Archiv štítku: adaptér

Adaptér skvěle poslouží v případě, kdy chcete připojit k fotoaparátu takový objektiv, který byste za normálních okolností připojit nemohli. Typicky se tedy jedná o různé staré objektivy, které si hodně lidí hýčká kvůli jejich nezaměnitelnému bokehu. Jedním z cenově dostupných a oblíbených objektivů se proto rychle stal Helios 44-2. Ten se zpravidla šroubuje do patice M39, nebo M42. Díky adaptéru jej ale lze připojit k full-frame i APS-C fotoaparátům.

Nicméně adaptér využijete i pro modernější objektivy. Kupříkladu, pokud chcete připojit moderní objektiv pro zrcadlovky na bezzrcadlovku. Například u nových full-frame bezzrcadlovek Canon díky tomu připojíte objektivy s bajonetem Canon EF a EF-S. To i přes to, že pro tyto bezzrcadlovky jsou určeny objektivy s bajonetem Canon RF.

Kromě toho můžete narazit na adaptér s anglickým názvem Speed Booster. Jedná se o adaptér, který umožní připojit různé objektivy k fotoaparátu s (většinou) malým senzorem. Tyto objektivy se zpravidla připojují na full-frame fotoaparáty, nebo na střední formát. Obraz z objektivu se poté přes optiku v adaptéru koncentruje na malém senzoru. Díky tomu může i fotoaparát s menším senzorem získat velmi malou hloubku ostrosti.

Jaké objektivy můžete díky vhodnému adaptéru použít třeba na zrcadlovce s bajonetem Canon EF? Například tyto, ale jistě jich bude mnohem více:

 • již zmíněnou patici M39 a M42,
 • Bronica ETR,
 • Canon FD,
 • Fujica X-Fujinon,
 • Hasselblad V,
 • Leica R,
 • Mamiya 645,
 • Nikon D / G,
 • Pentacon Six,
 • Pentax K,
 • Sony A.

Každopádně počítejte s tím, že zde nemůžete počítat s autofokusem. Ostřit si tedy budete muset sami. Tyto objektivy jsou nicméně velmi dobře vybaveny pro manuální ostření.

Adaptéry

Adaptéry pro objektivy

Adaptéry pro objektivy slouží k připojení takových objektivů k fotoaparátům, kde by to za normálních okolností vůbec nešlo. Tím nemyslím jen staré objektivy, ale i moderní alternativy objektivů.

Existují také speciální adaptéry, které dokážou zvýšit světelnost některých objektivů a dosáhnout tak velmi nízké hloubky ostrosti. Čtěte a dozvíte se více.

Pokračování textu Adaptéry

Staré objektivy

Staré objektivy na nových fotoaparátech

Staré objektivy zažívají v posledních letech určitý rozmach. Těmito objektivy nemyslím nějakou starou verzi moderních objektivů se starými motorky a pomalým ostřením. Jsou tím myšleny objektivy, které používali vaši otcové, dědové a pradědové. Poctivý kus „železa“ s manuálním ostřením a manuální clonou. Právě tyto staré objektivy zažívají určitý BOOM. Pro jejich vlastnosti jsou fotografy dodnes vyhledávány. Ti se je snaží propojit s moderními fotoaparáty. Někdy úspěšně, někdy nikoliv. O tom bude dnešní článek.

Rád bych ještě upozornil na fakt, že problematika starých objektivů na nových zrcadlovkách je rozsáhlejší. Je těžké vše obsáhnout do jednoho kratšího článku tak, aby to bylo všem hned jasné. Na druhou stranu vícero článků by také moc nepomohlo, protože by to „zasekalo“ stránky klidně na 3 měsíce. Takže se toho nebojte a hurá na to.

Pokračování textu Staré objektivy

Bajonet

Bajonet fotoaparátu

Bajonet slouží k uchycení objektivu na těle fotoaparátu. Protože má zpravidla každý výrobce bajonet vlastní, nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní. Čtěte dál a dozvíte se, jaký objektiv je nejvhodnější pro váš typ fotoaparátu.

Kovový bajonet fotoaparátu, bajonet Canon EF/EF-S
Kovový bajonet fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II
Pokračování textu Bajonet