Archiv štítku: clona

Ve fotografii existuje hned několik clon pro různé použití. Nejčastější je asi použití pojmu „clona“ společně s objektivem. Na objektivu se vlastně běžně vyskytují rovnou dva druhy clon. První je clona sluneční, která se montuje před objektiv a alespoň částečně pomáhá zabraňovat pronikání paprsků světla do objektivu. Nechtěné světlo totiž může nepříjemně narušit vlivem vnitřní reflexe výsledný obraz. Objektiv s nasazenou sluneční clonou má také jistou ochrannou výhodu před náhodným opatláním objektivu. Druhá clona, která se na objektivu nachází se nachází uvnitř fotoaparátu. Skládá se zpravidla z kovových lamel a jejím různým nastavením je do objektivu vpouštěno větší či menší množství světla.

Jak fotografovat produkty

Produktová fotografie aneb jak fotografovat produkty

Reaguji na četné dotazy, které jste mi zaslali. Dnešní článek bude o tom, jak fotografovat produkty a co je k tomu potřeba. Každopádně mějte na paměti, že produktová fotografie nepatří k nejsnadnějším. Celá produktová fotografie by klidně vydala na solidně obsáhlou publikaci. Ono totiž nejde jen o co nejvěrnější a nejpřesnější vyobrazení daného produktu. Jde také o to, aby snímek působil tak atraktivně, že si onen produkt taky někdo koupí. Dnešní článek proto berte jako takové vstupní okénko do produktové fotografie.

Pokračování textu Jak fotografovat produkty

Front a back focus

Jak otestovat objektiv na front a back focus a jak se jej zbavit

Co je to „front a back focus“? Do češtiny tyto dva anglické výrazy překládáme jako přední a zadní zaostření. Častěji se v tomto případě setkáte s uvedenými anglickými výrazy. Jedná se vlastně o vadu ostření u zrcadlovek. Front či back focus snadno poznáte tak, že objektiv ostří na jiné místo než chcete. Pokud ostří před toto místo, jedná se o front focus, pokud za toto místo, jde o back focus.

Na problém front a back focus nejčastěji narazíte při focení s nízkou clonou a také při delších ohniskových vzdálenostech. V dnešním článku zjistíte, jestli se problém týká i vašeho objektivu a také, jak ho úspěšně eliminovat.

Pokračování textu Front a back focus

První objektiv

První objektiv – jaký vybrat a nespálit se

Jak správně vybrat svůj první objektiv a nespálit se při tom? To je dobrá a náročná otázka, která trápí značnou část začínajících fotografů. Nejeden se obrátil na Fotoporadnu, aby si ujasnil, jaký by měl jeho první objektiv být.

Stojím před koupí nového fotoaparátu. Rád bych začal s focením, ale vůbec nevím, jaký první objektiv si mám pořídit. Chci fotit tak nějak všechno kolem sebe, ale zase nechci utratit zbytečně moc peněz.

Ráda bych začala fotit portréty. Dostala jsem zrcadlovku Canon EOS 6D Mark II. K ní bych si ráda koupila svůj první objektiv. Který je nejlepší na portréty?

S focením začínám. Chci si pořídit zrcadlovku Canon EOS 90D, ale nevím, jaký první objektiv si k ní vybrat. Ráda bych pořizovala umělečtější snímky. Klidně i řekněme takové rozmazanější. Poradíte nějaký?

Pokračování textu První objektiv

Hvězdičky v obraze

Jak na hvězdičky v obraze

Letošní Fotoporadnu odstartují dotazy na tzv. hvězdičky v obraze. Ty, o kterých bude dnes psáno, vznikají dvěma způsoby.

Pořídil jsem si nový objektiv, který dělá údajně krásné hvězdičky v obraze. Ani přes různé nastavení se mi nedaří tohoto efektu docílit. Co dělám špatně?

Mám ráda noční fotky Prahy a upoutaly mne hvězdičky ve světlech. Vydala jsem se tedy do večerní Prahy, ale mé hvězdičky v obraze jsou takové nevýrazné. Dá se s tím něco dělat? Dají se ještě nějak zvýraznit?

Na toto téma přišlo ještě několik podobných dotazů. Některé se týkají nastavení expozice pro tvorbu hvězdiček v obraze, jiné zase úvah nad používáním různých filtrů. Protože se nakonec podobných dotazů sešlo docela dost, bylo by dobré „problém hvězdiček“ trochu rozvést.

Pokračování textu Hvězdičky v obraze

Jak fotografovat krajiny

Jak fotografovat krajiny

Fotografování krajin se vždy řadilo mezi nejpopulárnější fotografické žánry a to jak mezi profesionálními fotografy, tak i těmi amatérskými. Krajiny jsou totiž vcelku vhodným tématem i pro úplné začátečníky, kteří s focením teprve začínají.

Nějaké ty krajinky jsou všude kolem nás (tedy pokud nebydlíte uprostřed nevzhledné betonové džungle). Fotografování krajin vás může naučit kompozici, vnímání okolního světla, co to znamená expozice, hloubka ostrosti a další pojmy i dovednosti.

V dnešním článku shrnu několik nejdůležitějších pravidel, které vám pomohou s fotografováním krajin. Rovněž přidám několik doporučení na fotografické filtry a vhodné příslušenství, které se pro fotografování krajin hodí.

Pokračování textu Jak fotografovat krajiny

Hyperfokální vzdálenost

Hyperfokální vzdálenost

Hyperfokální vzdálenost je velice zjednodušeně ostřící vzdálenost, kdy je ostré jak popředí, tak i nejvzdálenější objekty v pozadí snímku. V podstatě se nejedná o nic jiného, než o „extrémní“ aplikaci hloubky ostrosti. Hyperfokální vzdálenost je každopádně pojem, o kterém mluví řada fotografů, ale ne vždy jsou informace relevantní. Tímto článkem chci přinést trochu světla do této problematiky.

Pokračování textu Hyperfokální vzdálenost

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu je velice důležitou částí vlastně všech objektivů. Na slovní spojení „přední člen objektivu“ se ovšem váže spousta dalších pojmů a informací. Aby nevznikl extra dlouhý článek o objektivech, připravil jsem pro vás samostatný článek, který se věnuje jen a pouze přednímu členu objektivů.

Pokračování textu Přední člen objektivu