenzovaný fotoaparát. Na jedno nabití pošle bezdrátově, popř. po kabelu, něco málo přes 2000 fotografií o velikosti cca 5 MB.

Wi-Fi přenašeč Canon WFT-E7
Wi-Fi přenašeč Canon WFT-E7, pro zvětšení klikněte

Je tu ovšem menší nevýhoda. Pokud se rozhodnete používat bateriový grip a Wi-Fi přenašeč připevněný k fotoaparátu, nevyhnete se dokoupení držáku. Ten se jmenuje Canon AB-E1. Naštěstí není tak drahý jako samotný Wi-Fi přenašeč, který stojí vysokých 17 tis. Kč (březen 2017).

Senzor a čip fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Jak již bylo uvedeno, senzor fotoaparátu je typu APS-C. Jeho velikost je tedy menší než full-frame a to 22,4 × 15 mm. Rozlišení senzoru je cca 20 Mpix a snímky dosahují velikosti 5472 × 3648 pixelů. Poměr stran fotografií je standardních 3:2. Crop faktor je ×1,6.

O zpracování fotografií a videí se stará dvojice čipů z roku 2013. Jedná se o čipy DIGIC 6. Ty zvládají zpracovávat fotografie RAW + JPEG rychlostí 10 snímků za sekundu. Fotoaparát, resp. čip, zvládá funkci EOS iTR (inteligentní sledování objektu), převzatou z modelu Canon EOS 1D X.

Funkce fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Oproti předchozím testovaným modelům má tento fotoaparát přeci jen trochu náskok. Proto tato část bude malilililinko delší.

Canon EOS iTR

Jak již bylo před chvílí zmíněno… Canon EOS 7D Mark II obsahuje „prémiovou funkci“ převzatou z profesionální full-frame zrcadlovky Canon EOS 1D X. Jedná se o tzv. inteligentní sledování objektů.

Pokud ale chcete zaostřit nějaký konkrétní objekt pro sledování v živém náhledu, musíte ho v záběru vycentrovat. Následně stisknete tlačítko „SET“. Tím sledování zapnete. Fotoaparát totiž nemá dotykový displej. Následně můžete fotografovat, jak uznáte za vhodné. Pokud objekt ze senzoru „uteče“, nebo je překryt, fotoaparát si chvíli pamatuje, kde zmizel a dokáže se pak opět „chytit“. Záleží na barvě i kontrastu daného objektu. Občas se také stane, že sledování prostě přeskočí jinam. Po pár pokusech / testech sami poznáte či odtušíte, jak se systém zachová.

Každopádně se jedná o opravdu šikovnou a vcelku funkci (minimálně s ohledem na předchozí vydané fotoaparáty). Využijete jí nejenom ve sportu, ale i při fotografování zvířat. Pravdou je, že funguje opravdu solidně. Škoda jen absence toho dotykového displeje. Více o funkci Canon EOS iTR AF v samostatném článku.

Vyvážení bílé

Další dobrou funkcí je rozšíření vyvážení bílé barvy. U tohoto fotoaparátu můžete využít celkem šesti předvolených nastavení:

  • slunečno,
  • stín,
  • zataženo,
  • halogenová žárovka,
  • zářivka,
  • blesk.

Kromě toho pak fotoaparát umí:

  • úplně automatické nastavení bílé barvy (3000 – 7000 K),
  • ruční nastavení v rozsahu 2500 – 10000 K (kroky po 100 K),
  • uživatelské nastavení v rozsahu 2000 – 10000 K.

Při uživatelském nastavení bílé barvy vyfotíte ideálně 18% šedou kalibrační tabulku. Následně fotoaparátu řeknete: „Podle téhle fotky urči teplotu bílé barvy.

Elektronický horizont – vodováha

Funkce elektronický horizont se skvěle hodí v krajinářské fotografii. Tato „elektronická vodováha“ ukazuje míru odklonu fotoaparátu od roviny. Lze ji zapnout jak na LCD displeji, tak i v hledáčku fotoaparátu. Je dobré, že její zobrazení můžete zapínat zvlášť a při fotografování vás tak nerozptyluje.

Elektronický horizont / vodováha u Canon EOS 7D Mark II
Elektronický horizont / vodováha u Canon EOS 7D Mark II

Intervalové fotografování (časosběrné foto)

Intervalové snímání známé taky jako časosběrná fotografie, angl. timelapse. Nejprve nastavíte interval od 1 sekundy po 99 hodin 59 minut a 59 sekund. Následně nastavíte počet snímků od jednoho po neomezený. Pak už jen stačí stisknout spoušť. Při fotografování si pak fotoaparát sám zaostří. Rovněž také může použít funkci HDR pro každý snímek. Zde se místo jednoho snímku pořídí série snímků a složí se do HDR. Místo HDR lze také použít multiexpozici (což občas bývá pěkná divočina). Při intervalovém snímání lze měnit nastavení expoziceexpoziční režimy, aniž by se snímání zastavilo.

Časovač Bulb

V menu fotoaparátu je hned pod nastavením intervalového snímání také nastavení časovače expozičního režimu Bulb. Zde si pak rovněž můžete nastavit dobu expozice od 1 sekundy po 99 hodin 59 minut a 59 sekund. Nepotřebujete tak žádné externí časovače v drátové spoušti, apod.

HDR

Canon EOS 7D Mark II umí vytvářet HDR snímky. Funguje to tak, že se po zapnutí funkce HDR vyfotí 3 snímky, které se sloučí do jednoho. Jedná se o jeden snímek klasický, jeden podexponovaný a jeden přeexponovaný. Rozsah expozice je pak automatická, nebo v uživatelském rozsahu ± 1, 2 a 3 EV.

HDR efekt můžete do jisté míry ovlivnit jedním z nastavení:

  • přirozené,
  • standardní,
  • živé,
  • výrazné,
  • reliéfní.

Dobré je také to, že si můžete vybrat, zda chcete zachovat zdrojové soubory, nebo pouze výsledný HDR soubor. Můžete tak šetřit místo na kartě.

Multiexpozice – násobná expozice

Multiexpozice je vlastně složení až 9 snímků do 1 snímku. Toto složení lze rovněž ovlivnit několika možnostmi nastavení. Kromě jiného také můžete vybrat první snímek pro multiexpozici z již dříve vyfocených fotografií. Více o multiexpozici v samostatném článku.

Expoziční bracketing

Expoziční bracketing má ve fotoaparátu opravdu velký rozsah. Nastavení je opět několik. Maximum je 7 expozic v krocích po 3 EV. Což dělá rozsah -9 EV až +9 EV.

Potlačení mihotání

Skvělá funkce při fotografování za umělého osvětlení (typicky u blikajících zářivek). Fotoaparát totiž pozná, že se nacházíte pod blikajícími zářivkami a rovnou spočítá frekvenci jejich blikání. Pokud funkci povolíte, fotoaparát pořídí fotografie tak, aby byl dopad tzv. mihotání na expozici a barvy minimální.

Automatická optimalizace jasu a kontrastu

Automatická korekce jasu a kontrastu je volitelná funkce fotoaparátu. Využijete ji, pokud snímek vychází příliš tmavý, nebo má nízký kontrast. V tu chvíli se jas i kontrast automaticky upraví. Funguje pouze u obrazového formátu JPEG. Více o automatické optimalizaci jasu a kontrastu v samostatném článku.

GPS

Fotoaparát je rovněž vybaven přijímačem GPS signálu. Oproti turistickým GPS přijímačům a mobilům sice nefunguje tak přesně a rychle, ale v tomto případě to bohatě stačí. Se zapnutou funkcí GPS můžete k fotografiím přidávat do EXIF informace o místě pořízení snímku. Kromě toho můžete mít GPS zapnutou neustále a v předem zvolených intervalech monitorovat svojí polohu. Kde jste se pohybovali, pak následně zjistíte v přiložené aplikaci k fotoaparátu.

Přizpůsobení tlačítek

Canon EOS 7D Mark II je ještě v něčem výjimečný. V podstatě skoro každému tlačítku na fotoaparátu můžete nastavit nějakou funkci. Tedy funkci jinou, než pro kterou je určeno. Některá tlačítka jsou tedy uživatelsky nastavitelná. Můžete si tak přizpůsobit focení maximálně k obrazu svému. Můžete třeba nastavit, aby držení tlačítka AF-ON zapnulo neustálé ostření na předem zvolený zaostřovací bod. Nebo aby po stisknutí spouště fotoaparát zapnul stabilizaci, vyfotil scénu a vůbec neřešil, zda má zaostřeno. Takových možností je ve fotoaparátu mnohem více. Tlačítka mají více možností, jak mohou fungovat.

Mikrofonový vstup

Je to spíše drobnost, ale rozhodně se hodí. Pokud nepoužíváte zrovna tiché USM / STM objektivy od Canonu a natáčíte videa, tak jste se s tím asi setkali. Rušivý zvuk při přeostřování. Toho se můžete zbavit směrovým mikrofonem umístěným v kolejnicích pro blesk či kdekoliv jinde. Díky mikrofonovému vstupu je pak nahrávání zvuku do videa mnohem snazší a méně rušivější než při použití vnitřního mikrofonu.

Sluchátkový konektor

Rovněž velice příjemná vlastnost fotoaparátu. Můžete si v kvalitních sluchátkách poslechnout, co jste nahráli, resp. natočili.

HDMI výstup

Jedná se o HDMI-CEC s výstupem nekomprimovaného formátu YCbCr 4:2:2. To vše s možností 8 bitového datového proudu videa a zvukového výstupu.

Canon EOS 7D Mark II konektory
Canon EOS 7D Mark II – konektorová část, pro zvětšení klikněte

USB 3.0

Rychlé rozhraní USB 3.0 určitě potěší. Minimálně při přesunu velkého množství fotografií a videí. Pravdou je, že se zapnutým rychlým kontinuálním snímáním zaplníte paměťovou kartu opravdu velmi rychle.

Ostření a hledáček

Společnost Canon udělala u svého fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II opravdu velký kus práce co se ostření týče. Canon EOS 7D Mark II má celkem tři režimy ostření. Dedikovaný AF senzorem, fázově na senzoru (Dual Pixel AF) a dokonce i kontrastně.

Hledáček Canon EOS 7D Mark II
Zaostřovací body a propracovaný hledáček u Canon EOS 7D Mark II

Fotoaparát je vybaven celkem 65 zaostřovacími body, které vyplňují téměř celou plochu hledáčku. Mimochodem hledáček je vybaven optickým hranolem s pokrytím 100 %zvětšením 1×. Všechny AF body jsou křížové – tzn. že jsou citlivé jak na vodorovné, tak svislé linie. Prostřední bod je dvojitě křížový (do hvězdy) při světelnosti objektivu f/2,8. Výrobce uvádí, že je středový AF bod schopen ostřit při f/8 a minimální hladině osvětlení -3 EV. V praxi to znamená, že fotoaparát ostří spolehlivě a i za horších světelných podmínek. Což mohu jednoznačně potvrdit.

Systém ostření je u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II na opravdu dobré úrovni. Koneckonců je mu vyhrazena celá sekce v menu fotoaparátu. Nastavit zde můžete opravdu ledacos. Máte i na výběr z různých přednastavených možností ostření pro různé situace. Ve spojení s rychlým snímáním 10 sn. /s je to skvělé rozšíření fotoaparátu.

Video

Video ve fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II je rovněž jedna z předností této zrcadlovky. Již nemusíte manuálně ostřit tak, jak tomu do nedávna bylo u mnoha jiných zrcadlovek. Tento fotoaparát to zvládne sám. Pro video lze nastavit AF na sledování a rozpoznávání obličejů, nebo na pevné oblasti a upravit rychlost a citlivost ostření.

Fotoaparát ukládá video do formátu MOV, nebo MP4 (formát H.264). Rozlišení videa je od VGA až po FullHD. Vše zvládne nahrávat rychlostí až 50 (PAL), resp. 60 fps (NTSC). Rovněž umí nahrávat do filmových 24 fps.

Dále máte u videa na výběr dva typy komprese:

  • IPB (vhodné pro úsporu místa na kartě),
  • ALL-I (větší soubor vhodný pro další editaci).

Vězte, že se změnou kódování se vcelku značně mění i velikost souboru. Chce to mít v záloze jak rychlou, tak hlavně velkou paměťovou kartu.

Natáčet můžete v manuálním režimu, ale i v režimu priority času / clony. Dále bych uvedl, že ve videu funguje vyvážení bílé, Picture Style i průběžná korekce expozice.

Test citlivosti ISO

Test citlivosti ISO jsem prováděl v domácím prostředí následovně:

  • fotoaparát na stativu,
  • snímání nastaveno do JPEG,
  • vypnuto odšumování,
  • vypnuty korekce objektivu,
  • vypnutá automatická korekce jasu a kontrastu,
  • bílá nastavena na předtím přiloženou 18% šedou tabulku,
  • ohnisková vzdálenost 55 mm,
  • clona na objektivu f/13,
  • následně foceno od nejmenší po nejvyšší citlivosti ISO,
  • v počítači proveden výřez kvůli velikosti fotografie.

Výsledek můžete vidět na fotografii níže. Má ale 9 MB.

Test citlivosti ISO u Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Test citlivosti ISO u Canon EOS 7D Mark II, pro zvětšení klikněte (9 MB)

Jak celá scéna vypadala, můžete vidět na fotografii vpravo dole. Obrázek o tom, kdy je jaká citlivost ještě použitelná, si udělejte sami. Doporučuji se na fotografii dívat v plném rozlišení.

Osobní zkušenost

Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II mi nahradil dřívější dlouhodobě zapůjčené tělo Canon EOS 50D. Při jeho vybalení mi bylo na první pohled jasné, že Canon EOS 7D Mark II nebude fotoaparát pro úplné začátečníky. Disponuje značným množstvím funkcí a různých nastavení, které z fotoaparátu přímo čiší. Díky nim může být plnohodnotným konkurentem pro profesionální zrcadlovky řady 5D. Při tom se stále jedná o APS-C fotoaparát.

Ač fotoaparát plný nastavení a funkcí, jedna věc vás možná potrápí. Jste-li zvyklí fotit celodenní akce, připravte si svaly. S fotoaparáty stovkové řady od Canonu není vlastně žádný problém. S příchodem Canon EOS 7D Mark II se věci tak trochu mění. Obzvlášť, když dopřejete fotoaparátu bateriový grip, kvalitní objektiv a výkonný externí blesk. Vše se pak docela dost pronese!

Pro koho je fotoaparát určen

Pro koho je tedy Canon EOS 7D Mark II určen? Možná mě teď odsoudíte, ale můj názor je takový, že tento fotoaparát pro amatéry prostě není. Ne, že by neuměl automatický režim… nebo byl nějaký složitý na ovládání. Má však tolik nastavení a funkcí, že jejich pochopení a ovládnutí není práce pro začátečníka.

Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II je pro toho, kdo ví, co dělá. Pro toho, kdo zná jeho funkce a dokáže je plně využít. Jinak řečeno pro zkušenější fotografy nebo profesionály.

Fotoaparát se díky APS-C senzoru s crop faktorem ×1,6 výborně hodí k fotografování zvířat na dlouhá ohniska. Stejně tak dobře poslouží při fotografování sportu a rychlých dějů celkově. Rychlost kontinuálního snímání 10 snímků za sekundu si o taková použití přímo říká. Navíc nejste omezeni fotografovat pouze venku. Díky funkci potlačení mihotání se můžete pustit do focení klidně i uvnitř za umělého osvětlení. A to nemluvím o skvělém hledáčku s 65 výborně rozmístěnými zaostřovacími body (téměř k okrajům).

Tabulkové shrnutí Canon EOS 7D Mark II

VýrobceCanon
NázevEOS 7D Mark II
TypDSLR (jednooká digitální zrcadlovka s výměnnými objektivy)
Typ snímačeCMOS
Velikost snímače22,4 × 15,0 mm (crop faktor ×1,6)
Rozlišení20,2 Mpix (5472 × 3648 px)
Videoaž FullHD při 24 / 25 / 50 fps (formát H.264) do MP4 / MOV
Životnost závěrky200.000 cyklů
Živý náhledano
Počet ostřících bodů65, z toho všechny křížové, prostřední dvojitě křížový
Rozsah expozice1/8000 – 30 s, bulb
Rozsah ISO100 – 16000, rozšířitelné na 51200
Korekce expozice±5 EV, lze kombinovat s AEB
Expoziční bracketingstandardně ±3 EV (3 snímky), při 7 snímcích ±9 EV
Antiprachový filtrano
BajonetCanon EF / EF-S
Formát snímkůRAW, JPEG, RAW + JPEG
Výklopný displejne
Materiál tělahořčík + plast
Rozměry148,6 × 112,4 × 78,2 mm
Hmotnost820 g (pouze tělo)
Základní parametry fotoaparátu Carnon EOS 7D Mark II

Klady a zápory

Několik osobních postřehů z dlouhodobého používání fotoaparátu.

KLADYZÁPORY
autofokusvyšší váha přístroje
hledáček a rozložení AF bodůpřisvětlení AF stroboskopickými záblesky
dostatečně velký a jasný LCD displejmalá výdrž baterií (cca 600 sn.)
rychlost ostřeníchybí vestavěná Wi-Fi
rychlé sériové snímáníchybí rádiové odpalování blesků
video (ostření, možnosti nastavení)nedotykový a nevýklopný displej
časosběrné snímáníodsazení hledáčku / očnice od těla fotoaparátu
GPS s možností záznamu trasyvyšší cena
velikost bufferu pro ukládání fotografií
USB 3.1 Gen 1
konstrukce a ergonomie
Klady a zápory fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Závěrem

Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II je velice kvalitní zrcadlovka s hořčíkovým tělem. Nebál bych se tvrdit, že tento fotoaparát je díky svým vlastnostem, funkcím i množství nastavení předurčen na „velké věci“. Nemá sice kvalitu výstupu full-frame senzorů v profi zrcadlovkách, nicméně některými ostatními vlastnostmi své profi kolegy předhání. Jedná se o opravdového dříče, který s vámi vydrží opravdu dlouho i za horšího zacházení. Jen tak se ho nezbavíte.

Pamatujte na to, že k využití jeho plného potenciálu je třeba také vhodné vybavení. Používáním základních objektivů společně s Canon EOS 7D Mark II nejspíše žádnou díru do světa neuděláte. Zejména nekvalitní objektivy degradují jinak tak skvělé funkce tohoto fotoaparátu. Je tedy škoda nedopřát tomuto fotoaparátu to, co potřebuje.

Ukázkové snímky z Canon EOS 7D Mark II

Pokud chcete vidět fotografie níže ve větším rozlišení, stačí kliknout na jejich horní část.

8 komentářů u „Test Canon EOS 7D Mark II

  1. Zdravím všechny, mám Canon 7D Mark II již třetí sezónu a nedám na jeho kvality dopustit. Možná je to právě i tím, že jsem mu vždy dopřál kvalitní objektivy, jako nyní stabilní dvojku 70-200mm f/2.8 L a 16-35mm f/2.8 L II

  2. Vymenil jsem EOS40D za EOS7D Mark II a jsem velmi velmi spokojeny. Fotim hlavne sport, takze v kombinaci s klasikou 70-200IS USM 2.8 naprosto vyhovuje mym potrebam. Pocatecni nadseni z nizkemu sumu i pri vyssim ISO bohuzel uz trosku odeznelo a hledam rozumne maximalni hodnoty, ktere jsou jeste koukatelne. Ale fotak ma tolik moznosti a krasne foti, ze zacinam nachazet zalibeni i v krajinkach a podobne, takze jsem pridal objektiv a poradny stativ. Za mne vyborna volna a tech penez zas tolik nebylo, kdyz uz to neni novinka :)

    1. Dobrý den,
      přechod mezi zrcadlovkami Canon EOS 40D a EOS 7D Mark II chválím. 7D je velice rychlá co to rychlosti kontinuálního snímání, tak i ostření všeobecně a proto jsem s ní v tomhle ohledu velmi spokojený. Jen ten šum při vyšší citlivosti ISO, ten mě trochu mrzí. :( Za mě však super APS-C fotoaparát. :)

  3. Zdravím Vás Petře,
    já sice nevím kolik lidí navštěvuje Vaše stránky (ale byla by škoda, kdyby tak nečinili),
    ale podle toho, že tu diskutujeme zatím jen my dva, tak to vypadá, že všichni všechno
    ví a nepotřebuji s ničím poradit jak sobě, tak jiným :-).
    Já sám nevím co by mě mohlo „přinutit“ přestoupit k jiné značce zrcadlovky. A tak to
    bude mít většina uživatelů zrcadlovek, dlouhodobě budovaný systém, za nemalý
    peníz, se nemění jen tak, z nějakého rozmaru.
    Jak všichni dobře víme, tak o reklamě se říká, že je „vonící zdechlina“. No a marketing velkých hráčů jako je Canon a Nikon tomu odpovídá. Věnují asi nemalé
    částky ze svých zisků na „masáž“ potencionálních zákazníků, zatímco Pentax, pro
    mě z neznámých důvodů v českých zemích je de facto neviditelný. A to samé platí i
    o Sigmě. Zatím co třeba Sony a Fujifilm v třídě APSC se zviditelnili velmi dobře a také
    se asi dobře prodávají, navzdory vyšší ceně.
    Mám příklad, ve „škole“ mě žádaly tři kolegyně o radu, co koupit za zrcadlovku pro
    začátečníky. Neradil jsem, jen doporučil aby se kromě Canikonu také podívaly na Pentaxy a něco si nastudovaly o všech možnostech, co který model nabízí a za jakou cenu. No a jak to dopadlo, dvě mají Canon, a jedna Nikon. Na netu si nic nehledaly
    a ve Fotolabu jim nabídli a doporučili jen výše uvedené, no a tak koupily…

    1. Ahoj Aleši,
      Jako jeden z mnoha čtenářů tohoto blogu bych se chtěl podělit o svojí zkušenost.
      Zhruba před dvěma lety jsem koukal po své první zrcadlovce, popravdě jsem předtím vlastnil ultrazoom Lumixe tak první výsledky hledání směřovali právě k ultrazoomům, jenže jak asi čekáš, tak mě odradil mini senzor a nemožnost výměny objektivů. Tak jsem skončil u zrcadlovky, reklamou jsem se poprvadě ovlivnit nenechal. Proto jsem se koukal jak po Pentaxu (údajně super do extrémního počasí a odolný vůči hrubému zacházení), přes klasiky Canon a Nikon, tak k Leice (ty ceny jsou opravdu šílené :-D). Jenže jak to většinou bývá, nebo jsem alespoň já byl trošku soudný, tak jsem nevěděl jestli mě to focení vůbec bude bavit, tak jsem se začel poohlížet po low-entry zrcadlovkách a teď jsme u toho kdo nám ze všech značek zbyl :-D. Canon a Nikon, obě značky se dají sehnat za solidní peníz s velmi bohatou možností všeljakého příslušenství. Takže i po měsíci hledání a projíždění různých testů jsem skončil u Nikonu ;). Setový objektiv šel za dva měsíce z domu, nahradil ho jeden zoom a dvě pevné skla. Teď uvažuji o novém těle, protože ta D3xxx řada je opravdu zbytečně moc osekaná a i přes to že bych chtěl zkusit Canon nebo Pentax tak mám smůlu protože jsem začal s Nikonem ;)
      Ve výsledku je tedy jedno kolik si toho nastuduješ před koupí, nebo kdo ti co poradí, ale když se začneš dívat na cenu kde Canon a Nikon jsou bezkonkurenční, tedy u svích low-entry modelů. Tak potom se stačí zeptat Petra co má za značku, ten řekně že má Canon, tak si přece nebudeš kupovat to samý co má Petr a vezmeš si raději Nikona ;)

      1. Zdravím Jimi, díky za zajímavý komentář. Jen tak trochu bych si dovolil
        nesouhlasit s těmi bezkonkurenčními cenami CaNikonu. Ba právě naopak,
        u Pentaxu dostaneš za srovnatelný peníz mnohem více. A neobstojí ani
        námitky, že na Pentax není dostatek objektivů a příslušenství, jak velmi
        často namítají různí oponenti Pentaxu…:-)

  4. Jako obvykle, dobře napsaná a čitelná recenze. Určitě může někomu pomoci s výběrem zrcadlovky. Já nejsem zarputilý zastánce značek, ale jestli dovolíte, tak jen
    zmíním svůj názor. Canon 7D, je určitě skvělý fotoaparát a svojí práci odvádí, více než
    dobře. Ale kdybych si měl vybrat zrcadlovku ve stejné kategorii a podobně vybavenou,
    tak sáhnu po Pentaxu K-3II. Proč? Protože má také počasí odolné hořčíkové tělo, ale
    je o 125g lehčí(což je zanedbatelné), také má stavový displej a hranolový hledáček, také má GPS modul, také nemá polohovatelný a dotykový displej, nemá interní blesk, za to zase dva rollery. Ale nejdůležitější je rozdíl cenový, a to asi 13.400 kč, což je
    dostatečný důvod si to promyslet…

    1. Velice děkuji za pochvalu. A k těm zrcadlovkám… Někdy je s nimi opravdu trochu potíž. Když jsem před léty přemýšlel, jakou si vybrat, vládly reklamy od Canonu. Tehdy nebylo na internetu tolik fotografií a už vůbec žádné pořádné recenze a přímé srovnání (v českém jazyce). Sáhl jsem prostě po Canonu, protože Nikon byl… no vlastně nebylo o něm moc slyšet. Byl někde na okraji a neměl žádné své viditelné prezentace. Tehdy jsem neměl tušení, jestli existuje nějaký Pentax, Sigma a jiní. Prostě byla jiná doba.
      Když si pak vezmu, kolik stály všechny ty objektivy a jakou mají cenu dnes, tak vlastně ani nevím, jestli to chci prodávat a přecházet třeba na Nikon nebo Pentax, když vím, kolik bych do toho zase musel vrazit peněz, abych dostal podobné vybavení, které potřebuji. Tolik asi jeden z důvodů, proč lidé zůstávají u svých zrcadlovek.
      Jaká je situace se zrcadlovkami dnes? Člověk jde do obchodu a první co nejspíše uvidí je Canon s Nikonem. Někde v rohu pak krčí možná i další značka. Když se potencionální zákazník zeptá na radu, co fotí nejlépe, tak málo který prodejce řekne: „Hele tenhle Pentax je vážně super ostrý. Ten si kupte.“ Většinou je slyšet odpověď: „No hodně lidí si tady kupuje tenhle Nikon nebo tenhle Canon. Ty jsou vážně špička. K nim bych pak doporučil tyhle objektivy na…“ A kde jsou ti ostatní hráči na trhu? Mají vážně tak špatné fotky? Domnívám se, že nikoliv. Konec konců pro ně mluví i testy jako např. DxOMark.
      Myslím si, že dnešní fotograf již nepátrá (tak jako dříve) po tom, který fotoaparát opravdu fotí dobře. Nechce si číst tento či jiné blogy. Nechce si hledat srovnávací fotografie a dlouze rozvažovat, zda si koupit toto tělo a tento objektiv a nebo něco jiného. Prostě chtějí fotoaparát co nejdříve a koupí si prostě to, co někdo označí za dobrý fotoaparát či objektiv. Co naplat, že existují jiné modely fotoaparátů s úžasnou hloubkou barev, že ani při ISO přes 5000 není vidět žádný šum a nebo že dynamický rozsah převyšuje 15 EV. Prostě „tenhle pán a kamarád řekl, že Nikon je fakt skvělej, tak jsem si ho taky koupil“.
      Možná jsem teď svým komentářem některé fotografy trochu nakrknul. Ale takhle nějak to prostě teď vidím…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *