Archiv štítku: šum

Šum ve fotografii

Šum ve fotografii je nepěkná věc. Obvykle vzniká při použití špatných objektivů na fotoaparátu s velmi výkonným senzorem o mnoha megapixelech. Spíše se však se šumem setkáte při použití větší hodnoty citlivosti ISO.

Maximální kvalita fotografií

Maximální kvalita fotografií

Maximální kvalita fotografií je to, po čem řada fotografů neustále lační. Problém je však trochu v tom, že pro každého fotografa znamená slovní spojení „maximální kvalita fotografií“ něco trochu jiného. Pro jedny je to obraz bez jakýchkoliv známek šumu, pro druhé perfektně ostré fotografie ve všech místech. V podobném duchu by se jistě dalo ještě chvíli pokračovat. Dnes se tedy podíváme na kvalitu fotografií hned z několika pohledů. Mimochodem například takovéto dotazy bylo možné za uplynulý rok najít ve Fotoporadně.

Trápí mě kvalita mých fotografií. I když fotím do RAWu, jejich maximální kvalita se mi stále nějak nezdá, čím to může být?

Maximální kvalita mých fotografií je žalostná. Fotografie jsou často rozmazané, chybí ostrost. Dle rady svých kolegů fotím na manuál. Co dělám špatně?

Rád bych měl fotografie bez šumu. Nicméně i když fotím na citlivost ISO 100, mám po postprocesu pocit, že něco není v pořádku. Šum je patrný na mnoha fotografiích. Koukal jsem se na snímky fotografů na Flickru se stejnou výbavou jako mám já. Mám pocit, že má maximální kvalita fotografií je hodně daleko za autory na tomto serveru. Čím to?

Co mám udělat, aby kvalita mých fotografií dosáhla maxima? Existuje nějaký univerzální návod?

Někteří z vás jistě tuší, že na některé výše uvedené dotazy nelze odpovědět jen pár větami. Problém s kvalitou fotografií je třeba brát trochu více do hloubky.

Pokračování textu Maximální kvalita fotografií

Nastavení citlivosti ISO

Nastavení citlivosti ISO v určitém intervalu

Nedávno do Fotoporadny přišel zajímavý dotaz. Ono to tedy bylo více dotazů, ale vše v jenom obsáhlejším e-mailu. Týkaly se nastavení citlivosti ISO.

Teprve se učím fotit se zrcadlovkou. Pořídila jsem si nový fotoaparát. Zkouším různá nastavení, ale nějak mi blbne nastavení citlivosti ISO.

Našla jsem v menu fotoaparátu nastavení citlivosti ISO v určitém rozsahu. Tak jsem si ten rozsah upravila, ale fotoaparát mi stejně fotí při jiné citlivosti ISO. Co s tím?

V plně manuálním režimu mi citlivosti ISO nějak divně skáče (podle světla ve scéně). Zřejmě mám nějaké porouchané nastavení citlivosti ISO. Jak z toho ven?

Pokračování textu Nastavení citlivosti ISO

Velikost fotografií

Velikost fotografií a jejich kvalita

Velikost fotografií a jejich kvalita jsou dobrá témata pro nejednu diskuzi. Taková diskuze se vleče klidně dlouhé hodiny. Minimálně v mém okolí se o velikosti fotografií, resp. počtu megapixelů, často mluví. S rostoucím počtem megapixelů roste samozřejmě velikost fotografií a jak slýchávám, tak i kvalita fotografií.

Je tomu ale vážně opravdu tak? Musíte pro větší kvalitu fotografovat do datového formátu RAW, nebo stačí obrazový formát JPEG? Je třeba vždy fotit na největší kvalitu, resp. nejvyšší rozlišení? Není možné k tomu všemu přistupovat trochu jinak? O tom všem v dnešním článku.

Pokračování textu Velikost fotografií

HDR fotografie

HDR fotografie

Zkratka HDR vychází z angl. High Dynamic Range, což v překladu znamená vysoký dynamický rozsah. Někdy se pro HDR fotografie používá i zkratka HDRI (ono „I“ na konci znamená imaging, česky zobrazení). Dalo by se říci, že jde o fotografie s nezvykle velkým dynamickým rozsahem, které by obvykle nemohly vzniknout.

O čem to tedy dnes bude? O HDR fotografiích všeobecně a o tom, jak HDR fotografie vznikají a co k nim potřebujete. Mimo jiné zjistíte, kdy je dobré HDR použít a kdy je to naopak zbytečné. Na konci vás seznámím s několika doporučovanými programy pro tvorbu HDR fotografií.

Pokračování textu HDR fotografie

Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Dnešní článek je oproti několika předchozím přeci jen trochu praktičtější. Píši o tom, jak fotit za zhoršených světelných podmínek. Mnoho z vás si užívá teplejšího počasí a vychází fotit ven až do západu slunce, někdy i déle. Jenže ne vždy tyto fotografie vypadají tak, jak jste si vysnili. Pokusím se vám tedy tímto článkem trochu pomoci.

Pokračování textu Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát

Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát?

Full-frame! Má smysl si ho pořizovat? Jak je to s velikostí senzoru? Proč se o tom tak mluví?

Přibližně před týdnem jsem dostal vícero podobně laděných dotazů. Je tedy na čase se fenoménu full-frame podívat na zoubek!

Profesionální full-frame zrcadlovka Canon EOS 1D X
Profesionální full-frame zrcadlovka Canon EOS 1D X
Pokračování textu Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát

Kompakt vs zrcadlovka

Kompakt vs zrcadlovka

O vhodnosti a výhodnosti kompaktu proti zrcadlovce a obráceně jsem psal již dříve. Stále mi však píší ti, kteří by rádi nějaké přímé srovnání s názornými ukázkami. Takže je lepší pořídit si kompakt, nebo zrcadlovku?

Kompakt Nikon Coolpix S3300 versus zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Nikon Coolpix S3300 versus Canon EOS 7D Mark II

V článku se dozvíte, zda se vůbec vyplatí pořizovat zrcadlovka, resp. jestli se spíše nevyplatí pořídit kompakt. Kromě toho zde najdete přímé srovnání mezi těmito typy fotoaparátů.

Pokračování textu Kompakt vs zrcadlovka