GPS příjem ve fotoaparátech
Zkratka GPS, neboli Global Positioning System, je globální družicový polohový systém. S jeho pomocí je možno určit geografickou polohu přijímače (mobil, tablet, fotoaparát, vozidlo, letadlo, atd.).
Proč o tom píši? Jednoduše proto, že systém GPS je dnes součástí mnoha přístrojů, včetně fotoaparátů. Navíc právě díky tomuto systému můžete snadno zjistit, kde byly vaše fotky pořízeny. Kromě toho má i tento systém ve fotoaparátu několik dalších výhod.
Při používání přístrojů a zařízení s příjmem GPS signálu nezapomeňte, že v některých zemích a oblastech není používání GPS povoleno. Buďte zvláště opatrní mimo vaši domovskou zemi. Používání této funkce je v některých zemích a oblastech trestně postihnutelné podle národních nebo místních předpisů.
Přesnost GPS
Všeobecně se u přístrojů s příjmem GPS signálu řeší hlavně jejich přesnost. Ta je zpravidla v jednotkách metrů. To obvykle stačí k alespoň přibližnému určení polohy přístroje.
Přesnost určení polohy za pomocí systému GPS lze s použitím dalších metod (mobilní signál, gyroskopy, aj.) ještě zvýšit. Přesnost se pak zvětší až na jednotky centimetrů. Toto však obvykle neplatí pro fotoaparáty. Ono to koneckonců v případě fotoaparátů ani není až tak moc potřeba.
Moderní zařízení již nevyužívá k určení polohy pouze systém GPS, ale i další obdobné systémy, jako jsou Galileo, nebo GLONASS. Všechny tyto systémy se postupně vyvíjí a s tím se vyvíjí i jednotlivé přijímače. Změny sice nejsou tak časté, ale při pohledu 10 let zpět jsou patrné. Pamatuji si na první GPS přijímače, které zobrazovaly vaši polohu od svého zapnutí po dlouhých minutách. Dnes je to v řádu sekund. Věřím, že se tyto pokročilé přijímače jednou dostanou i do fotoaparátů. Aktuální stav (k roku 2020) přináší mnohá zlepšení na tomto poli. Nicméně než se pokročilejší přijímače družicových signálů dostanou do fotoaparátů, bude to nejspíše ještě pár let trvat.
Výhody fotoaparátu s GPS
Máte-li štěstí, že vlastníte fotoaparát umožňující příjem GPS signálu, získáváte několik dalších výhod, které se mohou hodit:
- lehce zjistíte polohu snímku,
- můžete zaznamenat trasu vaší cesty,
- kromě polohy snadno zjistíte i nadmořskou výšku a otočení fotoaparátu,
- budete mít vždy přesný čas.
Určení polohy vyfoceného snímku
Hlavní výhoda tohoto systému je právě v tom, že EXIF vaší fotky bude doplněn o GPS souřadnice. To se může hodit především na určování polohy fotografií z dovolených. Programy jako např. Adobe® Lightroom® či Zoner Photo Studio tyto informace dokážou z fotografie dostat a zobrazit přehledně na mapě.
Záznam trasy
Moderní fotoaparáty dokážou k fotografiím přiřazovat souřadnice, ale také průběžně zaznamenávat a ukládat polohu zařízení v čase. K těmto fotoaparátům se řadí například i Canon EOS 7D Mark II.
V případě fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II můžete zaznamenávat polohu přístroje v těchto intervalech: 1 sekunda, 5, 10, 15 a 30 sekund. Následně pak 1, 2 a 5 minut.
Tyto údaje se pak ukládají do vnitřní paměti fotoaparátu nebo na paměťovou kartu. K přečtení těchto údajů pak slouží různé programy (záleží na výrobci).
Digitální kompas
K vyfotografovaným snímkům lze pomocí digitálního kompasu připojit informace o orientaci fotoaparátu (světovou stranu, na kterou fotoaparát míří). Tyto informace se ukládají ve stupních do EXIF a jsou tak jednoduše dostupné programům, které s EXIF údaji dokážou pracovat. Zobrazovat kompas jde samozřejmě i během snímání skrze živý náhled.
Digitální kompas v Canon EOS 7D Mark II využívá ke směrové orientaci geomagnetizmus. Proto může mít s určením směru problémy jak v budovách, poblíž kovů, magnetů, domácí elektroniky a poblíž vedení vysokého napětí.
Možná si teď říkáte, co má kompas společného se systémem GPS. V některých fotoaparátech je totiž funkce digitálního kompasu podmíněna právě zapnutím GPS. U Canon EOS 7D Mark II je pro funkci digitálního kompasu třeba nejprve provést kalibraci. Jak kalibrace probíhá, se dozvíte přímo ve fotoaparátu, nebo v manuálu vašeho přístroje.
Nastavení času ve fotoaparátu ze systému GPS
Díky GPS lze vcelku pohodlně nechat seřídit datum a čas svého fotoaparátu. Hranice chyby se v tomto případě pohybuje v rozmezí ± 1 sekunda. Což je pro určení času pořízení fotografie více než dostatečné.
Nevýhody fotoaparátu s příjmem GPS signálu
Ačkoliv mají zařízení s příjmem GPS signálu hned několik výhod, přeci jen mají i své nevýhody. Některé z nich jsou dost zásadní. Tak např.:
- zařízení potřebuje přímou viditelnost na nebe,
- k určení polohy je třeba zachytit signál více družic,
- systém celkově spotřebovává vcelku značné množství energie.
Vyhledávání signálu
Pokud jste již někdy pracovali se zařízením přijímající GPS signál, tak jistě víte, že určení polohy se neděje okamžitě. To samozřejmě platí i pro fotoaparáty. Při dobrých podmínkách bude vyhledávání polohy zařízení trvat přibližně 30 až 60 sekund. S novějšími přijímači signálu se tento čas pravděpodobně ještě zkrátí.
Chcete-li vyhledávání polohy urychlit, nezakrývejte anténu umístěnou na vrchu fotoaparátu rukou či nějakými předměty. Signál rovněž nelze přijímat v budovách, podzemí, tunelech a pod vodou. Příjem je též horší v lese, mezi výškovými budovami, ale i ve fotografické brašně a ve fotografickém batohu.
Spotřeba energie
Všeobecně platí, že GPS systém určování polohy celkově spotřebovává velké množství energie. To z důvodu nutnosti vysoké přesnosti. Zařízení musí mít správně nastavené a synchronizované vnitřní hodiny. Údaje z nich pak porovnává s údaji z družic, které se nachází v dosahu zařízení. Když je družic dostatek, signál je dostatečně silný a vnitřní hodiny pracují správně, je možné určit vcelku přesně polohu zařízení.
Spotřebu energie výrazně snížíte, pokud nebudete mít ve svém fotoaparátu neustále zapnutý příjem GPS signálu. Pokud již tuto funkci z nějakého důvodu chcete mít aktivní, stačí nastavit zaznamenávání polohy každých 1 – 5 minut.
Nejmodernější systémy nepotřebují ke svému fungování tolik elektrické energie. Nicméně tyto pokročilé přijímače se do fotoaparátů dostávají velmi pozvolna.
Osobní zkušenost
S příjmem GPS signálu ve fotoaparátu mám vlastně hned několik zkušeností. První z nich je délka hledání signálu. Mobil má při hledání GPS signálu jednu výhodu. Může k tomu využívat internet. Fotoaparát se ale obvykle k internetu kvůli lepšímu příjmu GPS nepřipojuje. Hledání signálu pak trvá vcelku dost dlouho. Obzvláště, pokud jste v lese nebo třeba v autě. Najít svojí polohu v budově je v podstatě nemyslitelné (pokud nevystrčíte fotoaparát na pár minut z okna).
Odchylka od místa fotografování je obvykle řádově v několika málo metrech. Osobně si myslí, že i kdyby byla odchylka GPS 10 metrů, nic by se nestalo. V drtivé většině případů to k určení polohy místa, kde byla fotka pořízena, stačí. Samozřejmě souhlasím, že pokud byste snad chtěli s takovou přesností lovit „kešky“, byla by tato přesnost značně nedostatečná.
Množství energie, kterou fotoaparát spotřebuje při zaznamenávání polohy je opravdu značná. Pokud už potřebujete zaznamenávat polohu v čase (nejenom u fotografií), vřele doporučuji nastavit interval klidně 5 nebo i 15 minut. Pokud nastavíte jednotky sekund, věřte, že energie z akumulátorů zmizí vcelku dost rychle.
Závěrem
Pokud rádi cestujete a ještě raději a často fotíte, je pro vás fotoaparát s GPS to pravé. Už žádné přemýšlení, „kde že jen jste pořídili právě tuhle fotku“.
Nezapomeňte však, že funkce GPS značně spotřebovává baterie fotoaparátu. Proto není od věci vlastnit náhradní baterie / akumulátory. Hodit se budou zejména ve chvíli, kdy se delší dobu nedostanete k elektrické zásuvce kvůli dobití baterií či akumulátorů. Tedy typicky když musíte pořídit hromadu snímků mimo civilizaci…