Clona sluneční a clona fotografická

Clona a clonové číslo

„A jak to udělám, aby byl portrét ostrý a pozadí bylo rozmazané? A co mají všichni s tou clonou?“

Řešili jste někdy podobnou otázku? Já ano a ne jednou. Tyto otázky mají společného jmenovatele a tím je clona, resp. clonové číslo (a hloubka ostrosti, samozřejmě).

Clona je spolu s expozičním časemcitlivostí ISO dalším parametrem pro správné nastavení expozice. Clona a expoziční čas slouží k regulaci množství světla, které dopadne na snímač fotoaparátu nebo film.

Kde clonu najdete a co to je?

Existují dva druhy clon. Tím prvním je sluneční clona černé barvy, která se vkládá před objektiv a omezuje nechtěné světlo, které by jinak dopadlo na objektiv a mohlo způsobit nepříjemné odlesky.

Sluneční clona
Sluneční clona HB-35 na objektiv od Nikonu

Clona, o které se však nyní budeme bavit se nachází uvnitř objektivu. Je nejčastěji vyrobená z kovových lamel různých tvarů. Mohou se otevírat a uzavírat a vytvářejí ideálně kruhový otvor. Jak taková clona vypadá ilustruje výborně tento obrázek.

Zobrazení clony v objektivu při jejím různém nastavení
Zobrazení clony v objektivu při jejím různém nastavení

Clonové číslo

K označení stupně otevření clony se používá tzv. clonové číslo, které se označuje písmenem f. Dalo by se říci, že toto číslo vyjadřuje velikost otvoru v objektivu, kterým světlo prochází na čip fotoaparátu. Čím více světla prochází skrz objektiv na snímač fotoaparátu, tím je tento otvor větší a tím menší je clona (a naopak – čím méně světla, tím je otvor menší a clona větší). Znovu se podívejte na obrázek výše, který tento vzájemný vztah mezi clonou, clonovým číslem a světlem procházejícím skrze clonu krásně zobrazuje.

Informace Nejnižší i nejvyšší clonové číslo závisí vždy na daném objektivu. Nejnižší clonové číslo rovněž vyjadřuje „světelnost objektivu“. Obvyklé hodnoty se pohybují kolem f/2.8, ale samozřejmě mohou být menší či větší.

Pro příklad uvádím nejpoužívanější hodnoty clony:

1,0 1,4 1,8 2,0 2,8 3,5 4,0 5,6 9 11 22 32

Jak je to se ZOOM objektivy

Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností se obvykle značí rovnou dvojicí clonových čísel. První číslo značí minimální clonu při nejkratší ohniskové vzdálenosti, druhé číslo naopak při nejdelší ohniskové vzdálenosti.

Informace Základní objektiv od firmy Canon se značí: Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6. To znamená, že při ohniskové vzdálenosti 18 mm je světelnost objektivu f/3,5, zatímco u ohniskové vzdálenosti 55 mm je světelnost f/5,6.

Někdy se můžete setkat s případem, kdy je u objektivu s proměnlivou ohniskovou vzdáleností uvedeno pouze jedno číslo, např.: Canon EF 70-200 mm, f/2,8. Takovéto označení znamená, že světelnost objektivu 2,8 (tedy i minimální clona 2,8) je v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti. Tedy od ohniskové vzdálenosti 70 mm do 200 mm. Takové objektivy jsou obvykle rovněž řádově o dost dražší.

Clona a hloubka ostrosti

V úvodu článku jsem začínal větou: „A jak to udělám, aby byl portrét ostrý a pozadí bylo rozmazané?“ Světelnost objektivu, resp. hodnota použité clony má v tomto případě značný vliv na efekt, kdy zaostřený předmět je krásně ostrý a vše před ním i za ním je rozostřené.

Detail květu | Canon EOS 350D
Detail květu v makro-fotografii při cloně f/3.5 a velice malá hloubka ostrosti

Tento efekt souvisí s hloubkou ostrosti. Článek je však natolik rozsáhlý, že jsme se rozhodl jej rozdělit. Nyní budu dále pokračovat o cloně jako takové. Pokud vás více zajímá odpověď na danou otázku výše, přečtěte si článek o hloubce ostrosti.

Cena objektivů

Ruku v ruce se světelností objektivů jde i jejich cena. Téměř vždy platí pravidlo, že čím světelnější objektiv, tím dražší. Obzvláště ceněny jsou objektivy s velkou ohniskovou vzdáleností (135 mm a více) a současně se světelností f/2,8 a méně.

Objektiv Canon EF-S 18-55 mm

Jak moc velkou roli hraje při koupi světelnost objektivu se podívejte na tomto příkladu ze dne 1.4.2015.

Canon EF-S 18-55 mm, f/3.5-5.6 IS II
Canon EF-S 18-55 mm, f/3,5-5,6 IS II

Canon EF-S 18-55 mm f/3,5 – 5,6 IS II je tzv. základní (setový) objektiv dodávaný obvykle ve výhodném setu s novým fotoaparátem levnější kategorie. Jeho cena se v těchto dnech pohybuje kolem 5.000,- Kč.

Canon EF-S 17-55 mm f/2,8 IS USM je podobný objektiv vybavený navíc rychlejším ostřícím ultrazvukovým motorkem označovaným USM. Jeho světelnost je f/2,8 v celém rozsahu objektivu. Cena se však pohybuje kolem 20.000,- Kč. Obrázek si tedy udělejte sami.

Ha, už slyším ty „rejpálisty“, kteří mi opět budou tvrdit, že to takhle nemůžu srovnávat. Že ten jeden objektiv má mnohem rychlejší ostření a tak… Tak jsem si připravil ještě jeden příklad. Tentokrát tzv. „portrétních“ skel.

  • Canon EF 50 mm f/1,8 II: cca 3.000,- Kč,
  • Canon EF 50 mm f/1,4 USM: cca 9.000,- Kč,
  • Canon EF 50 mm f/1,2 L USM: cca 38.000,- Kč.

Dobře, ani toto srovnání není úplně spravedlivé, protože objektivy „L-kové“ řady obvykle disponují i utěsněním proti vodě a prachu. Ale přibližný obrázek si z toho vyvodit lze.

Něco málo z praxe

Když jsem si pořídil svojí první zrcadlovku Canon EOS 350D, neznaje ničeho, dokoupil jsem si k ní oba dva setové objektivy: Canon EF-S 18-55 mm, f/3,5-5,6, a Canon EF 55-200 mm, f/4,5-5,6. Jeden tzv. na blízko a jeden na dálku. Jak je na první pohled vidět, clona je řekněme docela vysoká a s profi skly se tyto dva kousky nemohou v žádném případě měřit. Tak či onak mohu říci, že tato skla začínajícímu fotografovi bohatě stačí. Nestojí mnoho a pro levnější zrcadlovku poskytují dostatek „výkonu“ k focení ledasčeho. Pokud nemáte dostatek místa v brašně, mohu pro začátek doporučit rovněž „levnější“ kousek s optickou stabilizací: Canon EF-S 18-200 mm, f/3,5-5,6 IS. Viz fotografie níže. Vycházím z obvykle dostupných modelů, které byly v dubnu 2015 v mém okolí nejčastěji k vidění.

Canon EF-S 18-200 mm, f/3.5-5.6 IS
Canon EF-S 18-200 mm, f/3,5-5,6 IS

Tyto levnější objektivy za pár stovek by vás měly navést na to, co byste chtěli do budoucna fotit. Pokud již ale máte jasno a nemáte zrovna hluboko do kapsy, raději sáhněte po profesionálních objektivech s takovými vlastnostmi, které potřebujete. Stojí sice řádově o desítky tisíc více, ale vyplatí se.

Malé cvičení pro vás

Protože si cvičení se clonou užijete dost v samostatném článku o hloubce ostrosti, doporučuji nyní jedno. Pokud se rozhodujete, jakou zrcadlovku si pořídit, nebo již nějakou máte a chcete si k ní pořídit odpovídající objektiv, udělejte toto:

  1. Zkuste si rozmyslet, co a čím budete chtít fotit,
  2. zeptejte se známých, odborníků, na fórech nebo klidně mě v komentáři pod článkem, jaké objektivy se k vámi vybranému tématu hodí,
  3. na základě odpovědí si vyberte své favority, nebojte se jich vybrat klidně několik,
  4. vyhledejte si na internetu fotky z vámi vybraných objektivů pro srovnání,
  5. neváhejte a kupte si ho.

Rada na závěr

Neexistuje univerzální objektiv. Každý má své pro a proti. Každý má své speciální vlastnosti i limity.

Pokud můžete, využijte možnosti tzv. „show roomů“ např. v prodejně MegapixelExterní odkaz nebo Centrum FotoŠkodaExterní odkaz, kde si můžete vyzkoušet jak jednotlivé fotoaparáty, tak opravdu mnoho objektivů přímo na prodejně bez nějakého dlouhého čekání či objednávání. Může vám to velice pomoci v dalším rozhodování co si pořídit. Popř. k testování.

Clona objektivu nemá jen jeden stav. Nebojte se s ní experimentovat. Není nutné vše fotit na minimální či maximální clonu. Navíc bych to ani nedoporučoval… O tom však jindy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *