Archiv štítku: citlivost ISO

Nastavení citlivosti ISO

Nastavení citlivosti ISO v určitém intervalu

Nedávno do Fotoporadny přišel zajímavý dotaz. Ono to tedy bylo více dotazů, ale vše v jenom obsáhlejším e-mailu. Týkaly se nastavení citlivosti ISO.

Teprve se učím fotit se zrcadlovkou. Pořídila jsem si nový fotoaparát. Zkouším různá nastavení, ale nějak mi blbne nastavení citlivosti ISO.

Našla jsem v menu fotoaparátu nastavení citlivosti ISO v určitém rozsahu. Tak jsem si ten rozsah upravila, ale fotoaparát mi stejně fotí při jiné citlivosti ISO. Co s tím?

V plně manuálním režimu mi citlivosti ISO nějak divně skáče (podle světla ve scéně). Zřejmě mám nějaké porouchané nastavení citlivosti ISO. Jak z toho ven?

Pokračování textu Nastavení citlivosti ISO

HDR fotografie

HDR fotografie

Zkratka HDR vychází z angl. High Dynamic Range, což v překladu znamená vysoký dynamický rozsah. Někdy se pro HDR fotografie používá i zkratka HDRI (ono „I“ na konci znamená imaging, česky zobrazení).

Jde o fotografie s nezvykle velkým dynamickým rozsahem, které by obvykle nemohly jednoduše vzniknout. Pro ty co nevědí, co je to dynamický rozsah (ať již scény / senzoru), nechť kliknou na odkaz.

O čem to tedy dnes bude? O HDR fotografiích všeobecně a o tom, jak HDR fotografie vznikají a co k nim potřebujete. Mimo jiné prozradím, kdy je dobré HDR použít a kdy je to naopak zbytečné. Na konci vás seznámím s několika doporučovanými programy pro tvorbu HDR fotografií.

Pokračování textu HDR fotografie

Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Dnešní článek je oproti několika předchozím přeci jen trochu praktičtější. Píši o tom, jak fotit za zhoršených světelných podmínek. Mnoho z vás si užívá teplejšího počasí a vychází fotit ven až do západu slunce, někdy i déle. Jenže ne vždy tyto fotografie vypadají tak, jak jste si vysnili. Pokusím se vám tedy tímto článkem trochu pomoci.

Pokračování textu Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Zastavení času

Zastavení či zmrazení času

Kromě předchozích dotazů se ve Fotoporadně ptáte na téma zastavení, resp. zmrazení času, ve fotografii. O co tedy jde?

Mám kompakt a moc se mi líbí fotografie tekoucí vody a jedoucích aut. Nedaří se mi však docílit „zastavení času na těchto fotografiích. Vodu i vozidla mám vždy rozmazané. Jak ovlivním rychlost závěrky?

Jak jste jistě pochopili, dnešní článek bude na téma rychlost závěrky, resp. o expozičních časech.

Pokračování textu Zastavení času

EXIF metadata

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF vychází z anglického výrazu Exchangeable Image File Format. Jedná se o tzv. metadata, která fotoaparát vkládá do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG, TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Metadata jsou data, která poskytují informace o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata a jak vypadají se dozvíte například na Wikipedii (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií, ale i ve fotoaparátu, si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky jde o použitou citlivost ISO, ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, clonu, nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.

Pokračování textu EXIF metadata