Canon, nebo Nikon? Kdo zvítězí?
Canon, nebo Nikon? Otázka jistě mnoha fotografů. Tedy mých známých začínajících určitě…
Mám si koupit Canon, nebo Nikon? Který je lepší? Jak je to s jejich objektivy? Jaký fotoaparát by sis teď koupil? Je lepší ten, a nebo ten? A na portréty bys volil Nikon a na co je dobrý Canon? A čím fotíš vlastně ty a je to dobrej foťák?
Canon, nebo Nikon – rozřešení věčného problému
Vlastně je to úplně stejné jako se ptát: „Je lepší Ford, nebo Peugeot?“ Kromě modelu a cenové kategorii záleží především na tom, kdo fotoaparát ovládá.
Nezáleží na tom, jestli jste amatér, nebo profesionál. Jestli třímáte ve svých rukou Canon, nebo Nikon. Fotoaparát vám pouze pomůže, aby vaše fotky byly po technické stránce kvalitní. Jenže to dnes umí všechny dnešní známé značky fotoaparátů prakticky stejně, resp. velmi podobně.
Samozřejmě záleží na konkrétním modelu a také cenové kategorii. Žádné velké rozdíly ale neexistují. Samozřejmě by se našlo několik úžasných objektivů od Canonu, ale i několik prvotřídních objektivů od Nikonu.
Nelamte si s tím vůbec hlavu. Oba výrobci mají své výhody. Existuje řada profesionálních fotografů, kteří fotí výhradně na Canon. Jenže stejná řada profíků bude fotit na Nikon. Podívejte se na jejich fotky a pochopíte, že dilema Canon vs Nikon je zde úplně zbytečné.
Příkladem: Joe McNally (Nikon), Jeremy Cowart (Canon).
Záleží hlavně na objektivech
Myslíte si, že je důležitější fotoaparát, nebo objektiv? Odpověděli jste na otázku fotoaparát? Proč? Vždyť právě objektiv je to, co fotku dokáže úchvatně vykreslit! Fotoaparát pak už jen zachycený obraz uloží na kartu. To je další důvod, proč na fotoaparátu zase tolik nezáleží…
Při výběru fotoaparátu se raději zaměřte na nabídku dostupných objektivů. Vybíráte-li základní setový objektiv, zamyslete se. Stačí vám rozsah ohniskové vzdálenosti 18 – 55 mm? Nebo byste raději mnohem univerzálnějších 18 – 200 mm? A co třeba monofokální objektivy s neměnnou ohniskovou vzdáleností? Takovými objektivy jsou například velmi populární 50mm objektivy?Máte-li možnost pořídit si lepší objektiv, rozhodně po něm běžte spíš než po levnějším setovém objektivu. V takovém případě by měl být výběr těla opravdu až na druhém místě.
Řekněme, že základní setové objektivy jsou jakousi vstupní branou do světa fotografie. Bohužel ne vždy jsou kvalitní. Mnozí si jej sice zprvu koupí, ale jen proto, aby objevili taje a kouzla fotografie. Hned poté je levně prodávají a kupují si přesně takový objektiv, který potřebují. Což ale není vůbec špatně. Nějak se začít musí. Na těchto levných objektivech a fotoaparátech si skvěle osvojíte kouzlo expozice. Poznáte limity své techniky. Rychle získáte přehled o tom, jestli vám to takto stačí, nebo potřebujete ke své činnosti ten či onen fotoaparát / objektiv.
Takže teda Canon, nebo snad Nikon? Jak z toho ven?!
- Podržte si v ruce Canon a pak to samé udělejte s Nikonem.
Zapněte fotoaparát, přiložte ho k oku, změňte expoziční režimy. Nastavte korekci expozice, změňte ISO, zobrazte si histogram, exponujte a pak snímek smažte…
- Který se lépe drží?
- Který má přívětivější menu?
- Se kterým z nich se vám fotí lépe?
- Jaké fotky vás více berou?
- Kdo má lepší nabídku objektivů?
Tak ten si kupte! Vážně je to takhle jednoduché! Zprvu vám určitě takové roztřídění bude stačit. Ani netušíte, kolikrát jsem do Fotoporadny dostal zprávu, kdy si někdo koupil super model fotoaparátu a drahého objektivu, aby záhy zjistil, že se mi s tím nefotí moc dobře a že by mu vyhovovala spíše nabídka konkurence. Když jsem se ptal, proč si toto drahé vybavení koupil, odpovědí bylo, že mu to někdo řekl, že je to dobrý, tak si to pořídil. Záhy ale zjistil, že mu to vlastně vůbec nevyhovuje, ale už bylo pozdě vracet zboží zpět v obchodu…
Důvěrná rada
Vyhněte se internetovým diskusím, ve kterých se vedou žabomyší války, jestli je lepší Canon, nebo Nikon. „Odborníci“, kteří vedou neustále tyto války nejsou podle mě ani tak k smíchu, jako spíše k pláči. Mnohokrát jsem se mohl přesvědčit, že takoví lidé dělají často fakt nudné a nezajímavé fotky. Tihle borci fotografii nikam neposunou.
Raději si zajděte do specializovaného obchodu typu Centrum FotoŠkoda či Megapixel. Zde si osahejte jednotlivé fotoaparáty. Zkuste si vyfotit několik snímků, nebo se poraďte přímo s obsluhou, která vám jistě ráda a zodpovědně pomůže.
Můj tip
Zní to možná divně, ale mě osobně se líbí senzory od Canonu (ačkoliv nemají tak velký dynamický rozsah). Zejména ten v Canon EOS 5D Mark IV mne velice příjemně překvapil po obrazové kvalitě. Co se těla týče, více mi sedí těla od Nikonu. Sám jsem za ta léta vystřídal několik těl. Od Canon EOS 350D, přes EOS 50D, po nynějších EOS 7D Mark II. Nicméně Nikony mi prostě do ruky padnou lépe než uvedené Canony.
Trocha historie
Pamatujete dobu, kdy se ještě fotilo na film? Na samotném těle zase tolik nezáleželo. Kupovali jsme si filmy pro jejich specifické vlastnosti a hlavně podle jejich kvalit. Dnes máme místo filmu senzory a čipy. Senzor od Canonu je jiný než od Nikonu. Není již možné, jako za starých času, vložit senzor (film) od jednoho výrobce do těla druhého. Výjimkou jsou snad jen středoformátové fotoaparáty.
Otázka na závěr
Je lepší klasické PC, nebo počítač od Apple?