Clona a clonové číslo
A jak to udělám, aby byl portrét ostrý a pozadí bylo rozmazané? A co mají všichni s tou clonou? Co ta clona vlastně dělá?
Řešili jste někdy podobnou otázku? Já ano a ne jednou. Tyto otázky mají společného jmenovatele a tím je clona, resp. clonové číslo (a hloubka ostrosti, samozřejmě).
Clona je spolu s expozičním časem a citlivostí ISO dalším parametrem pro správné nastavení expozice. Clona a expoziční čas slouží k regulaci množství světla, které dopadne na snímač fotoaparátu, nebo film.
Kde se clona nachází a co to ta clona vlastně je
Existují dva druhy clon. Tím prvním je sluneční clona černé barvy, která se vkládá před objektiv a omezuje parazitní světlo, které by jinak dopadlo na do objektivu a mohlo by způsobit nepříjemné odlesky v obraze.
Clona, o které se dnes se chci bavit se nachází uvnitř objektivu. Je nejčastěji vyrobená z kovových lamel různých tvarů a různého počtu. Lamely se mohou otevírat a uzavírat a vytváří ideálně kruhový otvor. Jak taková clona a její lamely vypadají, ilustruje obrázek níže.
Clona a clonové číslo
K označení stupně otevření clony se používá tzv. clonové číslo, které se označuje písmenem f. Dalo by se říci, že toto číslo vyjadřuje velikost otvoru v objektivu, kterým světlo prochází na senzor fotoaparátu. Čím větší otvor v objektivu je, tím více světla prochází skrz objektiv a tím je hodnota clony samozřejmě menší (a naopak – čím je otvor menší, tím méně světla a tím je clona větší). Znovu se podívejte na obrázek výše, který tento vzájemný vztah mezi clonou, clonovým číslem a světlem procházejícím skrze clonu krásně zobrazuje.
Nejnižší i nejvyšší clonové číslo závisí vždy na daném objektivu. Nejnižší clonové číslo rovněž vyjadřuje „světelnost objektivu“ (tedy, když to zjednoduším). Obvyklé hodnoty se u světelnějších a kvalitnějších objektivů pohybují kolem f/2,8, ale samozřejmě mohou být menší i větší.
1,0 | 1,4 | 1,8 | 2,0 | 2,8 | 3,5 | 4,0 | 5,6 | 9 | 11 | 16 | 22 | 32 |
Jak je to se ZOOM objektivy
Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností se mohou značit rovnou dvojicí clonových čísel. První číslo značí minimální clonu při nejkratší ohniskové vzdálenosti, druhé číslo naopak při nejdelší ohniskové vzdálenosti.
Mezi základní objektiv od společnosti Canon patří např. tento: Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6. Značení „f/3,5-5,6“ znamená, že při ohniskové vzdálenosti 18 mm je světelnost objektivu f/3,5, zatímco u ohniskové vzdálenosti 55 mm je světelnost už f/5,6.
Setkáte se ale i s objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, které mají uvedené pouze jedno číslo. Takovým objektivem je např.: Canon EF 70-200mm f/2,8 L IS III USM. Takové označení znamená, že světelnost objektivu 2,8 (tedy i minimální clona 2,8) je v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti. Tedy od ohniskové vzdálenosti 70 mm do 200 mm. Takové objektivy jsou obvykle o dost dražší. To je díky složitější konstrukci takových objektivů a použitými materiály.
Clona a hloubka ostrosti
V úvodu článku jsem začínal větou: „A jak to udělám, aby byl portrét ostrý a pozadí bylo rozmazané?“ Světelnost objektivu, resp. hodnota použité clony, má v tomto případě značný vliv. Díky použité cloně je efekt, kdy je zaostřený předmět krásně ostrý a vše před i za ním je rozostřené, více či méně výrazný.
Tento efekt souvisí s hloubkou ostrosti. Článek je však natolik obsáhlý, že musel vyjít zvlášť. Nicméně vřele doporučuji si ho přečíst.
Cena objektivů
Ruku v ruce se světelností objektivů jde i jejich cena. Téměř vždy platí pravidlo, že čím světelnější objektiv, tím dražší. Obzvláště ceněné jsou objektivy s velkou ohniskovou vzdáleností (135 mm a více) a současně se světelností f/2,8 a méně. Obdobně na tom jsou silné teleobjektivy kolem ohniskové vzdálenosti 300 mm a více.
Objektiv Canon EF-S 18-55mm
Jak moc velkou roli hraje při koupi světelnost objektivu se podívejte na tomto příkladu ze dne 1.4.2015.
Canon EF-S 18-55mm f/3,5 – 5,6 IS II je tzv. základní (setový) objektiv dodávaný obvykle ve výhodném setu s novým fotoaparátem levnější kategorie. Jeho cena se v těchto dnech pohybuje kolem 5.000,- Kč.
Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM je podobný objektiv vybavený navíc rychlejším ostřícím ultrazvukovým motorkem označovaným USM. Jeho světelnost je f/2,8 v celém rozsahu objektivu. Cena se však pohybuje kolem 20.000,- Kč. Obrázek si tedy udělejte sami.
Ha, už slyším ty „rejpálisty“, kteří mi opět budou tvrdit, že to takhle nemůžu srovnávat. Že ten jeden objektiv má mnohem rychlejší ostření a tak… Tak jsem si připravil ještě jeden příklad.
- Canon EF 50mm f/1,8 STM: cca 3.000,- Kč,
- Canon EF 50mm f/1,4 USM: cca 9.000,- Kč,
- Canon EF 50mm f/1,2 L USM: cca 38.000,- Kč,
- Canon RF 50mm f/1,2 L USM: cca 60.000,- Kč (novinka z roku 2020).
Dobře, ani toto srovnání není úplně spravedlivé, protože objektivy „L-kové“ řady obvykle disponují i utěsněním proti vodě a prachu. Navíc ne všechny objektivy mají stejnou optickou konstrukci. Nicméně přibližný obrázek se z toho vyvodit dá.
Osobní zkušenost
Když jsem si pořídil svojí první digitální zrcadlovku Canon EOS 350D, neznaje ničeho, dokoupil jsem si k ní oba dva setové objektivy: Canon EF-S 18-55mm, f/3,5-5,6 a Canon EF 55-200mm, f/4,5-5,6. Jeden tzv. na blízko a jeden na dálku. Jak je na první pohled vidět, clona je řekněme docela vysoká a s profi skly se tyto dva kousky nemohou v žádném případě měřit. Tak či onak mohu říci, že tato skla začínajícímu fotografovi bohatě stačí. Nestojí mnoho a pro levnější zrcadlovku poskytují dostatek „výkonu“ k focení ledasčeho. Pokud nemáte dostatek místa v brašně, mohu pro začátek doporučit rovněž univerzální kousek s optickou stabilizací: Canon EF-S 18-200mm, f/3,5-5,6 IS. Viz fotografie níže. Vycházím z obvykle dostupných modelů, které byly v dubnu 2015 v mém okolí nejčastěji k vidění.
Tyto levnější objektivy za pár stovek by vás měly navést na to, co byste chtěli do budoucna fotit. Pokud již ale máte jasno a nemáte zrovna hluboko do kapsy, raději sáhněte po profesionálních objektivech s takovými vlastnostmi, které potřebujete. Stojí sice řádově o desítky tisíc více, ale vyplatí se. Jen si při nákupu dejte pozor na typ bajonetu. Objektivy Canon EF a EF-S snadno připojíte k zrcadlovkám od Canonu s menším senzorem typu APS-C. Full-frame bezzrcadlovky potřebují pouze objektivy typu EF. Stejně tak bezzrcadlovky s menším senzorem zvládnout jak RF, tak i RF-S objektivy. Full-frame bezzrcadlovky pouze RF objektivy. Tedy abych byl přesný, tak s adaptérem zvládnou bezzrcadlovky od Canonu i objektivy EF a EF-S (přitom nezáleží na velikosti senzoru fotoaparátu).
Malé cvičení pro vás
Protože si cvičení se clonou užijete dost v samostatném článku o hloubce ostrosti, doporučuji nyní jedno. Pokud se rozhodujete jakou (bez)zrcadlovku si pořídit, nebo již nějakou máte a chcete si k ní pořídit odpovídající objektiv, udělejte toto:
- zkuste si rozmyslet, co a čím budete chtít fotit,
- zeptejte se známých, odborníků, na fórech, nebo klidně mne v komentáři pod článkem – jaké objektivy se k vámi vybranému tématu hodí,
- na základě odpovědí si vyberte své favority, nebojte se jich vybrat klidně několik,
- vyhledejte si na internetu fotky z vámi vybraných objektivů pro srovnání,
- neváhejte a kupte si je.
Závěrem
Neexistuje univerzální objektiv. Každý má své pro a proti. Každý má své specifické vlastnosti a limity.
Pokud můžete, využijte možnosti tzv. „show roomů“ např. v prodejně Megapixel a Centrum FotoŠkoda. Zde si můžete vyzkoušet jak jednotlivé fotoaparáty, tak opravdu mnoho objektivů přímo na prodejně a bez nějakého dlouhého čekání či objednávání. Může vám to velice pomoci v dalším rozhodování co si pořídit, příp. k testování.
Clona objektivu nemá jen jeden stav. Nebojte se s ní experimentovat. Není nutné vše fotit na minimální / maximální clonu. Navíc bych to ani nedoporučoval… O tom ale zase jindy…