Archiv štítku: výběr fotoaparátu

Značná část dnešních začínajících fotografů nedávají dostatečné úsilí do výběru správného fotoaparátu. Z toho samozřejmě těží samotní výrobci, kteří tak prodají klidně hned několik typů fotoaparátů, než si fotograf vybere ten, který mu doopravdy sedne a který konečně dokáže plně využít.

Vyplatí se investovat

Vyplatí se investovat do nové techniky?

Vyplatí se investovat do nového fotoaparátu? Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Velmi záleží na prioritách daného fotografa, a co tedy od nové techniky požaduje. Nicméně tyto dotazy chodí do Fotoporadny vcelku pravidelně.

V roce 2014 se ke mně dostala zrcadlovka Canon EOS 1200D v setu se základními objektivy. Na lepší objektivy nemám peníze. Chci se ale posunout někam dál. Vyplatí se mi investovat do fotoaparátu Canon EOS 850D? Mohu ho získat za trochu lepší cenu než v obchodě.

Vlastním skvělé tělo Canon EOS 5D Mark IV. Jak se ale dívám po internetu, spousta lidí přechází na bezzrcadlovky. Myslíte, že se mi vyplatí investovat do fotoaparátu Canon EOS R5?

Pokračování textu Vyplatí se investovat

Nejčastější problémy

Nejčastější problémy s fotoaparátem a příslušenstvím

Na sklonku roku spousta lidí a stránek bilancují nad tím, co se povedlo a co nikoliv. Místo toho přináším nejčastější problémy s fotografickým vybavením a obvyklé nejrychlejší řešení. Článek je tedy shrnutí problémů, se kterými se lidé na tuto stránku poslední 4 roky obraceli. Zároveň se jedná o upozornění, že spoustě problémů lze předcházet, jen se chce o fotografování trochu více zajímat…

Pokračování textu Nejčastější problémy

Kompakt vs zrcadlovka

Kompakt vs zrcadlovka

O vhodnosti a výhodnosti kompaktu proti zrcadlovce a obráceně jsem psal již dříve. Stále mi však píší ti, kteří by rádi nějaké přímé srovnání s názornými ukázkami. Takže je lepší pořídit si kompakt, nebo zrcadlovku?

Kompakt Nikon Coolpix S3300 versus zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Nikon Coolpix S3300 versus Canon EOS 7D Mark II

V článku se dozvíte, zda se vůbec vyplatí pořizovat zrcadlovka, resp. jestli se spíše nevyplatí pořídit kompakt. Kromě toho zde najdete přímé srovnání mezi těmito typy fotoaparátů.

Pokračování textu Kompakt vs zrcadlovka

Je lepší Canon, nebo Nikon?

Canon, nebo Nikon? Kdo zvítězí?

Canon, nebo Nikon? Otázka jistě mnoha fotografů. Tedy mých známých začínajících určitě…

Mám si koupit Canon, nebo Nikon? Který je lepší? Jak je to s jejich objektivy? Jaký fotoaparát by sis teď koupil? Je lepší ten, a nebo ten? A na portréty bys volil Nikon a na co je dobrý Canon? A čím fotíš vlastně ty a je to dobrej foťák?

Canon vs Nikon - kdo zvítězí?
Canon vs Nikon. Kdo zvítězí? To se dozvíte v tomto článku.
Pokračování textu Je lepší Canon, nebo Nikon?

Život s Canon EOS 350D

Canon EOS 350D – má první digitální zrcadlovka

Na přelomu let 2005 a 2006 jsem dostal možnost pořídit si opravdovou digitální zrcadlovku. Tehdy jsem vlastnil filmový fotoaparát Praktica (rovněž zrcadlovka). Jenže už nebylo možné s ním nadále fotit tak, jako dříve – ekonomické důvody. Cena filmů se držela na rozumné úrovni za film o 36 políčkách. Bohužel cena za vyvolání a zhotovení barevných fotografií byla rok od roku vyšší.

V té době byl trh ovládán téměř výhradně kompaktními digitálními fotoaparáty se senzory kolem 2 – 4 Mpix. Také jsem jeden takový vlastnil. Byl to nějaký Olympus. Pamatuji si spoustu nadávek na cenu a poruchovost jeho xD karet. Každopádně rozdíly mezi fotografií zhotovenou z negativu a stejnou fotografií z těchto digitálů byly propastné. Až tak moc, že další mrhání časem s digitálními kompakty nepřicházelo v úvahu. Najednou se naskytla příležitost. Na trhu se objevila novinka od firmy Canon. Jednalo se o fotoaparát s označením EOS 350D. Oproti jeho předchůdci Canon EOS 300D to bylo úplné dělo (alespoň na tu dobu).

Oficiální fotografie zrcadlovky Canon EOS 350D
Oficiální fotografie zrcadlovky Canon EOS 350D
Pokračování textu Život s Canon EOS 350D