Archiv štítku: full-frame

Full-frame

Pojmem full-frame označujeme fotoaparáty, které mají snímací senzor o velikosti kinofilmového políčka (35 mm). Fotoaparáty obsahující full-frame senzor jsou zpravidla dražší než zrcadlovky a kompakty s menším senzorem. Důvodem je právě onen pokročilejší a větší senzor a také celková prostorová náročnost celého systému. Velikost senzoru je více než 2× větší než u APS-C zrcadlovek Canon i Nikon. Na druhou stranu mají tyto větší senzory (oproti těm menším) několik výhod. Kupříkladu dosahují lepšího dynamického rozsahu, navíc při vyšších hodnotách citlivosti ISO obsahují méně šumu.

Jedná se tedy o takový „svatý grál“ běžného fotografa. Bohužel pro ně jsou tyto fotoaparáty s větším senzorem vcelku dost drahé a proto si je nemůže pořídit každý. Fotoaparáty vybavené tímto větším senzorem mají mnohdy ještě jednu nevýhodu. Obvykle do nich totiž nepasují objektivy, které fungují u fotoaparátů s menším senzorem. U Canonu to jsou například objektivy s označením Canon EF-S. Ty u fotoaparátů Canon s full-frame senzorem jednoduše nejdou použít.

Co se velikosti týče, jsou na tom lépe full-frame bezzrcadlovky. Nicméně i ty využívají speciální bajonet pro připojení trochu jiných objektivů. Pokud přecházíte ze zrcadlovky na bezzrcadlovku, obvykle lze pro stávající objektivy využít nějaký adaptér. Díky němu můžete k bezzrcadlovce připojit objektiv z velké zrcadlovky.

Existují i větší senzory, než tzv. full-frame. Ty se označují jako střední formát. Ty oproti full-frame senzorům dosahují ještě většího dynamického rozsahu i menšího šumu. Navíc dosahují opravdu velmi mnoha megapixelů (klidně i přes 100 Mpix).

Kromě toho existuje i tzv. velký formát. Ten má záznamovou plochu ještě větší, než u středního formátu. Zde se však už nepoužívá digitální technika, ale staré dobré měchy a filmový materiál.

Maximální kvalita fotografií

Maximální kvalita fotografií

Maximální kvalita fotografií je to, po čem řada fotografů neustále lační. Problém je však trochu v tom, že pro každého fotografa znamená slovní spojení „maximální kvalita fotografií“ něco trochu jiného. Pro jedny je to obraz bez jakýchkoliv známek šumu, pro druhé perfektně ostré fotografie ve všech místech. V podobném duchu by se jistě dalo ještě chvíli pokračovat. Dnes se tedy podíváme na kvalitu fotografií hned z několika pohledů. Mimochodem například takovéto dotazy bylo možné za uplynulý rok najít ve Fotoporadně.

Trápí mě kvalita mých fotografií. I když fotím do RAWu, jejich maximální kvalita se mi stále nějak nezdá, čím to může být?

Maximální kvalita mých fotografií je žalostná. Fotografie jsou často rozmazané, chybí ostrost. Dle rady svých kolegů fotím na manuál. Co dělám špatně?

Rád bych měl fotografie bez šumu. Nicméně i když fotím na citlivost ISO 100, mám po postprocesu pocit, že něco není v pořádku. Šum je patrný na mnoha fotografiích. Koukal jsem se na snímky fotografů na Flickru se stejnou výbavou jako mám já. Mám pocit, že má maximální kvalita fotografií je hodně daleko za autory na tomto serveru. Čím to?

Co mám udělat, aby kvalita mých fotografií dosáhla maxima? Existuje nějaký univerzální návod?

Někteří z vás jistě tuší, že na některé výše uvedené dotazy nelze odpovědět jen pár větami. Problém s kvalitou fotografií je třeba brát trochu více do hloubky.

Pokračování textu Maximální kvalita fotografií

Hyperfokální vzdálenost

Hyperfokální vzdálenost

Hyperfokální vzdálenost je velice zjednodušeně ostřící vzdálenost, kdy je ostré jak popředí, tak i nejvzdálenější objekty v pozadí snímku. V podstatě se nejedná o nic jiného, než o „extrémní“ aplikaci hloubky ostrosti. Hyperfokální vzdálenost je každopádně pojem, o kterém mluví řada fotografů, ale ne vždy jsou informace relevantní. Tímto článkem chci přinést trochu světla do této problematiky.

Pokračování textu Hyperfokální vzdálenost

Adaptéry

Adaptéry pro objektivy

Adaptéry pro objektivy slouží k připojení takových objektivů k fotoaparátům, kde by to za normálních okolností vůbec nešlo. Tím nemyslím jen staré objektivy, ale i moderní alternativy objektivů.

Existují také speciální adaptéry, které dokážou zvýšit světelnost některých objektivů a dosáhnout tak velmi nízké hloubky ostrosti. Čtěte a dozvíte se více.

Pokračování textu Adaptéry

Středoformátové fotoaparáty

Středoformátové fotoaparáty

Středoformátové fotoaparáty neboli středoformáty jsou fotoaparáty, se kterými se na vlastní oči obyčejný fotograf nejspíše jen tak nesetká. Jsou to často rozměrově velké fotoaparáty s drahými digitálními stěnami a rovněž drahými objektivy, které mají velký senzor. Velikost senzoru je v tomto případě větší než full-frame. Takové fotoaparáty,resp. digitální stěny, se prodávají běžně kolem 200 000 Kč a více. Není výjimkou i cena přesahující 1 milión korun. Ačkoliv nejsou středoformátové fotoaparáty obvyklé spotřební zboží, není od věci si o nich povědět několik věcí.

Pokračování textu Středoformátové fotoaparáty

Velikost fotografií

Velikost fotografií a jejich kvalita

Velikost fotografií a jejich kvalita jsou dobrá témata pro nejednu diskuzi. Taková diskuze se vleče klidně dlouhé hodiny. Minimálně v mém okolí se o velikosti fotografií, resp. počtu megapixelů, často mluví. S rostoucím počtem megapixelů roste samozřejmě velikost fotografií a jak slýchávám, tak i kvalita fotografií.

Je tomu ale vážně opravdu tak? Musíte pro větší kvalitu fotografovat do datového formátu RAW, nebo stačí obrazový formát JPEG? Je třeba vždy fotit na největší kvalitu, resp. nejvyšší rozlišení? Není možné k tomu všemu přistupovat trochu jinak? O tom všem v dnešním článku.

Pokračování textu Velikost fotografií

Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Dnešní článek je oproti několika předchozím přeci jen trochu praktičtější. Píši o tom, jak fotit za zhoršených světelných podmínek. Mnoho z vás si užívá teplejšího počasí a vychází fotit ven až do západu slunce, někdy i déle. Jenže ne vždy tyto fotografie vypadají tak, jak jste si vysnili. Pokusím se vám tedy tímto článkem trochu pomoci.

Pokračování textu Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

9 tipů pro ostré fotky

9 tipů pro ostré fotky

Tento článek navazuje na dnes zveřejněný článek s názvem zásady ostření. Zde se již nechci zaobírat problém s ostřením nýbrž všemi těmi dalšími problémy, které obvykle mohou nastat. Chcete-li vědět, jak mít ostré fotky, čtěte dál.

V článku najdete větší množství odkazů na konkrétní články na těchto stránkách. To proto, že pokud bych problematiku ostrých fotek a jednotlivé tipy vysvětloval pouze v tomto jediném článku, byl by asi 6× tak dlouhý a prakticky nečitelný. Proto využívám více odkazů na jednotlivé části, kde je vše již vysvětleno.

Pokračování textu 9 tipů pro ostré fotky