Hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti ve fotografii

Pojem hloubka ostrosti vyjadřuje rozdíl mezi dvěma různě dalekými předměty (od fotoaparátu). Tyto předměty se však na fotografii jeví lidskému oku ještě ostré. Jinak řečeno se jedná o váš osobní pocit, kdy jsou předměty na fotce ještě ostré.

Farmářka Nikča a práce s hloubkou ostrosti
Farmářka Nikča a názorná ukázka hloubky ostrosti – popředí je ostré, pozadí nikoliv

Hloubku ostrosti ovlivňuje hned pětice faktorů. Jakým způsobem, se dozvíte v tomto článku. Nemusíte se bát, nebude to nic složitého a brzy se vše stane rutinou.

Tajemná hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti (DOF z anglického „Depth of Field“) je jeden z výrazových prostředků mnoha fotografů. Ať chcete či nechcete, každý z vás s ní nějakým způsobem pracuje. Správným použitím hloubky ostrosti je možné výrazným způsobem změnit význam celé fotografie a upozornit diváky na konkrétní místo na fotografii.

Práce s hloubkou ostrosti
Zde se fotograf Olda rozhodl využít hloubky ostrosti tak, aby pozorovatelův pohled vedl přes zákeřnou Kamču až na můj trpící výraz (příp. obráceně)

Viděli jste již dvojici fotek, o kterých píši, že se zde pracuje s hloubkou ostrosti. Co to ale ta hloubka ostrosti vlastně je? Zkuste se zadívat na fotografii níže a myslím, že rychle pochopíte, jak ta hloubka ostrosti vlastně funguje.

Zde je hloubka ostrosti, tedy místo, které se jeví ještě jako ostré pro názornost zvýrazněno zelenou barvou
Zde je hloubka ostrosti plocha v obraze, která se jeví ještě jako ostrá. Pro názornost zvýrazněno zelenou barvou. Promiň mi číčo…

Nebo ještě jinak:

Co že je ta hloubka ostrosti?
Co že je ta hloubka ostrosti? No ta ostrá část na fotce… zde ona slunečnice.

Jak je vidět na fotografii výše s kočičákem, je krásně zaostřená jeho hlava. A právě hlava kocoura bylo to místo, kam jsem ostřil. Hloubka ostrosti znamená právě tuto část na fotografii, která se jeví jako ostrá.

Co ovlivňuje hloubku ostrosti

Jak bylo napsáno v úvodu, jedná se o pětici faktorů. Jednoduše jde o:

 • použité cloně v objektivu,
 • ohniskovou vzdálenost objektivu,
 • vzdálenost fotografovaného předmětu od fotoaparátu,
 • rozměry samotné fotografie,
 • vzdálenost pozorovatele od fotografie.
Velice malá hloubka ostrosti u macro-fotografie
Velice malá hloubka ostrosti u makro-fotografie

Existuje sice ještě několik dalších faktorů, které s hloubkou ostrosti souvisí. O nich si však dnes povídat nebudeme. Pouze namátkou zmíním tyto tři:

 • velikost snímacího senzoru na fotoaparátu,
 • vzdálenost pozadí od fotografovaného předmětu,
 • rozlišovací schopnost lidského oka.

Clona objektivu

Clona v objektivu je asi nejčastěji používaným způsobem, jak pracovat s hloubkou ostrosti. Jak taková clona funguje, víte z předchozího článku. Ve zkratce však tolik, že clona v objektivu funguje podobně jako lidské oko. Když je rozevřená, projde skrze ní více světla než když je uzavřená. Znáte to, když přijdete do tmavé místnosti, rozšíří se vám zorničky, abyste vůbec něco viděli. Když z takového místa vyjdete na sluníčko, ihned se zorničky stáhnou. Tak a teď názorná fotografie:

Různá hloubka ostrosti za pomocí clony
Různá hloubka ostrosti za pomocí clony, pro zvětšení klikněte, použitý stařičkým objektiv Canon EF 50mm f/1,8
Informace Čím je na objektivu použitá clona menší, tím menší je hloubka ostrosti a naopak.

Ohnisková vzdálenost objektivu

Že ohnisková vzdálenost ovlivňuje hloubku ostrosti, zjistíte velice rychle. Pokud máte ve své výbavě alespoň jeden objektiv „na blízko“ a „na dálku“. A teď rovnou ukázka:

Hloubka ostrosti je jiná při použití širokoúhlého objektivu a teleobjektivu
Hloubka ostrosti je jiná při použití širokoúhlého objektivu a teleobjektivu. Jak je vidět na fotografii – při použití objektivu „na blízko“ je hloubka ostrosti mnohem větší než při použití teleobjektivu. Foceno na ohniska 90 mm a 320 mm (po přepočtu crop faktoru).
Informace Čím je na objektivu použitá menší ohnisková vzdálenost, tím větší je hloubka ostrosti.

Vzdálenost předmětu od fotoaparátu

Patříte k těm šťastlivcům, kterým se doma „válí“ vysoce světelný objektiv a rádi fotíte na malou hloubku ostrosti? Jistě jste brzy přišli na to, že čím blíže budete k fotografovanému objektu, tím více bude pozadí rozostřeno. Názorně je to vidět na příkladu níže.

Různá hloubka ostrosti při různě vzdáleném fotoaparátu
Na čtyřech fotografiích můžete nádherně vidět jak rozdíl v hloubce ostrosti. U různých ohniskových vzdálenostech objektivu, tak i v rozdílné vzdálenosti hlavního fotografovaného objektu od fotoaparátu při stejném ohnisku.
Informace Čím blíže je hlavní předmět fotografie fotoaparátu, tím menší je hloubka ostrosti. V makrofotografii může být hloubka ostrosti i několik desetin milimetru.
Hloubka ostrosti u macro-fotografie. Zde na fotografii je větší zrnko písku o velikosti asi 1 mm. Vzdálenost objektivu byl v tomto případě několik málo milimetrů. Foceno objektive Canon EF-S 18-55 mm, f/3.5-5.6 na f/3.5 za použití macro-kroužků.
Hloubka ostrosti u makrofotografie. Zde na fotografii je větší zrnko písku o velikosti asi 1 mm. Vzdálenost objektivu byla v tomto případě několik málo milimetrů. Foceno objektivem Canon EF-S 18-55 mm, f/3,5-5,6 při cloně f/3,5 za použití makro kroužků.

Rozměry fotografie

Možná někdo nyní někdo namítne, že na tom přeci nezáleží. Že to se nedá ve fotoaparátu nijak nastavit, nebo ovlivnit. Nicméně rozměry fotografie hrají v určování hloubky ostrosti také svojí roli.

Hloubka ostrosti a velikost fotografie. Na velkém snímku jistě vidíte, že kartáček nejblíže fotoaparátu už začíná být lehce rozmazaný. Když se však podíváte vpravo dolů na zmenšenou fotografii. Jen těžko byste poznali, že kartáček v popředí je rozmazaný.
Na velkém snímku jistě vidíte, že kartáček nejblíže fotoaparátu už začíná být lehce rozmazaný. Když se však podíváte vpravo dolů na zmenšenou fotografii. Jen těžko byste poznali, že kartáček v popředí je rozmazaný. Proto mám rád fotografie ve velikostech A4 (ještě lépe A3) místo 10×15 cm.
Informace Čím menší je výsledná fotografie, tím větší je hloubka ostrosti.

Taková fotografie o velikosti poštovní známky bude mít jistě větší hloubku ostrosti než obří billboard na nějakém paneláku. Platí totiž, že čím větší fotografie je, tím spíše se bude případné rozostření zvětšovat a bude stále více okem viditelné.

Vzdálenost pozorovatele od fotografie

Vzdálenost pozorovatele od samotné fotografie má samozřejmě také velký vliv. Koneckonců je velký rozdíl, jestli se na fotografii o velikosti A4 díváte ze vzdálenosti půl metru, nebo z několika metrů

Informace Platí tedy, že čím blíže se u fotografie nacházíte, tím menší je hloubka ostrosti.

Jednoduše je to proto, že z několika centimetrů okem rozeznáte mnohem více detailů než pohledem z několika metrů. Samozřejmě však platí, že se poslední dva jmenované faktory částečně kryjí. Přeci jen na velkou fotografii o velikosti A2 se taky nedíváte z 10 cm. Dáváte si dostatečný odstup.

Hloubka ostrosti přehledně

Faktorů ovlivňující hloubku ostrosti je nemalé množství. Rozhodl jsem se vytvořit jeden obrázek, který by měl přehledněji ukázat výše zmíněné poznatky. Pro zjednodušení vkládám pouze ty faktory, které můžete ovlivnit sami při fotografování.

Hloubka ostrosti - přehledně, pro zvětšení klikněte
Hloubka ostrosti přehledně – zaostřená místa jsou šedivě, pro zvětšení klikněte

Tlačítko hloubky ostrosti

Některé fotoaparáty jsou vybaveny tzv. „tlačítkem hloubky ostrosti“. Po jeho zmáčknutí se nastaví vámi zvolená clona v objektivu. Vy si pak můžete sami zkontrolovat hloubku ostrosti na fotografii. Tuto kontrolu provádíte v optickém hledáčku, příp. na LCD displeji.

Malé varování: pokud nastavíte vysokou clonu, obraz se po zmáčknutí tlačítka hloubky ostrosti také náležitě ztmaví. Není třeba se nějak znepokojovat, je to tak správně.

Praxe s hloubkou ostrosti

Pomůžu si jedním dotazem od čtenářky Katky:

A jak to udělám, abych měla zaostřenou věc, kterou chci fotit a pozadí, pokud možno, co nejvíce rozostřené?

Odpověď vyplývá z toho, co jsem vám dnes ukazoval:

 • v první řadě využít co nejnižší clony, která rozostří místa mimo hloubku ostrosti,
 • fotit na velkou ohniskovou vzdálenost (klidně i 200 mm),
 • přijít k fotografované věci co nejblíže to půjde.

Jednoduché, že?

Závěrem

Hloubka ostrosti je velice dobrý výrazový prostředek fotografa. Práce s ní zpočátku vyžaduje určitý čas. Později se z ní však stává velice kreativní nástroj, díky kterému můžete snadno nasměrovat pozorovatele na místa, které potřebujete.

Tak či onak je hloubka ostrosti něco, s čím se budete setkávat úplně pokaždé, když zmáčknete spoušť svého fotoaparátu. Pamatujte na to a pokuste se ji vhodně používat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *