Archiv štítku: úhel záběru

Úhel záběru Je oblast, kterou je schopen daný objektiv pokrýt a přenést z ní obraz na senzor. Nejčastěji se uvádí ve stupních. Úhel záběru může být pro stejné ohnisko různý v závislosti na velikosti snímacího senzoru. Pokud bude snímací senzor malý, bude i menší úhel záběru a naopak.

Fotografické filtry

Fotografické filtry

Fotografické filtry neboli objektivové filtry slouží k úpravě fotografované scény. Koneckonců ne všechny fotografované scény jsou vždy takové, jak jsme si je vysnili. Jen tak mimochodem – fotografické filtry se používají už od dob černobílé fotografie.

Značná část lidí si myslí, že existuje pouze několik málo druhů filtrů. Nějaké barevné, přechodové, možná i zatmavovací. Ve skutečnosti jich je velké množství. Fotografické filtry mohou scénu nejen obarvit, ale klidně i lokálně ztmavit, udělat ji kontrastnější… Prostě dokážou vytvořit i nějaká ta „kouzla“ s obrazem.

Tento článek se však nebude věnovat konkrétním typům filtrů a na co jsou dobré. Tentokrát to bude o materiálech, obroučkách a sklech určených pro výrobu filtrů. Nebojte, na konkrétní typy filtrů také najdete odkazy.

Pokračování textu Fotografické filtry

ZOOM

ZOOM

ZOOM, magické anglické slovo, kterému však mnoho lidí stále nerozumí. Český překlad tohoto slova je přiblížení. Nicméně slovo ZOOM se již tak vžilo, že se český ekvivalent prakticky nepoužívá. Je prostě populární používat anglická slova… Nejčastěji se se zoomem setkáte ve spojení s objektivy. Ty se totiž rozdělují na monofokální a tzv. objektivy typu zoom. Kromě jiného se můžete se zoomem setkat i ve spojení s externími blesky. Více v článku.

Pokračování textu ZOOM

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu je velice důležitou částí vlastně všech objektivů. Na slovní spojení „přední člen objektivu“ se ovšem váže spousta dalších pojmů a informací. Aby nevznikl extra dlouhý článek o objektivech, připravil jsem pro vás samostatný článek, který se věnuje jen a pouze přednímu členu objektivů.

Pokračování textu Přední člen objektivu

Rozdělení objektivů

Základní rozdělení objektivů

Píšete si o ně již nějakou dobu a tak je tady máte – objektivy. Protože je toto téma vcelku rozsáhlé, rozhodl jsem se zveřejňovat jednotlivé části postupně. Dnes se soustředím na základní rozdělení objektivů především s ohledem na ohniskovou vzdálenost.

Rozdělení objektivů - objektivy Nikkor
Objektivy Nikkor
Pokračování textu Rozdělení objektivů

Hledáček fotoaparátu

Hledáček ve fotoaparátu

Hledáček je součástí fotoaparátů a kamer. Slouží především ke kontrole snímané scény. Je také velice dobrým pomocníkem při snižování pohybové neostrosti u zrcadlovek (protože poskytuje další bod opory fotoaparátu s fotografem).

Hledáček fotoaparátu Canon
TTL hledáček fotoaparátu Canon

Jenže, jak to tak bývá, existuje hned několik typů hledáčků a o nich budu dnes psát.

Pokračování textu Hledáček fotoaparátu