Bajonet fotoaparátu
Bajonet slouží k uchycení objektivu na těle fotoaparátu. Protože má zpravidla každý výrobce bajonet vlastní, nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní. Čtěte dál a dozvíte se, jaký objektiv je nejvhodnější pro váš typ fotoaparátu.
Kde bajonet najdete
Bajonet se vyskytuje na jednookých zrcadlovkách a kompaktech s výměnnými objektivy viz obrázek výše. Samozřejmě též i u středoformátových fotoaparátů.
Bajonet – konstrukce
Bajonet, zejména jeho uchycení, musí být dostatečně pevné, aby uneslo i větší a těžší objektivy. Proto se bajonet (až na výjimky) vyrábí z kovu. Pomáhá i to, že je uchycený přímo na skelet těla fotoaparátu. Kromě uchycení objektivu zajišťuje komunikaci mezi tělem fotoaparátu a objektivem.
Komunikace mezi objektivem a fotoaparátem skrze bajonet obvykle obsahuje velice důležité informace. Jestli je zaostřeno, zdali je třeba dále ostřit. Na jakou vzdálenost je zaostřeno, nastavení clony, zda je při ostření zapnutá stabilizace, atd.
Ke komunikaci mezi fotoaparátem a objektivem slouží řada kontaktů. Ty se nachází v oblouku na spodní či vrchní straně bajonetu.
Není jich mnoho, ale některé fotoaparáty mají ve fotoaparátu bajonet plastový. Pokud na takovém fotoaparátu často vyměňujete objektivy, vřele doporučuji bajonet v servisu (či svépomocí) vyměnit za kovový. Není až tak drahý a má mnohem delší životnost.
Objektivy různých výrobců
Zpravidla každý výrobce fotoaparátů používá svůj vlastní bajonet. Aby to bylo ještě trochu složitější, tak drtivá většina výrobců nemá pouze jeden bajonet, ale hned několik. Proto nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní (např. nedáte objektiv od Canonu na fotoaparát od Nikonu). Existují firmy, které se specializují pouze na výrobu objektivů. Tyto firmy své objektivy vybavují bajonety pro fotoaparáty různých výrobců. Jejich kratší seznam jsem zmínil na konci tohoto článku.
Problém používání „cizích“ objektivů na vašem těle fotoaparátu jde ovšem někdy obejít. Existuje jedna krásná věcička a té se říká redukce / adaptér. Používám v tomto článku raději oba dva výrazy. Osobně si však myslím, že redukce má něco „redukovat“, takže je správný výraz adaptér. Nicméně někteří fotografové a výrobci to vidí jinak… Proto zde nechám oba dva výrazy.
Adaptéry a redukce
Existují adaptéry, díky kterým propojíte tělo fotoaparátu s objektivem, který byste na fotoaparát za normálních okolností nenasadili.
Výhoda těch adaptérů je tedy zřejmá. Jsou tu ale i nevýhody. Jedna z těch častých je, že některé objektivy nepředávají všechny informace do fotoaparátu. Často proto nefunguje ostření za pomocí autofokusu.
Více o adaptérech a redukcích se dozvíte z článku o adaptérech objektivů.
Nejpoužívanější bajonety ve fotoaparátech
Nyní uvedu několik systémů uchycení objektivů ve fotoaparátech. Snažil jsem se vybrat ty nejpoužívanější. Je ale pravděpodobné, že tento seznam rozšířím / upravím o aktuální modely. Nic není věčné a i bajonety se postupně vyvíjí.
4/3 systém
Otevřený formát bajonetu a celého způsobu umístění snímacího senzoru a komory se zrcadlem. Bajonet 4/3 využívají především společnosti Panasonic a Olympus. Jejich objektivy jsou tedy vzájemně kompatibilní (mimo některých speciálních funkcí). Crop faktor je u 4/3 systému 2×.
Micro 4/3 systém
Zmenšená verze otevřeného formátu 4/3 uvedená firmami Panasonic a Olympus. Objektivy micro 4/3 jsou o něco blíže senzoru. Těla fotoaparátů s bajonetem micro 4/3 totiž nemají zrcátko a ani optický hledáček. K zobrazování používají pouze živý náhled na LCD panelu (příp. elektronický hledáček). Fotoaparáty jsou proto menší a lehčí. S použitím adaptéru lze objektivy 4/3 připojit na tělo fotoaparátu s bajonetem micro 4/3. Opačné propojení (systém micro 4/3 na bajonet 4/3) však možné není.
Olympus OM
Starý analogový bajonet používaný Olympusem pro řadu zrcadlovek OM a objektivů Zuiko. Již se nevyrábí.
Canon EF
Klasický (full-frame) bajonet společnosti Canon určený pro zrcadlovky. Objektivy bajonetu Canon EF-S nejsou kompatibilní s těly s bajonetem Canon EF. Po nasazení EF-S objektivů na tělo s bajonetem EF následně dochází k ořezu zorného pole. Tedy za předpokladu, že se vám podaří objektiv vůbec nasadit.
Full-frame zrcadlovky od Canonu disponují pouze bajonetem typu Canon EF. Při nákupu objektivů si proto dejte pozor, abyste náhodou nakoupili objektiv typu Canon EF-S, EF-M, RF či RF-S.
Canon EF-S
Bajonet uzpůsoben pro použití objektivů na digitálních zrcadlovkách se senzory velikosti APS-C (tedy menší než full-frame). Objektivy Canon EF jsou kompatibilní s těly s bajonetem EF-S. Crop faktor je u tohoto systému 1,6×.
Canon EF-M
Typ bajonetu Canon EF-M využívají bezzrcadlovky (angl. mirrorless) typu Canon EOS M. Tento bajonet není kompatibilní s objektivy typu Canon EF, Canon EF-S. Tyto objektivy naštěstí lze připojit s pomocí adaptéru Canon EF-EOS M. Objektivy EF-M jsou oproti zmíněným objektivům pro zrcadlovky o dost menší i lehčí. Aktuálně jsou fotoaparáty Canon EOS M a objektivy Canon EF-M na ústupu. Nahradily je moderní bezzrcadlovky.
Canon RF
Nový typ bajonetu Canon pro bezzrcadlový systém Canon EOS R. Jedná se o tzv. bezzrcadlovky se senzorem o velikosti kinofilmového políčka (full-frame). Přes adaptér (Canon EF-EOS R) připojíte i objektivy s bajonety Canon EF i EF-S. Jedná se o rychlejší, přesnější a pokročilejší variantu než letité bajonety typu EF. V současné době se společnost Canon soustřeďuje právě na tento bajonet, resp. objektivy Canon RF.
Canon RF-S
Bajonet RF-S najdete na bezzrcadlovkách systému Canon R, které mají senzor o velikosti APS-C (menší jak full-frame). Slouží pro připojení objektivů Canon RF-S, které jsou kompaktnější variantou objektivů Canon RF. Crop faktor je opět 1,6×. Objektivy Canon RF lze používat na bajonetu Canon RF-S. Objektivy Canon RF-S lze používat s novým firmware na fotoaparátech s bajonetem Canon RF. Počítejte ovšem s tím, že po jejich nasazení bude obraz poněkud oříznutý. Tento bajonet nahrazuje výše uvedený bajonet Canon EF-M, resp. fotoaparáty Canon EOS M.
Canon FD
Starý analogový bajonet společnosti Canon. Již se nevyrábí. Tyto staré objektivy však lze na nových fotoaparátech používat s pomocí adaptéru.
Minolta AF
Původní bajonet firmy Minolta jenž převzala Sony a mírně jej zdokonalila. Bajonet sloužil jak pro analogové, tak digitální objektivy. Již se nevyrábí.
Minolta MD
Starý analogový bajonet firmy Minolta. Již se nevyrábí.
Minolta Nuvis
Zmenšený bajonet společnosti Minolta určený pro řadu zmenšených objektivů systému Nuvis. Pracují se zmenšeným formátem filmu – APS (angl. Advanced Photo System).
1 Nikon
Tento typ bajonetu je někdy označovaný jako Nikon CX. Je určený pro kompaktní fotoaparáty Nikon. Vhodná „skla“ poznáte dle označení objektivů „1 Nikon“. Tyto objektivy nejsou kompatibilní s ostatními bajonety.
Nikon F
Společnost Nikon je v podstatě jediná firma, která nikdy nezměnila svůj bajonet. V omezené míře je tak možné použít libovolný objektiv Nikon na libovolné tělo Nikon. Podmínkou je kompatibilita ovládání. Příkladem jsou nové objektivy Nikon. Ty již nemají mechanické nastavování clony skrz tělo fotoaparátu, ale celé řízení clony je zabudované v objektivu. Bajonet Nikon F svého času využívala i těla společností Kodak a Fujifilm.
Nikon Z
Bajonet Nikon Z je nejnovější a nejpokročilejší přírůstek společnosti Nikon. Jedná se o bajonet pro pokročilé bezzrcadlovky Nikon Z. Oproti typu F má o něco větší průměr a rychlejší přenos dat mezi objektivem a fotoaparátem. S adaptérem lze připojit i objektivy určené pro bajonet Nikon F.
Pentax K
Starý analogový typ bajonetu firmy Pentax. Již se nevyrábí.
Pentax K-AF a K-AF2
K-AF2 je současným bajonetem firmy Pentax a Samsung. Je určený jak pro analogové objektivy, tak pro ty digitální. Těla s K-AF2 bajonetem jsou kompatibilní s objektivy Pentax K i K-AF.
Sony AF
Současný digitální bajonet firmy Sony. Je zpětně kompatibilní s objektivy Minolta AF.
Tamron / Tokina / Samyang / Sigma / a další…
Existují výrobci specializující se na výrobu objektivů pro těla jiných značek. U nás jsou nejznámějšími společnostmi Sigma a Tamron. Jejich objektivy mají často stejné parametry, ale odlišné bajonety. Tedy např. objektiv 50 mm se vyrábí ve variantě s bajonetem Canon EF, Nikon F, nebo třeba pro fotoaparáty Pentax.
Staré objektivy
Kromě výše uvedených objektivů existují ještě starší objektivy různých výrobců z celého světa. Takový starý objektiv zpravidla využívá úplně jiný bajonet (nebo patici) než ty výše uvedené. Přesto můžete mnohé objektivy provozovat na stávajících tělech fotoaparátů. Jak je to možné? Odpověď najdete v článku o starých objektivech.
Závěrem
Při výběru fotoaparátu, ale i objektivu, si dejte pozor, jaký bajonet je na zařízeních přítomný. Může se vám totiž lehce stát, že na svůj drahý fotoaparát koupíte objektiv, který v lepším případě nepříjemně ořezává obraz. V tom horším případě nejde nasadit vůbec, nebo na něm nefungují všechny funkce. To by bylo jistě opravdu nemilé. Možná se to nyní zdá jako hloupost, ale takové věci se dějí. Díky nepozornosti a někdy i neznalosti někteří přišli o desítky tisíc korun za nový objektiv, který jim ovšem vůbec nefungoval.
Dobrý den,
lze na fotoaparát LUMIX nasadit objektiv s bajonetem E?
Obávám se, že to nejspíše nepůjde – nenašel jsem žádný takový adaptér. Našel jsem na internetu jen adaptér na bajonet Sony A.
Dobrý deň.
Kúpil som si rybie oko pre snímač APSC. Mam doma Canon Rebel T1 s týmto čipom. Bajonet je EOS. Pri vybavovaní objektívu som zistil, že na objektívne je bajonet EOS M.
Rad by som vedel ci existuje redukcia na použitie objektívu s bajonetom EOS M na fotoaparát Canon s bajonetom EOS.
Vopred ďakujem.
Dobrý den,
bohužel Vás zklamu, ale redukce z Canon EF-M na Canon EF/EF-S se nevyrábí. Kdyby to bylo opačně, tak to není žádný problém. EF/EF-S objektivy lze připojit přes adaptér k fotoaparátu s bajonetem EF-M a krásně fungují. Nicméně v opačném případě existují jistá omezení, kvůli kterým se takové adaptéry vůbec nevyplatí vyrábět.
EOS M je určen pro bezrcadlovky Canon a jejich těla jsou užší. Na klas. těle je úchyt bajonetu příliš vzdálen od čipu a objektiv by se tudíž zaostřil na velice blízkou vzdálenost nikoli na nekonečno jak vyžaduje Vaše rybí oko. Neřešitelné!
Ale těla řady M stojí jen pár tisíc a když už máte objektiv je lépe dokoupit než se ztrátou prodat!
Dobrý deň chcel by som sa spýtať či mi bude objektív Sigma 80-400mm 1:4.5-5.6 apo dg d pasovať na Nikon d5100?
Ďakujem
Dobrý den,
pokud bude objektiv vybaven bajonetem pro Nikon, tak na něj samozřejmě pasovat bude.
Dobrý den
Mám Canon EOS 1300d (W) vybavena snímačem CMOS mám bajonet EF S 18-55mm a pak EF 75-300mm dá se dokoupit ještě nějaký dokoupit ? Děkuji
Dobrý den,
ve vašem případě můžete na fotoaparátu používat veškeré objektivy Canon s bajonety Canon EF a Canon EF-S. Je jich opravdu velké množství. Jiné objektivy typu Canon RF a Canon EF-M používat nelze.
Olympus Zuiko Digital 50mm f2.0 Macro ED 4/3 Supreme macro lens, Excellent
Dobrý deň, mám starší fotoaparát E 410 s otvorom asi 46,5 mm pre bajonet a neviem sa dopátrať ako sa tento rozmer označuje / ED / ? Za radu vopred ďakujem. Chcem si dokúpiť objektív a už som sa raz netrafil Vlado
Dobrý den,
fotoaparát Olympus E-410 je vybaven bajonetem Four Thirds. Pasují do něj objektivy Four Thirds System Lens. Ty se označují zkratkou „4/3“. Uvedená zkratka „ED“ znamená, že objektiv je vybaven ED členem či členy. Tyto speciální optické členy mají nízký rozptyl světla, což pomáhá odstranit barevné vady.
Existuje i bajonet MFT – Micro Four Thirds (micro 4/3). Ten je však o přibližně 6 mm menší (než výše uvedený bajonet Four Thirds). Má i lehce jiný počet kontaktů (o 2 více).
Výše uvedený objektiv by měl do fotoaparátu Olympus E-410 pasovat.