Má smysl pořizovat Full-frame fotoaparát

Má smysl pořizovat Full-frame fotoaparát?

Přesně před týdnem jsem dostal tento zajímavý anonymní dotaz:

Jak je to s velikostí snímacího senzoru aneb má smysl pořizovat fotoaparát Full-frame?

Profesionální Full-frame zrcadlovka Canon EOS 1D X
Profesionální Full-frame zrcadlovka Canon EOS 1D X

Velikost senzoru a Full-frame

Na téma velikost snímacího senzoruFull-frame jsem se již vyjadřoval v minulém článku. Nicméně jak je vidět, stále dostávám dotazy s podobnou tématikou. Teď před Vánoci je to ještě horší. (berte to s humorem)

Výhody Full-frame senzoru

Full-frame senzory vynikají především:

  • nižší hladinou šumu než senzory o velikosti APS-C nebo ještě menší,
  • menší hloubkou ostrosti,
  • menším zkreslením u širokoúhlých objektivů,
  • vyšší obrazovou kvalitou.

Má tedy cenu pořizovat si Full-frame fotoaparát?

Odpověď není rozhodně jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Velice záleží na tom, co a jak s fotoaparátem fotíte. Dále záleží, zda se focením živíte nebo to máte pouze jako koníčka. Každopádně existuje několik všeobecných rad, kdy senzor o velikosti Full-frame využijete a kdy naopak nikoliv.

Nižší hladina šumu

Pokud se živíte fotografováním svateb nebo společenských událostí, potřebujete především nižší hladinu šumu na svých fotografiích. Často budete pracovat v tmavém prostředí. Ne vždy si budete moci pomoci bleskem. Citlivost ISO budete totiž mít běžně kolem ISO 1600 nebo více. To je pro některé fotoaparáty opravdu hodně. V tomto případě bych koupi Full-frame fotoaparátu zvážil, protože by se vám mohl vyplatit.

Fotíte krajiny a líbí se vám Full-frame čipy? Myslím, že si však vystavíte i bez nich.
Fotíte krajiny a líbí se vám Full-frame senzory? Myslím, že si však vystačíte i bez nich.

Pokud rádi fotografujete krajiny či architekturu? Z důvodu nižšího šumu je úplně zbytečné pořizovat si Full-frame fotoaparát. Nevím jak vy, ale já při fotografování krajin (zejména ze stativu) málo kdy překročím hodnotu citlivosti ISO 200. Při této citlivosti však dokáže pracovat většina fotoaparátů bez viditelného nárůstu šumu ve fotografii.

Menší hloubka ostrosti

Nízká hloubka ostrosti se nejčastěji využívá při fotografování portrétů, svateb, nebo např. u módních snímků. Je vaším cílem živit se jako módní fotograf? Nebo snad fotíte výhradně svatby? V tom případě bych nákup Full-frame fotoaparátu zvážil.

Hloubka ostrosti u APS-C a šachy vs člověče nezlob se | Canon EOS 50D
Na takovou hloubku ostrosti nebylo potřeba drahé techniky. Stačil APS-C fotoaparát Canon EOS 50D a objektiv Canon EF 50 mm s pracovní clonou f/1,8.

Pokud tuto disciplínu máte pouze jako koníček, je Full-frame senzor zbytečností. I s APS-C senzorem, s objektivem za 3.000,- Kč a clonou f/1,8 totiž můžete docílit nízké hloubky ostrosti.

Menší zkreslení u širokoúhlých objektivů

Mít crop-faktor 1× je velice krásná věc. Někdy se hodí, jindy příliš ne. Při fotografování na dlouhá ohniska by se vám možná spíše hodilo ještě trochu prodloužit ohnisko vlivem crop-faktoru u APS-C senzorů.

Zkreslení u objektivu Samyang 8mm
Zkreslení u objektivu Samyang 8mm

Pokud fotíte spíše na širokoúhlé objektivy, asi oceníte plnohodnotný Full-frame senzor o velikosti kinofilmového políčka.

Vyšší obrazová kvalita

Zda využijete tuto vlastnost velkých senzorů je otázka do pranice. Můj osobní názor je jednoduchý. Pokud vás fotografování neživí, je absolutně zbytečné utrácet statisíce korun za Full-frame fotoaparát doplněný o drahé a kvalitní objektivy. Jsou to právě objektivy, co ovlivňuje fotografii nejvíce a ne velké senzory.

Osobní zkušenost z běžného života

Připravuji se na workshop fotografování krajiny na Šumavě. Kolem mne je mnoho fotografů s různým vybavením. Jeden z nich mě však upoutal na první pohled. Muž středního věku s krásnou zrcadlovkou Canon EOS 5D Mark III. Samozřejmě doplněnou dvojicí objektivu Canon EF 70-200 mm f/2,8 L IS USM a objektivem Canon EF 16-35mm f/2,8 L II USM. S doplňky a dalšími serepetičkami se jednalo o fotografickou výbavu kolem 200.000,- Kč.

Chvíli se zdráhám, ale pak se zeptám: „Pane…? Vy se fotografováním živíte? Proč jste volil právě tuto sestavu na fotografování krajin?“ Dotyčný mi odpověděl památnou větou:

V krámě mi říkali, že tenhle foťák a objektivy dělají pěkné fotky, tak jsem si ho nedávno koupil.

No, co na to říci? Asi zřejmě šťastný a spokojený člověk. Nám, obyčejným smrtelníkům, se o takovémto přístupu k focení může jen zdát. Dále jsem se již neptal a nepátral. Nicméně jednu poznámku bych měl. A to, že ani špičková foto-technika vám nezaručí naprosto perfektní fotografie, pokud ji neumíte ovládat. A právě proto vznikly tyto stránky.

Konečný verdikt na závěr

Patříte-li mezi amatérské fotografy, kteří focení chtějí mít jako svůj koníček a fotíte především pro zábavu. Ušetřete vaše finance na jiné věci a Full-frame fotoaparát si nepořizujte. Pokud už chcete investovat do fotografování, raději si pořiďte za tyto peníze kvalitní objektiv. Odvede jistě mnohem lepší službu než drahý fotoaparát.

Patříte mezi ty, kteří se chtějí fotografováním živit na plný úvazek? Potřebujete co možná největší obrazovou kvalitu bez kompromisů? Rozhodně do Full-frame senzoru a kvalitních objektivů investujte.

A pokud nevíte co s penězi, klidně je investujte do digitální zrcadlovky Hasselblad H5D-200MS s odpovídajícími objektivy. Vyjde vás sice přes milion korun. Můžete si být však jisti, že dostanete fotoaparát, který překonává ostatní hned v mnoha ohledech. A to nemluvím jen o fotografiích, které tento 50 Mpix obr produkuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *