Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát

Má smysl pořizovat full-frame fotoaparát?

Full-frame! Má smysl si ho pořizovat? Jak je to s velikostí senzoru? Proč se o tom tak mluví? Přibližně před týdnem jsem dostal vícero podobně laděných dotazů. Je tedy na čase se fenoménu full-frame podívat na zoubek.

Profesionální full-frame zrcadlovka Canon EOS 1D X
Profesionální full-frame zrcadlovka Canon EOS 1D X

Velikost senzoru a full-frame

Na téma velikost snímacího senzorufull-frame jsem se již vyjadřoval v minulém článku. Nicméně jak je vidět, stále dostávám dotazy s podobnou tématikou. Teď před Vánoci je to očividně o to aktuálnější téma.

Výhody full-frame senzoru

Vcelku se dá lehce říci, že full-frame senzory vynikají především:

  • nižší hladinou šumu než senzory o velikosti APS-C nebo ještě menší,
  • menší hloubkou ostrosti,
  • menším zkreslením u širokoúhlých objektivů,
  • vyšší obrazovou kvalitou.

Má tedy cenu pořizovat si full-frame fotoaparát?

Odpověď není rozhodně jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Velice záleží na tom, co a jak s fotoaparátem fotíte. Dále záleží, zda se focením živíte, nebo to máte pouze jako koníčka. Každopádně existuje několik všeobecných rad, kdy senzor o velikosti full-frame využijete a kdy naopak nikoliv.

Nižší hladina šumu

Pokud se živíte fotografováním svatebspolečenských událostí, potřebujete především nižší hladinu šumu na svých fotografiích. Často budete pracovat v tmavém prostředí. Ne vždy si budete moci pomoci bleskem. Citlivost ISO budete totiž mít běžně kolem ISO 1600 i více. To je pro některé fotoaparáty opravdu hodně. V tomto případě bych koupi full-frame fotoaparátu zvážil, protože by se vám mohl vyplatit.

Fotíte krajiny a líbí se vám full-frame čipy? Myslím, že si však vystavíte i bez nich.
Fotíte krajiny a líbí se vám full-frame senzory? Myslím, že si však vystačíte i bez nich.

Rádi fotografujete krajiny či architekturu? Zde je pořizování full-frame fotoaparátu na zvážení. Nevím jak vy, ale já při fotografování krajin (zejména ze stativu) málo kdy překročím hodnotu citlivosti ISO 200. Při této citlivosti však dokáže pracovat většina fotoaparátů bez viditelného nárůstu šumu ve fotografii. Větší senzory (než APS-C) každopádně mají výhodu ve větším dynamickém rozsahu. Za slunečného dne pořídíte vícero pěkných fotografií bez přepalů a černých míst.

Menší hloubka ostrosti

Nízká hloubka ostrosti se nejčastěji využívá při fotografování portrétů, svateb, ale též u módních snímků. Je vaším cílem živit se jako módní fotograf? Nebo snad fotíte výhradně svatby? V tom případě bych nákup full-frame fotoaparátu zvážil.

Hloubka ostrosti u APS-C a šachy vs člověče nezlob se | Canon EOS 50D
Na takovou hloubku ostrosti nebylo potřeba drahé techniky. Stačil APS-C fotoaparát Canon EOS 50D a objektiv Canon EF 50 mm s pracovní clonou f/1,8.

Pokud tuto disciplínu máte pouze jako koníček, je full-frame senzor zbytečností. I s APS-C senzorem, s objektivem za 3.000,- Kč a clonou f/1,8 totiž můžete docílit nízké hloubky ostrosti.

Menší zkreslení u širokoúhlých objektivů

Mít crop-faktor 1× je velice krásná věc. Někdy se hodí, jindy příliš ne. Při fotografování na dlouhá ohniska by se vám možná spíše hodilo ještě trochu prodloužit ohnisko vlivem crop-faktoru u APS-C senzorů.

