EXIF metadata

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF vychází z anglického výrazu Exchangeable Image File Format. Jedná se o tzv. metadata, která fotoaparát vkládá do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG, TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Metadata jsou data, která poskytují informace o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata a jak vypadají se dozvíte například na Wikipedii (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií, ale i ve fotoaparátu, si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky jde o použitou citlivost ISO, ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, clonu, nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.

Obsahují moje fotografie také EXIF metadata?

S největší pravděpodobností ano. Od dob digitálních fotoaparátů se EXIF metadata přidávají prakticky ke každé fotografii. Specifikace metadat v EXIFu (dále už jen EXIF), vznikla již před rokem 2000. Přibližně od té doby se přidává prakticky do všech fotografií.

Poslední verze EXIFu bohužel stále povoluje metadata vkládat pouze do formátů JPEG a TIFF. Jiné formáty jako např. RAW nejsou podporovány. Nicméně řada výrobců šla svojí vlastní cestou. Dnes se proto můžete běžně setkat s různými formáty EXIFu od různých výrobců fotoaparátů. Před lety to byl velký problém. Programy, které EXIFy zobrazují se chovaly poněkud zmateně. Dnes je situace úplně jiná a programy pro úpravu fotografií většinou nemají problém různá metadata číst.

EXIF metadata Okota aréna
I fotografie pořízená akční kamerou GoPro má v sobě EXIF metadata. Pro případné zvětšení klikněte.

Obsah EXIF metadat

EXIF běžně obsahuje mnoho důležitých i zajímavých informací. Tato data poté programy na úpravu fotografií dokážou využít a dále zužitkovat. EXIF může obsahovat například tyto informace:

  • datu a času pořízení snímku,
  • nastavení expozice (citlivost ISO, expoziční čas, použitou clonu),
  • značku fotoaparátu i jeho konkrétní model,
  • použití blesku (vyšel / nevyšel záblesk, typ blesku, intenzita záblesku),
  • zda byl fotoaparát otočen na výšku, nebo nikoliv,
  • informace o použitém objektivu (včetně použití stabilizace),
  • ohnisková vzdálenost objektivu,
  • na jakou vzdálenost bylo ostřeno (pokud to objektiv podporuje),
  • nastavení měření expozice,
  • náhled snímku (u některých fotoaparátů),
  • informace o místě pořízení fotografií s pomocí GPS,
  • komentáře a informace o autorovi – copyright,
  • audio poznámka (i ta může být součástí EXIFu),
  • použitý barevný prostor.

Editací EXIF metadat nezměníte obsah fotografie!

Jak taková data v EXIFu vypadají, se můžete podívat níže na snímku. Jedná se o EXIF fotografie z kamery GoPro výše. S trochu znalosti angličtiny snadno zjistíte nejdůležitější údaje.

EXIF metadata v IrfanView
EXIF metadata z předchozí fotografie zobrazená ve zdarma dostupném programu na prohlížení fotografií IrfanView

K čemu je EXIF dobrý?

Tak především k učení se z vlastních chyb. Při pohledu na svojí fotografii můžete z obsažených metadat vcelku rychle určit všechny potřebné informace. Kromě toho se také můžete něčemu přiučit při pohledu na fotografie mistrů.

Rozmazaný snímek

Máte rozmazané snímky? Díky EXIFu můžete snadno zjistit, že expoziční čas byl příliš dlouhý, nebo že nebyla zapnutá stabilizace objektivu. Oba případy v podstatě znamenají, že se vám rozklepaly ruce. V horším případě pak můžete odhalit poruchu v autofokusu, tedy v automatickém ostření. To už pak může být opravdový problém…

Rozmazaná fotografie vlivem pohybové neostrosti | vyčteno z EXIF metadat | moje Tajemno
Rozmazaná fotografie vlivem pohybové neostrosti. Canon EOS 400D, 1/15 sekundy, f/5.6, ISO 1600. Vyčteno z EXIF metadat. Pro případné zvětšení klikněte.

Příliš šumu

Jsou vaše snímky zašuměné? Podívejte se na EXIF. Zajímejte se o použitou citlivost ISO. Pokud jste si dělali test šumu u svého fotoaparátu (viz malé cvičení pro vás), tak jistě víte, jakou nejvyšší citlivost ISO můžete použít, aby obraz nebyl plný nepříjemného šumu. Obvykle poté zjistíte, že jste tento rozsah, kdy fotka není ještě zašuměná, jednoduše překročili.

Barevný šum ve fotografii Bezdězu
Cesta na hrad Bezděz poničení barevným šumem fotoaparátu

Nevýhody EXIFu

V první řadě jsou velkou nevýhodou jednotlivé verze EXIFu. Standardní specifikace totiž dnes již nestačí a tak výrobce fotoaparátů vytváří verze vlastní. EXIF se tak roztříštil na mnoho verzí a ne všechny programy jsou schopny všechny údaje přečíst.

Dle specifikací by metadata v EXIFu měla mít velikost maximálně 64 kB. To ale ne vždy může stačit. Obzvlášť pokud je součástí EXIFu i náhled pořízené fotky. U některých RAWů bývá tento „náhled ve formátu JPEG“ v plné velikosti, což překračuje povolenou velikost hned několikanásobně.

Z EXIFu nepoznáte, zda byl na objektivu nasazený nějaký filtr, popř. mezikroužkypředsádky.

Dnešní fotoaparáty rovněž umožňují natáčení videí. Ani s tím původní EXIF nepočítá.

Není přesně definováno, kde se má EXIF v souboru nacházet. Proto dochází k tomu, že po úpravě fotografie v grafickém editoru o EXIF, nebo jeho část, můžete přijít. Vlastně je to běžná praxe u mnoha programů. Spousta z nich totiž EXIF nějak upraví (přidají informaci, že metadata upravily a někdy i vymažou „nepotřebné údaje“).

Vojandy Terka a Míša
U originální fotografie lze z EXIFu sice vyčíst expozici a GPS lokaci. Ale už nám to nepoví nic o použitém polarizačním filtru, použití odrazné desky, stativu a dalším příslušenství. Pro případné zvětšení klikněte.

V čem EXIF zobrazit?

Většina dnešních programů na zobrazování a úpravu fotografií s EXIFem počítají, např.:

Existuje opravdu nepřeberné množství programů, které s EXIFem dokážou pracovat. Kdybych měl nějaký vypíchnout, asi bych zmínil výše uvedený IrfanView. Tento jednoduchý a malý program slouží zejména k zobrazování mnoha typů grafických souborů. Za roky používání jsem si na něj zvykl a používám jej radši než vestavěné programy v operačním systému.

Poslední verze EXIF

Dlouho jsem si myslel, že jsou EXIF metadata v podstatě již uzavřenou kapitolou. Koneckonců do nedávna byla poslední verzí verze 2.3 z roku 2010. Ta byla revidována v prosinci roku 2012. Relativně „nedávno“ se však objevila další verze. Takže není od věci publikovat několik posledních nejnovějších verzí a jejich vylepšení.

Verze 2.3 (rok 2010)

[+] Upraveny hlavní texty verze 2.21 (rok 2009), přidány informace o GPS, fotoaparátech a objektivech. Rovněž přidány informace o zvukových souborech.

[+] Revize z roku 2012 dále přinesla další dodatečné informace o GPS (orientace a stav GPS).

Verze 2.31 (rok 2016)

[+] Přidány časové značky (tagy), které přináší jisté informace o čase. Konkrétně datum a čas změny souboru, datum a čas vzniku původních dat a datum a čas generování digitálních dat.

[+] Informace týkající se situace při focení – teplota, vlhkost, zrychlení, úhel sklonu fotoaparátu.

Verze 2.32 (rok 2019)

[+] Přidány tři značky, které se týkají složených fotografií. Konkrétně, že se jedná o skládanou fotografii, z kolika fotografií se skládá + odpovídající časové značky. Díky přidání těchto 3 nových značek došlo též k jistému přečíslování ostatních značek.

Osobní zkušenost

Mohlo by se zdát, že zkušený fotograf s letitou praxí EXIF vlastně nepotřebuje. Že se podívá na svojí, nebo cizí fotografii a dokáže přibližně poznat, za jakých okolností byla pořízena. Může to být pravda. Moje zkušenost je však taková, že jsem rád, když jsou na internetových stránkách a v časopisech informace z EXIFu. Tedy konkrétně mě zajímá nastavení expozice a použitá technika. Mohu se tak dozvědět mnoho cenných informací.

Čas od času se též vracím ke starým fotografiím. Dívám se u nich, jakým způsobem, čím jsem je tenkrát před lety pořizoval, kdy a kde. Díky EXIFu všechny tyto informace snadno zjistím a můžu dále zužitkovat.

Závěrem

V EXIFu najdete mnoho užitečných informací. Především tedy informace o konkrétním nastavení fotoaparátu při pořízení fotografie. Přistupujte k němu jako k „rádci“. Můžete z něj ledacos vyčíst a mnohdy je proto velice užitečný.

Pokud jste se po zveřejnění tohoto článku zhrozili, že je vaše know-how je pryč, nezoufejte! Ve většině programů na úpravu fotografií lze EXIF informace také smazat. Dokonce až tak, že EXIF informace nebudou vůbec přítomné. Jediné, co se leze dozvědět, je jméno souboru a počet barev ve snímku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *