Archiv štítku: expozice

Expozice je základem technicky správné fotografie. Zjednodušeně jde o to, aby nebyly snímky příliš tmavé, nebo naopak příliš světlé. Toho lze dosáhnout různými způsoby. Nejjednodušším z nich je správné nastavení parametrů expozice. Expozice je tedy tvořena třemi parametry:

Expozici je tedy poměrně těžké definovat. Je to vlastně kombinace všech tří parametrů. Pomocí těchto parametrů utváříte výsledný vzhled snímku.

Expoziční čas vás zpravidla bude zajímat ve chvílích, kdy bude ve scéně málo světla, nebo se začnou objevovat rozmazané snímky. Krátký expoziční čas dokáže doslova „zastavit čas“. Problém je v tom, že za tu dobu se na senzor nedostane tolik světla.

I clona ovlivňuje množství světla, které dopadne na senzor. Ale zároveň má velký vliv na hloubku ostrosti. Tedy vliv na tom, co bude a nebude na snímku rozmazané.

Poslední parametr je hodnota, která vyjadřuje zesílení signálů ze senzoru fotoaparátu. Větší hodnoty znamenají velké zesílení a zdánlivě více světla ve scéně. Bohužel také více šumu.

Ovládnutím těchto parametrů expozice můžete se scénou vytvářet úplná kouzla. Nicméně můžete narazit na situace, kdy sebelepší nastavení expozice nepomůže a snímky nevypadají pěkně. Mají v sobě třeba velmi tmavá místa, příp. velmi světlá – pouze bílá. V tu chvíli se zajímejte o pojmy: dynamický rozsah senzoru a o HDR fotografii.

Níže najdete články, které s expozicí do značné míry souvisí. V případě, že nenajdete ten, který hledáte, zkuste využít vyhledávání na stránce.

Lovu krásných snímků zdar!

Astrofotografie

Jak se fotí astrofotografie

Astrofotografie neboli astronomická fotografie je speciální typ fotografie, který se zaměřuje na tvorbu fotografií astronomických objektů na noční obloze. Se správnou technikou a dostatkem znalostí se jedná o velmi krásný druh fotografie. Astrofotografie se zaměřuje na fotografování měsíců, planet, hvězd, ale i různých galaxií, nebo jen na pohyb noční oblohy. V dnešním článku najdete informace, které se hodí, pokud s astrofotografií teprve začínáte. Článek tedy není zaměřen na profesionální astrofotografii, ale právě na tu amatérskou.

Pokračování textu Astrofotografie

Hvězdičky v obraze

Jak na hvězdičky v obraze

Letošní Fotoporadnu odstartují dotazy na tzv. hvězdičky v obraze. Ty, o kterých bude dnes psáno, vznikají dvěma způsoby.

Pořídil jsem si nový objektiv, který dělá údajně krásné hvězdičky v obraze. Ani přes různé nastavení se mi nedaří tohoto efektu docílit. Co dělám špatně?

Mám ráda noční fotky Prahy a upoutaly mne hvězdičky ve světlech. Vydala jsem se tedy do večerní Prahy, ale mé hvězdičky v obraze jsou takové nevýrazné. Dá se s tím něco dělat? Dají se ještě nějak zvýraznit?

Na toto téma přišlo ještě několik podobných dotazů. Některé se týkají nastavení expozice pro tvorbu hvězdiček v obraze, jiné zase úvah nad používáním různých filtrů. Protože se nakonec podobných dotazů sešlo docela dost, bylo by dobré „problém hvězdiček“ trochu rozvést.

Pokračování textu Hvězdičky v obraze

Blokování expozice s bleskem

Blokování expozice s bleskem

Blokování expozice s bleskem umožňuje získat a zablokovat vhodnou hodnotu expozice s bleskem pro požadovanou část snímku. K čemu je to dobré? Je to podobné, jako u funkce blokování expozice. Funkce umožňuje změnit kompozici snímku beze změny zábleskové expozice. Pokud nemáte expozici i výkon blesku nastavené manuálně, snadno se při lehkém překomponování stane, že se vám změní expozice, příp. výkon blesku. S funkcí blokování expozice s bleskem dokážete nastavenou zábleskovou expozici dočasně zablokovat a použít na jinou scénu.

Pokračování textu Blokování expozice s bleskem

Nejčastější problémy

Nejčastější problémy s fotoaparátem a příslušenstvím

Na sklonku roku spousta lidí a stránek bilancují nad tím, co se povedlo a co nikoliv. Místo toho přináším nejčastější problémy s fotografickým vybavením a obvyklé nejrychlejší řešení. Článek je tedy shrnutí problémů, se kterými se lidé na tuto stránku poslední 4 roky obraceli. Zároveň se jedná o upozornění, že spoustě problémů lze předcházet, jen se chce o fotografování trochu více zajímat…

Pokračování textu Nejčastější problémy

Špatná expozice

Špatná expozice fotografií

Špatná expozice je problém. Na tom se jistě shodneme. Ne vždy však za špatnou expozici může měřící senzor nebo fotoaparát. Není výjimkou, že fotograf na fotoaparátu nastaví „něco“ a špatná expozice je na světě.

Trápí mě špatná expozice snímků. Někdy jsou fotografie exponovány správně, jindy je to katastrofa.

Obvykle fotím za normálního (slunečného dne). Občas se mi stane, že je střed fotografie exponovaný správně, ale zbylá část snímku je příliš tmavá, nebo světlá? Je na vině špatná expozice, nebo je v tom něco jiného?

Pokouším se fotit západy slunce. Většinou se mi však stane, že mám slunce naopak přeexponované. Při posunu několika EV dolů mám zase z okolních stromů a budov jen černé siluety. Může za to špatná expozice?

Pokračování textu Špatná expozice

Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice je dlouhý název pro „obyčejnou“ regulaci blesku. Nezáleží na tom, zda se jedná o vestavěný interní blesk, nebo blesk externí.

Ať jste fotograf amatér či profesionál, čas od času se použití blesku nejspíše prostě nevyhnete. Zajímá-li vás tato problematika, čtěte dál.

Pokračování textu Kompenzace zábleskové expozice

Zastavení času

Zastavení či zmrazení času

Kromě předchozích dotazů se ve Fotoporadně ptáte na téma zastavení, resp. zmrazení času, ve fotografii. O co tedy jde?

Mám kompakt a moc se mi líbí fotografie tekoucí vody a jedoucích aut. Nedaří se mi však docílit „zastavení času na těchto fotografiích. Vodu i vozidla mám vždy rozmazané. Jak ovlivním rychlost závěrky?

Jak jste jistě pochopili, dnešní článek bude na téma rychlost závěrky, resp. o expozičních časech.

Pokračování textu Zastavení času