Bajonet

Bajonet fotoaparátu

Bajonet slouží k uchycení objektivu na těle fotoaparátu. Protože má zpravidla každý výrobce bajonet vlastní, nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní. Čtěte dál a dozvíte se, jaký objektiv je nejvhodnější pro váš typ fotoaparátu.

Kovový bajonet fotoaparátu, bajonet Canon EF/EF-S
Kovový bajonet fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Kde bajonet najdete

Bajonet se vyskytuje na jednookých zrcadlovkáchkompaktech s výměnnými objektivy viz obrázek výše. Samozřejmě též i u středoformátových fotoaparátů.

Bajonet – konstrukce

Bajonet a zejména jeho uchycení musí být dostatečně pevné, aby uneslo i větší a těžší objektivy. Proto se bajonet (až na výjimky) vyrábí z kovu a je uchycen přímo na skelet těla fotoaparátu. Kromě uchycení objektivu zajišťuje komunikaci mezi tělem fotoaparátu a objektivem.

Komunikace mezi objektivem a fotoaparátem skrze bajonet obvykle obsahuje velice důležité informace. Jestli je zaostřeno, zda je třeba dále ostřit. Na jakou vzdálenost je zaostřeno, nastavení clony, zda byla při ostření zapnutá stabilizace, atd.

Ke komunikaci mezi fotoaparátem a objektivem slouží řada kontaktů. Ty jsou obvykle umístěny v oblouku na spodní či vrchní straně bajonetu.

Není jich mnoho, ale některé fotoaparáty mají ve fotoaparátu bajonet plastový. Pokud v takovém fotoaparátu často vyměňujete objektivy, vřele doporučuji bajonet v servisu (či svépomocí) vyměnit za kovový. Není až tak drahý a má mnohem delší životnost.

Objektivy různých výrobců

Zpravidla každý výrobce fotoaparátů používá svůj vlastní bajonet. Aby to bylo ještě trochu složitější, tak drtivá většina výrobců nemá pouze jeden bajonet, ale hned několik. Proto nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní (např. nedáte objektiv od Canonu do fotoaparátu od Nikonu). Existují firmy, které se specializují pouze na výrobu objektivů. Tyto firmy své objektivy vybavují bajonety pro fotoaparáty různých výrobců. Několik z nich je zmíněno na konci článku.

Problém používání „cizích“ objektivů právě na vašem těle fotoaparátů jde někdy obejít. Existuje jedna krásná věcička a té se říká redukce / adaptér. Používám v tomto článku raději oba dva výrazy. Osobně si však myslím, že redukce má něco „redukovat“, takže je správný výraz adaptér. Nicméně někteří fotografové a výrobci to vidí jinak… Proto zde nechám oba dva výrazy.

Redukce a adaptéry

Existují adaptéry, díky kterým je možné propojit tělo fotoaparátu s objektivem, který byste na svůj fotoaparát za normálních okolností nenasadili.

Adaptér umožňující používat objektivy Canon EF a Canon EF-S na fotoaparátech Sony, bajonet sony
Adaptér umožňující používat objektivy Canon EF a Canon EF-S na fotoaparátech Sony

Výhoda těch adaptérů je tedy zřejmá. Jsou tu ale i nevýhody. Jedna z těch častých je, že některé objektivy nepředávají všechny informace do fotoaparátu. Často proto nefunguje ostření za pomocí autofokusu.

Více o adaptérech a redukcích bajonetů se dozvíte z článku o adaptérech objektivů.

Nejpoužívanější bajonety ve fotoaparátech

Nyní uvedu několik systémů uchycení objektivů ve fotoaparátech.

4/3 systém

Otevřený formát bajonetu a celého způsobu umístění snímacího senzoru a komory se zrcadlem. Bajonet 4/3 využívají především společnosti PanasonicOlympus. Jejich objektivy jsou tedy vzájemně kompatibilní (mimo některých speciálních funkcí). Crop faktor je u 4/3 systému 2×.

Logo systému FourThirds, bajonet FourThirds
Logo systému FourThirds

Micro 4/3 systém

Zmenšená verze otevřeného formátu 4/3 uvedená firmou Panasonic a Olympus. Objektivy micro 4/3 jsou o něco blíže senzoru. Těla fotoaparátů s bajonetem micro 4/3 totiž nemají zrcátko a ani optický hledáček. K zobrazování používají pouze živý náhled na LCD panelu. Fotoaparáty jsou proto menší a lehčí. S použitím adaptéru lze objektivy 4/3 připojit na tělo fotoaparátu s bajonetem micro 4/3. Opačné propojení (systém micro 4/3 na bajonet 4/3) však možné není.

Olympus OM

Starý analogový bajonet používaný Olympusem pro řadu zrcadlovek OM a objektivů Zuiko. Již se nevyrábí.

Canon EF

Klasický (full-frame) bajonet společnosti Canon. Objektivy bajonetu Canon EF-S nejsou kompatibilní s těly s bajonetem Canon EF. Po nasazení EF-S objektivů na tělo s bajonetem EF následně dochází k ořezu zorného pole. Tedy za předpokladu, že se vám jej podaří vůbec nasadit.

Drahé full-frame fotoaparáty od Canonu disponují pouze bajonetem typu Canon EF. Při nákupu objektivů si proto dejte pozor, abyste náhodou nakoupili objektiv typu Canon EF-S, EF-M a RF.

Canon EF 85mm f/1.2L II USM, bajonet Canon EF
Canon EF 85mm f/1.2L II USM, bajonet Canon EF

Canon EF-S

Bajonet uzpůsoben pro použití objektivů na digitálních zrcadlovkách se senzory velikosti APS-C. Objektivy Canon EF jsou kompatibilní s těly s bajonetem EF-S. Crop faktor je u tohoto systému 1,6×.

Canon EF-M

Typ bajonetu Canon EF-M je využíván u tzv. bezrcadlovek (angl. mirrorless) typu Canon EOS M. Není kompatibilní s objektivy Canon EF, Canon EF-S. Tyto objektivy lze používat s pomocí adaptéru Canon EF-EOS M. Objektivy EF-M jsou oproti těm pro zrcadlovky o dost menší i lehčí.

Canon RF

Nový typ bajonetu Canon pro bezzrcadlový systém Canon EOS R. Jedná se o tzv. bezzrcadlovky se senzorem o velikosti kinofilmového políčka (full-frame). Přes adaptér je možné připojit i objektivy s bajonety Canon EF i EF-S. Jedná se o rychlejší, přesnější a pokročilejší variantu než letité bajonety EF.

Canon FD

Starý analogový bajonet firmy Canon. Již se nevyrábí. Tyto staré objektivy však lze na nových fotoaparátech používat s pomocí adaptéru.

Minolta AF

Původní bajonet firmy Minolta jenž převzala Sony a mírně jej zdokonalila. Bajonet byl určen jak pro analogové tak pro digitální objektivy. Již se nevyrábí.

Minolta MD

Starý analogový bajonet firmy Minolta. Již se nevyrábí.

Minolta Nuvis

Zmenšený bajonet společnosti Minolta určený pro řadu zmenšených objektivů systému Nuvis. Pracují se zmenšeným formátem filmu – APS (Advanced Photo System).

1 Nikon

Tento typ bajonetu je někdy označován jako Nikon CX. Je určen pro kompaktní fotoaparáty Nikon. Vhodná „skla“ poznáte dle označení objektivů 1 Nikon. Tyto objektivy nejsou kompatibilní s ostatními bajonety.

Nikon F

Společnost Nikon je v podstatě jediná firma, která nikdy nezměnila svůj bajonet. V omezené míře je tak možné použít libovolný objektiv Nikon na libovolné tělo Nikon. Podmínkou je kompatibilita ovládání. Příkladem jsou nové objektivy Nikon. Ty již nemají mechanické nastavování clony skrz tělo fotoaparátu, ale toto řízení clony je zabudováno v objektivu. Bajonet Nikon F svého času využívala i těla společností Kodak a Fujifilm.

Nikon D810A, bajonet Nikon F
Nikon D810A, sen mnoha fotografů

Nikon Z

Bajonet Nikon Z je nejnovějším a nejpokročilejším přírůstkem společnosti Nikon. Jedná se o bajonet pro pokročilé bezzrcadlovky Nikon Z. Oproti typu F má o něco větší průměr a rychlejší přenos dat mezi objektivem a fotoaparátem. S adaptérem lze připojit i objektivy určené pro bajonet F.

Pentax K

Starý analogový typ bajonetu firmy Pentax. Již se nevyrábí.

Pentax K-AF a K-AF2

K-AF2 je současným bajonetem firmy PentaxSamsung. Je určen jak pro analogové objektivy tak pro digitální. Těla s K-AF2 bajonetem jsou kompatibilní s objektivy K i K-AF.

Sony AF

Současný digitální bajonet firmy Sony. Je zpětně kompatibilní s objektivy Minolta AF.

Tamron / Tokina / Samyang / Sigma / a další…

Existují výrobci specializující se na výrobu objektivů pro těla jiných značek. Nejznámější jsou zejména firmy SigmaTamron. Jeden a tentýž objektiv je poté možno od těchto společností zakoupit v různých variacích pro různé bajonety. Např. pro Canon EF, Nikon F, Pentax, atd.

Staré objektivy

Kromě výše uvedených objektivů existují ještě starší objektivy různých výrobců z celého světa. Takový starý objektiv zpravidla využívá úplně jiný bajonet (nebo patici) než ty výše uvedené. Přesto je možné mnohé objektivy provozovat na stávajících tělech fotoaparátů. Jak je to možné? Odpověď najdete v článku o starých objektivech.

Objektiv Helios, závit M42
Starý manuální objektiv Helios (bez bajonetu, ale se závitem M42)

Závěrem

Při výběru fotoaparátu, ale i objektivu si dejte pozor, jaký bajonet je na výrobku přítomen. Může se vám totiž lehce stát, že na svůj drahý fotoaparát koupíte objektiv, který v lepším případě nepříjemně ořezává obraz. V tom horším případě nejde nasadit vůbec, nebo na něm nefungují všechny funkce. To by bylo jistě opravdu nemilé.

9 komentářů u „Bajonet

 1. Dobrý deň.
  Kúpil som si rybie oko pre snímač APSC. Mam doma Canon Rebel T1 s týmto čipom. Bajonet je EOS. Pri vybavovaní objektívu som zistil, že na objektívne je bajonet EOS M.
  Rad by som vedel ci existuje redukcia na použitie objektívu s bajonetom EOS M na fotoaparát Canon s bajonetom EOS.
  Vopred ďakujem.

  1. Dobrý den,
   bohužel Vás zklamu, ale redukce z Canon EF-M na Canon EF/EF-S se nevyrábí. Kdyby to bylo opačně, tak to není žádný problém. EF/EF-S objektivy lze připojit přes adaptér k fotoaparátu s bajonetem EF-M a krásně fungují. Nicméně v opačném případě existují jistá omezení, kvůli kterým se takové adaptéry vůbec nevyplatí vyrábět.

  2. EOS M je určen pro bezrcadlovky Canon a jejich těla jsou užší. Na klas. těle je úchyt bajonetu příliš vzdálen od čipu a objektiv by se tudíž zaostřil na velice blízkou vzdálenost nikoli na nekonečno jak vyžaduje Vaše rybí oko. Neřešitelné!
   Ale těla řady M stojí jen pár tisíc a když už máte objektiv je lépe dokoupit než se ztrátou prodat!

 2. Dobrý deň chcel by som sa spýtať či mi bude objektív Sigma 80-400mm 1:4.5-5.6 apo dg d pasovať na Nikon d5100?
  Ďakujem

 3. Dobrý den
  Mám Canon EOS 1300d (W) vybavena snímačem CMOS mám bajonet EF S 18-55mm a pak EF 75-300mm dá se dokoupit ještě nějaký dokoupit ? Děkuji

  1. Dobrý den,
   ve vašem případě můžete na fotoaparátu používat veškeré objektivy Canon s bajonety Canon EF a Canon EF-S. Je jich opravdu velké množství. Jiné objektivy typu Canon RF a Canon EF-M používat nelze.

 4. Olympus Zuiko Digital 50mm f2.0 Macro ED 4/3 Supreme macro lens, Excellent

  Dobrý deň, mám starší fotoaparát E 410 s otvorom asi 46,5 mm pre bajonet a neviem sa dopátrať ako sa tento rozmer označuje / ED / ? Za radu vopred ďakujem. Chcem si dokúpiť objektív a už som sa raz netrafil Vlado

  1. Dobrý den,
   fotoaparát Olympus E-410 je vybaven bajonetem Four Thirds. Pasují do něj objektivy Four Thirds System Lens. Ty se označují zkratkou „4/3“. Uvedená zkratka „ED“ znamená, že objektiv je vybaven ED členem či členy. Tyto speciální optické členy mají nízký rozptyl světla, což pomáhá odstranit barevné vady.

   Existuje i bajonet MFT – Micro Four Thirds (micro 4/3). Ten je však o přibližně 6 mm menší (než výše uvedený bajonet Four Thirds). Má i lehce jiný počet kontaktů (o 2 více).

   Výše uvedený objektiv by měl do fotoaparátu Olympus E-410 pasovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *