Ohnisková vzdálenost

Co je to ohnisková vzdálenost?

Základní parametr objektivů je ohnisková vzdálenost. Je to vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, na kterou jsou zaostřeny objektivem soustředěné paprsky. Co to ale znamená a proč by to měl fotograf vědět vám odpovím v tomto článku.

Ohnisková vzdálenost ve fotografii

Ve fotografii určuje ohnisková vzdálenost poměr velikosti snímače (či filmového políčka) a ohniskové vzdálenosti zorný úhel zachycené scény.

Já vím, je to složité, tak si to trochu zjednodušíme.

Rozdělení objektivů podle ohniskové vzdálenosti

Velice zjednodušeně lze říci, že objektivy se dělí dle ohniskové vzdálenosti na tři kategorie:

  • Širokoúhlé (ty mají ohniskovou vzdálenost < 50 mm)
  • Normální/standardní (ohnisková vzdálenost je rovna 50 mm)
  • Teleobjektivy (mají ohniskovou vzdálenost > 50 mm)

Více o rozdělení objektivů podle ohniskové vzdálenosti v odkaze vlevo.

Širokoúhlé objektivy

Ty se používají nejčastěji pro zachycení krajiny a architektury. Jinak řečeno větších či velkých celků.

Širokoúhlý objektiv Nikkor 14mm f/2.8D ED AF
Širokoúhlý Nikkor 14mm f/2.8D ED AF
Standardní objektivy

Tyto objektivy mají úhel záběru velice podobný úhlu záběru lidského oka (cca 46°). Tyto objektivy jsou řekněme takové univerzální, protože při nasazení těchto objektivů na fotoaparát jsou fotografie pro člověka nejpřirozenější.

Objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM
Standardní objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM
Teleobjektivy

Jejich úhel záběru je mnohem menší. Mají velkou ohniskovou vzdálenost a používáme je především pro fotografování vzdálených objektů. Samozřejmě také při fotografování detailního portrétu nebo sportu.

Teleobjektiv Pentax SMC DA 300mm F/4 ED (IF) SDM
Teleobjektiv Pentax SMC DA 300mm F/4 ED (IF) SDM

Co je ten úhel záběru a ty stupně?

Úhel záběru je oblast, kterou je schopen daný objektiv pokrýt a přenést z ní obraz na snímač fotoaparátu. Nejčastěji se uvádí ve stupních. Širokoúhlé objektivy mají tuto oblast velkou (pokryje velkou plochu). Teleobjektivy velice malou (zobrazí jen malou část toho, co bychom viděli pouhým okem).

Asi nejlépe pojmy úhel záběru a ohnisková vzdálenost vyjadřuje tento obrázek.

Úhel záběru a ohnisková vzdálenost
Úhel záběru a ohnisková vzdálenost, kliknutím zvětšíte

Jak je to s velikostí snímače fotoaparátu

Ohnisková vzdálenosti i úhel záběru objektivů se uváděla při nasazení na fotoaparát se senzorem o velikosti filmového políčka (Full-frame). Dělalo se to tak v podstatě z historického hlediska. Tedy donedávna to tak bylo. Dnes se situace trochu mění a tím se to jaksi plete.

Všimněte si například, že na některých kompaktech jsou na objektivech uvedeny velice malé ohniskové vzdálenosti. Na mém starém kompaktu byl rozsah ohniskové vzdálenosti 4,6 až 23 mm. Kdyby existoval nějaký takový objektiv pro Full-frame zrcadlovky vznikaly by díky němu extrémně širokoúhlé snímky. Jenže takové snímky kompakt vůbec nedělal. Proč tomu tak je, najdete níže.

Při nasazení na menší / větší snímač se mění úhel záběru objektivu. Úhel záběru je pak o něco jiný, takže se na fotografii objeví užší / širší část scény. Efektivní ohnisková vzdálenost se tedy prodlužuje (u menších senzorů) a nebo zkracuje (u větších senzorů). Abychom mohli určit ohniskovou vzdálenost objektivu na snímači jiné velikosti než Full-frame, je třeba ji přepočítat. K tomu slouží tzv. crop faktor.

Kde najdu údaj o ohniskové vzdálenosti

Ohniskovou vzdálenost objektivu najdete obvykle vyobrazenou přímo na objektivu.

Vezmeme-li si objektiv Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, je zde ohnisková vzdálenost vyznačena tučným písmem výše. Její hodnota v tomto případě sedí, pokud bychom objektiv nasadili na Full-frame zrcadlovku. U objektivu typu ZOOM, např. Canon EF 24-70mm f/2,8 L USM II, je ohnisková vzdálenost vyobrazena rozsahem 24 až 70 mm. Opět za předpokladu, že byste tento objektiv nasadili na Full-frame zrcadlovku.

Pokud byste použili druhý jmenovaný objektiv od Canonu na APS-C zrcadlovce Canon s menším senzorem, nastala by jistá změna. Po nasazení objektivu byste měli pocit, že ohnisková vzdálenost je najednou větší než v předchozím případě. Efektivní ohnisková vzdálenost by se prodloužila o crop faktor (1,6). Byla by pak cca 38 až 112 mm.

Praktická ukázka

Vyšel jsem za město na pole spolu s Canon EOS 50D. K tomu mi sekundoval objektiv Canon EF-S 18-200 mm f/3,5-5,6 IS. Zde jsem následně pořídil sérii snímků s různou ohniskovou vzdáleností, vyznačenou vždy v levém rohu snímku.

Ohnisková vzdálenost prakticky | moje Tajemno
Canon EOS 50D + Canon EF-S 18-200 mm, pro zvětšení klikněte

Jak vidíte, při ohniskové vzdálenosti 18 mm je úhel záběru mnohem větší. Zatímco při ohniskové vzdálenosti 200 mm vidíte jen zlomek celkové scény.

Informace Canon EOD 50D nemá senzor o velikosti filmového políčka. Ohnisková vzdálenost na obrázku výše je vyobrazena bez přepočtu pomocí crop faktoru. Abyste zjistili efektivní ohniskovou vzdálenost pro použitý fotoaparát, je třeba v tomto případě čísla vynásobit ×1,6. Ohnisková vzdálenost 18 mm je tedy v tomto případě cca 29 mm.

Závěrem

Pro někoho je možná ohnisková vzdálenost nepodstatný pojem. Pro většinu fotografů je to však důležitý údaj. Pamatujte si, že malá ohnisková vzdálenost zobrazuje svět tak nějak více širokoúhle, jako rybí oko. Naopak objektivy s velkou ohniskovou vzdáleností vám dokáží detailně zobrazit i velice vzdálené objekty.

2 komentáře u „Ohnisková vzdálenost

  1. Ano , trochu si právě čtu o ohniskové vzdálenosti protože mám poprvé kompakt se záběrem šíře 24mm a jelikož jsem na to nebyl zvyklý , dříve kromě zrcadlovky (14mm) jsem měl vše 28mm a nebo 35mm , tak jsem docela zklamaný fotografiemi které jsem si přivezl z výletu. Šíře záběru je krásná , ale postavy „účastníků zájezdu“ jsou malé , titěrné . Mohl bych si nastavit paměť zoomu po vypnutí , ale fotoaparát pokud se nepokusím přezoomovat mi nezobrazuje informaci o ohnisku které po zapnutí naběhne , takže asi mi nezbývá než po každém zapnutí zazoomovat . Patřím spíše k těm , kdo raději udělají pár kroků kupředu je-li to možné než by zbytečně pořád proháněli optické přiblížení pomocí krokového motorku (zoomu).

    1. To máte ještě dobré, mé kompakty žádný zámek ZOOMu nikdy neměly. Stejně tak nikdy neukazovaly jaká ohnisková vzdálenost je zrovna nastavená. Na druhou stranu mi to nikdy nevadilo. Snažil jsem se s nimi fotit tak, aby se mi fotografie celkově líbila. Až později jsem z EXIFu zjišťoval, jaká že byla expozice (která taky nešla moc nastavovat) a ohnisková vzdálenost.

      Jinak je pravda, že s hodně širokými ohnisky se portréty a lidi celkově moc fotit nedají. Ta perspektiva už je tím ohniskem hodně deformovaná. Nedej bože, aby lidi odešli kousek dál od fotografa. Pak prakticky nejsou vůbec vidět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *