Hledáček ve fotoaparátu
Hledáček je součástí fotoaparátů a kamer. Slouží především ke kontrole snímané scény. Je také velice dobrým pomocníkem při snižování pohybové neostrosti u zrcadlovek (protože poskytuje další bod opory fotoaparátu s fotografem).
Jenže, jak to tak bývá, existuje hned několik typů hledáčků a o nich budu dnes psát.
Historie
Patent na optický hledáček se datuje k roku 1943. Víceméně od té doby se ve fotoaparátech setkáváme s hledáčky. V době analogové fotografie, kdy neexistovala elektronika, to byl jediný způsob, jak zkontrolovat fotografovanou scénu.
V dnešní době se často od „starých“ optických – průhledových hledáčků upouští. Místo nich fotografové kontrolují scénu přímo na LCD displeji fotoaparátu, tabletu, mobilu… Výjimkou jsou TTL hledáčky zrcadlovek, které mají svůj smysl.
Hledáček – typy hledáčků
Začnu několika nejpoužívanějšími typy hledáčků používaných v dnešních fotoaparátech.
Průhledový hledáček
Používal se především u starších „analogových“ filmových fotoaparátů. V dnešní době jím jsou vybavené některé digitální kompakty. Uvnitř hledáčku nenajdete žádné další informace. Pokročilý průhledový hledáček je spojen s ovládáním zoomu, takže se při zoomování objektivu mění také přiblížení v hledáčku.
Tento typ hledáčku trpí paralaktickou vadou. Obraz prochází skrze hledáček a pak přímo do oka. Na výsledné fotografii tudíž uvidíte mírně odlišný úhel záběru, než je v hledáčku. Druhým nešvarem je problém při případné výměně objektivu s jinou ohniskovou vzdáleností, než na kterou je hledáček konstruován.
TTL hledáček s matnicí
Tento typ hledáčku najdete v zrcadlovkách a označuje se jako TTL. Snímaný obraz prochází do oka fotografa skrz objektiv (z anglického „Through the lens“ – přes objektiv). Velkou výhodu tohoto hledáčku je fakt, že můžete libovolně měnit objektivy. Vidíte tedy obraz tak, jak ho uvidí i fotoaparát.
Druhou velkou výhodou je jasná matnice, na které jsou často zobrazovány dodatečné informace. O tom jaké, se dozvíte níže. Také lze díky ní vcelku slušně manuálně ostřit.
Elektronický hledáček
Často označovaný jako EVF (z angl. „Electronic Viewfinder“ – elektronický hledáček) je v podstatě malý barevný displej. Ten má velikost kolem 0,5 až 2 cm. Také disponuje vyšším rozlišenmí – běžně přes 200k pixelů (u levnějších fotoaparátů) po několik megapixelů (u profesionálních modelů). Tento malý displej zobrazuje stejné údaje jako na velkém LCD displeji a to včetně dalších potřebných údajů.
Výhodou tohoto typu hledáčku je, že zobrazuje přesně to, co bude vyfoceno. Skrz EVF hledáček se dá dobře fotit i za velmi jasných dnů. Fotoaparátům s tímto druhem hledáčku se také často říká nepravé zrcadlovky.
LCD hledáček
Nejčastější typ hledáčku u kompaktních fotoaparátů, kde není místo pro průhledový nebo elektronický hledáček. Rovněž se s ním setkáte u všech tabletů a mobilů, které při fotografování využívají právě tento typ zobrazování. Samozřejmě jsou velkými LCD displeji vybaveny také zrcadlovky. Výhodou tohoto typu hledáčku je, že vidíte přesně to, co vidí fotoaparát včetně dalších údajů.
Velkou výhodou pokročilých LCD hledáčků je dotyková plocha. Díky ní lze obstojně ostřit pouze „ťuknutím“ prstem na tento displej. Toho se dá využít v různých podmínkách a situacích. Klidně i při natáčení videa fotoaparátem.
Jejich velikost a rozlišení jsou dnes více než dostatečná. Nevýhodou je vyšší odběr energie ze zdroje. Další nevýhodou je fotografování za slunečného dne (jednoduše proto, že na displeji není nic vidět). Tento problém lze samozřejmě řešit vyšším jasem displeje, ale to opět zvyšuje odběr elektrické energie a následně toho tolik nevyfotíte.
Hledáček – další typy (nestandardní)
Mám tu pro vás ještě dva netradiční typy hledáčků. S tím prvním se v dnešní době můžete setkat. Ten druhý je spíše rarita, kterou v dnešních dobách můžete vidět pouze u historických fotoaparátů.
Úhlový hledáček
Umožňuje pohled do hledáčku z jiných úhlů než jen v ose fotoaparátu.
Používá se především pro fotografování z pohledu, kdy by bylo klasické použití hledáčku nepohodlné až nemožné. Nasazuje se na přírubu hledáčku, více na Wikipedii.
Rámečkový hledáček
Jinak také sportovní hledáček. Umožňuje kontrolu a orámování snímané scény. Jak je psáno výše – jedná se dnes vlastně o raritu, která se dnes již nepoužívá. Více na Wikipedii.
Zrcadlovky a hledáček
Většina pokročilejších modelů zrcadlovek disponuje hned dvojicí hledáčků. Velkým LCD displejem a menším TTL hledáčkem. TTL hledáček používá k zobrazování buď systém zrcátek (pentamirror), nebo hranol (pentaprism). Hranol je sice těžší a celkově dražší, má ale jasnější a větší obraz. Najdete ho proto často u pokročilejších zrcadlovek vyšší třídy.
Princip TTL hledáčku je hezky graficky vysvětlen na těchto stránkách.
Údaje v TTL / LCD / EVF hledáčku
Každý TTL, LCD, ale i EVF hledáček zobrazuje hned několik důležitých údajů.
Dále se kromě expozice můžete dozvědět, zda máte zaostřeno. Jestli se při focení použije blesk. Jestli fotíte v černobílém režimu, nebo zda bude použití korekce záblesků u blesku. Také se můžete dozvědět, kolik fotografií v sérii můžete bez přerušení vyfotit, nebo kolik snímků se ještě vejde na kartu. U některých modelů můžete zobrazit digitální vodováhu i histogram.
Je toho více než dost, viďte?
Hledáček a jeho parametry
Pro někoho zbytečné údaje, jiný se bez nich neobejde. Jaké parametry ovlivňují kvalitu hledáčku, najdete níže.
Zvětšení hledáčku
Udává, jak velké se jeví předměty v hledáčku ve srovnání s pozorováním prostým okem. V podstatě to znamená toto. Když je napsáno, že má hledáček zvětšení 0,5×, tak se obraz v hledáčku jeví o polovinu menší než pozorovaný normálně okem. Řekněme, že ideální hodnota je tedy 1×, kdy je obraz v hledáčku stejně velký jako ve skutečnosti.
Zvětšení hledáčku souvisí ještě s jednou věcí a to crop faktorem.
Zvětšení hledáčku se uvádí pro objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm. Hodnota zvětšení se pak ještě dělí crop faktorem fotoaparátu.
Pokrytí hledáčku
Pokrytí hledáčku vyjadřuje, kolik % plochy snímku uvidíte v hledáčku ve srovnání s tím, co bude skutečně vyfotografováno. Obvyklé hodnoty bývají kolem 95 % po 100 %. V podstatě to znamená, že některé fotoaparáty vyfotí o trochu více, než co je vidět v hledáčku.
Dioptrická korekce
Dioptrickou korekci využijí zejména fotografové se zrakovou vadou. Více se dioptrické korekci dozvíte v samostatném článku kliknutím na odkaz.
Bod oka
Vyjadřuje maximální vzdálenost, na kterou se můžete oddálit od očnice hledáčku, aby byl stále vidět celý obraz v hledáčku. Tento údaj je důležitý zejména pro lidi s brýlemi, kteří nemohou kvůli brýlím přiložit oko až k očnici. Typický bod oka je kolem 20 mm.
Osobní zkušenost
Jako letitý vlastník zrcadlovky jsem zvyklý jak na optický TTL hledáček, tak i na velký LCD hledáček. První jmenovaný využívám (až na výjimky) prakticky neustále. Fotoaparát přitisknutý k oku je totiž o dost stabilnější. Výjimkou je fotografování v nestandardních polohách – tedy z výšky, nebo naopak úplně u země. V těchto případech zapínám LCD monitor (koneckonců nic jiného stejně použít nelze). Ideální je, aby byl tento monitor rovněž vyklápěcí – hned jde práce lépe.
Závěrem
Ať již používáte zrcadlovku, nebo fotíte mobilem, hledáček vám vždy pomůže. Díky němu máte scénu naprosto pod kontrolou. Kdo by taky chtěl fotit poslepu, že? Navíc se ještě dozvíte mnoho důležitých informací, které vám ve fotografování mohou pomoci (např. o expozici).