Archiv štítku: barevný prostor

Barevný prostor je předem definovaná množina barev, se kterou následně pracujete. Tedy spíše váš program, nebo fotoaparát. Jedná se o barvy, které může např. váš fotoaparát pojmout, ale i třeba barvy, se kterými dokáže pracovat program v počítači.

Barevný prostor je většinou založen na nějakém barevném modelu. Jedná se tak o matematický model, který popisuje barvy na základě podílu jednotlivých složek. V případě fotografie se jedná o standardizované modely.

Ve fotografii se nejčastěji setkáte se třemi barevnými prostory:

  • sRGB,
  • Adobe RGB,
  • ProPhoto RGB.

Barevných prostorů je ovšem více. Pro digitální fotografii se ale nejčastěji setkáte s výše uvedenými.

Pod tímto štítkem najdete články, které s barevným prostorem do značné míry souvisí. V případě, že nenajdete ten, který hledáte, zkuste využít vyhledávání na stránce.

Monitor

Monitor pro fotografy

Jaký monitor je nejvhodnější pro fotografy a tvůrce digitálního obsahu? Je mezi jednotlivými monitory velký rozdíl? Jak je to s panely jednotlivých monitorů? Co znamenají pojmy jako barevný gamut, LUT tabulka, barevná hloubka a další. To všechno čtenáře stránek zajímá.

Je rozdíl mezi monitorem na běžnou práci, filmy, hry, pro fotografy, grafiky a pro filmaře? Chci si občas něco zahrát, ale zároveň bych chtěla monitor vhodný na úpravy fotografií.

Hledám monitor pro fotografy s věrným podáním barev. Potřebuji mít nad barvami naprostou kontrolu. Poradíte?

V podobném duchu by se dalo pokračovat ještě dlouho. Problematika kolem monitorů je nicméně trochu obsáhlejší. Ještě dodám, že začátek článku se týká monitorů pro fotografy a tvůrce video obsahu. Na konci pak najdete i monitory pro jiné příležitosti. Nyní hurá do toho.

Pokračování textu Monitor

Barevný prostor

Barevný prostor ve fotografii

Barevný prostor je určitý „seznam“, nebo ještě lépe – množina barev, se kterou se dále pracuje. V souvislosti s digitální fotografií se s barevným prostorem nejčastěji setkáte u fotoaparátu, monitoru, editačního programu, tiskárny a skeneru. Může to tedy být například určité množství barev, které je schopen fotoaparát či jiné zařízení zaznamenat či vytisknout. Mohou to být ale i barvy, které může monitor zobrazit. Co to tedy barevný prostor vlastně je a jak s ním pracovat?

Pokračování textu Barevný prostor

EXIF metadata

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF vychází z anglického výrazu Exchangeable Image File Format. Jedná se o tzv. metadata, která fotoaparát vkládá do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG, TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Metadata jsou data, která poskytují informace o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata a jak vypadají se dozvíte například na Wikipedii (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií, ale i ve fotoaparátu, si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky jde o použitou citlivost ISO, ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, clonu, nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.

Pokračování textu EXIF metadata