Archiv štítku: expoziční čas

Expoziční čas ovlivňuje dobu, po kterou bude dopadat světlo na snímač (nebo na světlocitlivý film). Čím delší čas, tím více světla se na snímač dostane, fotografie bude tedy světlejší.

Bulb režim

Bulb režim

Řada fotoaparátů dnes obsahuje i tzv. bulb režim. Ten je obvykle značen písmenem B. Pokud je bulb režim aktivován, bude závěrka fotoaparátu otevřená tak dlouho, dokud je stisknutá spoušť fotoaparátu. To se samozřejmě hodí při fotografování denního nebe, noční oblohy, blesků, ohňostrojů, apod. Prostě všude tam, kde chcete fotit na dlouhý čas.

Jak s tímto režimem zacházet a jaké jsou jeho limity?

Pokračování textu Bulb režim

Zastavení času

Zastavení či zmrazení času

Kromě předchozích dotazů se ve Fotoporadně ptáte na téma zastavení, resp. zmrazení času, ve fotografii. O co tedy jde?

Mám kompakt a moc se mi líbí fotografie tekoucí vody a jedoucích aut. Nedaří se mi však docílit „zastavení času na těchto fotografiích. Vodu i vozidla mám vždy rozmazané. Jak ovlivním rychlost závěrky?

Jak jste jistě pochopili, dnešní článek bude na téma rychlost závěrky, resp. o expozičních časech.

Pokračování textu Zastavení času

Samospoušť

Samospoušť fotoaparátu

Samospoušť neboli časová samospoušť umožňuje zpoždění focení o jistou dobu po domáčknutí spouště fotoaparátu. Najdete ji na klasických filmových i digitálních fotoaparátech, kde ji obvykle poznáte podle symbolu níže.

Ikona samospouště
Nejčastější ikona samospouště u většiny digitálních fotoaparátů

Hlavní použití samospouště je minimalizaci pohybové neostrosti způsobené otřesem fotoaparátu. Dále je využívána pro autoportrét či snímek s více lidmi včetně fotografa.

Pokračování textu Samospoušť

Expoziční čas

Expoziční čas

Expoziční čas, rychlost závěrky nebo doba expozice jsou stejné výrazy pro jednu věc. Je to doba, po kterou je závěrka fotoaparátu otevřená a umožňuje tak světlu dopadat na obrazový senzor ve fotoaparátu. Rovněž se jedná o jeden z parametrů pro nastavení správné expozice.

Čím delší čas, tím více světla se na snímač dostane, fotografie bude tedy světlejší.

Nejčastěji se používají expoziční časy: …, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, … sekundy. Obvykle od dlouhých 30 sekund po kratičkou 1/8000 sekundy.

Pokračování textu Expoziční čas

Expozice

Expozice ve fotografii

Expozice měla vždy na cestě ke kvalitní fotografii klíčové slovo. Přes obrovský pokrok automatických měřících systémů se však u „obtížných scén“ stále nedaří oprostit od nutnosti lidského zásahu pro správné nastavení expozice.

Tento článek věnuji především technicky správné expozici, expozičním režimům ve fotoaparátu, korekcím expozice a pojmům: clonové číslo, expoziční čas, citlivost ISO. Předem upozorňuji, že se zde vyskytuje mnoho nových informací a ke konci článku i více odbornějšího textu. Když si nebudete jisti, o čem je řeč, vřele doporučuji si prohlédnout doprovodné odkazy, které vám pomohou. A pokud by ani to nepomohlo, neváhejte mne kontaktovat.

Pokračování textu Expozice