Hledáček fotoaparátu

Hledáček ve fotoaparátu

Hledáček je součástí fotoaparátů či kamer. Slouží především ke kontrole snímané scény. Je také velice dobrým pomocníkem při snižování pohybové neostrosti u zrcadlovek (protože poskytuje další bod opory fotoaparátu s fotografem).

Hledáček fotoaparátu Canon
TTL hledáček fotoaparátu Canon

Jenže, jak to tak bývá, existuje hned několik typů hledáčků. O nich budu dnes psát.

Historie

Patent na optický hledáček se datuje k roku 1943. Více méně od té doby se ve fotoaparátech setkáváme s hledáčky. V době analogové fotografie, kdy neexistovala elektronika, to byl rovněž jediný způsob, jak zkontrolovat fotografovanou scénu.

LCD hledáček má dnes téměř každý kompakt
LCD hledáček má dnes téměř každý kompakt, zde fotografka Zdeňka

V dnešní době se často od „starých“ optických hledáčků upouští. Místo nich fotografové kontrolují scénu přímo na LCD displeji fotoaparátu, tabletu, mobilu…

Typy hledáčků

Začnu několika nejpoužívanějšími typy hledáčků.

Průhledový hledáček

Používal se především u starších „analogových“ filmových fotoaparátů. V dnešní době jím jsou vybavené některé digitální kompakty. Uvnitř hledáčku nenajdete žádné další informace. Průhledový hledáček je spojen s ovládáním zoomu, takže se při zoomování objektivu se mění také přiblížení v hledáčku.

Optický průhledový hledáček u fotoaparátu Canon PowerShot G15
Průhledový hledáček u fotoaparátu Canon PowerShot G15

Tento typ hledáčku trpí paralaktickou vadou. Obraz prochází skrze hledáček a pak přímo do oka. Na výsledné fotografii tudíž uvidíte mírně odlišný úhel záběru, než je v hledáčku. Druhým nešvarem je problém při případné výměně objektivu s jinou ohniskovou vzdáleností, než na kterou je hledáček konstruován.

TTL hledáček s matnicí

Tento typ hledáčku najdete především v zrcadlovkách. Označuje se TTL. Snímaný obraz prochází do oka fotografa skrz objektiv (z anglického „Through the lens“ – přes objektiv). Velkou výhodu tohoto hledáčku je fakt, že můžete libovolně měnit objektivy. Vidíte tedy obraz tak, jak ho uvidí i fotoaparát.

Zaostřovací body a propracovaný hledáček u Canon EOS 7D Mark II
Pohled do TTL hledáčku u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II, který na matnici zobrazuje mnoho dalších důležitých informací

Druhou velkou výhodou je jasná matnice, na které jsou často zobrazovány dodatečné informace. O tom jaké, se dozvíte níže. Také lze díky ní vcelku slušně manuálně ostřit.

Elektronický hledáček

Často označovaný jako EVF (z anglického „Electronic Viewfinder“ – elektronický hledáček) je v podstatě malý barevný displej. Ten má velikost kolem 0,5 až 2 cm. Také ale vyšší rozlišení – běžně přes 200k pixelů (u levnějších fotoaparátů) po několik megapixelů (u profesionálních modelů). Tento malý displej zobrazuje stejné údaje jako na velkém LCD displeji a to včetně dalších potřebných údajů.

EVF hledáček s rozlišením přes 2 Mpix(ely) určený pro profesionální kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G1 X Mark II
EVF hledáček s rozlišením přes 2 Mpix(ely) určený pro profesionální kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G1 X Mark II

Výhodou tohoto typu hledáčku je, že zobrazuje přesně to, co bude vyfoceno. Skrz EVF hledáček se dá dobře fotit i za velmi světlých dnů. Fotoaparátům s tímto druhem hledáčku se také často říká nepravé zrcadlovky.

LCD hledáček

Nejčastější typ hledáčku u malých kompaktních fotoaparátů, kde není místo pro průhledový či elektronický hledáček. Rovněž se s ním setkáte u všech tabletů a moderních mobilů, které při fotografování využívají právě tento typ zobrazování. Samozřejmě jsou velkými LCD displeji vybaveny také zrcadlovky. Výhodou tohoto typu hledáčku je, že vidíte přesně to, co vidí fotoaparát včetně dalších údajů.

"<yoastmark

Jejich velikost a rozlišení jsou více než dostatečná. Nevýhodou je vyšší odběr energie ze zdroje. Navíc často také problém s fotografováním za slunečního dne (jednoduše proto, že na displeji není nic vidět).

Další typy hledáčků

Mám tu pro vás ještě dva netradiční typy hledáčků. S tím prvním se v dnešní době můžete setkat relativně často. Ten druhý je spíše rarita, kterou v dnešních dobách můžete vidět pouze u historických fotoaparátů.

Úhlový hledáček

Umožňuje pohled do hledáčku z jiných úhlů než jen v ose fotoaparátu.

Úhlový hledáček Nikon
Úhlový hledáček Nikon DR-6

Používá se především pro fotografování z pohledu, kdy by bylo klasické použití hledáčku nepohodlné nebo nemožné. Nasazuje se na přírubu hledáčku. Více na WikipediiExterní odkaz.

Rámečkový hledáček

Jinak také sportovní hledáček. Umožňuje kontrolu a orámování snímané scény. Více na WikipediiExterní odkaz.

Zrcadlovky a hledáček

Většina pokročilejších modelů zrcadlovek disponuje hned dvojicí hledáčků. Velkým LCD displejem a menším TTL hledáčkem. TTL hledáček používá k zobrazování buď systém zrcátek (pentamirror) a nebo hranol (pentaprism). Hranol je sice těžší a celkově i dražší než zrcátka, má však mnohem jasnější a větší obraz. Najdete ho proto často u pokročilejších zrcadlovek vyšší třídy.

Hezky graficky je princip TTL hledáčku vysvětlen na těchto stránkáchExterní odkaz.

Údaje v TTL/LCD/EVF hledáčku

Pohled do hledáčku Canon EOS 50D
Pohled do TTL hledáčku Canon EOS 50D

Každý TTL, LCD, ale i EVF hledáček zobrazuje hned několik důležitých údajů.

Dále se kromě expozice můžete dozvědět zda máte zaostřeno. Jestli se při focení použije blesk. Jestli fotíte v černobílém režimu, nebo zda bude použití korekce záblesků u blesku. Také se můžete dozvědět kolik fotografií v sérii můžete bez přerušení vyfotit nebo kolik snímků se ještě vejde na kartu. U některých modelů se pak můžete setkat například i s digitální vodováhou či histogramem.

Je toho více než dost, viďte?

Parametry hledáčku

Pro někoho zbytečné údaje, jiný se bez nich neobejde. Jaké parametry ovlivňují kvalitu hledáčku najdete níže.

Zvětšení hledáčku

Udává, jak velké se jeví předměty v hledáčku ve srovnání s pozorováním prostým okem. V podstatě to znamená toto. Když je napsáno, že má hledáček zvětšení 0,6×, tak se obraz v hledáčku jeví 0,6× menší než pozorovaný normálně okem. Řekněme, že ideální hodnota je tedy 1×, kdy je obraz v hledáčku stejně velký jako ve skutečnosti.

Zvětšení hledáčku souvisí ještě s jednou věcí a to crop faktorem.

Informace Zvětšení hledáčku se uvádí pro objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm. Hodnota zvětšení se pak ještě dělí crop faktorem fotoaparátu.

Pokrytí

Pokrytí hledáčku vyjadřuje kolik % plochy snímku uvidíte v hledáčku ve srovnání s tím, co bude skutečně vyfotografováno. Obvyklé hodnoty bývají kolem 95 % po 100 %. V podstatě to znamená, že některé fotoaparáty vyfotí o trochu více, než co je vidět v hledáčku.

Dioptrická korekce

Dioptrickou korekci využijí zejména fotografové se zrakovou vadou. Více se o dioptrické korekci dozvíte v tomto článku.

Bod oka

Vyjadřuje maximální vzdálenost, na kterou se můžete oddálit od očnice hledáčku, aby byl stále vidět celý obraz v hledáčku. Tento údaj je důležitý zejména pro lidi s brýlemi, kteří nemohou kvůli brýlím přiložit oko až k očnici. Typický bod oka je kolem 20 mm.

Závěrem

Ať již používáte zrcadlovku nebo fotíte mobilem, hledáček vám vždy pomůže. Díky němu máte scénu naprosto pod kontrolou. A ještě se dozvíte mnoho důležitých informací o expozici, které vám ve fotografování mohou pomoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *