Jak se stát fotografem

Jak na to být fotograf

Otázka za všechny prachy! Mnoho lidí se mě ptá: „Jaké je to být fotograf?“ „Co to obnáší a jak se také můžu stát fotografem?“ Zdánlivě jednoduché otázky, ale… …ale neexistuje jednoznačná odpověď, která by každého uspokojila.

Prototyp pravého fotografa | fotograf Aphrael
Prototyp pravého fotografa?

Jaké je to být fotograf?

S fotografováním jsem začal kolem 15. roku života. V té době jsem získal svojí první zrcadlovku Praktica MTL 50. Tehdy mne upoutal časopis KrkonošeExterní odkaz, který obsahoval a stále obsahuje krásné fotografie Krkonoš a blízkého okolí (např. Jizerských hor). Byl jsem sice jeden z mála fotografů, který v té době v mém okolí vlastnil zrcadlovku (samozřejmě ještě na film). Jako nějaký velký fotograf jsem si tedy vážně nepřipadal. Samozřejmě, že někdy byly rozdíly mezi mojí tvorbou a tvorbou ostatních fotografů patrné na první pohled. Mnohdy však byly naše fotografie ze společných akcí velice podobné.

I když jsem po vzoru mého oblíbeného časopisu začal fotit krajiny, vcelku rychle mi došlo, že k dokonalosti mám daleko. Chyběly mi především zkušenosti. Fotky vznikaly především za tvrdého slunce, navíc v protisvětle a z jinak modrého nebe byla často pouze vyžraná bílá barva. Tehdy jsem ještě nevěděl nic o nějakých filtrech nebo způsobu focení různých míst. A tak, trochu zklamaně, přešlo mé nadšení z focení krajin směrem k fotografování společenským akcí. Nejčastěji však k focení dřeváren (viz WikipediaExterní odkaz).

mé fotografické začátky, přemýšlení nad scénou, fotograf Petr Honsnejman
mé fotografické začátky, přemýšlení nad scénou

Fotografování lidí

Focení lidí má, kromě jiného, minimálně jednu ohromnou výhodu a tou je právě onen kontakt s dalšími osobami. Vlivem času mi došlo, že krom určitého vybavení je k fotografování krajin potřeba také čas. Spousta času… Vybrat správné místo, čas focení, případné filtry a vhodné objektivy. Kdežto při focení lidí je to trochu jiné. Nejste samotní, ale neustále si s lidmi před objektivem povídáte, jste v kontaktu. Navíc z vašeho focení máte okamžitou odezvu a pokud se fotka lidem nelíbí, není problém udělat jinou. Při focení lidí jsem si konečně připadal jako, Pan fotograf.

kamarádka Anička, fotograf Petr Honsnejman
Scénické fotografování, kamarádka Anička

Přestalo se na mě pohlížet jako na blázna, který vychází z doupěte kvůli pěknému východu slunce ve 3 ráno. Lidé mě vnímali jako na člověka – fotografa, který má nad vším kontrolu. A že kromě samotného focení mám pod palcem někdy i několik pomocníků. To mě vedlo k tomu stát se fotografem především společenských akcí.

Co obnáší být obyčejný fotograf

Pokud se rozhodnete fotit jen pro sebe, tzv. „do šuplíku“ jednou do roka fotky z dovolené, neobnáší to vlastně skoro nic. Jen si pořídit fotoaparát a fotit. Můj osobní názor je takový, že je úplně jedno, jestli v takovém případě fotíte kompaktem nebo zrcadlovkou. Výsledek bude nejspíše velice podobný. Kvůli takovému fotografování však tento článek nevznikl. Těmto lidem budu nadále říkat „obyčejný fotograf“.

Obyčejný fotograf? Ano či ne?
Obyčejný fotograf? Ano či ne?

Chci být lepší fotograf

Focení portrétů, aktů, krajin, produktů, architektury, atd. vyžaduje kromě pořízení fotoaparátu ještě mnohem více. Co je tedy k pokročilejšímu fotografování potřeba?

  • Fotoaparát,
  • základní i pokročilejší znalosti v oboru,
  • další vybavení, např. objektiv, blesky, světla, odrazné desky,
  • dostatek nadšení, odhodlání a zapálení pro věc.

Fotografův fotoaparát

Fotoaparát je základ. Ať si kdo chce co chce říká, pokud se chcete stát lepším fotografem není nejvhodnější fotografovat svým mobilem. Možná, že technologie výrazně pokročí, ale nyní (duben 2015) tomu tak není. Jaký fotoaparát vybrat? O tom vám povím v článcích: Kompakt nebo zrcadlovka a nebo Jak vybrat fotoaparát.

Nikon D810A, sen mnoha fotografů
Nikon D810A, sen mnoha fotografů

Znalosti fotografa

Fotografovat se dá samozřejmě i bez jakýchkoliv znalostí. Potkávám mnoho fotografů, kteří se svými „nadupanými stroji“ brázdí například ulicemi Prahy a fotí architekturu. V ruce třímají profesionální fotoaparát Canon EOS 5D Mark III s objektivem Canon EF 70-200mm f/2,8. Jenže s nastaveným plně automatickým režimem na fotoaparátu. Když se jich pak zeptám, proč zrovna tento foťák, objektiv a proč úplnou automatiku, dostávám odpověď: „Kamarádi, kolegové mi poradili, že tenhle foťák a objektiv jsou dobrá volba. A automat? No když ono to na jiný režim fotí nějak divně. Ten automat je nejlepší…“ Nevěřili byste, kolik takových lidí běhá nejen po Praze. Je to ale opravdu tak špatné?

Špatně to není. Já však tyto fotografy označuji termínem – obyčejný fotograf, o kterých jsem psal výše. Samozřejmě chválím koupi takového fotoaparátu a objektivu (jsou to opravdu špičky), ale proč ten automatický režim? Co je to automatický, poloautomatický či manuální režim se můžete dočíst v článku režimy fotoaparátů.

Základní znalosti fotografa

Mezi základní znalosti fotografa podle mě patří naučit se především ovládnout svůj vlastní fotoaparát. Více v článku: Poznejte svůj fotoaparát. Tím myslím jak tlačítka na samotném fotoaparátu i objektivu, ale i znalost vnitřního menu fotoaparátu, popř. i na blesku. Jako druhou velkou znalost považuji znalost expozice. Jejím zvládnutí odpovíte na otázky typu:

  • Jak to udělám, aby moje fotky nebyly tak tmavé?
  • Proč jsou fotky tak zašuměné?
  • Jak je možné, že mám všechno rozmazané?
  • Proč není ta voda tak hezky rozmazaná jako na fotkách ostatních fotografů?

Kromě vyjmenovaných znalostí je ještě dobré mít znalosti přímo se samotným focením daných scén. Je veliký rozdíl, zda fotíte portréty v exteriéru nebo architekturu. Zde existuje několik možností. Buď si danou problematiku načtete z takovýchto stránek, popř. papírových publikací. Následně podle toho vyberete patřičnou techniku a řídíte se tím, co se dočtete. Nebo si prostě pořídíte nějaký doporučovaný fotoaparát, objektiv, další věci a začnete „nějak“ fotit. Postupem času se budete zdokonalovávat, poznávat svojí techniku a nejspíše si pak pořídíte lepší, vhodnější vybavení.

Kniha vs fotoaparát
Kniha vs fotoaparát, co je lepší?

Jestli je lepší nejprve číst, nebo se ke všemu dostat na základě vlastních zkušeností, je otázka do pranice. Napište mi klidně svůj názor do komentářů pod článkem.

Fotografické vybavení

Může se stát, že s focením začnete právě tak, že v dárku s vaším jménem objevíte zrcadlovku s přiloženým objektivem. Myslím si, že podobným způsobem začíná posledních několik let nejeden fotograf. Pokud máte našetřeno, je v tu chvíli asi zbytečné rychle zjišťovat, čím se fotí to či ono. Jednoduše máte fotoaparát s nejspíše základním objektivem a s tím si musíte nyní nějakou dobu vystačit.

Typickým příkladem je například set Nikon D3200 + 18-55 mm II za 9.990,- Kč (duben 2015 v obchodě Megapixel).

Jaké vybavení tedy budete potřebovat? To dost záleží na tom, co chcete fotit. Je toho tolik, že by to vydalo na další článek. Ale nebojte se, brzy článek, který se tohoto týká zveřejním. Pokud však máte na výběr a můžete si před koupí techniky trochu vybírat, vřele doporučuji navštívit odborná fóra. Různé internetové stránky vás také dokáží minimálně trochu seznámit se problematikou.

Co dál k tomu být fotograf

Především to správné zapálení pro věc. A k čemu to? Pokud byste k fotografování přistupovali po každé negativně, asi toho mnoho nenafotíte. Je dobré mít pozitivní přístup k věci. Nenechat se odradit prvním neúspěchem. Pokud fotíte nějaké lidi, neříkejte věty jako: „Hmm, to je divné.“ „Tak tohle se nepovedlo.“ „To budu muset vyretušovat…“, apod.

Ze začátku se ne všechny fotky hned povedou. Při focení proto občas po očku koukejte na display svého fotoaparátu. Naučte se rozumět histogramu. Nemažte nevydařené fotky hned ve fotoaparátu, ale učte se ze svých chyb.

Ne vždy vám bude přát počasí, ale nevzdávejte se!, fotograf Petr Honsnejman
Ne vždy vám bude přát počasí, ale nevzdávejte se!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *