Archiv štítku: barevný prostor

Barevný prostor je předem definovaná množina barev, se kterou následně pracujete. Tedy spíše váš program, nebo fotoaparát. Jedná se o barvy, které může např. váš fotoaparát pojmout, ale i třeba barvy, se kterými dokáže pracovat program v počítači.

Barevný prostor je většinou založený na nějakém barevném modelu. Jedná se tak o matematický model, který popisuje barvy na základě podílu jednotlivých složek. V případě fotografie se jedná o standardizované modely.

Ve fotografii se nejčastěji setkáte se třemi barevnými prostory:

  • sRGB,
  • Adobe RGB,
  • ProPhoto RGB.

Barevných prostorů je ovšem více. Pro digitální fotografii se ale nejčastěji setkáte s výše uvedenými.

Pod tímto štítkem najdete články, které s barevným prostorem do značné míry souvisí. V případě, že nenajdete ten, který hledáte, zkuste využít vyhledávání na stránce.

Upozornění na závěr

Pokud nemáte alespoň základní znalosti CMS (tzv. color managementu) doporučuji se barevnému prostoru Adobe RGB (příp. ProPhoto RGB) vyhnout. Tyto barevné prostory jsou sice mnohem větší jak sRGB, jenže spousta zařízení s nimi neumí správně pracovat.

Také může nastat situace, kdy pro svojí klientelu perfektně připravíte fotografie v barevném prostoru Adobe RGB. Ty poté klientovi předáte a ten tyto fotografie nechá vytisknout v nějakém fotografickém kiosku. V takovém případě nejspíše bude dost nemile překvapený. Barvy nejspíše bude míst vybledlé a neatraktivní. Proč? Protože v drtivé většině případů takováto místa, resp. jejich zařízení, používají barevný prostor sRGB.

Monitor

Monitor pro fotografy

Jaký monitor je nejvhodnější pro fotografy a tvůrce digitálního obsahu? Je mezi jednotlivými monitory velký rozdíl? Jak je to s panely jednotlivých monitorů? Co znamenají pojmy jako barevný gamut, LUT tabulka, barevná hloubka a další. To všechno čtenáře stránek zajímá.

Je rozdíl mezi monitorem na běžnou práci, filmy, hry, pro fotografy, grafiky a pro filmaře? Chci si občas něco zahrát, ale zároveň bych chtěla monitor vhodný na úpravy fotografií.

Hledám monitor pro fotografy s věrným podáním barev. Potřebuji mít nad barvami naprostou kontrolu. Poradíte?

V podobném duchu by se dalo pokračovat ještě dlouho. Problematika kolem monitorů je nicméně trochu obsáhlejší. Ještě dodám, že začátek článku se týká monitorů pro fotografy a tvůrce video obsahu. Na konci pak najdete i monitory pro jiné příležitosti. Nyní hurá do toho.

Pokračování textu Monitor

Barevný prostor

Barevný prostor ve fotografii

Barevný prostor je určitý „seznam“, nebo ještě lépe – množina barev, se kterou se dále pracuje. V souvislosti s digitální fotografií se s barevným prostorem nejčastěji setkáte u fotoaparátu, monitoru, editačního programu, tiskárny a skeneru. Může to tedy být například určité množství barev, které je schopen fotoaparát či jiné zařízení zaznamenat či vytisknout. Mohou to být ale i barvy, které může monitor zobrazit. Co to tedy barevný prostor vlastně je a jak s ním pracovat?

Pokračování textu Barevný prostor

EXIF metadata

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF vychází z anglického výrazu Exchangeable Image File Format. Jedná se o tzv. metadata, která fotoaparát vkládá do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG, TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Metadata jsou data, která poskytují informace o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata a jak vypadají se dozvíte například na Wikipedii (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií, ale i ve fotoaparátu, si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky jde o použitou citlivost ISO, ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, clonu, nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.

Pokračování textu EXIF metadata