Ideální fotoaparát

Jak vybrat ideální fotoaparát

Vybrat digitální či klasický fotoaparát nemusí být tak lehké, jak se na první pohled zdá. Nyní vám poradím, na co se při výběru fotoaparátu zaměřit.

Jaký fotoaparát si vybrat?
Jaký fotoaparát si vybrat? Kompakt, zrcadlovku nebo rovnou středoformátový fotoaparát? Odpověď najdete níže.

Vybíráme ideální fotoaparát

V první řadě je důležité se zamyslet nad následujícími otázkami:

Budu fotit na klasický film nebo na digitál?

Ačkoliv si v dnešní době tuto otázku položí asi jen málokdo, rozhodně ji nechci opomenout. Existuje ještě řada fotografů, kteří nedají na klasické filmové zrno dopustit.

Pro koho je filmový fotoaparát?

„Analogový“ fotoaparát najdete především u konzervativních lidí, kteří prostě digitální technice nedůvěřují. Tento fotoaparát si rovněž pořizují pokročilí fotografové, kteří upřednostňují klasiku a vědí, co mohou od filmu očekávat.

Fotoaparát PRAKTICA DTL3
PRAKTICA DTL 3 – filmová zrcadlovka na klasický 35 mm film

Zdá se pořízení filmového fotoaparátu jako hloupost? Ale vůbec ne, klasický film má stále ještě své místo v umění zvaném fotografie. Tak či onak, většina lidí jistě tuto otázku rychle přeskočí a vrhne se na digitál.

Jak vybrat digitální fotoaparát?

Protože každý fotograf fotí trochu něco jiného, každý má rovněž jiné požadavky na svůj fotoaparát. Z konstrukčního hlediska lze digitální fotoaparáty rozdělit do několika skupin:

Než se vrhnu na rozepisování výhod i nevýhod jednotlivých typů fotoaparátů, doporučuji si nejprve přečíst článek: Jak se stát fotografem. A teď už se můžu vrhnout na digitály.

Kompaktní fotoaparát

Tento typ fotoaparátu je vhodný především pro starého známého „fotografa obecného“, který si nechce lámat hlavu nad různým nastavením a chce jen fotit. Drtivá většina běžných fotografů si tento typ pořizuje pro focení rodiny, přátel, dovolených apod.

Fotoaparát Nikon Coolpix S3300
Nikon Coolpix S3300 – pro tento článek zástupce základních kompaktů

Výhody: malé rozměry, většinou pěkný design, snadné ovládání.

Nevýhody: nevhodný pro vážnější fotografování, někdy problém s výslednou kvalitou.

Typ fotoaparátu: fotoaparát s plně automatickým režimem. Vhodný pro rychlé focení čehokoliv, posílání fotek e-mailem, určený k tisku fotografií v běžných velikostech (10×15 cm).

Cena: 1.500 – 3.000,- Kč za základní typy fotoaparátů, 3.000 – 7.000,- Kč za pokročilejší modely. Kompaktní fotoaparát s větším senzorem, kvalitní optikou a dobrým výstupem bude stát klidně i přes 10.000,- Kč.

Doporučení: osobně jsem již léta vlastníkem levného kompaktu řady Coolpix od firmy NikonExterní odkaz. Na základní cvakání prakticky čehokoliv je velice vhodný. Ovšem raději mám nový přírůstek do rodiny v podobě PowerShot G7 X Mark II od společnosti CanonExterní odkaz.

Kompaktní fotoaparát s výměnným objektivem, bezzrcadlovky

Kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy označované jako ICL (Interchangeable Lens Cameras) či CSC (Compact System Camera) v sobě spojují výhody zrcadlovek a běžných kompaktních fotoaparátů.

Kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy kromě plně automatického režimu většinou umožňují i plně manuální nastavení expozice. Můžete tedy volit čas, clonu ale i citlivost ISO. Mají tedy v podstatě stejné funkce jako zrcadlovky, jen jsou o dost kompaktnější a lehčí. Obvykle s objektivem váží kolem 500 g.

Fotoaparát Leica M s výměnnými objektivy
Fotoaparát Leica M s výměnným objektivem

Výhody: funkce shodné se zrcadlovkami, možnost plně ovládat expozici, nyní i přítomnost full-frame senzoru.

Nevýhody: měří a váží o něco více než obyčejné kompakty, pro začátečníka má složitější ovládání. Ceny bývají dosti rozdílné, nicméně nejsou výjimky, že některé bezzrcadlovky stojí více než zrcadlovky.

Typ fotoaparátu: kompaktní fotoaparát střední či vyšší třídy s mnoha nastaveními a bohatou funkční výbavou.

Cena: od 10.000,- Kč výše, existují modely s cenovkou nad 100.000,- Kč a to nejsou zrovna pozlacené…

Doporučení: pokud nemáte zrovna hluboko do kapsy a jste příznivci klasického designu, mohu vřele doporučit nové fotoaparáty LeicaExterní odkaz, které kromě celé série objektivů navíc disponují také plnohodnotným full-frame snímačem. Opravdu skvost! Až na tu cenu… Rovněž doporučuji bezzrcadlovky SonyExterní odkaz, které odvedou také velký kus práce.

EVF fotoaparát

Tento fotoaparát můžete rovněž znát pod názvem „falešná/nepravá zrcadlovka“. EVF (Electronic View Finder), neboli elektronický hledáček. To znamená, že obraz v hledáčku je elektronický. Proto nemají tyto fotoaparáty průzor hledáčku z přední strany fotoaparátu.

Fotoaparáty EVF mívají většinou objektiv o velkém rozsahu ohniskových vzdáleností. Přiblížení (zoom) takovýchto objektivů bývá klidně i více než 10× (ultrazoomy).

Panasonic Lumix DMC-FZ200
Panasonic Lumix DMC-FZ200

Výhody: nižší váha, nižší cena, většinou mají i superzoom s mnohonásobným přiblížením.

Nevýhody: větší rozměry podobné malým zrcadlovkám. Obvykle obsahují menší než full-frame senzory. Optická kvalita nebývá příliš dobrá.

Typ fotoaparátu: kompromis mezi zrcadlovkou a kompaktem. Obvykle využívaný pro obří přiblížení objektů ve scéně (klidně i 60×).

Cena: od cca 4.000,- Kč do 15.000,- Kč.

Doporučení: v první řadě se zamyslete, jestli je tento typ fotoaparátu pro vás ten pravý. Může se vám po pár měsících či roce stát, že EVF fotoaparát již nebude stačit požadavkům a stejně si pořídíte dražší zrcadlovku. Každopádně fotografii výše jsem nevybral jen tak náhodou. Ačkoliv nemám přímé zkušenosti moji známí často vychvalují fotoaparát Lumix od firmy PanasonicExterní odkaz.

Zrcadlovka

Fotoaparát zvaný zrcadlovka dostal svůj název podle zrcadla, které odráží obraz z objektivu do optického hledáčku. Rovněž se jim říká DSLR (Digital Single Lens Reflex). Tyto fotoaparáty jsou určeny jak pro pokročilé amatéry, tak i pro profesionály, kteří mají vysoké nároky na kvalitu snímků. Zde již tolik nezáleží, zda fotíte sport, macro, architekturu či portréty (záleží především na volně objektivu).

Profesionální zrcadlovka Canon EOS 1D X
Profesionální zrcadlovka Canon EOS 1D X

Výhody: obrazová kvalita snímků, optický hledáček bez zpoždění, možnost výměny objektivu za přesně takový, který potřebujete pro danou scénu, nepřeberná možnost dalšího příslušenství.

Nevýhody: vyšší rozměry, váha přístroje a objektivů, vyšší cena.

Typ fotoaparátu: fotoaparát s plně automatickým režimem, stejně tak jako s poloautomatickým i manuálním režimem. Bohatá funkční výbava. Vhodný pro fotografování čehokoliv s důrazem na výslednou kvalitu snímků.

Cena: od 8.000,- Kč po cca 150.000,- Kč za tělo bez objektivu.

Doporučení: teď asi čekáte, že vychválím jednoho z největších hráčů na poli zrcadlovek. Firmu Canon nebo Nikon. Místo doporučení konkrétního modelu bych vás rád odkázal na minulý článek Je lepší Canon nebo Nikon, ať si můžete udělat obrázek sami.

Středoformátový fotoaparát

Středoformáty nebo-li středoformátové fotoaparáty či středoformátové zrcadlovky jsou vlastně jakýmsi mezistupněm mezi zrcadlovkou a velkoformátovým fotoaparátem. Na rozdíl od těch velkoformátových totiž dnes obvykle mají funkce jako autofokus, nebo poloautomatické režimy expozice. Těmi velkoformátové fotoaparáty nedisponují (alespoň zatím ne). Velkoformátový fotoaparát je navíc oproti středoformátu ještě o něco větší a těžkopádnější.

Středoformátový fotoaparát Hasselblad H5D
Středoformátový fotoaparát Hasselblad H5D

Výhody: extrémní rozlišení, úchvatná ostrost a barevná věrnost.

Nevýhody: vysoká hmotnost, závratné ceny, často nutnost použití masivního stativu pro fotografie v extrémním rozlišení. Nižší citlivost ISO.

Typ fotoaparátu: ultimátní fotoaparát pro statickou studiovou fotografii s úžasným podáním barev a ohromným rozlišením.

Cena: astronomická (klidně i přes 1.000.000,- Kč).

Doporučení: v této kategorii jsou asi nejznámější fotoaparáty Phase OneExterní odkazHasselbladExterní odkaz. Bohužel zde nemohu příliš sloužit. Měl jsem to potěšení mít jednou v ruce právě HASSELBLAD a na živo vidět jeho 400 Mpix fotografii složenou ze čtyř expozic a neměl jsem slov… Rozlišení fotografie bylo úchvatné, stejně tak i detaily.

Co vlastně budu fotit?

Na co se používá ten či onen fotoaparát jsem napsal u každého výše, ale co když máte náročnější požadavky. Nyní bych vás rád seznámil spíše s takovými specialitkami.

Chci fotit pod vodou

V tomto případě doporučuji jeden z podvodních kompaktů od firmy Olympus či Nikon. Samozřejmě, nejsou to jediní výrobce. Každý větší výrobce fotoaparátů má vlastní odolnější model. Pokud byste takový fotoaparát chtěli, doporučuji navštívit stránky vašeho oblíbeného výrobce a podívat se po voděodolných fotoaparátech. V běžné kategorii kolem 5.000,- seženete kompakt, se kterým se můžete potápět v hloubce kolem 10 metrů.

Voděodolný do 15 m, Fujifilm FinePix XP80
Voděodolný do 15 m, Fujifilm FinePix XP80

Pokud byste se snad chtěli potápět hlouběji a nebo potřebujete větší obrazovou kvalitu, mám i pro vás řešení a to v podobě podvodních pouzder, která se dělají i pro zrcadlovky. Jejich cena se však pohybuje řádově v jednotkách desítek až několik set tisíc korun. Podle konstrukce se pak můžete potápět do hloubek klidně až 40 metrů. Vyrábějí se jak univerzální, tak na konkrétní fotoaparáty. Doporučuji se zeptat vašeho oblíbeného výrobce fototechniky.

Chci fotit na horách v extrémních teplotách

Stejně jako u podvodních fotoaparátů, většina výrobců fototechniky zařazuje do svého portfolia alespoň jeden outdoorový model. Nejen, že jsou odolné proti pádu z výšky minimálně kolem metru a půl, ale také mrazuvzdorné do -10 °C (i níže), ale často také voděodolné. Opět nemá cenu doporučovat konkrétní model či typ vzhledem k uvádění stále nových a nových fotoaparátů na trh.

Jen jedno malé doporučení, se svojí zrcadlovkou Canon EOS 350D jsem fotografoval v teplotách mezi -24 °C až -20 °C a to naprosto bezproblémově po celou dobu (cca 2 hodiny) focení. Základem však bylo mít u sebe v „teplejší“ vnitřní kapse zásobu dvou náhradních baterií, protože díky nízké teplotě baterie rychleji ztrácí svojí kapacitu. Jak takový fotoaparát pak vypadá se můžete podívat zdeExterní odkaz.

Kdy a kde budu fotit?

Chci fotit všechno kolem sebe

Zde je rada velice jednoduchá, pořiďte si nějaký kompaktní fotoaparát. Je velice skladný, pojme karty o velké kapacitě, obvykle obsahuje několik „zajímavých“ filtrů pro „vylepšení“ fotografie a může být zároveň módním doplňkem.

Chci fotit vše co mě napadne, ale chci kvalitu

V tomto případě bych doporučoval pořídit si kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy (bezzrcadlovky). Jsou nepatrně větší než obyčejné kompaktní fotoaparáty. Obsahují kvalitní objektivy. Fotografie se kvalitativně blíží spíše zrcadlovkám.

Chci fotit na cestách, výletech, všude

Zde už bych se rozmýšlel mezi dvěma typy. Mezi EVF fotoaparátemzrcadlovkou. EVF fotoaparát využijete především pokud se nechcete táhnout s velkou a těžkou zrcadlovkou s mnoha rovněž těžkými objektivy. Navíc jejich objektivy zvládají opravdu monstrózní přiblížení (i 60× zoom).

Zrcadlovky naproti EVF fotoaparátům vykazují lepší obrazovou kvalitu. Obvykle i lepší zpracování těla celého fotoaparátu a není problém k nim sehnat mnoho příslušenství. Jsou však méně skladné a rozhodně se pronesou.

Chci opravdu skvělý fotoaparát

V první řadě je asi potřeba se zamyslet. Vážně dokážete využít potenciál profesionálních fotoaparátů na maximum? Pokud ano, nic vám nebrání chopit se profesionální zrcadlovky a nebo ještě lépe – rovnou po středoformátu. Pozor ale na cenovku. Není to zrovna levná záležitost.

Jakou kvalitu snímků budu potřebovat?

Předpokládejme, že máte tiskárnu nebo posíláte fotografie do fotolabu, který má rozlišení 300 DPI (bodů na palec). Na základě toho jsem připravil tuto velmi orientační tabulku. Více o velikosti fotografií a megapixelech v samostatném článku (článek rozhodně doporučuji).

Rozměr fotografie v cm Minimální počet Mpix
9 × 13 2
10 × 15 3
13 × 18 4
15 × 21 5
18 × 24 8
20 × 30 10

Pokud prahnete po co nejlepší obrazové kvalitě za dostupnou cenu, rozhodně sáhněte po fotoaparátu se senzorem o velikosti kinofilmového políčka (full-frame) a nezapomeňte na kvalitní objektiv.

Kolik peněz jsem ochoten investovat?

Jak jste si jistě všimli. Ke každému typu fotoaparátu jsem připsal i orientační cenu. Ceny se samozřejmě liší podle aktuální nálady kurzu, bank, ale hlavně podle vybavení fotoaparátu a cenové politiky výrobce. Tak či onak mám ještě jedno doporučení na závěr.

Chci fotit kvalitně a za málo peněz

Zde již pomohou snad jen bazary, zastavárny či internetové aukce. Nachází se v nich totiž značné množství vyřazené techniky, která však někomu může sloužit klidně ještě několik let. Příkladem budiž kvalitní fotoaparát Canon EOS 50D, který si můj známý před několika lety pořídil přes internetovou aukci za 10.000,- Kč včetně objektivu EF-S 18-200 mm, čtyřech karet o velikosti 16 GB, staršího externího blesku, brašny a čistících prostředků. Fotoaparát vykazoval známky používání, ale je to již několik let zpětně a stále s ním fotí…

Několik rad na závěr

Pokud nejste rozhodnuti, jaký typ fotoaparátu potřebujete, využijte možnosti společností jako je Centrum FotoŠkodaExterní odkaz či MegapixelExterní odkaz. Zde vám nejen poradí, ale můžete se na konkrétní modely fotoaparátů podívat, „osahat“ si je a trochu i otestovat.

