Archiv štítku: barevná hloubka

Barevná hloubka je termín, který se nejčastěji používá v počítačové grafice. Vyjadřuje počet bitů, které slouží k „popisu“ určité barvy v obrázku. Rovněž se můžete setkat s označením: „Počet bitů na pixel“. Větší barevná hloubka zvyšuje škálu barev, které mohou být použity ve fotografii.

Barevná hloubka

Barevná a bitová hloubka

Ve svých starších článcích a jistě i v některých budoucích můžete narazit na termín barevná hloubka. Termín barevná hloubka, hloubka barev či bitová hloubka označuje počet bitů použitých pro uložení barvy.

24-bitová hloubka barev, zde něco málo přes 65 tisíc barev
Ačkoliv je na obrázku výše použitá 24-bitová hloubka barev, je zde zobrazeno jen něco málo přes 65 tisíc barev. Např. zde chybí úplně bílá, černá a odstíny šedi. Musíte však uznat, že 24-bitový rozsah (= cca 16 miliónů barev) se prostě zobrazuje špatně.

Pokračování textu Barevná hloubka

JPEG nebo RAW

Je lepší JPEG nebo RAW?

V minulém článku o datovém formátu RAW jsem nakousl vcelku ožehavé téma. Mnozí z vás se mě teď ptají:

„Je lepší používat RAW a nebo fotit do JPEG? Vyplatí se do JPEG vůbec fotit? Jaké výhody datový formát RAW má?“

Fotit nebo nefotit do RAWu? Otázka, kterou se zabývá nejeden fotograf. Jedna skupina fotografů na tento datový formát nedá dopustit, druhá jej často označuje za zbytečnost. Pravda je však někde uprostřed. Tento článek se zaměřuje především na pohled řadového fotografa. Pokračování textu JPEG nebo RAW