Zkreslení u objektivu Samyang 8mm
Zkreslení u objektivu Samyang 8mm

Pokud fotíte spíše na širokoúhlé objektivy, nejspíše více oceníte plnohodnotný full-frame senzor o velikosti kinofilmového políčka.

Vyšší obrazová kvalita

Zda využijete tuto vlastnost velkých senzorů je otázka do pranice. Můj osobní názor je jednoduchý. Pokud vás fotografování neživí, je zbytečné utrácet statisíce korun za full-frame fotoaparát doplněný o drahé a kvalitní objektivy. Koneckonců jsou to právě objektivy, co ovlivňuje fotografii nejvíce a ne velké senzory.

Osobní zkušenost

Připravuji se na workshop fotografování krajiny na Šumavě. Kolem mne je mnoho fotografů s různým vybavením. Jeden z nich mě však upoutal na první pohled. Muž středního věku s krásnou zrcadlovkou Canon EOS 5D Mark III. Samozřejmě doplněnou dvojicí objektivu Canon EF 70-200 mm f/2,8 L IS USM a objektivem Canon EF 16-35mm f/2,8 L II USM. S doplňky a dalšími serepetičkami se jednalo o fotografickou výbavu kolem 200.000,- Kč (v té době).

Chvíli se zdráhám, ale pak se zeptám: „Pane…? Vy se fotografováním živíte? Proč jste volil právě tuto sestavu na fotografování krajin?“ Dotyčný mi odpověděl památnou větou:

V obchodě mi říkali, že tenhle foťák a objektivy dělají pěkné fotky, tak jsem si je koupil.

Co na to říci? Asi zřejmě šťastný a spokojený člověk. Nám, obyčejným smrtelníkům, se o takovémto přístupu k focení může jen zdát. Dále jsem se již neptal a nepátral. Nicméně jednu poznámku bych měl. A to, že ani špičková technika vám nezaručí naprosto perfektní fotografie, pokud ji neumíte ovládat. A právě proto vznikly tyto stránky.

APS-C vs full-frame

Rád bych se ještě vyjádřil k problematice menšího a většího senzoru. Většinu svého dosavadního života jsem fotil s fotoaparátem s velikostí senzoru menším, než je kinofilmové políčko. Ve většině případů mě to vůbec ničem neomezovalo. Někdy to byl naopak přínos (při focení vzdálenějších objektů teleobjektivem). Na druhou stranu jsou případy, kdy si postesknu po větším senzoru.

Když s velmi světelnými objektivy potřebuji dosáhnout minimální hloubku ostrosti bez dodatečných úprav v počítači. Když jsem omezen místem a širokoúhlejší objektiv nemám, příp. nechci použít. V létě jsem ve skalách fotil s fotoaparátem s APS-C senzorem + objektivem Sigma 105mm f/1,4 DG HSM Art. Širší objektiv (85mm) jsem použít nemohl a ona Sigma byla občas až příliš dlouhá. Stejně tak při focení interiérů bych spíše ocenil větší senzor. Prostoru v domácnostech a hotelích je někdy vážně málo a složitě spojovat panoramatickou fotografii je občas k zlosti.

Závěrem

Patříte-li mezi amatérské fotografy, kteří focení mají jako svůj koníček a fotíte především pro zábavu? Ušetřete finance na jiné věci a full-frame fotoaparát si nepořizujte. Pokud už chcete investovat do fotografování, raději si pořiďte za tyto peníze kvalitní objektiv. Odvede jistě mnohem lepší službu než drahý fotoaparát.

Patříte mezi ty, kteří se chtějí fotografováním živit na plný úvazek? Potřebujete co možná největší obrazovou kvalitu bez kompromisů? Rozhodně do full-frame senzoru a kvalitních objektivů investujte.

A pokud nevíte co s penězi, klidně je investujte do digitální zrcadlovky Hasselblad H6D-400c s odpovídajícími objektivy. Vyjde vás sice přes milion korun. Můžete si být však jisti, že dostanete fotoaparát, který překonává ostatní hned v mnoha ohledech. A to nemluvím jen o 400Mpix fotografiích, které tento obr dokáže vytvořit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *