Bajonet

Bajonet fotoaparátu

Bajonet slouží k uchycení objektivu na těle fotoaparátu. Protože má však zpravidla každý výrobce bajonet vlastní, nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní. Čtěte dál a dozvíte se, jaký objektiv je nejvhodnější pro váš typ fotoaparátu.

kovový bajonet fotoaparátu
Kovový bajonet fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Kde bajonet najdete

Bajonet se vyskytuje na jednookých zrcadlovkách a kompaktech s výměnnými objektivy viz obrázek výše. Samozřejmě též i u středoformátových fotoaparátů.

Konstrukce bajonetu

Bajonet a zejména jeho uchycení musí být dostatečně pevné, aby uneslo i větší a těžší objektivy. Proto se bajonet (až na výjimky) vyrábí z kovu a je uchycen přímo na skelet těla fotoaparátu. Kromě uchycení objektivu zajišťuje komunikaci mezi tělem fotoaparátu a objektivem.

Informace Komunikace mezi objektivem a fotoaparátem skrze bajonet obvykle obsahuje velice důležité informace. Jestli je zaostřeno, zda je třeba dále ostřit. Nebo na jakou vzdálenost je zaostřeno, nastavení clony, zda byla při ostření zapnutá stabilizace, atd.

Ke komunikaci mezi fotoaparátem a objektivem slouží řada kontaktů. Ty jsou obvykle umístěny v oblouku na spodní či vrchní straně bajonetu.

Nápad Není jich mnoho, ale některé fotoaparáty mají ve fotoaparátu bajonet plastový. Pokud v takovém fotoaparátu často vyměňujete objektivy, vřele doporučuji bajonet v servisu (či svépomocí) vyměnit za kovový. Není až tak drahý a má mnohem delší životnost.

Objektivy různých výrobců

Zpravidla každý výrobce fotoaparátů používá svůj vlastní bajonet. Aby to bylo ještě trochu složitější, tak drtivá většina výrobců nemá pouze jeden bajonet, ale hned několik. Proto nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní (např. nedáte objektiv značky Canon do fotoaparátu od Nikonu). Existují firmy, které se však specializují pouze na výrobu objektivů. Tyto firmy své objektivy vybavují bajonety pro fotoaparáty různých výrobců. Několik z nich je zmíněno na konci článku.

Problém používání „cizích“ objektivů právě na vašem těle fotoaparátů jde však obejít. Existuje jedna krásná věcička a té se říká redukce či adaptér. Používám v tomto článku raději oba dva výrazy. Osobně si však myslím, že redukce má něco „redukovat“, takže je správný výraz adaptér. Nicméně někteří fotografové si trvají na svém… Nechám je při tom.

Redukce a adaptéry

Existují adaptéry, díky kterým je možné propojit tělo fotoaparátu s objektivem, který byste na svůj fotoaparát za normálních okolností nenasadili.

Adaptér umožňující používat objektivy Canon EF a Canon EF-S na fotoaparátech Sony
Adaptér umožňující používat objektivy Canon EF a Canon EF-S na fotoaparátech Sony

Výhoda těch adaptérů je tedy zřejmá. Jsou tu však i nevýhody. Jedna z těch častých je, že některé objektivy nepředávají všechny informace do fotoaparátu. Často také nefunguje ostření za pomocí autofokusu.

Více o adaptérech a redukcích bajonetů se dozvíte z článku o adaptérech objektivů.

Nejpoužívanější bajonety ve fotoaparátech

Nyní uvedu několik systémů uchycení objektivů ve fotoaparátech.

4/3 systém

Otevřený formát bajonetu a celého způsobu umístění snímacího čipu a komory se zrcadlem. Bajonet 4/3 využívají především společnosti PanasonicExterní odkazOlympusExterní odkaz. Jejich objektivy jsou tedy vzájemně kompatibilní (mimo některých speciálních funkcí). Crop faktor je u 4/3 systému 2×.

Logo systému FourThirds
Logo systému FourThirds

Micro 4/3 systém

Zmenšená verze otevřeného formátu 4/3 uvedená firmou Panasonic a Olympus. Objektivy micro 4/3 jsou o něco blíže čipu. Těla fotoaparátů s bajonetem micro 4/3 totiž nemají zrcátko a ani optický hledáček. K zobrazování používají pouze živý náhled na LCD panelu. Fotoaparáty jsou proto menší i lehčí. S použitím redukce lze objektivy 4/3 připojit na tělo fotoaparátu s bajonetem micro 4/3. Opačné propojení (systém micro 4/3 na bajonet 4/3) však možné není.

Olympus OM

Starý analogový bajonet používaný Olympusem pro řadu zrcadlovek OM a objektivů Zuiko. Již se nevyrábí.

Canon EF

Klasický (full-frame) bajonet společnosti CanonExterní odkaz. Objektivy bajonetu Canon EF-S nejsou kompatibilní s těly s bajonetem Canon EF. Po nasazení EF-S objektivů na tělo s bajonetem EF následně dochází k ořezu zorného pole. Tedy za předpokladu, že se vám jej podaří vůbec nasadit.

Drahé full-frame fotoaparáty od Canonu disponují pouze bajonetem typu Canon EF. Při nákupu objektivů si proto dejte pozor, abyste náhodou nakoupili objektiv typu Canon EF-S nebo Canon EF-M.

Canon EF 85mm f/1.2L II USM
Canon EF 85mm f/1.2L II USM

Canon EF-S

Bajonet uzpůsoben pro použití objektivů na digitálních zrcadlovkách se senzory velikosti APS-C. Objektivy Canon EF jsou kompatibilní s těly s bajonetem EF-S. Crop faktor je u tohoto systému 1,6×.

Canon EF-M

Typ bajonetu Canon EF-M je využíván u tzv. bezrcadlovek (angl. mirrorless) typu Canon EOS M. Není kompatibilní s objektivy Canon EF ani Canon EF-S. Lze je však používat s pomocí adaptéru CANON EF-EOS M. Objektivy EF-M jsou oproti těm pro zrcadlovky o dost menší i lehčí.

Canon FD

Starý analogový bajonet firmy Canon. Již se nevyrábí. Tyto staré objektivy však lze na nových fotoaparátech používat s pomocí adaptéru.

Canon RF

Nový typ bajonetu Canon pro bezzrcadlový systém Canon EOS R. Jedná se o tzv. bezzrcadlovky se senzorem o velikosti kinofilmového políčka (full-frame). Přes adaptér je možné připojit i objektivy s bajonety Canon EF i EF-S.

Minolta AF

Původní bajonet firmy MinoltaExterní odkaz jenž převzala Sony a mírně jej zdokonalila. Bajonet byl určen jak pro analogové tak pro digitální objektivy. Již se nevyrábí.

Minolta MD

Starý analogový bajonet firmy Minolta. Již se nevyrábí.

Minolta Nuvis

Zmenšený bajonet společnosti Minolta určený pro řadu zmenšených objektivů systému Nuvis. Pracují se zmenšeným formátem filmu – APS (Advanced Photo System).

Nikon F

Společnost NikonExterní odkaz je v podstatě jediná firma, která nikdy nezměnila svůj bajonet. V omezené míře je tak možné použít libovolný objektiv Nikon na libovolné tělo Nikon. Podmínkou je kompatibilita ovládání. Příkladem jsou nové objektivy Nikon. Ty již nemají mechanické nastavování clony skrz tělo fotoaparátu, ale toto řízení clony je zabudováno v objektivu. Bajonet Nikon F svého času využívala i těla společností Kodak a Fujifilm.

Nikon D810A
Nikon D810A, sen mnoha fotografů

Pentax K

Starý analogový bajonet firmy Pentax. Již se nevyrábí.

Pentax K-AF a K-AF2

K-AF2 je současným bajonetem firmy PentaxExterní odkazSamsungExterní odkaz. Je určen jak pro analogové objektivy tak pro digitální. Těla s K-AF2 bajonetem jsou kompatibilní s objektivy K i K-AF.

Sony AF

Současný digitální bajonet firmy SonyExterní odkaz. Je zpětně kompatibilní s objektivy Minolta AF.

Tamron / Tokina / Samyang / Sigma / a další…

Existují výrobci specializující se na výrobu objektivů pro těla jiných značek. Nejznámější jsou zejména firmy SigmaExterní odkazTamronExterní odkaz. Jeden a tentýž objektiv je poté možno od těchto společností zakoupit v různých variacích pro různé bajonety. Např. pro Canon EF, Nikon F, 4/3 atd.

Staré objektivy

Existují kromě výše uvedených objektivů existují ještě starší objektivy různých výrobců z celého světa. Takový starý objektiv zpravidla využívá úplně jiný bajonet (nebo patice) než nějaký z výše uvedených. Přesto je možné mnohé objektivy provozovat na stávajících tělech fotoaparátů. Jak je to možné? Odpověď najdete v článku o starých objektivech.

Objektiv Helios
Starý manuální objektiv Helios

Závěrem

Při výběru fotoaparátu, ale i objektivu si dejte pozor, jaký bajonet je na fotoaparátu přítomen. Může se vám totiž lehce stát, že na svůj drahý fotoaparát koupíte objektiv, který v lepším případě nepříjemně ořezává obraz. V tom horším případě pak nejde nasadit vůbec a nebo na něm nefungují všechny funkce. To by bylo jistě opravdu nemilé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *