Archiv štítku: hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti vyjadřuje rozdíl vzdálenosti nejbližšího a nejvzdálenějšího předmětu, které se na výsledné fotografii ještě lidskému oku jeví jako ostré.

Rozmazané pozadí

Jak na rozmazané pozadí

Je jedno, kolik se toho na internetu a v různých publikacích napíše. Tento dotaz se bude nejspíše neustále opakovat. Znovu a znovu a znovu. Dnešní článek bude na věčné téma rozmazané pozadí.

Jak docílím rozmazaného pozadí? Jak udělám, že popředí je zaostřené a pozadí rozmazané? Jak odpíchnout popředí od pozadí? Jaký má clona vliv na rozostřené pozadí? Proč nemám v kompaktu rozmazané pozadí?

Tyto a podobné otázky se ve Fotoporadně vyskytují relativně často. Naštěstí existuje hned několik rad, jak rozmazaného pozadí dosáhnout. Některé jsou ovlivnitelné snadno, některé přeci jen trochu hůře. Čtěte dál a dozvíte se více. Pokračování textu Rozmazané pozadí

Spoušť

Spoušť fotoaparátu

Spoušť, resp. tlačítko spouště vyobrazené na obrázku níže je tlačítko, které má zpravidla dvě funkční polohy. Můžete ho stisknout do poloviny a nebo domáčknout úplně.

Spoušť pro Canon EOS 7D Mark II
Klasická spoušť na fotoaparátech Canon, zde na Canon EOS 7D Mark II

Spoušť je již léta nedílnou součástí fotoaparátů. Bez ní se pořizují fotografie prostě těžko. Není tedy na škodu se o ní dozvědět něco více.

Pokračování textu Spoušť

Hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti ve fotografii

Pojem hloubka ostrosti vyjadřuje rozdíl mezi dvěma různě dalekými předměty (od fotoaparátu). Tyto předměty se však na fotografii jeví lidskému oku ještě ostré. Jinak řečeno se jedná o váš osobní pocit, kdy jsou předměty na fotce ještě ostré.

Farmářka Nikča a práce s hloubkou ostrosti
Farmářka Nikča a názorná ukázka hloubky ostrosti – popředí je ostré, pozadí nikoliv

Hloubku ostrosti ovlivňuje hned pětice faktorů. Jakým způsobem se dozvíte v tomto článku. Nemusíte se bát, nebude to nic složitého a brzy se vše stane rutinou. Pokračování textu Hloubka ostrosti