Uživatelsky nastavitelná tlačítka

Nastavitelná tlačítka fotoaparátu

Kdo to myslí s focením vážně, jistě si nepořídí jednorázový fotoaparát, kde vlastně jen natahuje film a mačká spoušť. Možná s ním sice dosáhnete zajímavých výsledků, nicméně věřím, že čtenáři tohoto článku patří mezi ty, kteří touží obraz ze scény občas trochu „přizpůsobit“. K tomuto účelu najdete na fotoaparátech různé funkce, tlačítka, ale i například možnost vyměnit objektivy na právě vhodnější. Nicméně o objektivech dnešní článek není. Moderní fotoaparáty mají uživatelsky nastavitelná tlačítka, která ovládání fotoaparátu posouvají ještě trochu dále. Ve zkratce to znamená, že těmto tlačítkům můžete nastavit jinou funkci, než kterou toto tlačítko obvykle spouští. To se může hodit v mnoha situacích. Více o tom v dnešním článku.

Nastavitelná tlačítka

Uživatelem nastavitelná tlačítka fotoaparátu přinesla mnoho dobrého. Tato možnost změnit funkce tlačítkům se výborně hodí pro uzpůsobení fotografování přesně podle vašich požadavků. Mimo jiné to usnadňuje přechod od jedné značky ke druhé. Kupříkladu Nikon má často jiné rozmístění a funkce tlačítek než Canon. Uživatelsky nastavitelná tlačítka fotoaparátu však tuto nepříjemnost dokážou alespoň částečně kompenzovat.

I když jsou nastavitelná tlačítka starší záležitostí, neberete je u všech dnešních fotoaparátů jako samozřejmost. Tato tlačítka obvykle najdete u pokročilejších a profesionálních fotoaparátů.

Nevýhody nastavitelných tlačítek

V části výše jsem uvedl hned několik výhod. Jenže nastavitelná tlačítka mohou přinést i řadu nevýhod. Všechno plyne z toho, že upravením nastavení, můžete být při dalším focení řádně popletení. Jeden příklad z praxe.

Čekala mě větší fotografická zakázka. Sice se jednalo o jednoduché fotografování v ateliéru (článek v přípravě), ale o to delší. Abych si ulehčil práci, upravil jsem některá tlačítka na fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II k obrazu svému, jiná tlačítka jsem deaktivoval. Zakázka dopadla dobře. Po focení jsem si dal několik dní odpočinku a věnoval se práci na těchto stránkách. Po 14 dnech jsem se k fotoaparátu vrátil kvůli focení venkovní „garden party“. Jaké bylo mé překvapení, když fotoaparát dělal úplně něco jiného, než co bych čekal. Ihned mi došlo, že problém se jmenuje uživatelsky nastavitelná tlačítka fotoaparátu. Co naplat, fotit se muselo hned. Tak jsem rychle odcvakal alespoň nějaké snímky s původním nastavením a jak vznikl nějaký čas, změnil nastavení tlačítek zpět. Opět se tedy potvrdilo, jak důležité je o svůj fotoaparát před / po focení pečovat.

Jedno malé doporučení. Právě tyto a podobné příhody mě naučily přibližně toto:

 • po odfocení „zakázky“ dopřejte fotoaparátu jistou menší údržbu – očistu,
 • změňte nastavení fotoaparátu do obvyklého stavu, na který jste zvyklí,
 • až poté se věnujte nafoceným fotografiím (mezitím je může importovat do editoru fotografií),
 • před dalším focením zjistěte stav:
 • proveďte potřebná nastavení včetně nastavení tlačítek,
 • následně již nic nebrání pustit se do další zakázky.

Ještě se hodí dodat, že jednou za měsíc či dva (podle toho, jak moc fotíte) se vyplatí udělat větší očista. Ta obvykle spočívá v odstranění prachových částí z nitra fotoaparátu (zejména pak kolem senzoru). Vřele doporučuji.

Nastavitelná tlačítka u Canon EOS 7D Mark II

Abyste měli přehled, jak taková nastavitelná tlačítka mohou pracovat, připravil jsem menší ukázku. Nejprve na fotoaparátu zvýrazním všechna nastavitelná tlačítka. Konkrétně všechna tlačítka, která můžete nějakým způsobem nezvykle nastavit. Vypisovat všechny funkce tlačítek by však zabralo opravdu velké množství textu a dalšího vysvětlování. Některá nastavení totiž mají ještě další dodatečná pod-nastavení.

Nejprve je však třeba najít tu správnou část v menu fotoaparátu.

Nastavitelná tlačítka - zákaznické nastavení | moje Tajemno
Zde se ukrývá zákaznické nastavení pro nastavitelná tlačítka fotoaparátu

Nyní si stačí vybrat ta správná nastavitelná tlačítka a přiřadit jim nové funkce. Na uvedeném fotoaparátu jich je celkem 10. Jedno tlačítko se nachází pouze na některých objektivech.

Nastavitelná tlačítka - zákaznické nastavení | moje Tajemno
Zákaznické nastavení, resp. nastavitelná tlačítka, v celé své kráse

Všechna nastavitelná tlačítka na fotoaparátu

Nastavitelná tlačítka zepředu | moje Tajemno
Nastavitelná tlačítka z pohledu na přední část fotoaparátu, pro zvětšení klikněte
Nastavitelná tlačítka na fotoaparátu | moje Tajemno
Nastavitelná tlačítka na horní části fotoaparátu, pro zvětšení klikněte

Jak vidíte, v přední a horní části fotoaparátu není tolik nastavitelných tlačítek. Tedy alespoň na uvedeném fotoaparátu. Trochu lepší je to v zadní části fotoaparátu.

Nastavitelná tlačítka zezadu fotoaparátu | moje Tajemno
Nastavitelná tlačítka zezadu fotoaparátu, pro zvětšení klikněte

Nastavitelné tlačítko na objektivu bohužel nemohu ukázat. Nedisponuji vhodným objektivem.

Tlačítko AF-ON

Protože některá tlačítka mají až 13 možných funkcí, musel jsem trochu „přibrzdit“. Spokojte se prosím s tím, že výše zmíněná tlačítka mohou spouštět různé funkce a nastavení. Co všechno dokážou, najdete samozřejmě v manuálu fotoaparátu. Nicméně abyste nebyli úplně ochuzeni, představím alespoň jedno tlačítko. Konkrétně tlačítko AF-ON.

Tlačítko AF-ON | moje Tajemno
Tlačítko AF-ON

Toto nastavitelné tlačítko obsahuje celkem 9 „funkcí“. Tady jsou:

 1. zahájení měření expozice a spuštění autofokusu[1],
 2. blokování expozice,
 3. zastavení ostření (po dobu stisknutí tlačítka),
 4. FEL – blokování expozice s bleskem,
 5. přepínání ONE SHOOT ↔ AI SERVO (režimy ostření),
 6. zadat / vyvolat funkci snímání[2],
 7. blokování expozice (do opětovného zmáčknutí tlačítka),
 8. blokování expozice a zastavení ostření (po dobu stisknutí tlačítka),
 9. žádná funkce – tlačítko není aktivní.

Jak vidíte, tlačítko AF-ON skrývá mnoho různých funkcí. Kromě toho jsou zde ještě další 2 rozšiřující nastavení:

 1. Kromě zahájení měření expozice a spuštění autofokusu je zde další dodatečné nastavení:
 2. Umožňuje jedním tlačítkem úplně změnit snímání, protože mění:

Jak vidíte, možných nastavení a funkcí je opravdu velké množství. Máte-li nějaké specifické požadavky na váš nový fotoaparát, doporučuji si vše vyzkoušet. Pokud si jej vyzkoušet osobně nemůžete, využijte alespoň veřejně dostupné manuály k fotoaparátům na internetových stránkách výrobců.

Osobní zkušenost

Fotografem nastavitelná tlačítka fotoaparátu mě velice potěšila. Již dříve jsem kritizoval některé funkce na tlačítkách jako podivně nastavené. Ne každému fotografovi může vyhovovat nastavení toho či onoho tlačítka. Najednou ejhle, je to tady. Zřejmě mělo více fotografů podobný názor…

Osobně jsem si již na nastavení tlačítek u fotoaparátů Canon zvykl. Nicméně ne každý fotil právě na Canon. Kamarádovi, který z Nikonu přecházel právě na Canon, se nastavitelná tlačítka velice líbila a byl za ně rád. Nastavil si většinu tlačítek tak, jak byl zvyklý a s přechodem měl minimum problémů.

Na druhou stranu se můžete setkat s jistými problémy. Kupříkladu jsem dostal do ruky fotoaparát, kde někdo nastavitelná tlačítka používal velice kreativně. Jinak řečeno, po stisknutí spouště až nadoraz fotoaparát rozhodně nefotil. Stejně nezvykle byla nastavená i jiná tlačítka. Tento fotoaparát používal dokonce i jiný firmware. Byl jsem opravdu zmatený. Chvíli pak trvalo, než jsem nastavení alespoň trochu upravil a mohl pak fotit.

Závěrem

Je mi jasné, že nastavitelná tlačítka fotoaparátu nenajdete na všech dnešních fotoaparátech. Také mi je jasné, že ne každý tuto možnost „upravit tlačítka“ využije. Nicméně máte-li tu možnost, pamatujte, že vám menší změna nastavení může pomoci lépe ovládat váš fotoaparát.

Pokud nefotíte příliš často, není od věci nastavení po focení vrátit do původního stavu. Taková nastavitelná tlačítka pak mohou přichystat nejednu peprnou chvilku.

4 komentáře u „Uživatelsky nastavitelná tlačítka

 1. Ahoj, dobry den , prosim chyba mi v tomto clanku implictne nastavenie tlacitek, to znamena na aku funkciu su nastavene od vyroby, cize pri kupe noveho pristroja…
  Dakujem,
  Vladimir PB SK…

  1. Zdravíčko. Abych pravdu řekl, tak jsem nechtěl zabíhat ještě více do detailů a čtenáře zahlcovat informacemi o nastavení tlačítek od výroby. Tento článek má poukazovat na to, že pokročilejší fotoaparáty dokáží změnit funkci některých svých tlačítek. Tím pomohou fotoaparát přizpůsobit a zjednodušit tak práci fotografovi. Navíc jiný fotoaparát může mít jiná a navíc různě nastavitelná tlačítka. Tento článek proto není pro všechny fotoaparáty univerzální.

   Nicméně když jste na to poukázal, tak základní nastavení tlačítek je zobrazené rovněž v příspěvku. Pro doplnění, jedná se o nastavení z výše uvedeného fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II.

   Dále bych dodal, že výchozí nastavení tlačítek lze získat tak, že v adekvátním menu zmáčknete „koš“. Tím vrátíte všem tlačítkům jejich původní funkce.

 2. Já jsem s používáním nastavitelných (funkčních) tlačítek hodně střídmý.
  Nedávno jsem si pořídil Pentax KP a ten je teda „otlačítkován“ hodně. Má
  tři Fx (funkční) tlačítka, kolečko funkcí, kolečko režimů, tři rollery, dalších
  třináct definovaných tlačítek a tři páčky. Já jsem dosti zarputilý manuálník,
  a prioritní režimy vůbec nepoužívám. Ale nyní se mi zalíbila funkce TAv, což
  je vlastně ruční volba času a clony ale citlivost se mi nastaví automaticky, dle
  rozsahu, který si sám zvolím. Např. ISO 100-1600, nebo i vyšší, dle stávajících
  světelných podmínek. No a to mi umožňuje nastavit i kratší čas a vyšší clonové
  hodnoty a tím získat použitelný snímek. No a zpátky k těm mým Fx tlačítkům.
  Na prvním mám možnost přepínání z RAW na RAW+ a nebo jen JPEG. Nepoužívám,
  fotím jen do RAWu. Na druhém mám elektronickou vodováhu, kterou ovšem také nepoužívám, horizont srovnám až v PC. A na tom třetím jsem si nastavil náhled
  hloubky ostrosti a to používám často. Jinak je samozřejmě možnost na všechny tři
  si nastavit cokoli jiného. Tlačítkem AF MODE si volím AF body. Rollerem na vrchní
  straně měním možnosti měření AE, tím předním čas expozice a zadním nastavuji
  clonu, pokud to nedělám přímo na objektivu. No a když jsem v M režimu a potřebuji změnit citlivost, tak na čtyřcestném přepínači stisknu tlačítko ISO a zadním rollerem
  změním hodnotu, bleskurychlé. Tak to je mé používání čudlíků a koleček.
  Snad jsem to tím svým tlacháním tady nezaplevelil :-)…

  1. Já tvrdím, že taková tlačítka mohou pomoci usnadnit si práci. Na druhou stranu si myslím, že mohou nezkušeného fotografa hodně potrápit. Pokud je fotoaparát vybaven možností změnit funkci některých tlačítek, není od věci si práci trochu přizpůsobit (pokud to něčemu pomůže). Také mám své uživatelské nastavení. Nastavitelná tlačítka, resp. možnost změny jejich funkcí také využívám. Nicméně nechtěl jsem zabíhat do detailů, protože co vyhovuje mě, nemusí vyhovovat druhým. Nechť si to každý vyzkouší a zjistí, co mu vyhovuje více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *