Archiv štítku: citlivost ISO

Nastavení citlivosti ISO

Nastavení citlivosti ISO v určitém intervalu

Nedávno do Fotoporadny přišel zajímavý dotaz. Ono to tedy bylo více dotazů, ale vše v jenom obsáhlejším e-mailu. Týkaly se nastavení citlivosti ISO.

Teprve se učím fotit se zrcadlovkou. Pořídila jsem si nový fotoaparát. Zkouším různá nastavení, ale nějak mi blbne nastavení citlivosti ISO.

Našla jsem v menu fotoaparátu nastavení citlivosti ISO v určitém rozsahu. Tak jsem si ten rozsah upravila, ale fotoaparát mi stejně fotí při jiné citlivosti ISO. Co s tím?

V plně manuálním režimu mi citlivosti ISO nějak divně skáče (podle světla ve scéně). Zřejmě mám nějaké porouchané nastavení citlivosti ISO. Jak z toho ven?

Pokračování textu Nastavení citlivosti ISO

Zastavení času

Zastavení či zmrazení času

Kromě předchozích dotazů se ve Fotoporadně ptáte na téma zastavení, resp. zmrazení času ve fotografii.  O co tedy jde?

Mám kompakt a moc se mi líbí fotografie tekoucí vody nebo jedoucích aut. Nedaří se mi však docílit „zastavení“ času na těchto fotografiích. Vodu i vozidla mám vždy rozmazané. Jak ovlivním rychlost závěrky?

Jak jste jistě pochopili, dnes bude řeš o rychlosti závěrky, resp. o expozičních časech. Pokračování textu Zastavení času

EXIF metadata

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF z anglického „Exchangeable Image File format“ jsou vlastně metadata, která jsou vkládána do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG či TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Informace Metadata jsou data, která poskytují informaci o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata se dozvíte například na Wikipedii (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky: použitou citlivost ISO, použitou ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, použitou clonu nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.
Pokračování textu EXIF metadata

Citlivost ISO ve fotografii

Citlivost ISO a šum ve fotografii

Citlivost ISO je pro mnohé trochu záhadný pojem. Koneckonců existuje řada fotografů, kteří si pod tímto pojmem nedokáží nic představit.

„A co je to ta citlivost ISO? A jak je to s tím šumem?“

Otázky, které se se mnou vlečou od té doby, co jsem si pořídil první digitální zrcadlovku Canon EOS 350D. V několika následujících řádcích se tento pojem pokusím vysvětlit.

Citlivost ISO, nejčastěji označovaná jako ISO (viz WikipedieExterní odkaz), je jeden z parametrů pro nastavení správné expozice. Zbylé dva parametry jsou clonaexpoziční čas. V dobách focení na film značila citlivost ISO citlivost filmu na světlo. Čím citlivější film byl, tím byl označen vyšší hodnotou citlivosti. Podobné je to ale i dnes u moderních digitálních přístrojů. Čím vyšší citlivost ISO nastavíme, tím více je snímač fotoaparátu citlivější na světlo.

Informace Citlivost snímače na světlo je ve skutečnosti stále stejná. Pouze se mění způsob, jakým fotoaparát při zpracování snímku pracuje. Pokud nastavíme vyšší citlivost ISO, elektronika fotoaparátu světlo získané na snímači vynásobí (zesílí). Tím se jakoby zvýší citlivost samotného snímače.

Pokračování textu Citlivost ISO ve fotografii

Expozice

Expozice ve fotografii

Expozice měla vždy na cestě ke kvalitní fotografii klíčové slovo. Přes obrovský pokrok automatických měřících systémů se však u „obtížných scén“ stále nedaří oprostit od nutnosti lidského zásahu při správném nastavení expozice.

Tento článek věnuji především technicky správné expozici, expozičním režimům ve fotoaparátu, korekcím expozice a pojmům: clonové číslo, expoziční čas, citlivost ISO. Předem upozorňuji, že se zde bude vyskytovat mnoho nových informací a ke konci článku i více odbornějšího textu. Když si nebudete jisti, o čem je řeč, vřele doporučuji rozkliknout si doprovodné odkazy, které vám pomohou. A pokud by ani to nepomohlo, neváhejte mě kontaktovat.

Pokračování textu Expozice