Archiv štítku: crop faktor

Crop-faktor je pojem, který vznikl s příchodem moderní digitální fotografické techniky. V době analogových fotoaparátů na film se ustálilo focení na kinofilm s rozměrem políčka 24 mm x 36 mm a s nasazeným objektivem o ohniskové vzdálenosti 50 mm. S příchodem digitální éry se však fotoaparáty razantně zmenšily a s nimi také objektivy, ale hlavně se zmenšila i samotná velikost čipů. Pojem crop-faktor se tedy vyskytuje při fotografování s fotoaparátem s menším čipem než je velikost kinofilmového políčka. Příkladem např. zrcadlovka Canon EOS 50D, která má crop-faktor roven 1,6. Když na něj pak nasadíte objektiv o ohniskové vzdálenosti 50 mm, tak se obraz v hledáčku jeví, jako kdyby byla ohnisková vzdálenost ve skutečnosti 80 mm (tedy 1,6x větší).

Bajonet

Bajonet fotoaparátu

Bajonet slouží k uchycení objektivu na těle fotoaparátu. Protože má zpravidla každý výrobce bajonet vlastní, nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní. Čtěte dál a dozvíte se, jaký objektiv je nejvhodnější pro váš typ fotoaparátu.

Kovový bajonet fotoaparátu, bajonet Canon EF/EF-S
Kovový bajonet fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II
Pokračování textu Bajonet

Hledáček fotoaparátu

Hledáček ve fotoaparátu

Hledáček je součástí fotoaparátů a kamer. Slouží především ke kontrole snímané scény. Je také velice dobrým pomocníkem při snižování pohybové neostrosti u zrcadlovek (protože poskytuje další bod opory fotoaparátu s fotografem).

Hledáček fotoaparátu Canon
TTL hledáček fotoaparátu Canon

Jenže, jak to tak bývá, existuje hned několik typů hledáčků a o nich budu dnes psát.

Pokračování textu Hledáček fotoaparátu

Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát

Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát?

Full-frame! Má smysl si ho pořizovat? Jak je to s velikostí senzoru? Proč se o tom tak mluví?

Přibližně před týdnem jsem dostal vícero podobně laděných dotazů. Je tedy na čase se fenoménu full-frame podívat na zoubek!

Profesionální full-frame zrcadlovka Canon EOS 1D X
Profesionální full-frame zrcadlovka Canon EOS 1D X
Pokračování textu Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát

Hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti ve fotografii

Pojem hloubka ostrosti vyjadřuje rozdíl mezi dvěma různě dalekými předměty (od fotoaparátu). Tyto předměty se na fotografii jeví lidskému oku jako ostré. Jinak řečeno se jedná o váš osobní pocit, kdy jsou předměty na fotce ještě ostré.

Farmářka Nikča a práce s hloubkou ostrosti | moje Tajemno
Farmářka Nikča a názorná ukázka hloubky ostrosti – popředí je ostré, pozadí nikoliv. Pro případné zvětšení klikněte.

Hloubku ostrosti ovlivňuje hned pětice faktorů. Jakým způsobe? To se dozvíte v tomto článku. Nemusíte se bát, nebude to nic složitého a lehce si dané věci osvojíte.

Pokračování textu Hloubka ostrosti

Full-frame

Full-frame fotoaparáty

V předchozích článcích jste si mohli všimnout pojmu jako full-frame, popř. senzor o velikosti kinofilmového políčka. Full-frame je označení digitálního fotoaparátu, který má velikost snímacího senzoru stejnou, jako má kinofilm používaný u klasických (analogových) fotoaparátů.

Velikost filmového políčka u kinofilmu je rovných 36 × 24 mm, což dělá celkovou plochu 864 mm2. Například APS-C senzory od Nikonu mají rozměry kolem 24 × 16 mm. Jejich plocha je tak pouze cca 384 mm2. To je docela rozdíl, že?

Pokračování textu Full-frame

Crop faktor

Co je to crop faktor?

Crop faktor neboli ekvivalent ohniskové vzdálenosti je pojem, pomocí kterého lze porovnávat ohniskové vzdálenosti objektivů na různě velkých obrazových snímačích fotoaparátů. To všechno takovým způsobem, aby zůstal stejný zorný úhel (to, co vidíte, resp. vidí senzor fotoaparátu) při různých ohniskových vzdálenostech. Jak říká Wikipedie – jedná se o poměr mezi ekvivalentní ohniskovou vzdáleností a skutečnou ohniskovou vzdáleností.

Každopádně, brzy zjistíte, že se nejedná o nic složitého a pro někoho trochu krkolomný začátek článku dá brzy větší smysl. Co je to tedy onen crop faktor a jak s ním pracovat?

Pokračování textu Crop faktor