Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát?
Full-frame! Má smysl si ho pořizovat? Jak je to s velikostí senzoru? Proč se o tom tak mluví?
Přibližně před týdnem jsem dostal vícero podobně laděných dotazů. Je tedy na čase se fenoménu full-frame podívat na zoubek!
Velikost senzoru a full-frame
Na téma velikost snímacího senzoru a full-frame jsem se již vyjadřoval v minulém článku. Nicméně jak je vidět, stále dostávám dotazy s podobnou tématikou. Teď před Vánoci je to očividně o to aktuálnější téma. Ve zkratce snad tolik, že full-frame má senzor o velikosti starého dobrého kinofilmového políčka. Větší senzory mají už středoformátové a velkoformátové fotoaparáty. Všechny ostatní senzory jsou menší (tedy i APS-C senzory).
Výhody full-frame senzoru
Vcelku lehce se dá říci, že full-frame senzory vynikají především:
- nižší hladinou šumu než senzory o velikosti APS-C, příp. ještě menší,
- menší hloubkou ostrosti,
- menším zkreslením u širokoúhlých objektivů,
- vyšší obrazovou kvalitou.
Má tedy cenu si pořizovat full-frame fotoaparát?
Odpověď není rozhodně jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Velice záleží na tom, co a jak s fotoaparátem fotíte a jakých výsledků potřebujete dosáhnout. Dále záleží, zda se focením živíte, nebo to máte pouze jako koníčka. Každopádně existuje několik všeobecných rad, kdy senzor o velikosti full-frame využijete a kdy naopak nikoliv.
Nižší hladina šumu
Pokud se živíte fotografováním svateb a podobných společenských událostí, potřebujete především nižší hladinu šumu na svých fotografiích. Často budete pracovat v tmavém prostředí. Ne vždy si budete moci pomoci bleskem. Citlivost ISO se pravděpodobně bude pohybovat kolem hodnoty 1600 a více. To je pro některé fotoaparáty opravdu hodně. V tomto případě bych koupi full-frame fotoaparátu zvážil, protože by se vám mohl vyplatit.
Rádi fotografujete krajiny či architekturu? Zde je pořizování full-frame fotoaparátu na zvážení. Nevím jak vy, ale já při fotografování krajin (zejména ze stativu) málo kdy překročím hodnotu citlivosti ISO 200. Při této citlivosti dokáže pracovat většina fotoaparátů bez viditelného nárůstu šumu ve fotografii. Větší senzory (než APS-C a menší) každopádně mají výhodu ve větším dynamickém rozsahu. Za slunečného dne pořídíte vícero pěkných fotografií bez přepalů a černých míst. Nicméně tento problém obstojně řeší HDR fotografie. Tuto techniku focení si oblíbily moderní foto-mobily. Jejich snímky dosahují úctyhodného dynamického rozsahu, ale díky malé titěrné optice ztrácí na detailech.
Menší hloubka ostrosti
Nízká hloubka ostrosti se nejčastěji využívá při fotografování portrétů, svateb, ale též u módních snímků. Je vaším cílem živit se jako módní fotograf? Nebo fotíte výhradně svatby, příp. osoby a zvířata? V tom případě bych nákup full-frame fotoaparátu zvážil.
Pokud tuto disciplínu máte pouze jako koníček, je full-frame senzor zbytečností. S APS-C senzorem s 50mm objektivem za 3.000,- Kč s clonou f/1,8 také snadno docílíte nízké hloubky ostrosti. Jste-li zběhlejší v úpravách fotografií na počítači, opět si vystačíte s menším senzorem a klidně i základními setovými objektivy. Na internetu se dokonce nachází skupiny, ktery fotí zejména levnou technikou a pak na YouTube ukazují, jak obyčejné snímky vylepšit na profesionální úroveň.
Menší zkreslení u širokoúhlých objektivů
Mít crop-faktor ×1 je velice krásná věc. Někdy se hodí, jindy příliš ne. Při fotografování na dlouhá ohniska by se vám možná spíše hodilo ještě trochu prodloužit ohnisko vlivem crop-faktoru u APS-C senzorů.
Pokud fotíte spíše na širokoúhlé objektivy, spíše oceníte plnohodnotný full-frame senzor o velikosti kinofilmového políčka. U velmi širokoúhlých objektivů jsou rozdíly dosti patrné.
Vyšší obrazová kvalita
Zda využijete tuto vlastnost velkých senzorů je otázka do pranice. Můj osobní názor je jednoduchý. Pokud vás fotografování neživí, je zbytečné utrácet statisíce korun za full-frame fotoaparát doplněný o drahé a kvalitní objektivy. Koneckonců jsou to právě objektivy, co ovlivňuje fotografii nejvíce a ne velké senzory.
Osobní zkušenost
Připravuji se na workshop fotografování krajiny na Šumavě. Kolem mne je mnoho fotografů s různým vybavením. Jeden z nich mě však upoutal na první pohled. Muž středního věku s krásnou zrcadlovkou Canon EOS 5D Mark III. Samozřejmě doplněnou dvojicí objektivu Canon EF 70-200 mm f/2,8 L IS USM a objektivem Canon EF 16-35mm f/2,8 L II USM. S dalším příslušenstvím se jednalo o fotografickou výbavu kolem 200.000,- Kč (v té době).
Chvíli se zdráhám, ale pak se zeptám: „Pane…? Vy se fotografováním živíte? Proč jste volil právě tuto sestavu na fotografování krajin?“ Dotyčný mi odpověděl památnou větou:
V obchodě mi říkali, že tenhle foťák a objektivy dělají pěkné fotky, tak jsem si je koupil.
Co na to říci? Asi zřejmě šťastný a spokojený člověk. Nám, obyčejným smrtelníkům, se o takovémto přístupu k focení může často jen zdát. Dále jsem se již neptal a nepátral. Nicméně jednu poznámku bych měl. A to, že ani špičková technika vám nezaručí naprosto perfektní fotografie, pokud ji neumíte ovládat. Právě proto vznikly tyto stránky – pro pomoc každému, který se chce naučit zacházet se svým fotoaparátem.
APS-C vs full-frame
Rád bych se ještě vyjádřil k problematice menšího a většího senzoru. Většinu svého dosavadního života jsem fotil s fotoaparátem s velikostí senzoru menším, než je kinofilmové políčko. Ve většině případů mě to vůbec v ničem neomezovalo. Někdy to byl naopak přínos (při focení vzdálenějších objektů teleobjektivem). Na druhou stranu jsou případy, kdy si postesknu po větším senzoru.
Když s velmi světelnými objektivy potřebuji dosáhnout minimální hloubku ostrosti bez dodatečných úprav v počítači. Když jsem omezen místem a širokoúhlejší objektiv nemám, příp. nechci použít. V létě jsem ve skalách fotil s fotoaparátem s APS-C senzorem + objektivem Sigma 105mm f/1,4 DG HSM Art. Širší objektiv (85mm) jsem použít nemohl a tato Sigma byla občas až příliš dlouhá. Stejně tak při focení interiérů bych spíše ocenil větší senzor. Prostoru v domácnostech a hotelích je někdy vážně málo a složitě spojovat panoramatickou fotografii je občas k zlosti.
Závěrem
Patříte-li mezi amatérské fotografy, kteří focení mají jako svůj koníček a fotíte především pro zábavu? Ušetřete finance na jiné věci a full-frame fotoaparát si nepořizujte. Pokud už chcete investovat do fotografování, raději si pořiďte za tyto peníze kvalitní objektiv. Odvede jistě mnohem lepší službu než drahý fotoaparát.
Patříte mezi ty, kteří se chtějí fotografováním živit na plný úvazek? Potřebujete co možná největší obrazovou kvalitu bez kompromisů? Rozhodně do full-frame senzoru a kvalitních objektivů investujte.
A pokud nevíte co s penězi, klidně je investujte do fotoaparátu Hasselblad H6D-400c s odpovídajícími objektivy. Vyjde vás lehce přes milion korun. Můžete si však být jisti, že dostanete fotoaparát, který překonává ostatní hned v mnoha ohledech. A to nemluvím jen o 400Mpix fotografiích, které tento obr dokáže vytvořit.