Archiv rubriky: Základní pojmy

Základní pojmy je rubrika plná základních fotografických pojmů, které by měl fotograf znát. Kromě nich zde najdete samozřejmě i pokročilejší pojmy, které je vhodné ovládat pro rychlé zacházení s fotoaparátem.

V první řadě jde o pojmy související s expozicí, tedy základní pojmy o expozičním čase, cloně a citlivosti ISO. Na to plynule navazují příspěvky na téma obrazový formát JPEG a datový formát RAW.

Samozřejmě zde zmiňuji i práci s histogramem, druhy expozičních režimů, ale i podrobnosti o objektivech, jako např.:

  • druhy a způsoby ostření,
  • ohnisková vzdálenost,
  • hyperfokální vzdálenost,
  • hloubka ostrosti,
  • význam slova zoom, aj.

Dále tu najdete základní pojmy související s fotoaparáty, jako třeba senzor fotoaparátu a jeho dynamický rozsah a barevná hloubka. Co to znamená, že je  fotoaparát typu full-frame, APS-C a k čemu je dobrý tzv. crop faktor. Jak funguje automatický expoziční bracketing. Kromě toho zde najdete pojmy jako HDMI a USB – jaký je mezi nimi rozdíl, k čemu se tyto konektory používají a s jakými typy konektorů fotoaparáty pracují.

Neméně důležitým pojmem je třeba i stabilizace, firmware, vyvážení bílé barvy, ale i chybové kódy, nebo jak se používá Wi-Fi ve fotoaparátu. Zajímavou částí by mohl být článek věnovaný EXIF metadatům. Jedná se totiž o informace, které se nachází ve fotografiích a ze kterých lze vyčíst nastavení fotoaparátu při fotografování dané scény.

Jak jsem již zmínil, níže najdete články, které spadají pod rubriku základní pojmy. Nachází se zde vcelku solidní množství článků. Nicméně může se stát, že nenajdete zrovna ty, které hledáte. V takovém případě navštivte sekci „Vydané články“ a pokud ani zde nepochodíte, zkuste mne kontaktovat přes sekci „Kontakty“. Ideálně s pomocí e-mailu, děkuji.

EOS iTR AF

EOS iTR AF a jeho fungování

S vlajkovou zrcadlovkou Canon EOS 1D X (rok 2012) přišel i systém EOS iTR AF. Jedná se o zkratku angl. slov Intelligent Tracking and Recognition Auto Focus. Klasický autofokus (automatické ostření) dokáže sledovat pohybující se objekt a jeho vzdálenost předávat ostřícím motorkům v objektivu. Systém EOS iTR AF jde ale ještě dál. Kromě uvedeného dokáže ještě rozpoznat barvu sledovaného objektu a jeho světlost. Ten pak může být lépe sledován, než by tomu bylo bez systému EOS iTR AF. Díky tomu je sledování spolehlivější a přesnější. Dokonce ani nevadí, když objekt sledování na chvíli zmizí ze scény. To se stává třeba v situaci, kdy kolem cyklisty projede rychle auto. V takovém případě systém EOS iTR AF odhaduje, kde by se cyklista mohl nacházet a jakmile se objeví, tak ho opět zaměří.

Navíc z toho plyne ještě jedna výhoda a to, že lze takto ostřit přímo na obličej. Ne všechny fotoaparáty tuto možnost automaticky nabízí. I některých musíte ostření na obličej povolit v nastavení, resp. menu fotoaparátu.

Pokračování textu EOS iTR AF

MTF křivky

MTF křivky

Víte, co jsou to MTF křivky a jak v nich číst? Dnes se na ně podíváme trochu blíže.

MTF je zkratka angl. Modulation Transfer Function (v překladu – funkce přenosu modulace). Jedná se o určitý ukazatel optické kvality objektivů. MTF křivka zobrazuje kontrast objektivu od středu ke krajům obrazového pole v porovnání s ideálním objektivem.

MTF křivky ideálního objektivu | moje Tajemno
MTF křivky ideálního objektivu
Pokračování textu MTF křivky

Zkratky objektivů

Zkratky objektivů

Zkratky objektivů, resp. vyznat se v nich, dá přeci jen trochu zabrat a to jak profíkovi, natož amatérskému fotografovi. Proto vznikl článek zkratky objektivů, kde se pokusím jednotlivé zkratky vysvětlit a to pro většinu dnešních objektivů. Tyto zkratky, resp. označení objektivů, vám mohou pomoci při výběru konkrétního objektivu. Pokud snad nepomohou, mohou alespoň pomoci k určení schopností a vlastností objektivů.

Pokračování textu Zkratky objektivů

Zálohování dat

Zálohování dat – fotografií, videa

Zálohování dat je něco, co se neuvěřitelným způsobem podceňuje. Své o tom ví všichni ti, kterým se již něco rozbilo a díky tomu o svá data nenávratně přišli. Alespoň základní zálohování dat přitom není žádná velká věda. Zálohování dat by mělo patřit k základním činnostem každého, komu na těchto datech záleží.

Dnešní článek upozorní na některé problémy dnešní doby spojené s daty. Následně se dozvíte něco o základním i pokročilém zálohování dat. Závěrem poodhalím, jakým způsobem ukládám nafocená data pro další práci.

Pokračování textu Zálohování dat

HDMI rozhraní

HDMI rozhraní

HDMI je zkratka z angl. High-Definition Multi-media Interface. HDMI rozhraní je standardní rozhraní pro přenos „nekomprimovaného“ digitálního videa, audia a ethernetu v jednom kabelu. HDMI rozhraní se dnes nachází ve většině moderních zařízeních, které pracují s obrazem. Nejdete je v televizích, DVD i Blu-ray přehrávačích, monitorech, ale i ve fotoaparátech. K čemu je tedy fotoaparátu HDMI rozhraní? O tom více v článku. Pokračování textu HDMI rozhraní

Synchronizace blesku

Synchronizace blesku

Synchronizace bleskusynchronizační čas blesku / závěrky, jsou pojmy, které se pro mnohé fotografy tváří záhadně až tajemně. První pojem má něco společného s lamelami závěrky. Ve druhém případě, jak již samotný název napovídá, jde o nějaký čas. Tento čas souvisí rovněž se závěrkou fotoaparátu, nicméně přeci jen trochu jinak.

V článku se rovněž dozvíte, čemu se říká X-sync speed a k čemu slouží vysokorychlostní synchronizace blesku. Pokud vám tyto pojmy nic neříkají, pohodlně se usaďte a hurá do toho.

Pokračování textu Synchronizace blesku

USB rozhraní

USB rozhraní ve fotoaparátu

USB rozhraní dnes (rok 2021) najdete prakticky ve všech počítačích, mobilech, ale i fotoaparátech. Není mnoho lidí, kteří by nikdy neslyšeli o tzv. „USBčku“. USBčko prakticky totálně ovládlo veškerou elektroniku. Všude tam, kde chcete něco připojit, přesunout nějaká data, ale třeba i nahrát firmware… tam všude najdete nějaké USB rozhraní.

Protože se toto rozhraní nevyhnulo ani fotoaparátům, je vhodné se o něm dozvědět něco více. Obzvláště nové fotoaparáty, čtečky karet a počítače mohou oproti těm starším přesouvat fotografie opravdu velkou rychlostí. To všechno právě díky USB rozhraní. Není tedy úplně k zahození se dozvědět něco málo více…

Pokračování textu USB rozhraní