4 komentáře u „Ideální fotoaparát

 1. Dobrý den
  Mám dotaz chci si pořídit Digitální zrcadlovku Pentax a to buď K – 70, nebo KP, preferuji vodě odolnost a výklopný display. Dosti preferuji Pentax sice nevím proč , ale je to tak.
  Rád bych se zeptal zda pro Pentax je stejná, nabídku objektivů oproti jiným , Canon, Nikon..? Má činnost je převážně fotit produkty do foto-banky.
  Snad jsem se vyjádřil přesně a děkuji za informace
  Ruda

  1. Dobrý den,
   co si budeme povídat. V dnešní době „vládne“ především Canon a Nikon. Tím myslím jak do počtu prodaných těl fotoaparátů, tak i objektivů. Stejně tak si myslím, že tyto dvě značky mají největší pokrytí a dostupnost objektivů. Na druhou stranu takový Pentax či Sony na tom nejsou vůbec špatně.

   Takže abych odpověděl trochu konkrétněji, tak nabídka objektivů pro Pentax je sice horší než v případě např. Canonu, nicméně je dostatečně pestrá. Konec konců se můžete podívat do obchodů jako jsou Megapixel či Centrum FotoŠkoda a podívat se na jejich nabídku objektivů pro Pentax.

 2. Dobrý den,

  ráda bych si pořídila kvalitnější fotoaparát na lepší snímky s možnosti nastavování různých věcí. Měla jsem zrcadlovku, ale pro mě je u tohoto poměrně nepraktická velikost. Tedy bych chtěla nějaký kompakt. Velice se mi líbí olympus pen, ale nevím jestli se neplatí jen za vzhled. chtěla bych se vlézt do 12 000 protože ho chci tahat všude a nechci mít o něj strach. Nemohli by jste mi něco doporučit? Děkuji

  1. Dobrý den,
   rád bych odpověděl, ale ono je to někdy těžké. Kvalitnější fotoaparát z pohledu těla, jsou hořčíkové slitiny (které se používají obvykle u zrcadlovek a také něco stojí). Kvalitnější fotoaparáty z pohledu obrazu jsou zase vybaveny velkými senzory s odpovídající optikou, které se rovněž používají u zrcadlovek. Tedy existují i kompakty, resp. bezzrcadlovky s kvalitním senzorem a optikou. Nestojí však požadovaných 12 tisíc, ale 30 tisíc (a více) za tělo bez objektivu – Sony.

   Nicméně v komentáři píšete o fotoaparátu Olympus Pen. Jedná se o malý kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy. Pohybuje se v cenové relaci kolem 10 tisíc za tělo. Nicméně pamatujte, že objektivy pro tento fotoaparát začínají kolem 4 tisíc. Ty nejlevnější jsou především na blízko. Tedy žádné velké přibližování nebo zoomování vzdálenějších objektů. Na to je potřeba koupit jiný objektiv, ale ten rozhodně nebude kompaktní. Každopádně se s fotoaparát Olympus PEN + objektiv rozhodně do 12 tisíc nevejdete. Spíše do 14 tisíc.

   Bohužel však nejsem schopen poradit, jestli je to dobrá volba. Od značky Olympus jsem se již dávno odklonil koupí zrcadlovky od Canonu, která mi vyhovovala více. Kdybych měl já 12 tisíc na fotoaparát, zřejmě bych šel do kompaktů bez výměnných objektivů. Nejspíše pak do Canon PowerShot G9X Mark II, popř. nějakém ekvivalentu od jiných značek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *