Jak na „vyvolání RAW“
V dnešní době se ve fotoaparátu používají zpravidla dva formáty, do kterých lze ukládat snímky. Jedním z nich je JPEG a druhý RAW. Než je obrazový formát JPEG uložen na paměťovou kartu, projde řadou úprav (dle nastavení fotoaparátu). Úpravy se týkají např. odšumování, nastavení barev, kontrastu, dodatečného zaostření, atd. Jakmile toto všechno proběhne, uloží se snímek na kartu. V případě datových souborů RAW je situace trochu jiná. RAW je na paměťovou kartu ukládán tak, jak ho senzor fotoaparátu zachytil. Tedy bez dalších dodatečných úprav. Z toho však bohužel často plyne, že surový soubor RAW je vlastně takový mdlý nevýrazný soubor. Aby byl zajímavější, je třeba přistoupit k tzv. „vyvolání RAW souborů“.
Proč se v souvislosti s RAW soubory často mluví o jejich „vyvolání“? Je to totiž svým způsobem podobné, jako tomu bylo v případě focení na film. Tehdy bylo třeba nafocený film nejprve vyvolat, aby z něj posléze mohla vzniknout fotografie.
Vyvolání RAW souborů spočívá především v jejich úpravě v grafickém editoru. Po této úpravě se z jinak nevýrazné a mdlé fotografie může stát krásný snímek. Grafických editorů je celá řada. Ačkoliv jich je větší množství, práce s RAW soubory jsou v základu velmi podobné. Dnešní článek se proto věnuje právě těmto editorům a způsobu, jak přistupovat k vyvolání RAW souborů.
Pokračování textu Vyvolání RAW